Sari la conținut

Comemorare In Fata Guvernului


DAC MOTORS
 Share

Postări Recomandate

I'm in. Ar fi bine sa vedem totul ca o comemorare nu ca un semnal de alarma. Eu consider ca momentul in sine este indeajuns, fara bannere si alte modalitati de exprimare.

Mi se pare deasemenea buna ideea banderolei negre legata de brat.

Editat de flyguy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 388
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt ce acord cu cel care a propus sa ne strangem duminica la Arc pentru a incerca cat de cat sa ne coordonam actiunile sau sa cadem de acord asupra unor mici detalii care chiar ar putea face diferenta – mergand pe principiul ca diavolul zace in detalii ... Respectand statutul zilei de duminica, cred ca am putea face o exceptie.

Trebuie sa constientizam importanta acestei manifestatii, mai ales in aceasta perioada in care nefericitele accidente de ieri si azi capteaza atentia mediatica. Oricat de machiavelic ar suna, trebuie sa ne asiguram de o participare substantiala. Trebuie sa fim multi, foarte multi, bine organizati si disciplinati. Mesajul nostru, indiferent de forma pe care o va imbraca (banner, flyer, tricouri, banderole, prosoape la oglinda, etc.) trebuie sa fie unitar, coerent, ferm si livrat intr-un mod cat mai european si civilizat.

Consider ca saptamana viitoare, pe 13, ar trebui sa venim doar noi cei pe doua roti si cu pasageri, in functie de caz, urmand ca in viitorul apropiat sa incercam sa organizam o chestie similara, mai intens mediatizata, la care sa participe si parintii mei si prietenii mei si colegii de serviciu...

Pana acum am confirmari de la Realitatea si PRO. Daca totul merge conform planului, la Realitatea va fi o transmisie in direct la orele 20:00. Desi nu cunosc pe nimeni la Antena, Prima si National, voi transmite mesaje pe casutele de mail ale departementelor de stiri in care voi mentiona si faptul ca alte televiziuni vor da curs – ceea ce s-ar putea sa-i determine sa participe si ei .. hopefully.

Ideea cu un comunicat nu este rea. Duminica am putea eventual stabili si detaliile astea.

Implicarea tuturor este cheia succesului in cazul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa incercati cu ceva pliante sa impartiti la lume?dar nu stiu daca aveti timp sa le faceti pana diseara.un model de fluturas este in "campanii anti-accidente"

 

Sant gata cu 5000 de fluturasi...si voi aduce si o camera pentru a filma toata actiunea si pentru a o putea apoi baga pe forum sau eventual la tv .

SIGUR militia ne va urmarii si ea ...si chiar daca se lasa cu amenzi cred ca merita actiunea .

 

P.S. cu cine pot discuta despre impartirea fluturasilor ( unde ii impartim ) si cine ma ajuta ?

post-9127-1181296330_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! am fost anul trecut, m-au filat politistii prezenti si apoi m-au chemat la sectie sa dau cu subsemnatul. Un prieten de-al meu a luat si amenda.

Deci, ce inseamna cat de cat legala???

 

Cunosc acest fapt. Nu exista nici o garantie ca acest lucru nu se va mai intampla, prezenta la aceasta manifestare implica si riscuri, nu pot sa neg acest lucru.

 

Sugestie: Daca tot o sa aveti presa prezenta, ar fi bine ca cineva sa pregateasca un comunicat, un scurt "discurs" care sa cuprinda scopul adunarii si cateva din cele mai importante lucruri pe care motociclistii le vor schimbate in atitudinea partenerilor de trafic, in legislatie etc.

 

Va fi un comunicat. Lucram la el ... orice sugestie este bine venita.

 

Sunt ce acord cu cel care a propus sa ne strangem duminica la Arc ...

 

Duminica membrii DM sunt la Ploiesti ... nu putem veni la Arc.

 

Implicarea tuturor este cheia succesului in cazul de fata.

 

 

Foarte corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S. cu cine pot discuta despre impartirea fluturasilor ( unde ii impartim ) si cine ma ajuta ?

 

eu cred ca regulile simple sunt cheia efectului maxim. iar cine vrea sa filmeze, sa imparta fluturasi sau sa poarte tricouri, asa sa faca, dar cu alta ocazie cred eu.

asadar subscriu urmatoarelor regului:

1. respectarea orei (ora 13 ?)

