Sari la conținut

De cacao


betzigash
 Share

Postări Recomandate

pe scurt: la plimbare, shoferitza (binentzeles la naiba treia sa fie o "ea"...) intoarce de pe trotoar direct in mine...in noi k eram 2. 40-45 km/h la momentul impactului, ma loveste-n dr shi moto se taraste pe stanga....ea are asigurare, io ma duc la honda, aia fac constatare: piesele de schimb fara manopera costa 11000 de euro. asigurarea face calculul, stricaciunea e mai mare decat valoarea motoretei, dauna totala dam 1100 de euro. la-nceput am crez c-au uitat un zero....da nu. s-au scazut anii etc etc o mie o suta-n cap. ce e de facut? ii dau in judecata pe ei sau p'aia kre m-a lovit? sigut v-ayzi mai confruntat careva cu asta....moto e cbr fireblide din '96

 

 

asha a ajuns, rezervor, infundat binishor, radiator spart far bord etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol oricum, eu cred ca daca o repari si pastrezi toate facturile te duci cu ele in mana la asigurari si trebuie sa iti dea banii

 

era si o lege care ii obliga sa faca asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urata treaba... Cred ca banii ar trebui sa-i recuperezi de la "shoferista" aia, nu de la asigurare. Sau sa faci cum a spus LordRhadoo, dar trebuie sa ai 11.000 euro sa-ti platesti singur initial si abia dupa aia sa-i recuperezi... Iti urez succes, sincer !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la soferita iti iei banii...ca sa iti faci motoreta pe banii tai shi pe urma sa iti iei banii de la asigurare sa nu faci greseala asta....Oricum io nu cred ca la honda o carena si un far+radiator costa 11 mii euro....bft

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pe raspundere civila se aplica o formula in care este introdusa valoarea de nou, uzura reprezentand numaru de kilometrii, an fabricatie si alti factori, suma rezultata este valoarea maxima care ti-o poate oferi firma e asigurari in caz de dauna totala.Daca dai firma de asigurari in judecata nu rezolvi nimic sunt acoperiti si nici o plangerea la csa nu rezolva treaba. Soferita ramane singura optiune sau o reparatie cu 1100 de euro care nu cred ca o sa acopere dauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o problema similara.Algoritmul e in felul urmator:prima data refuzi banii de la societatea de asigurarii pe motiv ca e insuficiet pt.a-ti repara dauna...dar soliciti sa discuti cu juristul lor...de la asta incerci sa iei o tidula ca in urma calculelor,vechime,anotimp..bla-bla societatea plateste doar ...cit i-ti da.De asemenea,acesta te va consilia cum sa procedezi sa o dai in judecata pe individa.Cu experienta astfel dobindita si cu actele aferenta,te duci,o cauti pe soferita cretina si ii relatezi situatia....cauti sa ajungi la o intelegere cu ea,normal cit mai avantajoasa pt.tine sfat:cere-i multi bani!!!! apoi te duci si i-ti iei si banii de la asigurare! Atentie! nu te duci sa iei banii de la asigurare decit daca ai luat in prealabil de la soferita.In situatia ca nu-ti da,juristul firmei de asigurari te va consilia cum sa faci actele de judecata.Chiar daca dureaza,cistigi.Si de obicei,in momentul cind primeste citatia si ii intra morcovul,atitudinea devine alta...adica revine la masa tratativelor...pina a tunci,intre romani exista convingerea:las'ca merge asa,nu m-o da el pe mine in judecata.....ce e interesant aici:firmele de asigurari,care traiesc din banii celui care incheie politetle cu ele in situatia in care devin pasibile de plata daunelor,devin cei mai mari dusmani foloseste-te de asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o pus cu un zero mai mult... ii 1100 euro doh

 

nasoala treaba, incearca cu un avocat sa vezi ce-ti zice el

 

11.000 EURO costa un motor nou nout... R6, CBR 600 RR etc...

 

 

Si eu tind sa cred la fel!!! la mine un far, furca cu pistone, disc frana fata , etrier, cabac motor+capac baie de ulei, tevi de evacuare la un gs si au mai fost bord, far, maneta frana, ghidon..... aveam expertiza de la suzuki 1700 euro tunu ai cum sa ai 11000 eu zic ca e greseala!!! Eu am rezolvat cu banii de la asigurari si piese din dezmembrari si am ramas si cu bani! BAFTA dar de la asigurari si de la soferita mai mult de atat nu cred ca scoti!! PS eu am lut 800 euro duna totala la un gs 500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Kawasaki KLE si dauna totala la el a fost 600 Euro.

