Sari la conținut

Urat Rau Cu Botezu!


hussa
 Share

Postări Recomandate

Nu credeam ca mi se poate intampla :funny: . Nu credeam ca nu voi fii vreodata atent la sine de tramvai :crack: . Mai ales ca am atentia sporita 200% cand mai am si pe cineva in spate. Description : Fac stanga pe maica domnului de pe o straduta. Evit o pata uda dar nu total; se pare ca imi udasem roata. Trec aproape perpendicular cu liniile de tramvai, dar strada fiind micuta, liniile ocupand aproape toata strada ....SE INTAMPLA. Parca m-au tras spre ele (sinele), fiind nitzel scufundate si in urmatoare secunda ma trezesc ca pierd controlu cu toate ca tzineam ca un erou de coarne fiindca o aveam si pe prietena in spate. Ma arunca fundu, dau drumu fierului, reusesc sa cad cu exact cum ma gandisem in secunda aceea groaznica : cu prietena peste mine. In final ea se ridica inaintea mea cu putzine zgarieturi :D . Eu un pic mai rau :agree: (am cazut pe telefoane si mi-a lovit pulpa, 2-3 taieturi, 2-3 julituri maricele etc.). Motoru : capacu nitzel fisurat curgandu-mi un mai mult ulei :thanks: . AVETI GRIJA LA SINE DE TRAMVAI.....OFFF..Nasol moment. Lasa ca trec bubele :blbl:. Asf usc :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man,recuperare rapida ca inteleg ca nu e grav...

si la mine a fost prima cazatura pe liniile de tramvai fiind ude,si neavand experienta.a doua oara nu s-a mai intamplat in urmatorii 5 ani cat am mai avut moto.dar am mai cazut din alte motive:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urata treaba cu zicala "Daca esti motorist ori ai cazut ori vei cadea". Asta a fost prima cam grava. Ms burton de cuvinte....Iar celui cu moto BMW care a trecut pe langa mine cand ma adunam de jos fara sa schitzeze un gest sau sa arunce un cuvant macar "MAY YOU LIVE FOREVER" :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deh... te inteleg... si eu tot pe shina mi-am luat-o prima oara... dar nu pt ca era uda sau cine stie ce... pur si simplu nu credeam ca aluneca asa rau... pana atunci trecusem fara nici o problema peste toate shinele...din toate pozitiile si nici macar nu mi-a fugit spatele putin... dar cand a fost sa fie... asta-i soarta... am luat-o la viteza mica... de-atunci prefer sa ocolesc decat sa o iau pe o stradutza cu linii de tramvai. bafta multa, bulan porcesc si sa-ti treaca bubele repede :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uf bine ca ai scapat ieftin, si eu am cazut pe sina de tramvai numa ca la 10 la ora si nu am patit nimic decat am pus mobra jos, in schimb un binevoitor de sofer a cobora sa ma ajute sa o ridic de jos si in timp ce eu trageam de coarne sa o pun pe picioare el a tras de parbriz si mi l-a rupt in doua.....cum frate sa tragi de parbriz ce o fi crezand ca e de fier???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeam ca mi se poate intampla :crack: . Nu credeam ca nu voi fii vreodata atent la sine de tramvai :thanks: . Mai ales ca am atentia sporita 200% cand mai am si pe cineva in spate. Description : Fac stanga pe maica domnului de pe o straduta. Evit o pata uda dar nu total; se pare ca imi udasem roata. Trec aproape perpendicular cu liniile de tramvai, dar strada fiind micuta, liniile ocupand aproape toata strada ....SE INTAMPLA. Parca m-au tras spre ele (sinele), fiind nitzel scufundate si in urmatoare secunda ma trezesc ca pierd controlu cu toate ca tzineam ca un erou de coarne fiindca o aveam si pe prietena in spate.

 

 

Salut,

 

Si eu am luat-o pe coaja tot pe o sina de tramvai, numai ca lipsea sina :welcome: .

Si asta pt ca dobitocii astia care inlocuiesc sine nu se gandesc ca-n gaurile alea pot sa intre niste roti de moto. As trebui sa le astupe cu ceva, pietris, ca oricum stau asa o luna pana schimba ei sinele. Noroc ca aveam doar vreo 10 km/h, mi-a intrat roata din fatza in groapa si am simtit cum fuge de sub mine. La mine s-a terminat mai usor, cu o vanataie la genunchiul stang, si niste mici zgarieturi pe carena/toba.

