Sari la conținut

Accident Moped/pod Grand 13-06-2007 21:30


ranga
 Share

Postări Recomandate

mopedist desfigurat! nu avea casca...

 

Veneam de la arc de unde am fost sa-mi iau tricoul. Am vazut pe geam (eram in 41) un girofar politie si ceva cu 2 roti rasturnat. Am coborat la prima si am urcat pe pod. Intre timp a ajuns si salvarea. Mopedistul nu avea casca si era desfigurat. O mare balta de sange langa bordura. O dacie "brec" alba oprita ceva mai in fatza. Nu stiu cum i-l cheama pe mopedist ptr ca nici politia nu stia. Mai stiu doar ca salvarea a plecat catre floreasca! Era inconstient si mie personal mi se pare ca nu va scapa!

Asta este tot ce stiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mopedist desfigurat! nu avea casca...

 

Veneam de la arc de unde am fost sa-mi iau tricoul. Am vazut pe geam (eram in 41) un girofar politie si ceva cu 2 roti rasturnat. Am coborat la prima si am urcat pe pod. Intre timp a ajuns si salvarea. Mopedistul nu avea casca si era desfigurat. O mare balta de sange langa bordura. O dacie "brec" alba oprita ceva mai in fatza. Nu stiu cum i-l cheama pe mopedist ptr ca nici politia nu stia. Mai stiu doar ca salvarea a plecat catre floreasca! Era inconstient si mie personal mi se pare ca nu va scapa!

Asta este tot ce stiu!

 

Bai frate da astia chiar nu se invata minte ?Cum fara casca ?

TREBUIE OBLIGATORIU CASCA ! TREBUIE FACUT CEVA IN SENSUL ASTA ! SCUTERISTII chiar nu aud cate se intampla ,cati o patesc ?

 

Sa zic naspa moment sa zic l-as ca asa-i trebuie nici eu nu mai stiu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda baieti , eu ii vad pe inconstientii astia care merg fara casca , chiar mai rau poarta pasageri fara casca(inconstiente de regula).

De cand am oprit langa 2 ( o fata si un baiat ) fara casti si le-am zis omeneste ... "protectie ca asfaltu nu e pufos" mi-am primit un mare semn , de-atunci chiar nu ma mai intereseaza sa le spun pentru ca daca faci asta esti luat la misto ("Adica ce ma ma vezi prost ? eu care sunt expert imi zici mie sa port casca ")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot din tramvai l-am vazut. Un moped intins pe jos.

Se oprisera 2 rideri veniti de la arc cu motoarele.

Accidentatul era deja bagat in salvare.

Din pacate mi se confirma iar afirmatia mea: " Scuteristii sinucigasi" . Astia sunt pericole pentru ei insisi.

Nu au pic de experienta si se cred ca sunt zmei pe sosea!

TREBUIE SCHIMBATA LEGISLATIA!!!!!

 

TOATA LUMEA CARE SE DEPLASEAZA CU 2 ROTI SI MOTOR TREBUIE SA FACA UN CURS PRACTIC SI SA DEA EXAMEN!!!!!! :lol:

OBLIGATIVITATEA PURATRII CASTII!!!! INDIFERENT DE CATI CMC ARE SUB SA!!!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul asta tre sa fie invatatura de minte pt toti cei care merg fara casca....la un stop le am zis si eu unor scuteristi sa poarte casca ,ei mi au raspuns:"SUNTEM PROFESIONISTI.....MERGEM DE 5 ani!!!!!"....oricum politia a inceput sa faca verificari in trafic pentru scuteristi (daca au sau nu curs de legislatie-si pe mine m au oprit).....

pt mopedist(daca o fi de pe forum):SA TI FIE INVATATURA DE MINTE SI SA NU MAI IESI PE STRADA FARA CASCA!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare diferenta intre astia si aia care merg cu casca nelelagata, sau legata dar cu cureaua slabita si atarnand pana mai jos de sfarcuri... nu e. Le-am zis catorva sa-si straga si lege curelusa - n-au ascultat. :lol: Asta e... sa nu murim ca stimnoicine de grija altuia!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data... poate aude cineva:

 

"A fall from as little as 2 feet can result in a traumatic brain injury. That is why wearing a helmet while riding on wheels is so important for people of all ages. A helmet acts as a second skull. When worn correctly, helmets can prevent up to 88% of brain injuries during an accident."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da' e de belea cu mopedistii / scuteristii astia ! Or suferi ei, oare, de vreun complex de inferioritate si simt nevoia sa demonstreze ceva ?

