Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

post-67793-0-61753400-1386507228_thumb.jpost-67793-0-34979800-1386507242_thumb.jpost-67793-0-39080400-1386507291_thumb.jpost-67793-0-03506500-1386507274_thumb.j

 

Azi am trimis scaunul pentru refacerea tapiteriei si inlocuirea buretelui (in cazul sezutului doar, la spatar buretele e impecabil). Am ales sa-i solicit lucrarea colegului nostru de forum moto_dan. imi place cum lucreaza. /index.php?/topic/680380-retapitez-scaune-moto/page-30&do=findComment&comment=3625276. pana sambata sper sa fie gata, iar timpul frumos sa-mi permita ca pana atunci sa montez si restul ornamentelor ce au mai ramas de pus pe atas.

Salut,

 

Cat ti-a cerut pentru retapitat spatar si sezut? Mie mi-a cerut 350 lei pentru saua motocicletei (burete nou plus retapitat), da momentan mai astept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator MosRahao

350 lei pentru saua motocicletei (burete nou plus retapitat)

 

am observat ca mai toate lucrarile lui, indiferent de modelul seii/scaunului se invart in jurul sumei de 350 de ron, plus/minus...

 

poate gresesc dar eu nu consider "pretul cel mai scazut" un parametru de luat in primul rand in seama, desi nu sunt un om bogat. "sunt prea sarac ca sa cumpar ieftin", era o vorba - si eu incerc sa o urmez...

 

mai mult, chiar si cand o lucrare nu iese perfecta sau iese putin mai jos decat mi-as fi dorit (oricine greseste) eu apreciez cel mai mult atitudinea omului. acest domn caruia i-am trimis scaunul spre retapitare mi-a lasat o impresie extrem de favorabila, asa cum si florin vlad - cel ce mi-a vopsit atasul - mi-a lasat o impresie excelenta, si el e un om demn de toata stima. si ar mai fi mai multi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

io cand am vorbit la telefon cu Dan ,mi-a spus de 100 ron.Acu ce s-o fi petrecut intre timp de au crescut preturile,nu mai pot a sti.

 

depinde ce i-ai cerut. eu am cerut o reconditionare totala a sezutului si a spatarului, cu inlocuit burete total la sezut, cu ajustari, cu capse la partea din spate a vinilinului de la spatar acolo unde se prind in clemele de tabla, cu o noua insertie pe spate de panza de sac, cu reformarea "cutelor" orizontale dintre cusaturi si scoaterea lor intr-un usor relief, impermeabilizarea cusaturilor - mai mult, cu atza rosie - ca sa nu ma deochi... :-) cum sa fie toate astea doar 100 de ron?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Sa-i dam credit.

 

Absolut! Revin cu poze si impresii.

 

(P.S.: vii si tu cu Ij-ul tau cu atas in week-end-ul 14-15 decembrie, începând cu ora 12:00, la intrarea Palatului Copiilor din Parcul Tineretului?)

 

Toţi moşuleţii, renii sau crăciuniţele de pe mototciclete vor împărţii flyere şi invitaţii şi îşi vor da silinţa să adune cât mai multe donaţii pentru copii institutionalizaţi. Totul se va încheia cu o parada moto de Crăciun prin Bucuresti." http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2013/12/08/kilometri-de-zambete/. Sunt, desigur, acceptate si donatii de jucării, dulciuri, fructe, cărţi sau hăinuţe pentru copii instituţionalizaţi din Bucureşti şi împrejurimi, pentru copiii provenind din familii cu posibilităţi reduse sau pentru oricare alte cazuri ce necesită asistenţă.

