Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

"Sacalilor" ! Mi-ati si dezmembrat motocicleta mea frumoasa si rosie ... :disappointed:

 

Nu dau nimic separat decat daca nu le vrea cumparatorul si mai negociaza la pret. In cazul asta va anunt.

 

Sau, preturi separate: crashbar - 500 euro, valize laterale -500 euro :( sa va saturati ! au valoare sentimentala :D

 

Ba, acum nu e de ras, chiar am nevoie de bani, `elp !!! :(

 

 

Sacali?????????????........... :(

 

500 e........... ???????????

 

Dragut........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sacali?????????????........... :(

 

500 e........... ???????????

 

Dragut........

 

 

Tu unde ai disparut de vreo 3 luni ? :( ziceai ca dai un semn cand te intorci ...

 

Uite, in amintirea weekendului de la Tg Mures ti le las la 490 euro (TVA inclus :disappointed: )

 

Eu maine vreau sa ies cu Suzi, pana o dau mai petrecem ceva quality time .. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu stie de unde as putea lua cablu de kilometraj pt suza mea?

Merci inca odata...sau mi-l vinzi tu, Alex? Dau 300 euro :)

 

 

2500 euro si iti dau bonus si restul motocicletei, sa ai de rezerva :)

 

Dar, esti sigur ca e cablul ? L-ai scos, verificat ? Din pacate nu stiu de unde sa iei asa ceva (pe site-urile stiute de mine nu am gasit), o ultima idee ar fi sa intrebi la reprezentanta Suzuki din TM. Incearca, cine stie .. poate ai o surpriza. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar, esti sigur ca e cablul ? L-ai scos, verificat ? Din pacate nu stiu de unde sa iei asa ceva (pe site-urile stiute de mine nu am gasit), o ultima idee ar fi sa intrebi la reprezentanta Suzuki din TM. Incearca, cine stie .. poate ai o surpriza. :)

 

Acu am citit in cartea de service..e totul electronic..daca transducerul de la roata e ok si conexiunile pana la bord la fel, atunci singurul lucru ce pot sa fac e sa caut bord... :)(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu am citit in cartea de service..e totul electronic..daca transducerul de la roata e ok si conexiunile pana la bord la fel, atunci singurul lucru ce pot sa fac e sa caut bord... :rusinica:(

 

Eu am desfacut bordul ... s-ar putea sa intre apa la mufa de la bord si sa nu mai faca contact , la mine nu merge turometrul de cand am luat motorul .. mai mult de 3000 rpm nu arata ( in realitate la 3000 e de fapt 8000 rpm ) si nu i-am dat de capat inca

Editat de razvan12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca s-a mai discutat aici pe forum (nu pe topicul nostru) despre tema asta dar vreau sa aud si parerile voastre!

 

Cum ne pregatim motorul pentru iarna?!?!? ;)

 

Sugestii sfaturi?!!? Eu mare lucru nu fac, benzina full, bateria, si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am facut ieri schimbul de ulei si ... surpriza mi-a cazut din motor un surub :rolleyes:

nu stiu de unde ar putea fi .. m-am uitat in manual unde se folosesc suruburi de genul asta si am observat ca la ambreaj sau la cutia de viteze .. acuma habar-nam.

nu am observat nimic deosebit la motor in mers .. ce parere aveti de unde este ? oare tre sa desfac motorul pt atata ?

am pus o poza cu surubu .. are 1.8 cm

post-29370-1226078777_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti cei ce ati scris cele 47 de pagini dedicate Freewind-ului si care m-ati facut sa ma alatur voua. Si nu m-as fi alaturat voua cu inima atat de impacata (cum ar fi fost daca nu as fi stiut de la cine cumpar) daca nu as fi cumparat motorul de la un membru plin de energie si bun simt cunoscut pe aici sub numele de Butrosica :P Mare om - mare caracter. Sunt un novice in materie dar imi place la nebunie motorul si sper sa reusesc sa il intretin cel putin la fel de bine pe cat l-am cumparat. Recunosc ca daca nu l-as fi vazut pe Suzu live nu l-as fi cumparat. Dar a fost dragoste la prima vedere.... :ok: Iar cireasa de pe tort a fost Senior Butrosica :P care m-a convins fara drept de apel ca a avut grija de motor.

