Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

Razvan ce sa zic, mi-ai stricat cheful pe o luna. Imi pare rau de tine si fratele tau, va doresc insanatosire grabnica si multa sanatate.

 

Cat despre accident teribil, trebuie sa fim foarte atenti!

 

Eu am vrut sa ies ieri si incepuse sa ninga cand am ajuns la garaj, poate a fost mai bine asa. Am spalat lantul si l-am uns etc.

Acum chiar nu mai am chef sa ma dau dupa ce am citit.

 

Ultimile poze pe anu asta?!?!, sper ca nu :lol: .

post-39974-1227445610_thumb.jpg

post-39974-1227445642_thumb.jpg

post-39974-1227445937_thumb.jpg

post-39974-1227445946_thumb.jpg

Editat de madalin74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sal......cum a trebui sa pregatesc motorul ptr iarna k sa nu am surprize la primavara. scz de intrebare...dar sunt incepator si nu prea ma pricep. dak poate cineva sa imi dea un raspuns.....am facut schimbul de ulei, placutele de frana, am uns lantul si i-am urat hibernare placuta. ce ar mai trebui sa ii mai fac???? ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

Am dus Freewindul la mecanic, ca o verificare de rutina, si pentruc a imi murea la relanti si mi se incalzea greu motorul. A spus el ca jocul de la supapele de evacuare era prea mic, aproape inexistent si le-a marit jocul (la facut de vreo 20, nu tin minte exact).

 

Acum intr-adevar, vad diferenta. Se incalzeste mai OK, sta bine la relanti, nu mai are fluctuatii in turatie, si nu mai bubuie de mama focului in mers. Problema mea e alta. Am vrut sa ii dau maxim ce poate motorul, dar in a 5-a nu creste mai mult de 6000 de ture si mai mult de 146-148 la ora. Nu mai tin minte exact.

 

Intrebarea mea este ce s-ar fi putut intampla, sau e normal sa fie asa? Eram cu acceleratia la maxim.

 

 

Mersi pentru raspunsuri.

 

PS: Razvane, insanatosire grabnica si imi pare rau ca ai avut parte de asa ceva. Asfalt uscat la toti si sper sa putem evita pe viitor asemenea incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti!

Sunt un batranel care doreste sa se intoarca la dragostea dintai, MOTOARELE.

prin anii 88/89 circulatia era altfel iar motoarele erau comuniste, iar acum sunt pe strazi numai scule adevarate.

Din dorinta de a reveni pe doua roti (am permis din 89), ma tot uit pe net in dorinta de a gasi ceva enduro/touring (bmwf650,aprilia pegaso, suzuki freewind).

am vazut grupul vostru de discutii si doream sa ma luminati putin. Un prieten din Craiova mi-a laudat freewindul sau dar doresc si alte pareri.

Sunt un tip destul de maruntel 1,75m 70 kg. Freewindul este mai usor decat celelalte si cred ca ar fi bun pentru mine. In ultimul an am mers de doua ori in poligon (in oras mi-a fost teama, nu am mai condus un motor din 92) un BMW f650 dar mi se pare mult mai greu decat freewindul.

Daca aveti timp si nu v-am deranjat spunetimi cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti!

Sunt un batranel care doreste sa se intoarca la dragostea dintai, MOTOARELE.

prin anii 88/89 circulatia era altfel iar motoarele erau comuniste, iar acum sunt pe strazi numai scule adevarate.

Din dorinta de a reveni pe doua roti (am permis din 89), ma tot uit pe net in dorinta de a gasi ceva enduro/touring (bmwf650,aprilia pegaso, suzuki freewind).

am vazut grupul vostru de discutii si doream sa ma luminati putin. Un prieten din Craiova mi-a laudat freewindul sau dar doresc si alte pareri.

Sunt un tip destul de maruntel 1,75m 70 kg. Freewindul este mai usor decat celelalte si cred ca ar fi bun pentru mine. In ultimul an am mers de doua ori in poligon (in oras mi-a fost teama, nu am mai condus un motor din 92) un BMW f650 dar mi se pare mult mai greu decat freewindul.

Daca aveti timp si nu v-am deranjat spunetimi cate ceva.

 

Eu recomnd cu caldura freewindul, bineinteles sunt subiectiv :laugh: , dar dupa cum ai zis e mai usor cu vreo 20kg decat bmw, e motor racit cu aer mai simplu si mai fiabil, e mai ieftin, piese gasesti..cam astea ar fi o serie de avantaje spuse in graba. Pt mine a fost primul motor adevarat si desi am doar 1,70 nu am avut dificultati(inainte m am dat doar pe scuter de 125 si pe mopede). Daca ai intrebari nu ezita. Da mi pm.

