Sari la conținut

Comemorare In Fata Guvernului


DAC MOTORS
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 388
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chiar daca sunt relativ off-topic, as vrea sa ma refer putin la textul propus pentru a fi imprimat pe tricouri : " nu ai dreptul sa-mi iei viata".

Apreciind foarte tare initiativa si toate eforturile depuse in acest sens, nu vreau sa par carcotas, dar cred ca ne-am grabit cu textul respectiv.

Cred ca este putin cam agresiv si brutal si nu face decat sa perpetueze o oarecare stare de tensiune. Pentru a prinde la toate categoriile, mesajul nostru nu trebuie sa fie expus sub forma unui REPROS. Nu spun ca nu ar trebui sa fim expliciti, dar, totusi, nu cred ca suntem vanati deliberat. Chiar daca nu putem sa fim foarte unitari in actiunile noastre, poate reusim sa ne coordonam cumva. Motoarele noastre, desi nu sunt foarte turate enerveaza anumiti participanti la trafic.

Nu vreau sa ma lansez in clisee de genul mentalitatea trebuie schimbata ...and stuff, caci stim cu totii ca asta este buba. Insa, suplimentar, ne confruntam cu brutalitatea, nesimtirea si agresivitatea ieftina a unora.

Interesant este ce fac cei care organizeaza Motorrock. Nu percep bani pentru concert, ci jucarii sau cadouri pentru copii. Deci...motociclistii, aceste brute .. doneaza jucarii si cadouri. Foarte interesant impact de PR si foarte util noua tuturor. Tot azi, imi povestea un prieten ca motociclistii din Focsani s-au strans, au facut o parada, s-au dus la o scoala ajutatoare si au donat niste bani. A doua zi toate ziarele au vuit si, implicit, s-a repercutat si asupra oamenilor obisnuiti. Actiuni de genul acesta schimba mentalitatea.

Nu spun ca trebuie sa facem la fel. In schimb, ne putem gandi la lucruri similare.

Si ca sa nu fiu luat drept un carcotas, va propun o idee simpla pentru sloganuri, tricouri or whatever, pe care o putem avea in vedere pe viitor:

- Eu n-am airbag, uita-te in oglinda

 

Parerea mea este ca miercuri ar trebui sa ne concentram pe comemorare, aprindere de lumanari. Nu stiu daca e bine sa amestecam gestul acesta cu orice tip de protest suplimentar, cand efectiv faptul ca ne strangem intr-un numar mare si onoram memoria celor care s-au stins poate fi perceput in sine ca un protest. Cred ca actiunea de pe 13 ar trebui sa fie inceputul unei lungi campanii de constientizare si sensibilizare la care fiecare dintre noi ar trebui sa contribuie intr-un fel. In fiecare saptamana putem face ceva in acest sens.

Si de fapt, cred ca protestul suprem consta in prezenta noastra cat mai intensa in trafic zi de zi...

 

duminica la 8 la arc stabilim live mesajul de pe tricou. foarte adevarat ce spui tu dar sunt convins ca mai multe capete luminate vom gasi solutia cea mai buna. si tot duminica poate stabilim si data unui eveniment tot de acest gen pentru a continua campania anti-accidente, de sensibilizare si constientizare a participantilor la trafic. trebuie sa ne mobilizam constructiv, altfel situatia se va inrautatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt surprins de numarul de accidente cu urmari grave din ultimul timp si constat ca in mare majoritate vina apartine in exclusivitate sau exista culpa comuna cu partea implicata. Domnilor, inainte sa dati cu pietre in automobilisti(in mare parte , cu totii suntem posesori si de categoria B ), hai sa ne facem ordine in ograda proprie. Cel mai important mesaj care trebuie transmis este deja pe multe artere si drumuri din tara:

Viteza ucide!si Respecta partenerul din trafic ! Asta trebuie sa intelegem cu toti!