 

Si ca sa nu vin cu mana goala pe aici am o informatie care poate fi utila unora. Mi-am asigurat CASCO motorul! Si nu la ASTRA care din umila mea experienta intarzie platile. Am apelat la ASIBAN. rezultatul? Suzu al meu din 2001 cu valoare de catalog de 6500 Euro a fost asigurat la o valoare de 2747 Euro. Prima este de 275 Euro / an platibila in 4 rate (se poate si 10) cu fransiza de 5% pt avarii partiale si 20% pt avarie totala. E mult, e putin ... nu stiu... dar avand in vedere ca e primul meu motor... pana colectionez ceva experienta eu am considerat ca merita.

 

Va salut cu respect si pregatiti-va degetelele ca urmeaza sa pun o multime de intrebari pe masura ce voi incepe sa imi cunosc mai bine motorul meu. :D Ce bine suna!! Motorul meu! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, toti vand, numai eu am ghinion ! Exact cand am nevoie de bani .. imi bag picioarele si ii dau foc ! :P

 

Gata. Anunt nou: vand bilete la incendierea unui Suzuki Freewind ! Pentru o suma in plus puteti chiar participa cu ziare, benzina sau .. MARELE PREMIU !! - puteti fi cel / cea care aprinde focul ! ... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai frate, toti vand, numai eu am ghinion ! Exact cand am nevoie de bani .. imi bag picioarele si ii dau foc ! :drink:

 

Gata. Anunt nou: vand bilete la incendierea unui Suzuki Freewind ! Pentru o suma in plus puteti chiar participa cu ziare, benzina sau .. MARELE PREMIU !! - puteti fi cel / cea care aprinde focul ! ... :moto:

 

vezi daca suntem la distanta mare unul de altul....Daca erai mai aproape de mine, iti cumparam eu Suzu :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari noilor posesori de SUZU.

 

Pacat ca cel care a deschis topic-ul asta e fortat sa ramana fara motor.

 

Alex ti-am mai spus! Nu dispera, nu fi pesimist :drink: .

 

Unii sunt mai bulanosi la a vinde - cumpara, chiar fac bani din asta, asa e in viata :moto: .

 

Motorul lui Alex cred ca este cel mai accesorizat Freewind pe care il stiu, sper sa nu gresesc spunand sa singurul, mai putin la partea de parbriz.

 

Si nu e reclama.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexxx, imi pare rau ca nu iti gasesti un cumparator. Mai ales ca ai fost punctul de plecare al acestui topic. Iti doresc bafta si daca cineva se va indragosti de motorul meu am sa te recomand pt a-l vinde pe al tau. Dar problema e ca iarna se vand mai greu. Eu am fost o exceptie. Dar poate mai gasesti si tu o exceptie. Eu iti tin pumnii. Mai ales ca ai nevoie de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mai exact care dintre ele?

Uite aici pe Louis, sau tu il vrei pe cel cu Freewind?

eu il vreau pe acela lung cu freewind......si....nush nici macar o boaba de germana......degeaba mi-ai dat link de louis. ms oricum......o sa incerc sa vad poate gasesc ceva p-acolo....si cei de la luois trimitte in romania??

 

alexxx.... am un prieten interesat sa isi cumpere un freewind. si am vazut k u vrei sa il vinzi pe al tau. 1800 ofera pe el...mai mult nu are . dak te gandesti si vrei sa il dai.app.....nu vrea topcase la el. poate gasesti sa le vinzi separat. :drink:

post-43987-1226847725_thumb.jpg

Editat de alexcarsto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre stickul de pe rezervor e lunga povestea. Eu am vazut asa in treacat pe cineva pe forumul daewoo cu cutterplot caruia ii dai poza si dimensiunile stickului si el ti-l face. Acum nu stiu sa va spun cum iese. Parerea mea este ca motorul sa iti mearga ca stickul mai putin conteaza. Am sa ma uit si eu pe louis si poate ajut cu un link.

