Sari la conținut

Suzuki Xf 650 Freewind (grup De Discutii)


Postări Recomandate

da,ca e inchis!:))



Craciun Fericit dragi colegi de forum,si Un An Nou mai bun si cu multe impliniri!

si bineinteles tuturor iubitorilor de 2roti!



N-am reusit sa fac mai multe poze,fotografiatul nefiind punctul meu forte!

am incercat-o putin pe la Barajul Paltinu si mi-a placut tura!

posibil sa ma cam deranjeze saua,insa exista solutii!

 



casca e un Airoh pt vara imprumutata de la un prieten,insa nu stiu cat de sigura e.intre timp mi-am mai achizitionat un HJC,cu ochelari si pump air- SH la doar 40 euro!

n-aveam nici un fel de protectie in afara de casca,nu de alta dar la vremea respectiva bugetul nu mi-a permis nici macar o casca!

:)) amicul cu care am fost,avea o casca natzy! si nu i-a fost frica sa mearga cu mine!



in ultima fotografie,am pus cricul intre asfalt si pamant,si mi-a cazut dupa vre-o 10 minute!

sa nu zic ca nu i-am facut botezul anul asta!

post-78791-0-23874100-1387891871_thumb.jpg

post-78791-0-16679800-1387891885_thumb.jpg

post-78791-0-84532000-1387891913_thumb.jpg

post-78791-0-00178600-1387891940_thumb.jpg

post-78791-0-29663000-1387892629_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

 

A pus cineva pe motor anvelopa de 150 pe spate? Eram curios daca sta bine pe janata si daca incape / nu freaca pe undeva. Vreau pe viitor sa-mi pun anvelope mai late. Stiu deja de faptul ca nu o sa se mai comporte asa bine la viteza.

 

bafta



 

ff tare. chiar ma gandeam daca se poate transforma freewind intr-un rat bike...are rezervor custom.



De unde fac rost de un crash bar? Daca auziti ca vinde cineva ....As vrea sa cumpar....

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

/index.php?/topic/706833-dezmembrez-aprilia-pegaso-1998/

stiti cumva daca cricul central de aprilia,se potriveste pe freewind?



http://www.motociclismo.es/galerias/100000-km-suzuki-freewind#100000_Freewind (1).jpg

 

Top Gun,cand ajungi cu ea la 150 000 km sa faci mai mute poze te rugam...:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare Freewindisti

 

Sry pt absenta indelungata de p-aci.

 

Mi-am luat si eu side case-uri si urmeaza sa le fac cumva suporti.

Am reusit si eu in sfarsit sa-ti fac fotografiile, imi cer scuze pt intarziere

N-am vazut foarte bine prinderea din partea stanga fata a motocicletei pentru side case-uri, As vrea sa te intreb de unde ai luat teava rotunda si cum ai indoit-o.

Acum am roata din fata la facut spitze, da; abia astept sa-mi scot capra/vaca la plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...nu prea are!doar chestii generale pt.orice motoreta!(eu unu'am avut ceva probleme cu bordul ca din cand in cand imi facea figuri,am luat toate cablurile la puricat si unde mi s-a parut suspect am curatat si izolat.si...cam atat!)motoarele sunt bullet-proof asa ca nu cred ca o sa ai probleme,iar in rest...vezi furca sa fie ok,amortizorul,plasticele etc.zic si eu...cu intarziere ce-i drept!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am venit calare pe ea vreo 200 km , frig , vant, ploaie...n'am simtit decat placere si cum zambetul larg imi gadila urechile :) mi'am luat concediu 10 zile sa stau sa o bibilesc si sa ma plimb , nu prea ma ajuta vremea ce'i drept dar sunt super happy ! Fata e ok , mi'a zis ca vrea doar carburatoarele curatate si sincronizate pt ca a stat mult timp adormita :)) Un service bun imi recomanda cineva ?? sau un doctor care sa se poarte frumos cu ea ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

 

Salutare, am cumparat de curand un Freewind din 2001,functioneaza f.bine, dar ca orice motor are si cate o mica defectiune...bordul nu se ilumineaza noaptea...nu am avut timp sa-l desfac, dar mai intai as vrea un sfat de la voi....poate avea un bec ars, sau pe ce principiu este iluminat....multumesc...