Cu putin timp in urma, cativa prieteni am incercat sa facem ceva.....si am fost luati la misto. De fapt, de aici trebuie sa plecam(vezi link). :scratch:

 

/index.php?showtopic=44304

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAM TARZIU DAR ...

Eu propun

1. FLUTURASI DE INFORMARE: sa faca organizatorii niste fluturasi minusculi, pe care sa-i imparta motociclistilor din trafic. Fluturasul nu trebuie sa contina mai mult decat locul, data, ora si scopul. Dati multi fluturasi fiecarui motociclist/scuterist si spuneti-le sa imparta si ei la randul lor, informatia se propaga destul de repede.

 

2. LUMANARILE sa fie puse pe chenarul unui desen (mesaj) facut cu creta pe asfalt in unul dintre spatiile libere. de preferat sa ia toata lumea candele de 3 zile (cele rosii) care se gasesc in majoritatea supermarket-urilor, sau sa se ocupe organizatorii de aprovizionare la intalnire (contra cost).

 

3. MESAJUL - trebuie sa fie foarte concis. Trebuie sa transmitem mesajul ca teribilistii care mor nu reprezinta majoritatea motociclistilor. Trebuie sa ne spalam de imaginea de "motociclisti nebuni, care se baga, merg cu viteza, omoara lume etc". In urma multiplelor accidente intamplate din vina si teribilismul unora dintre noi, "motociclisti", soferii incep sa spuna in timp ce trec pe langa accidente de motocicleta "asa va trebuie nebunilor...".

Este trist pt ca pana acum mesajul nostru de a face soferii mai atenti in trafic (obligatia lor) a fost perceput "uite un motociclist, de ce p.... mea sa se bage, ii tai fata, sa astepte si el, ce-i mai destept?...". Media nu transmite in mod egal informatiile despre comunitatea noastra, cum e un accident, imediat stire, dar nu constientizeaza ca in urma accidentarii grave/uciderii unui motociclist publicul este sensibilizat si atunci poate percepe cel mai bine mesajul nostru ca soferii sa fie atenti si sa folosesca oglinzile retrovizoare la orice schimbare a directiei. Presa in schimb spune "pustanii, chiuleau de la scoala, nu aveau permis, nu aveau casca si mai au putin si spun si ei "asa le trebuie...".

 

Salutare,

Mircea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te ajut cu mare placere. tinand cont de traficul aglomerat si ambuteiajele de zi cu zi, pot sa-mi rup o ora pe zi sa stau la semafor sa impart fluturasi si sa le explic conducatorilor auto riscurile neatentiei la volan si neasigurarea la schimbarea benzilor.

daca e nevoie de bani pentru printarea lor sunt dispus sa cotizez. as dori cel putin 300-400 de fluturasi.

asta ar putea sa faca orice motociclist cu astfel de fluturasi.

 

Asa e ai dreptate ...dar e de preferabil sa ai sustinerea a cel putin 3-4 persoane ca sa fi luat in serios ,pentru ca din proprie experienta iti spun ca se gasesc destui sa-ti adreseze cuvinte grele de ocara si oricat ai incerca sa-i lamuresti tot pe a lor o tin .(ex .am un vecin care nu inghite nici un motociclist ...e capos al dracului si nu da sens vehiculelor pe 2 roti .E un bancher destul de OBTUZ si spre linistea mea ma bucur ca nu ne-am intalnit niciodata pana acum in trafic .)

Iar despre fluturasi vorbim diminica la ARC ,ca sa stiu daca ii impartim miercuri inainte sau dupa comemorare , sau altcandva pe la diferite intersectii intens populate de conservari ...

 

P.S. rezervati-mi si mie 2 tricouri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt surprins de numarul de accidente cu urmari grave din ultimul timp si constat ca in mare majoritate vina apartine in exclusivitate sau exista culpa comuna cu partea implicata. Domnilor, inainte sa dati cu pietre in automobilisti(in mare parte , cu totii suntem posesori si de categoria B ), hai sa ne facem ordine in ograda proprie. Cel mai important mesaj care trebuie transmis este deja pe multe artere si drumuri din tara:

Viteza ucide!si Respecta partenerul din trafic ! Asta trebuie sa intelegem cu toti!

