Sari la conținut

O tavaleala de sfarsit de sezon


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ma felicitam pentru sezonul asta, ma pregateam de a aniversa 10.000 km cu Guzzu fara zgarietura, cand pisica 13 s-a manifestat din nou. :hurt:

Vineri seara ma intorceam la Etrusco, dupa ce dusesem un prieten pana acasa...deh, nu bausem, eram taximetrist de serviciu ;) .Pe Th.Speranta, la 100 m de bar, depasesc un cielo care mergea pe dreapta incet cu @ 20 kmh...nu mi-a dat nici un motiv de suspiciune pana cand mi-a virata in fata stanga, fara semnal si fara sa se asigure, evident. :baldy:

Eu aveam cam 50 kmh, am franat violent(fata-spate-motor) , am incercat sa virez stanga odata cu el dar m-am infipt oblic in portiera lui stanga.Noroc ca aproape reusisem sa opresc , dupa ce m-am proptit in usa am cazut pe o parte de pe loc. La motor avarii minore (maneta,oglinda,scarita,semnal) , iar eu am scapat cu o vanataie deasupra genunchiului si o zgarietura pe tibie, nimic grav.Imbecilul era un pustan de 19 ani, care nici macar nu a visat ca veneam din spate. Culmea, avea si permis de A!!!Norocul lui ca a inceput cu scuzele de cand a iesit din masina, ca eu ma ridicasem de jos cu gandul sa-l iau la omor din start.Pustiul se cam speriase, ca intre timp au venit mai multi prieteni motociclisti de la Etrusco, mai mult sau mai putin bauti :yikes: Dupa ce i-am explicat prin diferite bagari si scoateri de organe ,cu trimiteri la mamicuta lui, cam la ce folosesc oglinzile si becurile de semnal, am trecut calm la evaluarea situatiei.Eram hotarat sa-l scutur de banii de reparatii pe loc, dar pustiul, incurajat de un prieten care "stia el ceva despre sectia teritoriala de accidente usoare", a preferat varianta politie-asigurare.Ar fi trebuit sa-i suspende permisul, dar din motive care-mi scapa acum politaiul a decis ca "s-a incadrat necorespunzator pentru viraj la stanga si m-a acrosat", desi eu am scris cu majuscule pe declaratie ca a virat stanga fara sa se asigure si fara sa semnalizeze. :D Pentru a corecta decizia ar fi trebuit sa depun contestatie, chestie de care in mod clar nu am nici un chef, ca nu ma incalzeste cu nimic si n-am timp de hartoage.

Oricum e clar vina lui, si eu acuma trebuie sa scot banii de la Asirom.

 

In incheiere tin sa multumesc ZEULUI BULANULUI EXAGERAT care inca o data a vegheat deasupra mea :angry:

Si pentru voi cei care cititi acum despre intamplare, ATENTIE, chiar daca tu conduci cu capul pe umeri si reactionezi perfect intr-o situatie nasoala, tot nu ai garantia ca scapi neatins. :box:

 

 

PS1: pentru cine stie care-i procedura cu asiromul, PLS detalii despre cum imi recuperez dauna!THX!

 

PS2 : Stie cineva la cine a ramas scarita mea rupta?Stiu ca a cules-o cineva, dar nu mai stiu unde a ajuns :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da dar a considerat in mod clar abuziv ca m-a agatat inainte de intersectie.Chiar ne-a intrebat clar daca era in intersectie si am zis amandoi ca da :D Cred ca pustiul avea o manevra acolo la militia sector 3, la locul accidentului a venit repede un prieten de-al lui care s-a pus pe telefoane. Oricum, acuma mi se cam falfaie mie de ce si cum, oricum nu ma puteau scoate vinovat. Initial pustiul fusese invatat sa zica ca l-am depasit neregulamentar, dar i-am taiat-o scurt ca intersectia era dirijata cu indicatoare :yikes: , si chiar am desenat indicatorul "Cedeaza"in schema accidentului, pe strada secundara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa mergi in primul rind la "candiano" si sa faci un pic scandal acolo referitor la corectitudinea procesului verbal !! Pustiul cu masina merita sa mearga cu RATB-ul pina dupa sarbatori !! Nu trebuie iertati asa usor !! Lasa lenea si sari la el in circa !! E pacat ca ai atitia martori !! Faci o plingere ca nu ti s-a evaluat bine cazul !! Si ceri expertiza !! Si mai ceri daune si pt vinataie si zgirietura !! ... eventual pantalon rupt, geaca ... manusi si ce mai vrei !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci la asigurari cuprocesul verbal copia de la asigurarea la " conservar" BI,, dovada de reparare, astia de la asigurari fac poze la motor si te intreaba ce stricaciuni ai....tu le zici pe toate..tre sa le sustii ca sa nu ti le taie de pe lista...dupa care daca vrei ti-o facila reprezentanta sau in regim de manopera propie..daca alegi varianta a2a te platesc baeti pt munca ta..numai ca pt asta tre sa faci un deviz de plata de la un service...mai vb pe messenger..

numai bine si bafta..sa te faci bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol ... bine ca esti intreg!