2. respectarea locului (P-ta Victoriei si fiecare vine de unde vrea)

3. respectarea linistii (motorul oprit, fara gesticulatii sau lozinci sau alte strigaturi)

4. aprinderea unei lumanari (fiecare cu ce lumanare vrea si cum vrea - lumanare sa fie - si fara prosop)

5. plecarea dupa 15 minute (in liniste si fiecare unde vrea)

6. sa vina doar cei cu numere, acte in regula si casca

 

cred ca putem veni si noi astia cu scutere....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca este bine sa postez pe acest topic dar ar trebui pe langa campania de comemorare de miercuri sa aducem la cunostinta si faptul ca pustanii aceia inconstienti care merg cu scutere, mopeduri si chiar motoare mai puternice, fara sa aiba habar de reguli elementare de circulatie, produc din ce in ce mai multe accidente

 

 

Corect, dar pana nu-i vor sanctiona politistii este greu sa faci educatie rutiera celor care trec nestingheriti pe rosu si fara casca pe langa agentii de circulatie total dezinteresati de fenomen.

 

Eu personal sunt infricosat de posibilitaea de a lovi (chiar si fara vina) un astfel de scuterist. Iar chiar si in cazul unei tamponari minore lipsa cashti poate sa aibe un deznodamant tragic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ce acord cu cel care a propus sa ne strangem duminica la Arc pentru a incerca cat de cat sa ne coordonam actiunile sau sa cadem de acord asupra unor mici detalii care chiar ar putea face diferenta – mergand pe principiul ca diavolul zace in detalii ... Respectand statutul zilei de duminica, cred ca am putea face o exceptie......................

...........

............

Implicarea tuturor este cheia succesului in cazul de fata.

 

 

:scratch:

Dar pe Duminica seara eventual multi vor fi la ploiesti......solutii la fluturasi..fiecare listeaza pe alb/negru si pasagerul si pilotul la stopuri vom imparti fluturase...............zic eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. respectarea orei (ora 13 ?)

 

cred ca putem veni si noi astia cu scutere....

 

Atentie mare ... cititi foarte atent topicul ... in special la inceput.

 

 

MIERCURI 13 IUNIE ORA 20:00

 

Bineinteles ca si scuteristii sunt bineveniti: cu numere (imatriculat) si casca in cap.

 

 

Cu privire la fluturasi ... impartirea lor implica un risc mai mare de amenda. Oricum dorim o comemorare de 15 minute. Parcarea motoarelor - aprinderea lumanarilor - moment de reculegere - plecare. Orice alta activitate implica mult mai mult timp. Nu vom opri pe nimeni sa imparta fluturasi dar nu dorim marirea perioadei de 15 minute.

Oricum spre deosebire de 2005 unde implicati in organizare erau doar nishte nick-name-uri acum apare numele DM cea ce implica din start tragerea la raspundere de catre institutiile statului a clubului in cazul unui incident. Asa ca facem apel ca toti cei care vor veni sa citeasca foarte atent topicul, in principal primele posturi in care sunt mentionate regulile ce trebuie respectate. Daca aduceti cu voi un prieten motociclist neforumist va rog sa-i comunicati foarte serios aceste reguli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

1. respectarea orei (ora 13 ?)

...

 

 

daca ai dubii citeste titlul topicului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch:

Dar pe Duminica seara eventual multi vor fi la ploiesti......solutii la fluturasi..fiecare listeaza pe alb/negru si pasagerul si pilotul la stopuri vom imparti fluturase...............zic eu

 

DA ,cred ca duminica pe la 19.00-19.30 e cel mai bine ...asa si cei ce se vor intoarce de la Ploiesti si vor sa se alature scopului se vor putea opri la ARC si asa vom stabili detaliile si vom stii aproximativ cam cati s-ar baga la asa ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca, geaca, manusi am. Nu e inca motor...da inteleg ca pot veni si pasager, nu?

 

In alta ordine de idei, sunt sigur ca daca se respecta temeinic regulile propuse la inceputul topicului, nu se va da nici o amenda.

In fond nu facem decat sa ajutam Politia in campania (sau lipsa ei) de prevenire a accidentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant gata cu 5000 de fluturasi...si voi aduce si o camera pentru a filma toata actiunea si pentru a o putea apoi baga pe forum sau eventual la tv .

SIGUR militia ne va urmarii si ea ...si chiar daca se lasa cu amenzi cred ca merita actiunea .