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ceva timp am vazut k a postat cineva pe aici un numar de tel de la un nene care reconditioneaza ambielaje. daca nu cer prea mult as dorii si eu acel numar k nu-l mai am si nu mai stiu unde s-a posta



am si eu o intrebare am gasit pe cadrul de la atas la jupiterul meu o serie stie cineva dac acel atas il pun pe un alt jupiter trebuie sa merg la rar sa imi poansoneze alta serie sau nu are importanta ?



si unde se mai cromeaza in romania ieftin si bun ? si ceva date de contact ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cornelilinca84

 

reconditionat ambielaje Adrian 0731.497.526

multam fain cat tine de cromat eu sunt din brasov si am mers la ceva firme ce se ocupa si de acoperiri de supradata (cromari) raspunsul primit la una dintre ele unde era si ieftin mi s-a spus k daca vreau nu e nici o problema insa trebuie sa i le duc decromate si cu suprafata lustruita, ei nu vor face decat sa le bage in baia de crom.

ei acum e marea problema, nu cat tine de pregatirea suprafetei cat despre decromare. CINE DRACU SI UNDE POT GASI PE CINEVA DISPUS SA FACA DECROMAREA, caci cica are cupru si nu poare sa faca cromarea ca nu mai e tehnica de atunci. acum se face direct pe material nu se mai face cuprare.deci unde gasesc asa ceva ?

am inteles k pe undeva prin bucuresti exista cineva care mai face cromari respectiv o doamna Irina la care am fost insa nu prea mi-a lasat o imprestie buna astept cev apiese de la ea care i le-am lasat de proba dar de circa 2 luni nu am primit nici un semn, mai astept trecerea sarbatorilor si merg este ea

:offtopic:

Editat de cornelilinca84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista in rincipiu doua soiuri de cromari:

Cromare dura - direct pe material - cum este cea de pe jambele furcilor

Cromare decorativa - peste strat de cupru sau alte tipuri de strat suport



vezi ce iti ofera aia la care ai fost si la ce costuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Imi primul rand incep si eu cu o problema/intrebare: Am cumparat de la domnul Gaspar o baterie de Ij de 6V 9 Amperi,si am formatat-o.Dupa ce am formatat-o stiind(tot de pe acest topic) ca trebuie sa o incarci,apoi o lasi la descarcat,apoi incarci si gata,am incarcat-o,am pus un bec de 12V 60 Wati pe ea.Dupa jumatate de ora nu mai putea(se vedea slab) .Problema mea este: Cam cat trebuie sa tina o baterie de 6V 9 Amperi un bec de 12V 60 Wati?Cat tine a mea ,este bine,nu?!?!.Multumesc


Formatarea am focut-o in felul urmator: Am pus lichidul(de la piese auto,am luat 1 litru,nu a intrat tot)am lasat vre-o 12 ore la incarcat,am descarcat-o,am pus iarasi la incarcat vreo 8 ore,iar descarcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ai dat ca sa ajunga cum a ajuns?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Cat ai dat ca sa ajunga cum a ajuns?!?!

 

ai un scaun de atas pe care vrei sa-l reconditionezi? am pus si sus link-ul, sub poze. mai jos e acelasi link, in caz ca nu l-ai vazut din prima. trimite pozele cu scaunul tau lui Dan, scrie-i ce ai vrea de la el si iti va spune cat costa sa ti-l faca asa cum ti-l doresti.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai un scaun de atas pe care vrei sa-l reconditionezi? am pus si sus link-ul, sub poze. mai jos e acelasi link, in caz ca nu l-ai vazut din prima. trimite pozele cu scaunul tau lui Dan, scrie-i ce ai vrea de la el si iti va spune cat costa sa ti-l faca asa cum ti-l doresti.

Eram curios cat face o tapitare.Asa ca idee.Scaun am exact ca al tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Eram curios cat face o tapitare.

 

Deja s-a vorbit si pe pagina anterioara. E greu sa dai o foaie inapoi si sa citesti? Are si numar de telefon, in caz ca cititul e greu.... ??? Sau doar strangem posturi nevolnice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut.Imi primul rand incep si eu cu o problema/intrebare: Am cumparat de la domnul Gaspar o baterie de Ij de 6V 9 Amperi,si am formatat-o.Dupa ce am formatat-o stiind(tot de pe acest topic) ca trebuie sa o incarci,apoi o lasi la descarcat,apoi incarci si gata,am incarcat-o,am pus un bec de 12V 60 Wati pe ea.Dupa jumatate de ora nu mai putea(se vedea slab) .Problema mea este: Cam cat trebuie sa tina o baterie de 6V 9 Amperi un bec de 12V 60 Wati?Cat tine a mea ,este bine,nu?!?!.Multumesc

Formatarea am focut-o in felul urmator: Am pus lichidul(de la piese auto,am luat 1 litru,nu a intrat tot)am lasat vre-o 12 ore la incarcat,am descarcat-o,am pus iarasi la incarcat vreo 8 ore,iar descarcat.