 

Oricum, vanataile/zgarieturile trec fara urme. Mai ramane orgoliul sifonat. :D Asfalt uscat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am scapat capra pe jos pe sinele de tramvai ieri cand mergeam la arc! Eram cu un transalp si-ntorceam stanga peste liniile tramvaiului 41, imediat dupa statia agronomie! Nu stiu exact ce s-a intamplat... cert este ca am scapat-o pe jos. Motrul nu a avut nimic, a cazut pe moale (piciorul meu), si nici pasgera nu a avut absolut nimic...

Ori a alunecat, ori am intors eu cu ambreiajul tinut (franm ptr ca pe contransens venea o masina)! Nu stiu exact ce s-a intamplat! :D

 

Mare si greu mai este transalp-ul :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recuperare rapida fratioare si tie si partenerei.

si multa bafta de aici inainte si mare grija.

si eu am tot un bandit, dar inainte am avut o capra mai inalta (aprilia pegaso) si era mult mai instabila pe liniile de tramvai decat talharul. nu stiu ce sa zic parca asta e mai usor de manevrat. nu mi s-a intamplat pana acum sa ma fure sinele de tramvai, dar Doamne Fereste ca nu se stie niciodata. eu era de vreo doua ori sa mi-o fur pe banda I unde e praf si mizerie si unde intra conservarii sa parcheze de pe banda a doua fara sa se asigure.

asfalt uscat in continuare!!

post-13559-1182423527_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am mers cu masina mai mult de 10 ani si nu am avut niciodata probleme cu sinele de tramvai, in prima luna de forum (inca nu imi luasem A-ul) am vazut atatea discutii despre sinele de tramvai ca mi-a bagat frica in oase. Acum merg zilnic cu motocicleta, vara sau iarna, si nu am cazut niciodata pe sine: nu le traversez decat perpendicular sau, daca nu se poate, macar la 45 de grade cu viteza foarte mica si cu picioarele pe jos "just in case", fara sa accelerez sau sa franez pe sine. Din cauza asta niciodata nu depasesc pe linia de tramvai, dar macar suntem intregi amandoi (si eu si moto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeam ca mi se poate intampla :funny: . Nu credeam ca nu voi fii vreodata atent la sine de tramvai :crack: . Mai ales ca am atentia sporita 200% cand mai am si pe cineva in spate. Description : Fac stanga pe maica domnului de pe o straduta. Evit o pata uda dar nu total; se pare ca imi udasem roata. Trec aproape perpendicular cu liniile de tramvai, dar strada fiind micuta, liniile ocupand aproape toata strada ....SE INTAMPLA. Parca m-au tras spre ele (sinele), fiind nitzel scufundate si in urmatoare secunda ma trezesc ca pierd controlu cu toate ca tzineam ca un erou de coarne fiindca o aveam si pe prietena in spate. Ma arunca fundu, dau drumu fierului, reusesc sa cad cu exact cum ma gandisem in secunda aceea groaznica : cu prietena peste mine. In final ea se ridica inaintea mea cu putzine zgarieturi :D . Eu un pic mai rau :agree: (am cazut pe telefoane si mi-a lovit pulpa, 2-3 taieturi, 2-3 julituri maricele etc.). Motoru : capacu nitzel fisurat curgandu-mi un mai mult ulei :thanks: . AVETI GRIJA LA SINE DE TRAMVAI.....OFFF..Nasol moment. Lasa ca trec bubele :blbl:. Asf usc :welcome:

 

Bine ca sunteti intregi amandoi. Intoarce-te la locul faptei si nu pleca de acolo pana nu ai inteles exact ce s-a intamplat, unde ai gresit si cum ar putea fi evitat incidentul pe viitor. Ajuta la recastigarea increderii. Asfalt uscat.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

locuind chiar in blocul din spatele caminelor, in fiecare zi cand plec la munca trec pe nenorocirile alea de linii .... pana acum nu mi s-a intamplat niciodata sa ma fure prea tare.... dar oricum le-ai aborda... tot simti cum te fura un pic (unde mai pui ca mai sunt si niste cratere si pana la benzinaria omv tot trebuie sa le incaleci de vreo 2 ori)... acum cum ti-e norocul...

 

Recuperare rapida si asfalt uscat...