Cu putin timp in urma, cativa prieteni am incercat sa facem ceva.....si am fost luati la misto. De fapt, de aici trebuie sa plecam(vezi link). :scratch:

 

/index.php?showtopic=44304

O mica corectie:

Sunt surprins de numarul de accidente cu urmari grave din ultimul timp in care sunt implicati motociclisti si constat ca in mare majoritate vina ne apartine in exclusivitate, sau exista culpa comuna cu partea implicata.....

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in seara asta duminica, 10 iunie, ora 20 la arc! cei care doriti tricouri sa facem lista si sa cadem de comun acord si cu mesajul de pe tricou, implicit cu organizarea de miercuri pentru actiunea comemorarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a spus si raven2k...o idee buna ar fi sa cuplam aceasta comemorare cu o actiune umanitara...lucru care ar arata opiniei publice si ca avem si noi o latura umana si ca in spatele castii si jachetei se ascunde un chip si o inima.

 

A se vedea thread-ul lui Kali /index.php?showtopic=107515

 

Ca slogan si eu sunt de acord ca este un pic cam imperativ si de obicei lumea nu reactioneaza bine la comenzi si ordine. Ar trebui sa atingem latura sensibila ceva in genul "si eu imi doresc sa ajung astazi acasa" sau "si eu ma grabesc la copii mei/sotie" sau sa scrie efectiv ceva gen "tata a doi copii" "student in anul 2"...ma rog...ceva in liniile acestea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari DAC MOTORS!!!

Trebuie insistat mult anul asta si trebuie facute multe campanii ca sa se schimbe lucrurile pe la noi in domeniul moto. Sa se dea amenzi celor care nu merg corespunzator, sa se faca educatie atat pentru conservari cat si pentru motoristi, sa se schimbe legislatia...

Presa va fi acolo! Sa speram numai ca mesajele venite din partea motoristilor vor fi concise si clare. Lumea si asa generalizeaza si crede ca alergam ca nebunii pe sosele si o cautam cu lumanarea pentru ca 5% dintre noi fac asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a spus si raven2k...o idee buna ar fi sa cuplam aceasta comemorare cu o actiune umanitara...lucru care ar arata opiniei publice si ca avem si noi o latura umana si ca in spatele castii si jachetei se ascunde un chip si o inima.

 

A se vedea thread-ul lui Kali /index.php?showtopic=107515

 

Ca slogan si eu sunt de acord ca este un pic cam imperativ si de obicei lumea nu reactioneaza bine la comenzi si ordine. Ar trebui sa atingem latura sensibila ceva in genul "si eu imi doresc sa ajung astazi acasa" sau "si eu ma grabesc la copii mei/sotie" sau sa scrie efectiv ceva gen "tata a doi copii" "student in anul 2"...ma rog...ceva in liniile acestea

 

Sant 100% de acord ca dupa cele 15 min in fata Guvernului sa continuam cu actiunea umanitara propusa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara retineri va zic!!!... sunte-ti mai rau ca copiii,....alea is texte??? :) Dragul meu prieten.......blablabla... :scratch: :peace: ...... mai rau ca fluturasii care ne-au fost dati pe clasa a 7-a (cu SIDA) :) ............

Pe mine nu m-a intereseaza campaniile (de oricare ar fii)..... conduc, ma risc ... pe Pielea mea cu vointa mea!!!..... Da totusi sunteti ca copiii....... :) :moron: ....... hmmmmmmm "Dragul meu prieten!!!...... :smoke: :wave:

 

 

Din postarile tale pe acest topic nu razbate decat faptul ca esti agramat. Daca postezi doar de dragul de a aduna posturi, fa-o si tu la "vanzari" sau in alta parte, nu te baga unde nu cunosti. Vad ca nu esti din Bucuresti, asa ca habar nu ai ce inseamna traficul bucurestean, mai cacofonarule!