Cineva se pare că te-a învăţat prost. Bateriile cu acid nu se formatează ca cele pentru telefoane. În bateriile cu acid pui electrolit, o încarci şi...mergi. Dacă o descarci complet îi scurtezi durata de viaţă.

Becul a consumat exact atât cât a trebuit. Dacă era un bec de 6V/60W ar fi funcţionat aproximativ 50 minute, dar fiind de 12V s-a redus timpul la jumătate. Calculul e simplu: 6v X9 Ah = 54 W. Adică un bec de 54 W la 6 volţi ar funcţiona exact o oră deoarece consumă 9 amperi, iar capacitatea bateriei este de 9 Ah (amper/oră)

 

 

Emy15, nu vreau să te supăr, mai ales că te respect pentru ambiţia pe care o ai la vârsta asta, dar chiar e nevoie de posturi ca cel anterior?

 

 

Editat de Dr_krl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,

Bateriile pe plumb/acid se formateaza - in cazul in care nu vin preincarcate. Chiar si pentru cele preincarcate au cam 60% din capacitate dupa ce torni acidul si le lasi cateva ore - e recomandat sa le pui pe redresor pana se incarca complet.

 

@emy15 - nu e recomandat sa faci descarcari complete si rapide ale bateriei. Se poate distruge destul de repede.

12V 60 W - va consuma cam jumatate daca il conectezi la 6V. Faptul ca lumineaza sluneaab - nu inseamna ca bateria e moarta. Totusi nu repeta operatiunea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva se pare că te-a învăţat prost. Bateriile cu acid nu se formatează ca cele pentru telefoane. În bateriile cu acid pui electrolit, o încarci şi...mergi. Dacă o descarci complet îi scurtezi durata de viaţă.

Becul a consumat exact atât cât a trebuit. Dacă era un bec de 6V/60W ar fi funcţionat aproximativ 50 minute, dar fiind de 12V s-a redus timpul la jumătate. Calculul e simplu: 6v X9 Ah = 54 W. Adică un bec de 54 W la 6 volţi ar funcţiona exact o oră deoarece consumă 9 amperi, iar capacitatea bateriei este de 9 Ah (amper/oră)

 

 

Emy15, nu vreau să te supăr, mai ales că te respect pentru ambiţia pe care o ai la vârsta asta, dar chiar e nevoie de posturi ca cel anterior?

 

 

Nu mi-am dat seama:),Promit ca nu mai fac :D Iar pe informatii cu minute si alea multumesc tare multt.Raman dator

 

 

Oameni buni,

Bateriile pe plumb/acid se formateaza - in cazul in care nu vin preincarcate. Chiar si pentru cele preincarcate au cam 60% din capacitate dupa ce torni acidul si le lasi cateva ore - e recomandat sa le pui pe redresor pana se incarca complet.

 

@emy15 - nu e recomandat sa faci descarcari complete si rapide ale bateriei. Se poate distruge destul de repede.

12V 60 W - va consuma cam jumatate daca il conectezi la 6V. Faptul ca lumineaza sluneaab - nu inseamna ca bateria e moarta. Totusi nu repeta operatiunea

Multumesc si tie deasemenea :hug:

 

Acum revin cu o alta problema : Eu tot aveam probleme cu Ij-ul si tot am reparat,am cumparat baterie,carbuni,mai multe.Acum problema este ca nu incarca :baldy: (din nou)Adica face in felul urmator: Daca turez(fara baterie) merge in socuri( cam 3 scantei da,3 nu),Daca ii pun bateria merge perfect.Daca il la's la relantiu merge el ce merge si apoi brusc se opreste Tot m-am mai intereseat si nu stiu ce ar putea fi de vine: Releul,DinamulRotorul ars,Scurt pe instalatie, Chiar nu stiu .Mi-ar fi de mare ajutor daca m-ati putea ajuta.Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...