 

Daca in schimb nu vrei neaparat enduro, sau ma rog dual sport, ia in considerare nakedurile de 500cc: Honda cb, suzuki gs, kawasaki er-5 etc, sunt la fel de usoare dar mai joase...

Editat de maz55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomnd cu caldura freewindul, bineinteles sunt subiectiv :laugh: , dar dupa cum ai zis e mai usor cu vreo 20kg decat bmw, e motor racit cu aer mai simplu si mai fiabil, e mai ieftin, piese gasesti..cam astea ar fi o serie de avantaje spuse in graba. Pt mine a fost primul motor adevarat si desi am doar 1,70 nu am avut dificultati(inainte m am dat doar pe scuter de 125 si pe mopede). Daca ai intrebari nu ezita. Da mi pm.

 

Daca in schimb nu vrei neaparat enduro, sau ma rog dual sport, ia in considerare nakedurile de 500cc: Honda cb, suzuki gs, kawasaki er-5 etc, sunt la fel de usoare dar mai joase...

 

multumesc mult. Deci nici tu nu esti prea inalt si spui ca este ok. Nakedurile nu prea imi plac nu imi par atat de confortabile ca un enduro touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult. Deci nici tu nu esti prea inalt si spui ca este ok. Nakedurile nu prea imi plac nu imi par atat de confortabile ca un enduro touring.

 

Ce pot sa zic... eu am motorul de putina vreme si acum e la caldurica face nani pana la primavara. Dar din ce am apucat sa ma dau cu el pana a venit frigul :D de n-ar mai fi venit, a fost o placere. Parerea mea cantareste mai putin dar paginile scrise aici ar trebui sa te convinga, mai ales ca sunt si comparatii cu motoarele vizate de tine. Bafta in alegerea corecta.

 

In alta ordine de idei sunt curios daca Cristi-Mic este vanzatorul mobrei cu cilindrul fisurat? Doar de curiozitate... si daca da... l-o fi lovit constiinta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult. Deci nici tu nu esti prea inalt si spui ca este ok. Nakedurile nu prea imi plac nu imi par atat de confortabile ca un enduro touring.

 

Mno, io am 1,74, 55 kg, si anul asta am bagat peste 6000 km cu freewindul meu (care inca este de vanzare...)... recomand oricui...

- placutze frana schimbate

- cric central (multi nu au asa ceva)

- aparatoare roata spate

- parbriz inalt (multi vaneaza asa ceva :D )

- cutie portbagaj

- ulei schimbat

- kit lant Regina schimbat

- bujii schimbate

- cauciucuri X-trail in stare foarte buna

- 1 singura cazatura (mai mult o culcare pe asfalt, la 10 km/h) la activ (semn: o julitura pe scrisul de Freewind pe partea stg a rezervorului...)

- ghidon MX - care iti confera o pozitie si manevrabilitate mult mai buna decat originalul

+ cadou o casca Airoh S4 model 2008 marimea M (pret in primavara 200E)

 

deci Suzuki Freewind XF 650 model 1998, acuma cu 34000 km... (toate actele ok, numerele de inmatriculare nu le dau :))

totul pt 2500 E cash....

Editat de pHa_King
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti!!! am si eu o rugaminte...

am avut un mic incident cu suzu... si tre sa iul fac pe rca-ul tipului care m-a lovit. evident, la asigurari s-a gasit un destept care sa ma suceasca pe toate partile.. acum vrea sa ii spun care este pretul de nou al modelului(suzuki xf 650 din 2001)... pe unde as putea sa gasesc raspunsul?

multumesc frumos!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti!!! am si eu o rugaminte...

am avut un mic incident cu suzu... si tre sa iul fac pe rca-ul tipului care m-a lovit. evident, la asigurari s-a gasit un destept care sa ma suceasca pe toate partile.. acum vrea sa ii spun care este pretul de nou al modelului(suzuki xf 650 din 2001)... pe unde as putea sa gasesc raspunsul?

multumesc frumos!!!

 

 

Spune-i ca 10.000 euro ! nu e el prost sa te creada pe cuvant, nu face decat sa traga de timp .. dar oricum e bine pt tine sa stii care ar fi pretul de catalog, ca sa nu te pacaleasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am lipsit atata timp de pe aici vad ca au aparut fete noi si motoare identice cu al meu, sper ca la anu sa ne intalnim in numar mult mai mare. La intrunirea de la Timisoara eram patru. Pe de alta parte vad ca doi dintre noi vor sa se desparta de XF din diferite motive, pacat.

Eu sunt foarte mltumita cu el, anu asta am facut 15000 km imoreuna si am vazut tara asta de la Timisoara la Galati si de la Cluj la Craiova. Nu am avut niciodata probleme cu el, am mers peste tot si pe gheata si pe asfalt si prin gropi si chiar am reusut perfosrmanta de al baga in namol pana la jumatatea rotii. Am trecut si Dunarea (bine ce e drept pe Bac). Duminia am iesit iar si pe 21 avem program de plimbare.