 

Crede-ma ca nu te mint, "s-a faci spume" nu e scris corect. Macar atunci cand ti-ai debitat semnatura puteai sa o faci impreuna cu profesoara ta de romana, asta in cazul in care esti la liceu si nu ai considerat ca 8 clase sunt mai mult decat necesar. Corect e "sa faci spume". Du-te si pune mana pe o carte de gramatica si dupa ce reusesti sa intelegi ceva de acolo te mai asteptam pe forum sa ne plicitsesti cu balivernele tale. Cred ca ne descurcam si fara tine.

 

 

Ca sa inchei in stilul tau... "l-a revedere!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa recapitulam...cei care am fost azi la ARC ,am cazut de acord sa purtam tricouri cu mesajele impuse de atentionare ,sa fim prezenti la ora 19.00 ca apoi pe la 20.00 sa plecam ordonat ,in liniste catre Guvern , timp de 15 min cat dureaza comemorarea sa aprindem o lumanare , dupa care sa mergem in Piata Universitatii si fiecare dintre noi sa ajute prin donatie apa pentru cei care au neparata nevoie (atat cat pot aduce si duce fiecare pe moto ,sau fiecare cum poate )

 

E foarte important sa stiti scopul manifestatiei si modul in care se va desfasura ,atat pentru voi cat si pentru ceilalti (autoritati , televiziuni si in special participantilor la trafic ).Atentie mare !

 

Daca azi la Arc am fost putini :scratch: ,sper ca miercuri sa fim cat mai multi ,indiferent de vreme... :)

Editat de kawasaki_axx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ziuaiasi.ro/articol.php?id=9948 intrati aici. cam asta e opinia unora despre noi!!!!!!!

:scratch: :) :) :)

CHIAR NU VRETI SA SCHIMBAM CEVA? VRETI SA RAMANETI CU STIGMATA DE "IDIOTI PE DOUA ROTI" SI "DONATORI DE ORGANE"?????????

 

sincer i-as da numai bocanci in gura acestui "Cătălin Mihuleac"!!!!!

daca e un avocat pe acest forum sa ne zica si noua cum am putea sa-l dam in judecata! mi se pare rasism, discriminare si jignitor acest articol!

 

MIERCURI 13 IUNIE TOTI CEI CARE VENITI SA RESPECTATI REGULILE ENUMERATE LA INCEPUTUL POSTULUI!

 

NU SE VOR TURA MOTOARE

NU SE VA CLAXONA

NU VOR FI DEMONSTRATIE DE VIRTUOZITATE (mers pe o roata, burnout, etc)

SE VA MERGE INCET, FARA DEPASIREA VITEZEI LEGALE

IN TIMPUL MANIFESTATIEI SE VA PASTRA LINISTEA

 

FARA NUMERE INDOITE, EXPIRATE, LIPSA ASIGURARII OBLIGATORII, ETC! tot ce tine de forme legale pentru participarea la trafic!

se va merge in formatie de 2 pe prima banda, limita legala! nu iesiti din grup! FARA FIGURATII INFANTILE!

si aici ma refer la tinerii pana in 20 de ani! LA MODUL CEL MAI SERIOS, CINE NU RESPECTA REGULILE SI VREA SA SE DEA IN STAMBA, PROMIT CA-I PLATESC EU DINTII! DUPA CE II DAU JOS LA CEI TERIBILISTI!

 

VREAU SA ARATAM CA PUTEM FI CIVILIZATI! CEI CARE CRED CA NU POT SA FACA FATZA LA ACESTE REGULI SI DE BUN-SIMT SA STEA DRACU ACASA SAU SA RAMANA LA ARC!