Editat de Pegasus73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am cumparat de curand un Freewind din 2001,functioneaza f.bine, dar ca orice motor are si cate o mica defectiune...bordul nu se ilumineaza noaptea...nu am avut timp sa-l desfac, dar mai intai as vrea un sfat de la voi....poate avea un bec ars, sau pe ce principiu este iluminat....multumesc...

ai doua becuri care lumineaza bordul si se pare ca sunt arse - sunt pozitionate in lateralele bordului

si eu cand am luat motoreta am avut unul ars

dai jos bordul si e foarte simplu de schimbat becurile

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ai doua becuri care lumineaza bordul si se pare ca sunt arse - sunt pozitionate in lateralele bordului

si eu cand am luat motoreta am avut unul ars

dai jos bordul si e foarte simplu de schimbat becurile

spor

multumesc....

 

multumesc....

problema s-a rezolvat, a fost chiar f. simplu.....multumesc....

 

mare agitatie pe aici....ha..ha...ori motoarele acestea sunt prea bune, ori toata lumea este plecata la plimbare....asfalt uscat ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FREEWIND-istilor,v-ati scos mobrele de la naftalina?? :)

nu mai zice nimeni nimic???



eu incropesc un fel de ungator de lant, inspirat tot de pe aici de pe forum,o sa pun niste poze.

probabil cel mai ieftin ungator existent vreodata!

m-ar mai interesa de asemenea un cric central,insa noi sunt prea scumpe.si cred ca pana la urma o sa iau imprumut cricul cuiva sa imi fac singur unu!



hai v-am salutat,o zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FREEWIND-istilor,v-ati scos mobrele de la naftalina?? :)

nu mai zice nimeni nimic???

 

eu incropesc un fel de ungator de lant, inspirat tot de pe aici de pe forum,o sa pun niste poze.

probabil cel mai ieftin ungator existent vreodata!

m-ar mai interesa de asemenea un cric central,insa noi sunt prea scumpe.si cred ca pana la urma o sa iau imprumut cricul cuiva sa imi fac singur unu!

 

hai v-am salutat,o zi buna!

asteptam cu interes poze cu ungatorul de lant

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am terminat! :)

am cumparat urmatoarele: 2 metri furtun rezistent pt acvarii,cred ca 2mm diametru. 12 lei cred!(l-am cumparat prin iarna)

2 robineti tot de avcariu,unul pt reglaj debit,celalalt on /off! 26 lei!( tot in iarna cumparati)

2 coliere de 25 cm metalice. 5 lei

1 metru de teava de 0.5mm cupru (p-asta am gasit-o la magazin de frigotehnie,se foloseste la frigidere sau AC-uri!-4 lei

un tub poxipol aveam ratacit prin casa...

bidonasul l-am gasit prin casa,cam 150ml!

 

PROCES DE FABRICATIE: -

am gaurit bidonasul in fund cu un cui incins care avea diametrul furtunului...

-am lipit furnulul cu poxipol de bidon,nu l-am lasat prea lung in bidonas...

cam pe la vre-o 30 cm am fixat primul robinet caruia i-am facut regaljul inainte,o picatura la 8 secunde.

-am strecurat furtunasul pe langa fire ,pe sub soriceii deja fixati,am ajuns cu el la scarita pasager--.

-in spatele scaritei pasagerului am fixat al doilea robinet ,dar principalul pt ON/Off..a intrat la fix in scobitura respectiva.

pe asta l-am fixat mai ciobaneste cu banda izolatoare,pe viitor probabil o s-o inlocuiesc cu doi soricei pt exterior!

