Sari la conținut

Triumph Street Triple


pistolaru
 Share

Postări Recomandate

post-5742-1181733997_thumb.jpg

The worst-kept secret in motorcycling has finally been made official – Triumph is to offer a naked version of the Daytona 675 later this year.

 

Forget computer-generated images you may have seen in other magazines, this is the first official photograph of the firm’s new Street Triple 675.

 

Looking exactly like the bike revealed in MCN’s spyshots last week, the official picture shows the Street Triple is more than just a naked Daytona, with extensive modifications including new forks, brakes and a completely restyled rear end. This provides better pillion comfort and gives a family resemblance to the bigger Speed Triple.

 

Triumph has yet to reveal detailed specifications, but the engine is understood to be retuned for more torque and slightly less power than the Daytona, with a peak output of around 108bhp. The massive rear sprocket hints at the reworked gearing, which insiders say turns the Street Triple into a hooligan’s dream of a wheelie machine.

 

The firm has revealed that in Europe, the bike will cost less than 8000 Euros (£5450), but won’t reveal the rest of the specs until it makes its world debut at the Tridays festival in Neukirchen, Germany, on June 30.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Concurenta serioasa pt noul Hornet, Suzuki GSR si cam tot de la clasa naked apropiate la cmc.

Iar despre look.. ii ceva de genu`:

"- Ce te uiti? vrei doua peste cap ? bob de orez expandat " [evident se adresa unei motociclete japoneze]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concurenta serioasa pt noul Hornet, Suzuki GSR si cam tot de la clasa naked apropiate la cmc.

Iar despre look.. ii ceva de genu`:

"- Ce te uiti? vrei doua peste cap ? bob de orez expandat " [evident se adresa unei motociclete japoneze]

:cheers:

 

am cautat un motor nou pt sezonul viitor si am trecut de la noul Hornet la Aprilia Shiver si acum, dupa ce am citit despre Street triple, cred ca nu mai incape indoiala ca va fi noul meu motor.

Totusi ma preocupa o intrebare: are 2 locuri sau e monopost?

 

Bafta!

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are 2 locuri + capac de monopost optional :cheers: la fel am trecut si eu :bounce:) de la sv la hornet la z750 dup'aia shiver si acu street triple :burnout:

 

 

vrei sa-ti cumperi?

Sa-mi spui si mie de unde.Eu ma gandeam sa fac un drum in Germania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptati un pic, Triumph va fi reprezentat in Romania foarte curand. garantie doi ani, service in Bucuresti, piese de schimb, accesorii, vestimentatie, RAT, etc.

 

Ma bucur sa vad ca sunt entuziasti care ar lua si fara toate acestea, am facut-o si eu, dar cu atat mai bine daca ele vor fi facute posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aquilla - reprezentanta ? cand cum ce ? :burnout: esti implicat cumva ? daca da mai multe detalii te rog. pana in mai e gata ? @ dilivio - eu am vazut decat www.motoland.ro dar e dealer..si nu au street triple decat speed triple. si eu ma gandeam tot la germania sau italia pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aquilla - reprezentanta ? cand cum ce ? :cheers: esti implicat cumva ? daca da mai multe detalii te rog. pana in mai e gata ? @ dilivio - eu am vazut decat www.motoland.ro dar e dealer..si nu au street triple decat speed triple. si eu ma gandeam tot la germania sau italia pana acum.

 

 

in italia nu prea gasesti pentru ca e marca britanica, dar in germania da.Am vazut ca e 7350 euro.

Stii cumva daca se mai adauga si alte costuri?

 

bafta!

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoland nu apare pe site-ul producatorului si dupa stiinta mea lucreaza ca reseller pentru un dealer din Franta. E foarte bine ca exista si asa. Problema este ca in Cluj ajungi mai greu cand esti din Bucuresti sau chiar mai din sus.

Sper sa va dau vesti foarte bune cat mai curand.

 

Pana atunci noul promo Triumph: http://www.youtube.com/watch?v=Ch5S0lMuj24...ad.php?t=283801

 

si un clipulet dragut cu flagship-ul casei (mult mai bun decat cel de sus, parerea mea)

 

http://www.youtube.com/watch?v=HKEuzxC4eGc

 

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 12 Nov 2007 22:57 -------------

in italia nu prea gasesti pentru ca e marca britanica, dar in germania da.Am vazut ca e 7350 euro.

Stii cumva daca se mai adauga si alte costuri?

 

bafta!