 

Catalin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asta e un "must" :thanks: Ieri am pus si eu buca la pamant la Grozavesti venind de la Car4. Ploaie, depasesc pe linie si cand sa intru la loc "capritza" a facut vreo 3 cercuri (de ce inca nu inteleg...) pt ca am cazut pe dreapta dar ea m-a ocolit si s-a interpus intre mine si masina care venea din spate. Evident ca m-am felicitat pt echipament, unde l-am avut nu am avut nimic desi aveam ceva viteza (pt un moped :crack: ), casca o idee julita, genunchera mi-a zburat de pe picior si ma doare pulpa, tot de la telefon :agree: Noroc ca fiind ud nu am riscat prea mult si masina din spate a avut timp sa franeze. Inutil sa spun ca nu a oprit nimeni, un taximetrist facea mishto de mine cat inca eram jos :D Ata ete, invatam, sper sa nu se mai repete... Asfalt uscat ! ca salutari cu farul nu pot :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce le mai ocoleam eu...ce le mai traversam cu viteza mica....ce le mai luam perpendicular, dar o data se intampla sa nu poti sa fii atent ("circumstantele" - cel mai nenorocit cuvant). Eu am forta in picioare doar ca genunchiu drept cam "lacrimeaza", iar pulpa unde am cazut pe celulare(celulita :crack: - nasol) e cam vanata si ma tine :thanks: . Cat despre ce a zis Semaca: ai dreptate, trebuie sa imi redobandesc "tupeu;".

Este curios cat de multa lume a activat cu raspunsuri de genu "Si pe mine m-au furat ". Este un sentiment nasol cand se zvacneshte cu totu motoru si te duci ca pe sanie. Abia astept sa imi i-au revensha de la stimabilele sine: LE CALC pe cuvant :D . Cat despre cei ce au zis ca nu au picat niciodata pe sine; exact asa gandeam si eu "Cum sa te arunce o banda de metal de 10 centimetrii....imposibil". Nu mai zic niciodata imposibil. Iar daca coboram picioarele jos cred k era mult mai nasol daca se sprijinea cu toata greutatea pe piciorul/andreaua mea. Cel mai bine imi dau seama ca faci exact cum am procedat eu : dai drumu la fier si incerci sa il scoti si pe pasager daca e posibil.

Bafta...Asfalt uscat...si hai odata cu inventarea tramvaielor suspendate :welcome:

 

locuind chiar in blocul din spatele caminelor, in fiecare zi cand plec la munca trec pe nenorocirile alea de linii .... pana acum nu mi s-a intamplat niciodata sa ma fure prea tare.... dar oricum le-ai aborda... tot simti cum te fura un pic (unde mai pui ca mai sunt si niste cratere si pana la benzinaria omv tot trebuie sa le incaleci de vreo 2 ori)... acum cum ti-e norocul...

 

Recuperare rapida si asfalt uscat...

 

Catalin.

 

 

Mersi de ganduri. Eu mereu ma duc sa imi i-au prietena de acolo. Maica domnului cu alexandru cel bun...acolo s-a intamplat povestea. Iar despre cratere...ar trebui sa le puna jaloane ca la ski pentru ca asha ma simt cand le ocolesc. F$%^kin' city.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers mult pasagera pana sa imi iau motorul, si de cate ori treceam pe sina de tranvai simteam eu cumva cum fuge spatele, uneori.

dar cel mai important e sa lasi motorul sa se duca singur, sa nu il fortezi gen accelerare sau frana pt ca atunci sigur iti fuge.

si mie imi e putin teama dar asta e...nu ai ce sa ii faci decat sa capeti ceva experienta, poate data viitoare iti vine o idee cum sa te aperi de asemenea cazatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun ca am mai capatat o picatura din vastul ocean al experientei moto (cel ma poet din curtea scolii :agree: ) . O sa ma feresc si mai rau de sine. Degeaba citesti si bagi la cap daca nu ti se intampla. Nu doresc la nimeni. Si un sfat pt toti : NU TINETI TELEFONELE IN BUZUNARE. E ca si cum ai cadea pe o caramida . Inca o picatura :D . Pana ma repar si eu :crack: si moto, mai multa :welcome: si mai putin :thanks: . Asfalt uscat si drumuri fara sine de tram (fixatie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cazut si eu odata din cauza sinelor dar conditiile erau cu adevarat vitrege: ploaie calumea, apa 5cm si eu veneam aproape paralel cu sina care era mult iesita din asfalt.

 

in afara de asta, trec uzual peste sine in toate felurile posibil si pe ud si pe uscat si nu cad dom'ne. incerc totusi sa fac un unghi mai mare de 10 grade cu ele. nu inteleg cum tot picati voi ca mustele. aveti roti de bicicleta de va intra in adancitura aia sau care e schema????