 

PS: Razvan sa te faci bine cat mai repede. :smoke:

post-13245-1229345070_thumb.jpg

post-13245-1229345086_thumb.jpg

post-13245-1229345098_thumb.jpg

post-13245-1229345344_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat sa zici ca ai trecut si prin vopsea lavabila pe serpentine anul asta :laugh: al meu inca mai are petele alea roz :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Motorul lui Alexx este al meu. Asa cum va spuneam, sunt mai batranel printre voi, dar imi doresc sa va intalnesc in urmatorii ani, sa ne cunoastem.

P.S. Alexx este un om de mare caracter si sincer sper sa il vad pe un motor cat de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul lui Alexx este al meu. Asa cum va spuneam, sunt mai batranel printre voi, dar imi doresc sa va intalnesc in urmatorii ani, sa ne cunoastem.

P.S. Alexx este un om de mare caracter si sincer sper sa il vad pe un motor cat de curand.

 

Bine ai venit ma bucur ca motoru ramane in familie cat despre Alex il iau eu pasager pe XF-ul meu. Pe de alta parte sper sa ne mobilizam si anul asta sa ne intalnim desi lumea nu prea mai intra pe aici dar cum da caldura o sa incerc sa strang gasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul lui Alexx este al meu. Asa cum va spuneam, sunt mai batranel printre voi, dar imi doresc sa va intalnesc in urmatorii ani, sa ne cunoastem.

P.S. Alexx este un om de mare caracter si sincer sper sa il vad pe un motor cat de curand.

 

 

Radu, sa te bucuri de Suza cel putin cat m-am bucurat si eu. Multumesc pentru aprecieri si ma bucur (daca se poate spune ca ma bucur ca dau acest motor :blbl: ) ca ajunge in mainile unui om pasionat, cu bun simt si responsabil.

 

Si sa dea Dumnezeu sa mai existe cel putin o intalnire de Freewind-isti anul acesta. De data asta ii cedez stafeta organizarii Elizei ! :D :banana:

 

Si, poate, cine stie ... cu foarte mult noroc voi ajunge si eu anul acesta pe alt motor (sansele sunt insa destul de mici). Aveti grija de voi ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu, sa te bucuri de Suza cel putin cat m-am bucurat si eu. Multumesc pentru aprecieri si ma bucur (daca se poate spune ca ma bucur ca dau acest motor :blbl: ) ca ajunge in mainile unui om pasionat, cu bun simt si responsabil.

 

Si sa dea Dumnezeu sa mai existe cel putin o intalnire de Freewind-isti anul acesta. De data asta ii cedez stafeta organizarii Elizei ! :D :banana:

 

Si, poate, cine stie ... cu foarte mult noroc voi ajunge si eu anul acesta pe alt motor (sansele sunt insa destul de mici). Aveti grija de voi ! :)

 

Trebuie sa iti cumperi un alt motor ca nu poti trai fara ele. Am vazut asta din prima clipa cand ne-am cunoscut. Ai motoarele in suflet.

Ne vedem in weekend. te sun eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok anu asta ma ocup eu de intalnirea noastra asta daca sunte-ti de acord. Numai sa se dezghete omu de zapada de pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! ma intereseaza un manual de freewind (nu ca as avea vre-o problema cu el ) , dau 3 cico in schimb si daca stie cineva pe careva care sa se fi plictisit de freewind am un prieten care e interesat sa achizitioneze unu (nu mai mult de 35000 km , fara bube majore ,undeva pe la 2000 euro.... nu se supara sigur daca e mai ieftin)...salutare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am deschis si nu am gasit nimic

 

pe e-mail nu poti trimite fisiere mai mari de 10MB. Am incercat pe G-mail pentru ca permite dar probabil nu a mers yahoo-ul.

 

 

pe e-mail nu poti trimite fisiere mai mari de 10MB. Am incercat pe G-mail pentru ca permite dar probabil nu a mers yahoo-ul.

 

http://www.manualedereparatie.info/downloa...ice-Manual.html

 

incearca sa descarci de aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! ma intereseaza un manual de freewind (nu ca as avea vre-o problema cu el ) , dau 3 cico in schimb si daca stie cineva pe careva care sa se fi plictisit de freewind am un prieten care e interesat sa achizitioneze unu (nu mai mult de 35000 km , fara bube majore ,undeva pe la 2000 euro.... nu se supara sigur daca e mai ieftin)...salutare

 

Stiu eu unul din 1998 dar nu am alte detalii pot sa iti dau numarul lui 0745 132 169 Elod (ma rog nu se scrie asa). Inceraca la el daca nu gasim altul doar ca motorul asta il stiu de la intrunire am fost cu el la Cluj si la Timisoara mi s-a parut super ok motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...