:burnout:

 

Am fost acum vreo trei saptamani in Milano si am vazut pe strada mai multe Triumph-uri decat Ducati, Aprilia sau Moto Guzzi (astea fara a numara mobrele politiei care sunt Norge-uri). Triumph e foarte bine in Italia. Germania are mai multe italiene insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am dat o cautare pe moto.it si nu am gasit decat cateva de vanzare.

 

da si tu mai multe detalii legate de venirea lui Triumph in Romania.

Cand? Unde? Cine?

Iti dai seama ca daca vreau sa-mi iau un motor nu ma incurca un drum pana la Cluj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prea devreme de alte detalii acum. Ce conteaza este ca vine. Noi speram ca pana in Mai.

 

De cumparat il cumperi odata, e simplu. Mai greu cu garantii / revizii / reparatii / piese / accesorii. Ca garantia de 2 ani sa fie valabila trebuie ca reviziile sa fie facute la timp/nr de km. Ca piesele de schimb si reparatiile sa aiba garantie trebuie instalate de catre un service autorizat. Despre asta vorbeam.

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm, chiar ma mir ca nu prea s-a vorbit pana acum de Street...!

tot ce aud, vad si citesc de el, e la superlativ

inainte sa apara, in SuperBike Magazine s-a facut un test cu fz6, z750, si hornet

(nu inteleg de ce n-a fost in test si gsr-ul de la suzuki, care pare boicotat, ca nu cred ca nu s-ar ridica la nivelul celorlalte...)

 

scorul a fost:

 

yamaha fz6: motor 5 din 10, sasiu 5 din 10, uzabilitate 6 din 10

plusuri: ieftin, si arata bine

minusuri: sasiu nesigur, motor fara caracter pana la turatii mari

 

kawasaki z750: motor 8 din 10, sasiu 6 din 10, uzabilitate 7 din 10

plusuri: motorul, si "mega wheelies" zic baietii, care s-ar traduce prin cuplu puternic

minusuri: franele nu-s cele mai bune, si... cam "grasutz"...

 

honda cb600f hornet: motor 7 din 10, sasiu 8 din 10, uzabilitate 8 din 10

plusuri: super sasiu, design

minusuri: evacuare cam urata, si abs cam ciudat (?)

 

per total:

fz6 6 din 10

z750 7 din 10

hornet 8 din 10

 

 

acum, in ultimul numar, oamenii au un test cu hornetu' care a iesise cel mai bun naked mediu, si cu noile aprilia shiver 650 si triumph street triple

testul e facut de data asta de cei de la SuperBike Magazine Italia

 

aprilia shiver: motor 7 din 10, sasiu 8 din 10, uzabilitate 6 din 10

plusuri: plina de tehnologie avansata, parte frontala foarte reusita

minusuri: "technology sucks", nu e prietenoasa cu incepatorii

 

honda hornet: motor 8 din 10, sasiu 8 din 10, uzabilitate 9 din 10

plusuri: motor de turatii, sasiu solid, aspect "funky"

minusuri: suspensii nereglabile, nu e prea ieftina

 

triumph street triple: motor 10 din 10 (!!!), sasiu 9 din 10, uzabilitate 8 din 10

plusuri: performante inalte, sasiu echilibrat, pret incredibil

minusuri: zvonuri despre fiabilitate, carnetu' de conducere in pericol de suspendare... :-)

 

per total:

shiver: 7 din 10

hornet: 8 din 10

street: 9 din 10

 

deci ultima a iesit aprilia, cica "de departe"...

ei spun ca exact tehnologia avansata care s-a vrut castigatoare, a tras-o de fapt in jos, pentru ca face din Shiver o motocicleta destul de greu de controlat, si cu raspunsuri destul de ciudate, mai ales de la acceleratia asistata electronic, iar farnele (radiale) au fost cele mai proaste din test

 

a doua a iesit honda, care castigase testele de pana acum, cu un sasiu perfect, si un motor foarte prietenos.

tinand cont de pret si manevrabilitate, probabil ca va ramane favorita multora

 

castigatoare detasata a iesit street triple, cu un motor superior rivalelor prin putere si liniaritate, si cu un sasiu mai sportiv (de la daytona 675...)

 

in oras, hornet-ul ramane cel mai manevrabil, insa daca iesi la plimbari pe trasee virajate, cele mai mari satisfactii le ai cu STREET TRIPLE ;-)

 

asa termina baietii inca un test in care 'baby speed' iese castigator...

(altu' aici:

)

 

Eu, daca nu eram hotarat sa trec la motoare de un litru (sau peste...), sigur la STREET asi fi visat acum...