 

Azi pe la Crangasi trece un scuterica pe langa mine dupa care face un stoppie de toata frumusetea in curu' unui taxi oprit la semafor :lol:

 

Ok maestre, I got the point, da' fa-le dracului intr-un poligon sau pe o strada necirculata noaptea. Aaaa n-ai spectatori :lol: Bine macar ca avea casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Survolaj

 

Pai nici eu da' ia-uite cum contribuie ei la imaginea de motociclist inconstient donator de organe. Ca aia din conserve nu prea fac ei diferenta intre scuter si motor. Si hop se mai trezeste cate-un retardat ca ala din Iasi sa mai bage un articol de toata frumusetea :lol:

 

Bine, acum scriu toate astea si sub impresia comemorarii care va avea loc in seara aceasta. In mod normal stau linistit ca selectia aia naturala functioneaza. Pacat de cei care-o patesc fara vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e si vina politistilor un pic. Daca i-ar amenda un pic mai des pentru nepurtarea castii de protectie cred ca s-ar satura sa dea in fiecare zi 100 RON amenda. Evident vina principala e a lor ,ce sa le faci , ei sunt doritori de senzatii tari...uneori mult prea tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A gresit ,a platit!Sunt multi care tin casca dupa ei doar pentru look,amenzi cred ca s-ar lua si de o parte si de alta.Acum eu intreb ,parintii astia cand fac cadou cate un scuter nu stiu ca,casca salveaza vieti?!sau vor sa scape de ei?! :lol:

Sper sa se faca bine si sa-i fie invatatura de minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sunt destui pe moped fara casca, suntem toti de acord ca asa e, ii vedem zi de zi in oras. La fel de bine, unii din noi s-au straduit sa le atraga atentia si s-au ales cu diverse semne si replici, care mai de care mai "academice" , dar fiindca nu ma doare gura, o sa le mai zic, poate poate unul va baga de seama.

Daca nu intelege de vorba buna, poate intelege de amenzi, dar cine sa le dea. Cand astia vad politia, au tulit-o pe trotuare, stradute, parcuri si alte alea. Politistul ce sa faca, sa alerge dupa ei? Nu vor opri aia in veci la semnul politiei, mai ales ca nu se inghesuie sa isi inmatriculeze mopedurile la primarii. Asa ca, uite, inca un cerc vicios, unde ei nu inteleg, ca , literalmente, e capul lor in joc.

 

Imi pare rau cand aud ca unul a mai dat cu capul de beton si sper ca doar si l-a spart superficial ca sa aibe motiv sa poarte casca, doar, doar va mai avea o sansa.

 

In alta ordine de idei, mai vad si cate un "leu" pe motor, care are casca pusa la design, pt ca baretele atarna firav si unduitor in bataia curentului creat de viteza pe langa gatului lui. Astuia ce sa ii mai zic ?!?!?

Acu vreo 2 sapt, la stop un baiat echipat complet, ducea o mironosita in spate echipata ca pentru plaja, nu exagerez. Raman vreo 2 sec, siderat, dupa care ii zic "Cum naiba ai luat-o asa pe motor? " , la care primesc raspunsul "Pai daca nu am scapat de ea!!!?!?! " Am ramas perplex. Sa ii fi dat vreo 2, sa ii aranjeze neuronii aia rataciti si sa fi zis un mare NU la astfel de cerere. Oare merita sa ai pe constiinta asa ceva, cand nu te doare nimic sa refuzi cereri atat de inconstiente?

