Sari la conținut

Accidente Cu Scooteru


*adytza*
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 508
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Au am omorat un porumbel cred... Veneam pe o stradutza si era un porumbel pe jos. Prostu in loc sa zboare in dreapta a zburat in directia opusa , spre mijlocul strazii, si s-a lovit de casca mea. Noroc ca am avut casca integrala ca altfel mancam juma de porumbel. NU stiu ce s-a intamplat cu el... m-am uitat in spate da nu l-am vazut. Poate a zburat sau poate a cazut dupa vre-o masina. MI-a zdruncinat destul de bine capul.

Iar aseara era sa dau pe un ditamai bulevardul in cluj peste o pisica. A trecut la mustat prin fata mea...

Asfalt uscat si fara evenimente!

 

:bigstar: HaHa ceva asemanator am patit pe bicicleta cu o vrabiuta...din zbor am vazut ca se cam indrepta spre mine(un lucru neobisnuit pt. o zburatoare) deja ma amuzam imaginandu'mi cum ar fi sa ma loveasca si tembela intra cu ciocu exact pe mijlocul fruntii mele. Pe moment m'am speriat destul de tare de coincidenta si de fenomenul inedit care tocmai a avut loc si am putut sa o vad bezmeticind putin in aer, zburand apoi mai departe...Creepy tare :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, cu "pasaricile" e cu dus si-ntors... Eu nu eram calare pe nimic si tot mi-a trecut o randunica pe deasupra capului... M-am speriat, logic... :bigstar: Deci nu se poate pune problema cum ca inaripatele ar avea boala pe cei pe doua roti ! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca nu-s accidente de scootere sigur va pune pe ganduri adresa stearsa - imagini mult prea agresive/

 

NU RECOMAND CELOR SENSIBILI !!!!

 

si asa v-am facut si curiosi :bigstar: sunt multe cadavre facute afis asa ca va rog nu intrati daca nu suportati. Dupa ce am urmarit imi vine sa nu mai ies din casa sincer si sa ma deplasez doar printre blocuri din scara in scara :bigstar:

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mi-am cumparat de la Louis, din Vitan, cei care comercializeaza produsele de pe Louis.de, o casca Probike pe care am platit 1.720.000 lei. Aveau si mai ieftine pe la 1.300.000 lei dar si mult mai scumpe. Erau casti si pe la 15.000.000 lei. :ok: In fine, bani s aai ca marfa exista.

 

Ce pot eu spune ?

 

Am primit asigurari ca este o casca buna, peste medie si ca in caz de impact, nu patesc nimic. Acum stiti si voi cum este... Fiecare negustor isi lauda marfa... sau vorba aia "Reclama este sufletul comertului"... In fine, important este ca am trecut de la "open face" > la integrala... si cu ajutorul cagulei (da, mi-am luat si d-aia), aproape ca nu mai simt vantul... iar pe vremea asta nu-mi mai lacrimeaza ochii.

 

Este totusi un pas inainte... si am mai scapat un pic de teama ca in caz de impact, imi julesc barbia, sparg dintii, fracurez maxilarul, etc... :eek:

 

Insa atentie !!! Fiecare casca are atuurile ei. Fiecare casca are si parti bune dar si parti proaste. Castile integrale iti asigura o mai mare siguranta, protectie impotriva curentilor de aer... in schimb iti optureaza vederea, pe cand la cele open face, risti sa ti-o furi in caz de accident, te vajaie vantul ca la balamuc... insa ai o mult mai buna vzibilitate, mai ales in lateral... iar sansele de facut POC cu vreo conserva, scad foarte mult. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIONARE! TEMPERATURI MICI=DERAPAJ!

A devenit clar ca frigul nu ne va mai lasa de acum incolo. Poate ca uneori vom mai vedea temperaturi peste 15-20 de grade dar cam asta ne mai ramane pana in primavara viitoare.

 

In conditiile acestea, noaptea trecuta am facut un test comparativ. Am luat 4 scutere si le-am probat in conditii si portiuni din oras pe care le cunoastem foarte bine.

 

Conditiile de testare au fost clare: asfalt uscat, temperatura sub 10 grade Celsius (cu toate ca ne-am dotat corespunzator - am zis noi - nu am reusit sa stabilim clar temperatura asfaltului), cu 4 lingurite pe care le cunoastem foarte bine, in curbe si pe tronsoane de drum pe care le-am parcurs toata vara.