 

Procedura in caz de reparare pe RCA (ce pot sa-ti spun strict din experienta mea exclusiv pe auto) ar fi urmatoarea:

- obtii de la Politie (practic probabil ai luat-o cind ai fost la sectie) anexa la PV in care e trecut clar vinovatul si daunele constatate de agentul de politie

- cu hirtia de la Politie mergi la unul din punctele unde Asirom are agenti constatatori; in caz ca motorul e nedeplasabil, soliciti vizita agentului in service-ul unde ai dus motorul; atentie, ca sa-ti intocmeasca dosarul trebuie sa ai la tine copia dupa polita RCA a celuilalt, proprietarul motocicletei cu buletin (in caz ca nu ai motorul pe numele tau ai nevoie de o procura notariala), carte de identitate, talon (cerificat inmatriculare).

- insisti sa se faca poze si sa se consemneze de catre agentul constatator al asigurarilor toate defectele evidente si cele posibil sa apara dupa demontare (in caz ca service-ul descopera in plus fata de ce e scris in dosar, se lasa cu chemarea agentului la reconstatarea defectelor ascunse)

- daca service-ul nu are conventie directa de plata cu Asirom, va trebui sa astepti foarte mult pentru virarea banilor, sau sa platesti din buzunar si sa recuperezi ulterior banii de la asigurare ... practic, aici service-ul poate sa umfle nota de plata si te trezesti ca nu-ti recuperezi integral paguba de la asigurare (manopera este normata de catre asigurator in conventie cu service-ul (daca au contract, daca nu e mult mai comod sa se certe ei intre ei, sa nu fi si tu la mijloc, ca risti sa platesti din buzunar)).

- daca preferi sa rezolvi in regie proprie, vei fi despagubit cu contravaloarea de catalog a pieselor si cu o anumita suma de bani pentru manopera.

- cred ca in caz de RCA, valoarea despagubirilor nu poate depasi o suma de catalog, functie de vechimea motorului si rulaj, caz in care ar trebui sa folosesti si ceva din Casco ... daca ai ...

- cam atit, bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS2 : Stie cineva la cine a ramas scarita mea rupta?Stiu ca a cules-o cineva, dar nu mai stiu unde a ajuns

Pai io am recuperat-o si am dus-o in bar, langa castile tale, pe o masa.

Nu mai stiu ce s-a intamplat cu ea :D Daca nu ai recuparat-o ar trebui sa fie inca acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e valabila asta si in caz ca se descopera ulterior pagube care nu s-au vazut la constatarea politaiului (e.g. daca ai busit masina si pe constatare scrie doar "bara fata", iar la demontare se observa si "radiator spart", asigurarea plateste si radiatorul). Depinde cat de ciufut e agentul, s-ar putea sa nu-ti dea viziera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, procedura este simpla:

1. PV de la Politzie- ai rezolvat deja;

2. Constatare de la un inspector de daune ASIROM. Aici tb. sa ai permisul, buletinul, Certif de inmatr., iar daca nu e pe numele tau - imputernicire de la firma (daca e pe firma), sau procura notariala (daca e pe PF) Tot aici tb. sa dai o declaratzie ref. la producerea accidentului. Cam ca la Pol. Tzi se fac poze. Este posibil sa-tzi ceara declaratzie de la vinovat privind modul de prod. a accid., iar daca mashina lui e pe firma, acordul firmei pt. despagubirea de catre asigurator..

3. Executzi reparatzia conf. constatarii inspectorului. Potzi folosi pise noi acolo unde tzi-a dat inlocuire.

4. In caz ca ai facut reparatzia intr-un service agreat de ASIROM, dupa reparatzie iei devizul shi factura in original de la atelier shi le depui la Asigurator, iar plata se va face de ei direct.

In caz ca ai facut rep. in alta parte, achitzi reparatzia shi cu devizul, factura shi documentul de plata in original, te duci la ASIROM, le depui shi ashteptzi 30 de zile ca sa-tzi recuperezi banii.

Daca nu vrei sa treci prin toate astea, fa-o pe CASCO shi este treaba lor sa faca regresia asupra vinovatului.

Daca mai ai intrebari suna-ma la 0723 209787.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca agentul Asirom refuza sa-ti treaca viziera, te duci inapoi la gaboru' de facu PV-ul si o sa treaca si viziera. Daca te duci inainte de Asirom e posibil sa refuze spunand "E de competenta asiguratorului". Mie mi s-a intamplat cu o masina anul trecut. Trecusem doar bara fata dar era si masca de la radiator pe care nu o vazusem initial ca se crapase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are legatura ce scrie politzaiul pe proces.