 

Fiecare e responsabil (sau nu) de ceea ce face, fiecare plateste pt ceea ce comite (sau nu) , dar fiecare "pasare" pe limba ei moare, indiferent ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ce sa zic... eu am mers O DATA fara casca, si parca eram in kuru gol. Ideea era ca trebuia sa-mi iau o casca de la cineva si la 18:30 cu conserva as fi facut 2 ore. Dar a doua oara nu ma mai sui indiferent de motiv. E naspa rau senzatia. Problema e ca unii au simturile mai aplatizate, sunt mai nesimtiti. Ar trebui sa se faca asa: obligatoriu cand e un accident cu scuterist mortaciune sa se duca gaborii si sa adune tot ce gasesc fara casca pe o raza de 2-3 km si sa-i oblige sa se uite. Va spun eu ca dupa aia nu le mai arde de vitejii. Eu cu conserva mergeam la inceput ca la fiagt prin oras si dupa ce am vazut vreo doua portii de creier pane mi-a trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare diferenta intre astia si aia care merg cu casca nelelagata, sau legata dar cu cureaua slabita si atarnand pana mai jos de sfarcuri... nu e. Le-am zis catorva sa-si straga si lege curelusa - n-au ascultat. :lol: Asta e... sa nu murim ca stimnoicine de grija altuia!...

 

 

practica asta o gasesti peste tot. am vazut o gramada de soferi si pasageri care-si pun centura de siguranta fara s-o prinda efectiv. doar ca sa nu ia amenda. niciodata n-am inteles daca tot incepi miscarea n-o duci pana la capat. in fine, idioti!

 

pe de alta parte, in afara amenzilor politiei (care nu prea se dau considerand numarul celor care merg fara casca) cred ca putem sa facem si noi ceva in sensul asta: un soi de salut in care cand se intalnesc doi motociclisti isi fuck reciproc cate un pumn in cap. preferabil cu manusi armate cu kevlar sau carbon. ai casca - nu-ti pasa, n-ai... :lol: iar dac-o ai si nu-i legata risti sa ti-o dea cel'lalt pe jos si sa se juleasca.

 

se baga cineva? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

practica asta o gasesti peste tot. am vazut o gramada de soferi si pasageri care-si pun centura de siguranta fara s-o prinda efectiv. doar ca sa nu ia amenda. niciodata n-am inteles daca tot incepi miscarea n-o duci pana la capat. in fine, idioti!

 

pe de alta parte, in afara amenzilor politiei (care nu prea se dau considerand numarul celor care merg fara casca) cred ca putem sa facem si noi ceva in sensul asta: un soi de salut in care cand se intalnesc doi motociclisti isi fuck reciproc cate un pumn in cap. preferabil cu manusi armate cu kevlar sau carbon. ai casca - nu-ti pasa, n-ai... :lol: iar dac-o ai si nu-i legata risti sa ti-o dea cel'lalt pe jos si sa se juleasca.

 

se baga cineva? :lol:

cu drujba merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare diferenta intre astia si aia care merg cu casca nelelagata, sau legata dar cu cureaua slabita si atarnand pana mai jos de sfarcuri... nu e. Le-am zis catorva sa-si straga si lege curelusa - n-au ascultat. :lol: Asta e... sa nu murim ca stimnoicine de grija altuia!...

 

 

 

Eu din masina, pe Pipera-Tunari i-am spus unuia sa poarte casca ca-l omoara traficul si mi-a ars o flegma pe parbriz!

Bine ca a fost acolo si nu pe mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca putem sa facem si noi ceva in sensul asta: un soi de salut in care cand se intalnesc doi motociclisti isi fuck reciproc cate un pumn in cap. preferabil cu manusi armate cu kevlar sau carbon. ai casca - nu-ti pasa, n-ai... :lol: iar dac-o ai si nu-i legata risti sa ti-o dea cel'lalt pe jos si sa se juleasca.

 

se baga cineva? :lol:

Bah da de unde ai scos-o???? :lol: :lol: ...pai sa dea unu in casca mea cea super intretinuta si ferita de zgarieturi ca-l fac eunuc!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu 2 zile stateam cu un prieten de vorba la un stop,era 1 si ceva noaptea si vine una si face cika "cine ma duce si pe mine acasa?" eu cu prietenul meu ne uitam perplecsi unul la altul in fine,i-am spus ca nu o luam ca nu are casca,am mai stat cateva secunde si el a plecat,dau sa plec dupa el si fata nush cum a reusit si m-am trezit ca era in spatele meu,soseaua goala,nici o intersecti in jur si i-am dat putina viteza si apoi frana brusca,a dat cu capul de casca mea,a tipat ceva pe akolo,ea cika statea pe garii,am trecut pe langa strada ei ,am mai mers putin si am lasat-o la aceasi distanta de casca de unde am si luat-o sa se invete minte,as fi dus-o la margina orasului da stiam ca era politie mai incolo,asa sigur ii faceam un "dus rece"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...