 

incercati sa intelegeti, MOR MOTOCICLISTI datorita neatentiei si a teribilismului tinerilor avizi dupa adrenalina!!! ceea ce incercam sa facem este sa tragem un semnal de alarma ca suntem si noi pe strazi! asa ca rog frumos sa veniti in numar cat mai mare, sa va purtati civilizat si sa nu va C_A_C_A_T_I in tot efortul unor oameni cu intentii bune!

 

CITITI ARTICOLUL DIN LINK!!! SI MIERCURI LA COMEMORARE, SA VA ADUCETI AMINTE DE ARTICOL DACAO SA VA MANANCE SA IESITI IN EVIDENTA, SA TRAGETI DE GAZ, SCANDAL ETC!

inchei aici ca sunt prea nervos sa mai scriu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare: daca se strang ceva mai multi de la 19, nu exista riscul sa apara politia sa dea spargerea, si deci sa fie afectata miscarea mare de la 20? Nu stiu, intreb... Adica, din cate intelesesem, ideea era de adunare spontana, ori un proces de adunare care dureaza o ora nu mi se pare foarte spontan.

 

Nu vreau sa mi se ia in nume de rau, dar ma gandesc la posibile probleme care pot aparea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa vin si eu...dar nu stiu cum sa ajung la Arc...cine se ofera sa ma preia si pe mine din Militari si la ce ora?Multumesc anticipat!De la MegaImage...

Editat de conu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa vin si eu...dar nu stiu cum sa ajung la Arc...cine se ofera sa ma preia si pe mine din Militari si la ce ora?Multumesc anticipat!De la MegaImage...

 

 

ok, te iau eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

MIERCURI 13 IUNIE TOTI CEI CARE VENITI SA RESPECTATI REGULILE ENUMERATE LA INCEPUTUL POSTULUI!

 

NU SE VOR TURA MOTOARE

NU SE VA CLAXONA

NU VOR FI DEMONSTRATIE DE VIRTUOZITATE (mers pe o roata, burnout, etc)

SE VA MERGE INCET, FARA DEPASIREA VITEZEI LEGALE

IN TIMPUL MANIFESTATIEI SE VA PASTRA LINISTEA

 

FARA NUMERE INDOITE, EXPIRATE, LIPSA ASIGURARII OBLIGATORII, ETC! tot ce tine de forme legale pentru participarea la trafic!

se va merge in formatie de 2 pe prima banda, limita legala! nu iesiti din grup! FARA FIGURATII INFANTILE!

si aici ma refer la tinerii pana in 20 de ani! LA MODUL CEL MAI SERIOS, CINE NU RESPECTA REGULILE SI VREA SA SE DEA IN STAMBA, PROMIT CA-I PLATESC EU DINTII! DUPA CE II DAU JOS LA CEI TERIBILISTI!

 

VREAU SA ARATAM CA PUTEM FI CIVILIZATI! CEI CARE CRED CA NU POT SA FACA FATZA LA ACESTE REGULI SI DE BUN-SIMT SA STEA DRACU ACASA SAU SA RAMANA LA ARC!

 

incercati sa intelegeti, MOR MOTOCICLISTI datorita neatentiei si a teribilismului tinerilor avizi dupa adrenalina!!! ceea ce incercam sa facem este sa tragem un semnal de alarma ca suntem si noi pe strazi! asa ca rog frumos sa veniti in numar cat mai mare, sa va purtati civilizat si sa nu va C_A_C_A_T_I in tot efortul unor oameni cu intentii bune!

 

CITITI ARTICOLUL DIN LINK!!! SI MIERCURI LA COMEMORARE, SA VA ADUCETI AMINTE DE ARTICOL DACAO SA VA MANANCE SA IESITI IN EVIDENTA, SA TRAGETI DE GAZ, SCANDAL ETC!

inchei aici ca sunt prea nervos sa mai scriu!

 

CORECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercati sa vorbiti si cu prietenii vostri, mai sunt unii care nu stau pe forum, chematii miercuri 13 iunie ora 7 la arc. ar fi trist sa fim doar 60-70... salutare. ma duc la munca. mai pe seara revin cu detalii legat de tricouri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...