Asiguratorul face o noua constatare, cu poze cu tot ce trebe.

Eu am avut la masina un accident grav si erau multe repere, si asiguratorul cu un mecanic a facut evaluarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MINISFAT

daca observam ca automobilistul, fiu de fiu de smecher umbla cu telefoane si apare riscul sa ramai si tavalit si cu gaura-n buget, atunci fa bine si declara-te cu belele medicale: treci toate durerile pe care le-ai fi avut, mai ales: cap, gat, coloana, ameteli, varsaturi.

Urgent la Urgenta, si de acolo carnetul mui_tului va zbura direct la sertar 3 luni. Atunci o sa observi cu stupoare cum alearga el dupa tine (sa rezolvam dom'ne avariile astea mai repede, oameni suntem, ce dracu), nu tu dupa asiroame si alte jeguri.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ca i-as lua apararea soferului, dar dat fiind ca nu s-a intamplat ceva foarte grav, Axa e ok, daunele sunt minore, mi se pare oarecum normala atitudinea politistului, de a o "muta pe Academiei" pastrand totusi clar cine e vinovatul. Conform reglementului, trebuia sa-l lase fara carnet, ceea ce poate fi indeobste neplacut.

 

Pustiul era realmente speriat, cel putin la fata locului, e destul de probabil ca alta data sa caste mai bine ochii...

 

Bafta la reparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu s-a intamplat ceva foarte grav

Nu acum , dar cu indivizi d-astia "in libertate" pe strada, ne asteptam la mai rau :D Si atunci... io ma intreb de ce sa-l ierti pe idyot? Daca Axa mergea cu viteza mai mare si nu avea reflexe formate il putea lovi mai rau. Poate daca ii ia carnetul acum va avea de castigat un alt motociclist sau sofer care nu "si-o ia" de la individ.

Pustiul era realmente speriat, cel putin la fata locului

Mda, era, pana cand i-a aparut prietenul care i-a soptit ceva in ureche, a dat 2 telefoane si dintr-o data sperietura a trecut.

Parerea mea e ca era speriat nu ca lovise un om sau motorul omului ci ca ne-am facut aparitia imediat noi... si cand il vezi pe Ivan_Dnepr ca iti pune mana pe umar si te intreaba " Ce-ai facut prietene...?" parca simti asa ... fiori pe spate... :baldy:

S-auzim de bine, Ady :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu iti mai dau sfaturi pentru ca ar trebui sa repet ceea ce sa mai scris.

 

bine ca nu a fost mai rau.

 

 

bafta la reparatii/asirom

 

 

Nucu

 

 

 

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi faza am patit si eu numai ca dobitocul s-a oprit si eu am intrat in el pe stanga spate si nu cred ca aveam mai mult de 30/h din franare in momentul impactului .Mi-am rupt cubitusul(olecran) si degetul mic de la dreapta e mai scurt cu 1 cm. Bine ca nu te-a scos pe tine viunovat. Poti sa-ti faci o internare la urgenta si pe urma sa vezi ce te cauta baiatul.

 

 

 

MAXIMA SANATATE

Editat de DCSAN20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cand il vezi pe Ivan_Dnepr ca iti pune mana pe umar si te intreaba " Ce-ai facut prietene...?" parca simti asa ... fiori pe spate...  :angry:

Da...faza asta a fost tare...se albise pustiul la fata :baldy:

 

 

Inca nu am vesti, de-abia azi am depus cererea de despagubire la asirom, urmeaza constatarea.Mi-au cerutla telefon numele si adresa reprezentantei Guzzi, asa ca i-am trimis la Vova.Am fost si eu in vizita ieri pe la ei,sa mai cer un sfat avizat, si m-au asigurat ca daca le va cere Asiromul un deviz, le vor da sa cante singuri. Nimic mai mult decat preturile din catalog( :yikes: ...care este) la piese, ore de manopera, preparat vopsea etc.Probabil va trebui sa ajung la o intelegere cu asiguratorul, ca nu cred ca imi vor acoperi o suma care se apropie de valoarea de piata a motocicletei,reprezentand cateva piese noi.Anyway, sunt pregatit de razboi si am sa le bag pe gat tot, inlusiv mansoane de ghidon polizate si viziera castii zgariata in accident. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija ca e dus si`ntors sa nu te bage la dauna totala daca valoarea de reparatie depaseste valoarea moto la data producerii accidentului. Iar baietii dupa un calcul facut de ei dupa niste formule date de lege poate sa-ti scoata valoarea moto la o suma derizorie . Asa am patit si eu si pot sa-ti spun pentru moto meu: YAMAHA XT DIN 1994 CU 33.300 KM PE BORD VALOARE MAXIMA DE DESPAGUBIRE 1855 ? SI MOTO ARATA IMPECABIL.

 

 

MAXIMA SANATATE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...