 

P.S. cu cine pot discuta despre impartirea fluturasilor ( unde ii impartim ) si cine ma ajuta ?

 

 

Eu te pot ajuta. Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa ii impartim inainte si dupa eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica atunci la ora 20 la arc! am reusit sa obtin un pret de 11 lei (110.000 lei) pentru un tricou negru cu imprimeu cu tot ca cel din poza atasata! la o comanda minima de 200 de bucati! din pacate nu-mi permit sa suport toata suma. per tricou suma nu e chiar asa mare, echivalentul a 2 pachete de tigari.

Facem duminica lista cu cei care vor, achita suma si miercuri 13 iunie, la arc la 7 vin sa aduc tricourile. Daca sunteti interesati si nu puteti veni duminica si vreti tricouri ma puteti contacta la 0744.98.35.54

Este ideal sa avem toti o "uniforma" miercuri 13!

post-11155-1181302238_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica atunci la ora 20 la arc! am reusit sa obtin un pret de 11 lei (110.000 lei) pentru un tricou negru cu imprimeu cu tot ca cel din poza atasata! la o comanda minima de 200 de bucati! din pacate nu-mi permit sa suport toata suma. per tricou suma nu e chiar asa mare, echivalentul a 2 pachete de tigari.

Facem duminica lista cu cei care vor, achita suma si miercuri 13 iunie, la arc la 7 vin sa aduc tricourile. Daca sunteti interesati si nu puteti veni duminica si vreti tricouri ma puteti contacta la 0744.98.35.54

Este ideal sa avem toti o "uniforma" miercuri 13!

 

Eu vreau 3 buc , ai pm....vb duminica la arc

 

Super idea cu uniforma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica atunci la ora 20 la arc! am reusit sa obtin un pret de 11 lei (110.000 lei) pentru un tricou negru cu imprimeu cu tot ca cel din poza atasata! la o comanda minima de 200 de bucati! din pacate nu-mi permit sa suport toata suma. per tricou suma nu e chiar asa mare, echivalentul a 2 pachete de tigari.

Facem duminica lista cu cei care vor, achita suma si miercuri 13 iunie, la arc la 7 vin sa aduc tricourile. Daca sunteti interesati si nu puteti veni duminica si vreti tricouri ma puteti contacta la 0744.98.35.54

Este ideal sa avem toti o "uniforma" miercuri 13!

 

Si eu vreau unul, cotizez duminica la Arc. La fel detalii pe PM.

merci mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt penibile tricourile.un mesaj de parca am fi niste handicapati,fragili ca niste oua.

nu-mi lua viata????? cred ca se caca tiganii pei de ras,din bmw-urile sau ml-urile lor

 

ce va credeti?????pui de gaina???sau miei de paste????

:scratch: :) :)

 

 

Daca nu iti place poti sa nu porti, dar nu cred ca este cazul sa iei peste picior munca si initiativa altora. Important este mesajul iar momentan incercam sa il transmitem cum putem.

Abia astept sa vad ce idei ai tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU NU MERTG IN TRICOU!!!

 

ranga tricoul se va pune PESTE COSTUM! cum sa crezi ca te pune cineva sa mergi in tricou???

Eu sunt impotriva mersului in bermude si tricou pe motor vara!!!

 

O sa se posteze si prietena mea, ea este cea care se ocupa de achizitionarea tricourilor si a imprimarii lor. Am rugat-o sa-si faca cont sa va lamureasca cu marimile daca cineva vrea in mod special o anume masura!

Ea este cea care a obtinut discountul la firma de publicitate unde lucreaza. Meritul este al ei :scratch:

 

Deja am inceput sa fac lista cu cei care doresc intr-u cat sunt multe cereri.

Inca nu stiu detalii in cat timp sunt gata tricourile si cat dureaza procesul de imprimare. Ne va lamuri willy. trebuie sa ne grabim oricum, sa avem tricourile pana marti seara. Cei care doresc sunt rugati sa lase pm la tel sau pe mess ronniefade.

 

VICTOR PETRESCU daca ai un mesaj mai bun si cu impact vizual te astept cu propuneri. Multa lume care m-a sunat si-au exprimat parerea pozitiva legata de mesaj.

Inca nu s-au dat la print tricourile dar pana diseara este posibil. Daca tot critici vino si cu o propunere. Altfel sunt satul de gigi-contra!