 

cineva a zis ca atunci cand apare, il ia la un test...

am fost si eu la un dealer aici, si primele vor venii prin ianuarie, iar cand am intrebat de un test ride, pe om l-a bushit rasu'...

cica la daytona 675 n-a avut motor de test ride mai mult de un an de cand a primit primele motociclete in showroom, si se pare ca asa va fii si cu streetu'

le vin trei in ianuarie si doua sunt date deja...

asa ca testu' muuult mai tarziu...

 

aici e ce visez eu...

taticu' SPEED TRIPLE...

:)

post-7137-1195195108_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

test rides sunt politica fiecarui dealer, daca are motorul in showroom cine il opreste sa faca si test rides? Poate sa le inchirieze, se gasesc modalitati...

 

 

pai nu-l opreste nimeni, doar ca nu are nici un chef sa piarda bani la una din showroom (inca)

un demo bike speed triple este la vanzare acum cu vreo 2000$ mai putin decat unu cu 0 km

...si ia ghici cati km are asta...?

36...

 

deci, probabil ca asta-l tine, si stie ca streetu' se da si fara test ride acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

motoland nu apare pe site-ul producatorului si dupa stiinta mea lucreaza ca reseller pentru un dealer din Franta. E foarte bine ca exista si asa. Problema este ca in Cluj ajungi mai greu cand esti din Bucuresti sau chiar mai din sus.

Sper sa va dau vesti foarte bune cat mai curand.

 

Pana atunci noul promo Triumph: http://www.youtube.com/watch?v=Ch5S0lMuj24...ad.php?t=283801

 

si un clipulet dragut cu flagship-ul casei (mult mai bun decat cel de sus, parerea mea)

 

http://www.youtube.com/watch?v=HKEuzxC4eGc

<small>--- Mesaj completat în 12 Nov 2007 22:57 -------------</small><br/>

 

Am fost acum vreo trei saptamani in Milano si am vazut pe strada mai multe Triumph-uri decat Ducati, Aprilia sau Moto Guzzi (astea fara a numara mobrele politiei care sunt Norge-uri). Triumph e foarte bine in Italia. Germania are mai multe italiene insa.

 

nu prind ideea :blink: ....vrei sa-ti iei ''motorul viselor tale'' si te incurci in 300 sau 400 km pana la Cluj? ...........si mai bine te duci colea in Germania? :o

Sh nu gasesti niciunde asemenea scula acum...problema e ca in Romania nu s-au vandut din calea-afara(motoarele Triumph), piata romaneasca fiind literelmente sufocata de japoneze(care sa recunoastem, sunt bune si ieftine) si dealerul...ca orice om de afaceri se gandeste serios inainte de a investii in aceasta directie; drept pt care ma gandesc ca o reprezentanta in Romania nu va fi posibila asa curand....si inca ceva....pare putin credibil dar italienii sunt printre cei mai infocati sustinatori ai motoarelor din Hinckley.

Daca vrei sa citesti ceva despre Street Triple si gasca uite aici un link care mi-e mi-a mancat multe nopti....succes. http://www.triumphchepassione.com

Cand vii prin Braila te dau cateva ture cu Spped-ul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prind ideea :laugh: ....vrei sa-ti iei ''motorul viselor tale'' si te incurci in 300 sau 400 km pana la Cluj? ...........si mai bine te duci colea in Germania? :D

Sh nu gasesti niciunde asemenea scula acum...problema e ca in Romania nu s-au vandut din calea-afara(motoarele Triumph), piata romaneasca fiind literelmente sufocata de japoneze(care sa recunoastem, sunt bune si ieftine) si dealerul...ca orice om de afaceri se gandeste serios inainte de a investii in aceasta directie; drept pt care ma gandesc ca o reprezentanta in Romania nu va fi posibila asa curand....si inca ceva....pare putin credibil dar italienii sunt printre cei mai infocati sustinatori ai motoarelor din Hinckley.

Daca vrei sa citesti ceva despre Street Triple si gasca uite aici un link care mi-e mi-a mancat multe nopti....succes. http://www.triumphchepassione.com

Cand vii prin Braila te dau cateva ture cu Spped-ul :(

 

de unde reiese ca vreau sa-mi iau motorul viselor mele? Par tot nemultumit? :blink:

 

Street Triple se gasesc usor. Cand e vorba de probleme de service si 100 de km sunt multi, prea multi.

 

Aveti curbe la Braila? :o Daca da, iau si Rocketul cu mine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...