Pe de alta parte asta pentru alexxx in caz ca nu stia....mi-am vandut motorul............

Alexxx tu pretul pe care il ceri e ok dar nu pentru Romania. Stii ca noi am mai discutat despre asta. Da-l mai ieftin. Eu am mai primit vreo 3 telefoane dupa ce am dat motorul lui Iulian. Deci putini doritori sau putini cunoscatori.

Motorul l-am dat lui Iulian care daca nu era asa plin de entuziasm (parca ma vedeam pe mine acum cateva luni) pe cuvantul meu de onoare de motociclist daca il dadeam. SI mai ales si negociat. Dar mi-a placut de el ca m-a vrajit sa ii dau si oglinda buna de la cealalta si ca a acceptat povestea motorului asa cum a fost ea.

Iulian iti doresc multi km cu ea dar sa mai vii si pe la mine sa o vad si te invidiez pentru cauciucurile alea misto pe care le ai.

N-am uitat pe net la cauciucuri si sincer la primavara cred ca o sa imi iau la fel ca ale lui iulian adica niste bridgestone. nu m-a convins nimic din ce am citit nici despre Sahara nici despre Ankee nici despre MT. De altfel eu am MT80 pe a mea si nu sunt ff multumit. Cel putin pe vremea asta rece ....

A venit si vremea rece si eu cred ca e momentul dragi freewindisti sa le punem la hibernat.

Eu m-am gandit sa o bag pe a mea in casa insa nu stiu daca se va finaliza ideea. Ce ii voi face eu?! pai ii voi scoate bateria i-am cumparat doi aditivi de benzina de la 2+2 unul este injector fuel cleaner si altul e antifreeze blabla. I-am pus benzina 99. I-am luat husa de la louis aia mai scumpa visinie si i-am mai luat un saculet din acela de absorbit umezeala. Cauciucurile umflate si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alexxx.... am un prieten interesat sa isi cumpere un freewind. si am vazut k u vrei sa il vinzi pe al tau. 1800 ofera pe el...mai mult nu are . dak te gandesti si vrei sa il dai.app.....nu vrea topcase la el. poate gasesti sa le vinzi separat. :drink:

 

 

Absolut. Nici nu face mai mult de 1800 dar cer eu de nesimtit ce sunt ! Stii care e IRONIA ? Ca NU VREAU sa-l dau, sunt FORTAT ! Dar 1800 ... ma rog, mai bine ma abtin. Ii urez prietenului tau sa-si ia ce "poate" de 1800 euro, ca ce "vrea" cred ca e mai greu .. Si app ... topcase-ul e 50 euro .. asa ca .. de la 2400 la 1800 .. ca nu-i dau topcase-ul .. e cam SF.

 

Alexxx tu pretul pe care il ceri e ok dar nu pentru Romania. Stii ca noi am mai discutat despre asta. Da-l mai ieftin. Eu am mai primit vreo 3 telefoane dupa ce am dat motorul lui Iulian. Deci putini doritori sau putini cunoscatori.

 

Pai ce sa mai zic .. nimic nu e bine in Rromania ... asta e problema. M-am uitat si acum pe bikeshop si pe mobile.ro si am gasit asa:

 

1. unu la 60.000 km cu 1600 euro doar cu suport de bagaje

 

2. unu din 97 la 1750 euro doar cu topcase

 

3. ceva gen al meu la 2800 euro (dar fara crash bar, fara suport de bagaje, etc..)

 

4. unu cu cric central si parbriz din 98 la 2950 euro !

 

5. altu din 2000 la 3500 euro .. si tot asa ...

 

Dragii mei, faceti un calcul: optionalele de pe motorul meu costa 800 euro ! Nu le-am pus eu, asa a venit. Si acum judecati daca 2400 e mult. Dar comparati intai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu toti inteleg valoarea optionalelor si poate nu si le doresc pe toate. Prin urmare, daca ramane ceva sunt sigur ca nu vei avea probleme sa le vinzi amatorilor de pe acest forum.