Editat de unforg1ven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O schita de declaratie de presa. Ramane sa mai adaptati voi daca vi se pare ok. E bine sa aveti asa ceva pregatit in cazul in care va treziti cu un microfon in fata. ..... Here goes: Am iesit astazi pentru a ne comemora prietenii si cunoscutii care au murit in accidente de motocicleta. Am iesit sa ne facem vazuti. Prea multi motociclisti au murit pentru ca “nu au fost vazuti”, sau cel putin asa au declarat soferii autovehicolelor implicate in multe accidente cu motociclisti. Actiunea de astazi are scopul de a comemora victimele acestor accidente, dar si de a lansa inca o data un semnal catre partenerii nostri de trafic : suntem aici si impartim acelasi carosabil. Suntem mai greu de observat in trafic? Poate. Dar exista si o incapatanare a unora de a ne considera doar niste copii cu niste jucarii scapati din intamplare pe sosele, numai buni de ignorat. Avem si noi aceleasi drepturi –si, bineinteles, si aceleasi indatoriri in trafic.

Exista foarte multi factori din cauza carora motociclistii nu sunt in siguranta in trafic in Romania. …….exemple…… Cum motocicletele si scuterele se inmultesc pe zi ce trece, ar fi timpul sa fim luati in considerare si sa se incerce sa se gaseasca solutii pentru aceste probleme. E timpul sa nu mai dam vina unii pe altii, ci sa colaboram pentru a gasi solutii reale de rezolvare a acestor probleme. Faptul ca am venit in fata Guvernului nu este intamplator, deoarece multe din aceste solutii implica schimbari in actuala legislatie rutiera sau solutii materiale (cum ar fi cea referitoare la marcajele stradale ….)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

duminica atunci la ora 20 la arc! am reusit sa obtin un pret de 11 lei (110.000 lei) pentru un tricou negru cu imprimeu cu tot ca cel din poza atasata! la o comanda minima de 200 de bucati! din pacate nu-mi permit sa suport toata suma. per tricou suma nu e chiar asa mare, echivalentul a 2 pachete de tigari.

Facem duminica lista cu cei care vor, achita suma si miercuri 13 iunie, la arc la 7 vin sa aduc tricourile. Daca sunteti interesati si nu puteti veni duminica si vreti tricouri ma puteti contacta la 0744.98.35.54

Este ideal sa avem toti o "uniforma" miercuri 13!

 

VREAU SI EU 2 BUC. NE VEDEM DUMINICA LA ARC LA ORA 20 SA-TI DAU BANII. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te pot ajuta. Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa ii impartim inainte si dupa eveniment.

 

Trebuie sa respectam cele 15 minute. Am prefera ca orice alta activitate sa nu fie legata de aceasta manifestare ... repet ESTE O COMEMORARE SI NU AVEM AUTORIZATIE. Fara suparare, nu ne putem permitem sa ne luam responsabilitatea altor activitati conexe. Va rog sa respectati regulile stabilite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ranga tricoul se va pune PESTE COSTUM! cum sa crezi ca te pune cineva sa mergi in tricou???

Eu sunt impotriva mersului in bermude si tricou pe motor vara!!!

 

O sa se posteze si prietena mea, ea este cea care se ocupa de achizitionarea tricourilor si a imprimarii lor. Am rugat-o sa-si faca cont sa va lamureasca cu marimile daca cineva vrea in mod special o anume masura!

Ea este cea care a obtinut discountul la firma de publicitate unde lucreaza. Meritul este al ei :scratch:

 

Deja am inceput sa fac lista cu cei care doresc intr-u cat sunt multe cereri.

Inca nu stiu detalii in cat timp sunt gata tricourile si cat dureaza procesul de imprimare. Ne va lamuri willy. trebuie sa ne grabim oricum, sa avem tricourile pana marti seara. Cei care doresc sunt rugati sa lase pm la tel sau pe mess ronniefade.

 

VICTOR PETRESCU daca ai un mesaj mai bun si cu impact vizual te astept cu propuneri. Multa lume care m-a sunat si-au exprimat parerea pozitiva legata de mesaj.

Inca nu s-au dat la print tricourile dar pana diseara este posibil. Daca tot critici vino si cu o propunere. Altfel sunt satul de gigi-contra!

 

 

 

poti sa trimiti si in tara?prin posta su curierat?

Editat de remijaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...