 

In acelasi timp 1 bucata carena ma costa 450 Euro :D :welcome:

Noroc ca este din fibra de sticla si se repara usor, iar capacul de la baie de ulei s-a sudat :thanks:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe scurt: la plimbare, shoferitza (binentzeles la naiba treia sa fie o "ea"...) intoarce de pe trotoar direct in mine...in noi k eram 2. 40-45 km/h la momentul impactului, ma loveste-n dr shi moto se taraste pe stanga....ea are asigurare, io ma duc la honda, aia fac constatare: piesele de schimb fara manopera costa 11000 de euro. asigurarea face calculul, stricaciunea e mai mare decat valoarea motoretei, dauna totala dam 1100 de euro. la-nceput am crez c-au uitat un zero....da nu. s-au scazut anii etc etc o mie o suta-n cap. ce e de facut? ii dau in judecata pe ei sau p'aia kre m-a lovit? sigut v-ayzi mai confruntat careva cu asta....moto e cbr fireblide din '96

asha a ajuns, rezervor, infundat binishor, radiator spart far bord etc

 

 

1-Honda Fireblade CBR1000RR costa noua 13.440E

2-Honda Fireblade CBR1000RR 2005 costa 10.750E

 

Astea sunt preturile unor motociclete intregi,in stare de functionare.Daca tu zici ca un radiator,un bord,un far,rezervor si ce mai ai tu pe acolo costa 11.000E.....atunci ori ai probleme cu vederea ori aia care ti-au facut constatarea au dat frau liber mainii si saraca a mai trecut un zero...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11000 sunt din cauza preturilor de la dealeari cum sunt honda si suzuki care aduc piesele la valoarea tripla decat valoarea reala sa nu mai zic ca astepti si cu lunile ....asta e romania ...fiecare trage bani de unde poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11000 sunt din cauza preturilor de la dealeari cum sunt honda si suzuki care aduc piesele la valoarea tripla decat valoarea reala sa nu mai zic ca astepti si cu lunile ....asta e romania ...fiecare trage bani de unde poate.

 

 

De acord cu tine :D . Dar eu unul nu cred ca ar costa atat de mult,cu toate plusurile puse de ei...Daca ar fi asa,dupa un accident nu mai trebuie sa stai sa faci comanda de piese,sa astepti,sa dai bani la montat...mai bine te duci si faci comanda de alta motocicleta,nu? :thanks: Motocicleta va deveni de "unica folosinta" :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa scanez constatarea de la honda.....oricum trecusem in mare far carena radiator etc...

la honda au bagat astia absolut tot ce era atins la accident, inclusiv cadrul kre e fre-o 2 milimetri infundat....din ce-mi aduc aminte....cdru 78 de mil, bord 39 mil, far 26 park, radiator 30shiceva...etcc etc.au pus astia shi piulitze shuruburi etc.

oricum astept ziua de luni knd ma duc sa ma cert cu ei. dak nu-mi dau makr 2mii o sa o dau paia in judecata. ideea e dak ajung cu ea in instantza, am 100% castig de cauza?

 

Din pacate pe raspundere civila se aplica o formula in care este introdusa valoarea de nou, uzura reprezentand numaru de kilometrii, an fabricatie si alti factori, suma rezultata este valoarea maxima care ti-o poate oferi firma e asigurari in caz de dauna totala.Daca dai firma de asigurari in judecata nu rezolvi nimic sunt acoperiti si nici o plangerea la csa nu rezolva treaba. Soferita ramane singura optiune sau o reparatie cu 1100 de euro care nu cred ca o sa acopere dauna.

 

 

merci, m-ai mai linistit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa mergi la asigurari cu o oferta de pret de la honda, pentru un model cu caracteristici asemanatoare, ca 100% valoare care o duci tu ii mai mare decat valoarea de catalog a motocicletei gasita de inspectorul de daune. Cei de la asigurari is obligati sa accepte oferta de pret adusa de tine. Poti sa vorbesti cu inspectorul, sa negociati cu privinta la gradul de uzura, el ti-a dat din start 85%. Deci, daca mergi cu o oferta de pret pt motocicleta in valoare de 11.000 de euro si negociezi gradul de uzura la 80 % ai sigur mai bine de 2000 de euro despagubire. Motocicleta o faci cu piese second, si parerea mea ii ca te incadrezi in bani. Numai bine! Daca mai ai nevoie de informatii...oricand. :D Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut situatia asta cu op masina destul de scumpa si rara. Am luat banii de la asigurare si apoi am vandut epava masinii. In felul asta am recuperat maxim posibil. O alta solutie este sa o repari cu piese SH.