P.S. Este adevarat ca 600E pt un topcase e cam mult :drink:. Bafta la vanzare si imi pare rau ca iesi din randurile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic, nu-mi vine sa cred :rock: . Nu ai avut zgomote suspecte? Nimic care sa te puna pe ganduri?

E primul schimb pe care il faci tu? Sa ne tii la curent cu ce ai mai facut!

Numai bine!

 

 

 

Salutare... dupa o perioada cam lunga de absenta din cauza unei spitalizari... ( tocmai am ajuns acasa)

nu am auzit nimic suspect sunete .. etc e al 2-lea schimb anul asta si tot eu l-am facut si primul...

acuma ce sa spun dupa un accidenct de motor .. normal cu freewind-ul .. a intrat un prost in mine rau de tot din lateral ... m-a luat cu totul si eram 2 pe moto .. ( eu si fratemi-o) ambii cu fracturi deschise destul de urate .. la fratemi-o de deasupra gleznei la 2 cm a fost retezat complet ( practic erau 2 parti separate si o piele mica de 3-4 cm le tinea ) si acuma dupa 9 zile de spital pt mine si 2 operatii m-au lasat acasa .. si el are 3 operatii deocamdata si mai urmeaza luni multe de repaus si alte interventii .... mai multe detalii pe parcurs ca nu pot sta la calc si daca ma puteti cu ceva sugestii despre ce va urma acuma in legatura cu "soferul" daca se poate numi asa .. cu tratamente de recuperare etc

merci si RIDE VERY SAFE :what:

Editat de razvan12
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut. Nici nu face mai mult de 1800 dar cer eu de nesimtit ce sunt ! Stii care e IRONIA ? Ca NU VREAU sa-l dau, sunt FORTAT ! Dar 1800 ... ma rog, mai bine ma abtin. Ii urez prietenului tau sa-si ia ce "poate" de 1800 euro, ca ce "vrea" cred ca e mai greu .. Si app ... topcase-ul e 50 euro .. asa ca .. de la 2400 la 1800 .. ca nu-i dau topcase-ul .. e cam SF.

 

eu doar ti-am zis alex cat poate el sa iti ofere....nu te-am obligat sa il vinzi lui.... dar am vazut k il ai de vanzare si am zis sa incerc....sper k nu te-a deranjat. asta e

eu iti urez bafta sa il vinzi si pacat k.....(vorba aia)....iesi din randul nostru. sper sa iti rezolvi problemele fara sa fi nevoit sa vinzi motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare... dupa o perioada cam lunga de absenta din cauza unei spitalizari... ( tocmai am ajuns acasa)

nu am auzit nimic suspect sunete .. etc e al 2-lea schimb anul asta si tot eu l-am facut si primul...

acuma ce sa spun dupa un accidenct de motor .. normal cu freewind-ul .. a intrat un prost in mine rau de tot din lateral ... m-a luat cu totul si eram 2 pe moto .. ( eu si fratemi-o) ambii cu fracturi deschise destul de urate .. la fratemi-o de deasupra gleznei la 2 cm a fost retezat complet ( practic erau 2 parti separate si o piele mica de 3-4 cm le tinea ) si acuma dupa 9 zile de spital pt mine si 2 operatii m-au lasat acasa .. si el are 3 operatii deocamdata si mai urmeaza luni multe de repaus si alte interventii .... mai multe detalii pe parcurs ca nu pot sta la calc si daca ma puteti cu ceva sugestii despre ce va urma acuma in legatura cu "soferul" daca se poate numi asa .. cu tratamente de recuperare etc

merci si RIDE VERY SAFE :lol:

 

 

De cate ori aud de accidente cu motociclisti ma intristez. Cine e de vina chiar conteaza mai putin, cel putin pana te faci bine tu si fratele tau. Eu mi-as canaliza toata energia in recuperarea fizica de care se pare ca aveti din pacate nevoie amandoi. Sa ramaneti fara sechele asta e cel mai important!! In rest, dupa ce va faceti bine, o sa aveti suficienta putere si energie sa va cautati dreptatea. Insanatosire grabnica si totala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...