-am plecat de la al 2 lea robinet cu furtunul pe sub bascula,iar la capatul furtunului am introdus doua bucati de 20 cm teava cupru,evident am etansat imbinarea ca sa nu curga aiurea ulei...

iar tevile astea de cupru adica picuratoarele finale le-am fixat cu coliere metalice de bascula,astfel incat orice vibratie

a Freewind-ului sa nu le miste...

dezavantaje: imi murdareste cauciucul si sare si sub sa...

avantaje: le stiti...:))



poze,am facut dar de o calitate foarte proasta,asa ca o sa mai fac cand o sa merg zilele astea la garaj!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am terminat! :)

am cumparat urmatoarele: 2 metri furtun rezistent pt acvarii,cred ca 2mm diametru. 12 lei cred!(l-am cumparat prin iarna)

2 robineti tot de avcariu,unul pt reglaj debit,celalalt on /off! 26 lei!( tot in iarna cumparati)

2 coliere de 25 cm metalice. 5 lei

1 metru de teava de 0.5mm cupru (p-asta am gasit-o la magazin de frigotehnie,se foloseste la frigidere sau AC-uri!-4 lei

un tub poxipol aveam ratacit prin casa...

bidonasul l-am gasit prin casa,cam 150ml!

 

PROCES DE FABRICATIE: -

am gaurit bidonasul in fund cu un cui incins care avea diametrul furtunului...

-am lipit furnulul cu poxipol de bidon,nu l-am lasat prea lung in bidonas...

cam pe la vre-o 30 cm am fixat primul robinet caruia i-am facut regaljul inainte,o picatura la 8 secunde.

-am strecurat furtunasul pe langa fire ,pe sub soriceii deja fixati,am ajuns cu el la scarita pasager--.

-in spatele scaritei pasagerului am fixat al doilea robinet ,dar principalul pt ON/Off..a intrat la fix in scobitura respectiva.

pe asta l-am fixat mai ciobaneste cu banda izolatoare,pe viitor probabil o s-o inlocuiesc cu doi soricei pt exterior!

-am plecat de la al 2 lea robinet cu furtunul pe sub bascula,iar la capatul furtunului am introdus doua bucati de 20 cm teava cupru,evident am etansat imbinarea ca sa nu curga aiurea ulei...

iar tevile astea de cupru adica picuratoarele finale le-am fixat cu coliere metalice de bascula,astfel incat orice vibratie

a Freewind-ului sa nu le miste...

dezavantaje: imi murdareste cauciucul si sare si sub sa...

avantaje: le stiti... :))

 

poze,am facut dar de o calitate foarte proasta,asa ca o sa mai fac cand o sa merg zilele astea la garaj!

Trebuie mai putin ulei, o pic/20 sec, cel mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stiti pe cineva ce are de vanzare un crash-bar pt freewind 2001....sunt interesat de ceva second pt. ca nou este prea scump pt buzunarul meu .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare freewindistilor!

Am intrat si eu de curand in posesia unui xf650 din 2001. Sunt foarte multumit de achizitie, merge f bine. M-am apucat sa-i fac lucrarile de mentenanta: am schimbat uleiul, filtrul de ulei si mai vreau sa-i schimb placutele de frana, si sa-i intind lantul, care mi se pare cam largit. Vreau sa va intreb:

1. as putea sa-i schimb placutele de frana singur sau ar fi mai bine sa o duc la service? nu ma prea pricep la partea mecanica, dar daca nu e foarte complicat, m-as baga. (uleiul l-am schimbat singur)

2. pedala de la frana de spate e cam sus, iar cand franez nu ating cu talpa papucului si pedala de sprijin, se poate cobora pedala de frana?

3. ce alte lucrari de mentenanta ar mai trebui facute sa-l mentin intr-o stare perfecta de functionare? sunt incepator si nu ma prea pricep :(

Merci anticipat de ajutor si.... asfalt uscat va doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimbat placute,du-o totusi la un mecanic moto.pt 50 lei manopera,nu merita "riscul"...lantul din ce am citit,ar trebui sa aibe intre 20mm-si 40mm joc sus-jos...



bine ai venit in randurile noastre! desfa-i filtrul de aer,spala-l cu solutie de vase lichida,clateste-l bine si apoi dupa ce se usuca,da0i cu o pensula un strat de ulei de motor...il lasi cateva ore,si-l montezi la loc.verifica-i bujiile,dar ai grija sa nu strici filetul..



cat despre pedala de frana,poate e stramba de la vre-o cazatura ceva,sau asa o fi ea...uita-te si tu pe net la poze cu alte freewind-uri si da-ti seama!

de unde ne esti? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...