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt,chiar se poate sa coste atata...Sa luam de exemplu un autoturism Logan,care costa 6.200 de euro.Luat pe fiecare piesa in parte si adunate preturile iese peste 10.000 de euro.Cine nu crede sa verifice!!!

De-aia isi scot dealerii banii mai ales din piese si manopera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu cazuri de genul asta si va asigur ca este un calcul corect ... nu stiti voi tot ce a bagat in deviz ... si cam astea sunt preturile de la noi

 

asculta sfatul celui care tea indrumat sa te folosesti de juristul firmei de asigurari. Oricum oferta facuta de ei este nesimtit de mica. Am un prieten cu un zx6 din 98 in aceiasi situatie si ia oferit 2000 euro. Eu zic ca daca scoti de la firma de asigurare minim 2000 si mai scoti 1000 euro de la sofer cu amenintarea ca o dai in judecata si o poti repara second hand ... cu conditia sa nu ai cadrul bulit. .... si este cam maxim ce poti scoate fara proces...

 

daca insa ai timp ... fa un dosar serios si pregatestete de procese si minim un an prin tribunale ... ai sanse maxime sa castigi ... dar nu stiu daca bani castigati in plus se vor merita.

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu cred ca exagereaza

exemplu concret :

suzuki bandit accidentat usor: suportul la kilometraj zgariat, rama far cromata zgariata, rezervor putin indoit si sarita vopseaua, carena spate stanga un pic zgriata. pret pregatit si vopsit la suzuki 928 de euro. :welcome:

 

si avand in vedere ca piesele sunt de cateva ori mai scumpe la noi decat in alte tari..... :D

 

spre exemplu daca vrei sa construiesti o motocicleta din bucati te costa de cateva ori mai mult decat una noua. :thanks:

Editat de tudvio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cam aiurea. presupunand ca tu vrei sa repari motorul numai cu peise originale ( si e dreptul tau) ce faci? ii iei aleia 11 000 de euro si il repari?

HEA HEA, hai sa fim seriosi ok!?

Orice proces ai avea nu poti scoate suma aia.

Nu poti da in judecata soc de asigurari pentru suma pe care ti-o dau. Ei au acoperire. O sa pierzi.

Tarfa care te-a daramat trebe data in judecata.

Cel mai simplu ar fi sa cadeti la pace. sa iti dea 2 000 euri si sa ti-o faci, sau altfel o dai in judecata.

 

Oricum devizul ala de 11 000 euro e ceva in neregula. Eu am vazut moto mai grave ca al tau si nu facea dauna 11 000.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil 99% din proprietarii de motoare sau automobile au impresia ca daca fac un accident de care nu sunt vinovati atunci asigurarea le va repara integral sau macar in mare parte motorul/masina. In acelasi timp, multi isi freaca mainile de bucurie cand dau o suma modica la un CASCO pentru un motor vechi de cativa ani. Abia dupa un accident afla cat pot primi si totusi nu fac legatura cu suma platita la CASCO.

 

Aproape totul se rezuma la vechimea autovehicolului. Scazi aproximativ 10% pentru fiecare an si afli cat valoreaza in calculele asiguratorilor. Are 5 ani, valoreaza 50% din unul nou. Il distrugi total, primesti 50% din unul nou. Are 9 ani, primesti 10% din unul nou. Cu banii aia probabil nu iei nici macar un far nou dar asta e metoda de calcul.

 

E corecta? Nu, dar alta metoda mai buna nu exista, mai ales cand in manualul de utilizare scrie "durata medie de utilizare: 10 ani" si tu ai luat-o cand avea deja 15 ani.

 

In cazul de fata nu e mare lucru de facut, unele masini/motoare daca trec de o varsta, uneori chiar si niste accidente minore cer reparatii care depasesc valoarea de piata pe care o avea inainte de accident. Si in cazul asta nu-ti ramane decat buza umflata fi "obligatia cetateneasca" de a intra in randul societatii de consum luandu-ti autovehicule cat mai noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...