 

Nu ne place sa lungim povestea, ce e clar e clar: in curbe pe care le atacam in mod normal cu 50km/h a trebuit sa reducem viteza la 35-40 km/h si tot erau semne ca aderenta lasa mult de dorit.

 

In franare nu am vrut sa riscam mult dar avand in dotare si un scuter cu ABS ne-a fost foarte clar ca in locurile unde sistemul acesta de siguranta nu intra de obicei, de data aceasta a fost cuplat automat foarte repede.

 

Nu au fost probleme la demaraj, dar asta nu ne-a uimit, la ce motoare avem noi nu te astepti sa fuga de sub tine.

 

Deci, aveti grija, sub 10 grade exista riscul unor derapaje necontrolate. Sub aceasta temperatura cauciucul din care sunt facute gumele tinde sa devina mult mai putin maleabil, mai putin elastic si ajunge sa se comporte in multe situatii ca si plasticul.

 

In conditiile acestea nu va mai puteti baza pe frane, directie, stabilitate, asa cum ati facut-o pana acum. Daca reusiti sa luati in calcul si aceste variatii probabil ca topicul cu accidente va ramane neatins. Sa speram ca va fi asa, sa aveti asfalt uscat si... evenimente nu!

 

Articol by ScuterClub.ro

Editat de adysme55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca nu-s accidente de scootere sigur va pune pe ganduri adresa stearsa - imagini mult prea agresive/

 

NU RECOMAND CELOR SENSIBILI !!!!

 

si asa v-am facut si curiosi :eek: sunt multe cadavre facute afis asa ca va rog nu intrati daca nu suportati. Dupa ce am urmarit imi vine sa nu mai ies din casa sincer si sa ma deplasez doar printre blocuri din scara in scara :D

 

foarte bun linkul! asa ne mai trezim si noi la realitate si ne dam subit seama ca nu suntem din otzel sau titan, ci suntem pur si simplu din carne si oase. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca nu-s accidente de scootere sigur va pune pe ganduri adresa stearsa - imagini mult prea agresive/

 

NU RECOMAND CELOR SENSIBILI !!!!

 

si asa v-am facut si curiosi :ok: sunt multe cadavre facute afis asa ca va rog nu intrati daca nu suportati. Dupa ce am urmarit imi vine sa nu mai ies din casa sincer si sa ma deplasez doar printre blocuri din scara in scara :eek:

Pffff .... imi vine sa nu mai ies cu scuteru pe strada ... [oricum in "reportaju" ala sunt numai cazuri extreme]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca nu-s accidente de scootere sigur va pune pe ganduri adresa stearsa - imagini mult prea agresive/

 

NU RECOMAND CELOR SENSIBILI !!!!

 

si asa v-am facut si curiosi ;) sunt multe cadavre facute afis asa ca va rog nu intrati daca nu suportati. Dupa ce am urmarit imi vine sa nu mai ies din casa sincer si sa ma deplasez doar printre blocuri din scara in scara :eek:

:D :blbl: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor aveti grija cu scuterele pe vreme asta....azi am patito` si yo printr`o idiotenie ....ma trezesc yo dimineatza (treb sa plec la fac ) ma uit pe geam .... ploaua putin....zic yo ...mai stau 30 de min daca nu se opreste o iau pe jos ( nu e departe fac ) ......dupa 20 de min se termina si ploaia...ma urc pe scuter si plec la fac..... dupa 2-3 de stat la "terasa" .... plec acasa...... merg 100 de metri ....cand in fata mea la o distanta de de 10-15 m o masina incetineste sa treaca oamenii pe zebra....lucru asta il fac si yo ... apas incet frana pe fata..... pooooc ....in urmatoarea secunda eram pe jos..... ma uit la scuter.... tocmai ce se oprise in masina din fata (abia il atinse`se....) ma ridic yo.... ma duc la scuter.... il opresc ..si`l ridic pe cric...

ma uit la el sa evaluez daunele: partea dreapta polizata bine ...si oglinda din stanga rupta ( nu stiu cum draq , ca yo am cazut pe dreapta) ,

 

daunele masinii lovite : bara din spate putin zgariata...

omu vroia sa mergem la politie sa`si ia nu stiu ce hartie ca sa poata repara masina...cand incep negocierile.... ca nu era bine pt mine...(n`aveam legislatie ...m`era frik sa nu`mi faca dosar penal ...daca se face pt asa ceva ) si vb yo cu el cum s`o rezolvam .....cand imi zice sa mergem la reprezentanta skoda (masina era o skoda octavia ) sa vedem cat costa reparatile.....ajungem acolo cand aflu ca "reparatia " costa 7 mil...adik " o mana de vopsea" ....nu aveam ce face si i`am dat 7 mil ..... nu putea sa mearga la alt service ca zicea ca e in garantie masina are 2 lun si ca si`o pierde daca o rapara in alta parte .... in fine ...si asa am devenit yo mai sarac cu 7 MILIOANE

 

cat despre mine ca n`am zis.... am genunchi aman2 juliti si nimik mai mult ;) ..scuteru nu are nimik in afara de cele precizate mai sus...o vopsea si e ca noua....