 

sau poate voi incercati sa treceti peste sinele de tren de fapt :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cazut si eu odata din cauza sinelor dar conditiile erau cu adevarat vitrege: ploaie calumea, apa 5cm si eu veneam aproape paralel cu sina care era mult iesita din asfalt.

 

in afara de asta, trec uzual peste sine in toate felurile posibil si pe ud si pe uscat si nu cad dom'ne. incerc totusi sa fac un unghi mai mare de 10 grade cu ele. nu inteleg cum tot picati voi ca mustele. aveti roti de bicicleta de va intra in adancitura aia sau care e schema????

 

sau poate voi incercati sa treceti peste sinele de tren de fapt :D)

 

 

asule... zeule...

 

 

 

plici! (folosit ca interjectie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca reusesti sa ai anunta-ma. imi tai permisul de conducere cu foarfeca si il arunc la cosul de gunoi. :D

 

Pai pot sa ti-l tai eu :welcome:. Sotia unui fost coleg de serviciu a facut zdrentze un cauciuc trecand peste o sina de tramvai funcionala. Era desprinsa o "panglica" de metal, cam de 1 m lungime, care statea la vreo 10 cm de sol la capatul liber (am mai vazut si eu astfel de exemplare, de obicei daca treci peste ele le auzi cum te pocnesc pe sub masina). Ghinionul a facut ca acea panglica a intrat intr-un cauciuc in "muchie" (adica intre partea care sta verticala si partea care ruleaza) si l-a stricat de tot (a intrat efectiv ca o sulitza in cauciuc, i-a zgariat pana si jeanta in interior). Iar sina de tramvai e cea de la iesirea din pasajul Obor, pe sensul de mers catre Ferdinand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci e foarte dubios...nu am avut niciodata probleme cu sinele de tramvai, nici macar sa-mi fuga un pic roata sau ceva sa simt orice mica problema...desi le-am incalecat cateodata in unghiuri destul de mici si mi-am zis in casca "ba da' prost esti..." ...si cand vad atatia care si-o fura la ele...

 

cred ca pana la urma e bulan 100% ... si eu las picioarele jos cand trec cu viteza mica peste ele mi se pare ca atunci esti cel mai vulnerabil...am avut mai degraba probleme cu marcajele dintre benzi cand sunt ude si trec printre masini orpite la semafor...pur si simplu "se da motoreta jos de pe ele" ... mare grija si viteza invers proportionala :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pe mine m-au furat de cateva ori si le-am prins frica. sa nu mai zic de groapa dintre sine de la intersectia dudesti cu brailita, in care m-am trezit mergand in spatele unei masini, din fericire fara urmari...

Editat de nicanor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca reusesti sa ai anunta-ma. imi tai permisul de conducere cu foarfeca si il arunc la cosul de gunoi. :D

Cate cazuri de masini care au franat pe linia de tramvai si au zburat intr-o directie sau alta am vazut, merita sa iti tai permisul. Prindeau metal sub rotile de pe o parte si beton sub celelalte si la prima frana te arunca, mai ales daca e ud pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici era vorba de motocicleta,nu de masina...intradevar,si cu masina te fura,dar foarte putin si o poti redresa foarte usor,dar oricum din caruta nu cazi.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cazut si eu odata din cauza sinelor dar conditiile erau cu adevarat vitrege: ploaie calumea, apa 5cm si eu veneam aproape paralel cu sina care era mult iesita din asfalt.

 

in afara de asta, trec uzual peste sine in toate felurile posibil si pe ud si pe uscat si nu cad dom'ne. incerc totusi sa fac un unghi mai mare de 10 grade cu ele. nu inteleg cum tot picati voi ca mustele. aveti roti de bicicleta de va intra in adancitura aia sau care e schema????

 

sau poate voi incercati sa treceti peste sinele de tren de fapt :thanks:)

 

 

Esti eroul meu :D . Cand ajung mare vreau sa fiu TU :welcome: .Scuze de sarcasm dar cum am zis eu nu o sa mai zic niciodata imposibil. Eu cred k ai mers destul prin bucuresti ca sa realizezi ca tiparul (ex: sine scufundate in asfalt) nu se aplica peste tot. Se mai intampla sa mai fie sine iesite nitel peste asfalt. Sper sa nu ai ocazia sa le intalnesti mai ales daca ai roata un pic uda (cum am avut-o eu dar nu am realizat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...