 

asa ca aveti grija..si nu iesiti afara cand e asflatu ud/cu mazga de la ploaie ca nu e de bine ... nici aucma nu imi vine sa cred cat de usor ma furat...la o franare atata de usoara.... apropo m`a furat la 40 km/h

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e,omul cu skoda nu a avut nici-o vina!Bine ca ai scapat asa usor!

Apropo ca acum am vazut si rubrica asta cu accidente.......Eu nu am cazut niciodata,si nici nu vreau ;)

 

 

:D :blbl: asa am zis si yo acuma 2 luni :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am intrat acum 2 luni cu malagutti intrun logan nou noutz :blbl: avea tzipla pe scaune, dabea il luase omu din reprezentanta de langa cora, avea masina nici 10 km la bord :D ca eu il lovisem la republica. Omu nici nu sa uitat la masina, ma luat in ea si hai la sectie, noroc ca in drum spre sectie a vazut un echipaj de politie si a tras la ei, aia sau uitat la masina si avea dekat o urma de vopsea albastra chiar in dreptul iesiri de la esapament. Norcul meu a fost ca roata fiind mica a intrat chiar in locasu de la esapament si a ramas dekat vopseaua de la aripa mea pe bara lui. pe care omu a curatzat-o cu o carpa si niste scuipinol la idnemnul politaiului la care trasese. :D. El nu mai avea urme pe masina asa ca am bagat mainile in buzunar si am plekat ca ala de la politite nu erau de la rutiera, si mia zis sa ma car mai repede ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu inainte de accident avea skoda nezgariata ... dc sa fac carpeala cu polish de suprafata. va spun eu ca reparatia a constat in schimbarea coajei de bara si vopsirea si cam atat costa 700 ron ...

 

 

da ..asa a zis ala de la reprezentanta de la scoda 700 ron pt revolsire..ca e metalizata culoarea...si ca e pe baza e apa ..si ca bla bla in fine ... asta e

 

 

<small>--- Mesaj completat în 22 Oct 2007 20:10 -------------</small><br/>

mai bine te duceai la politie ca iti dadea 2 milioane si ceva pentru legislatie si ce iti mai dadea ca ai intrat in ala si ieseai mai bine :lol:

 

 

 

lol ??? pai imi dadea 2 mil si ceva ca nu aveam legislatie + cat imi cerea ala pe reparatie de la reprezentanta deci ieseam mult mai prost...si yo m`am speriat.... am crezut ca daca nu am legislatia facut ca imi face dosar penal :D)) oricum treaba aia se rezolva si cu un polish ceva...ca nu erau "adanci" zgarieturile mai mult superficiale....era ramasa vopseaua de la scuter acolo ....oricum asta e ..m`a prins si a profitat.... a fost un moment cand puteam sa fug...aveam timp o gramada sa ma ascund.....pana intorcea el pe celalt sens...cred ca nici nu ma vedea ca yo eram deja la mama draq...dar am crezut ca mi`a retinut nr de inmatriculare... + ca era ud pe jos..si daca era sa fug...fugeam cu 30 la ora :eek:))

 

<small>--- Mesaj completat în 22 Oct 2007 20:14 -------------</small><br/>

:D Asta e,ghinionul tau!Deci peste 2 luni voi cadea si eu.. ;) :blbl:

nu frate..sa nu crezi ca acuma iti doresc si tie asta... nu dorecs la nimeni asa ceva ...asa ziceam si yo ca nu am cazut niciodata si uite ca am patit`o.. sa cazi prosteste...scuteru sa nu aiba mai nimik.. "tu" sa ai cateva zgarieturi .... dar sa`i "lovesti" masina lu ala si sa`i platesti o groaza de bani pt "daune" ....acuma am ajuns la concluzia ca e buna o asigurare rca pt scuter... am cazut, am lovit (masina) ma doare la OO ...dau asigurarea si`am plecat

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...