Sari la conținut

Aprindere pentru motoare in 2 timpi


MOTOBRAND
 Share

Postări Recomandate

de ce nu cumperi una?

oricum detaliaza. vrei hibrid(pastrezi platinile) sau full electronica. unul sau 2 pistoane sau mai multe ???

Pentru 2 pistoane!!!

vrei hibrid(pastrezi platinile) sau full electronica??

Nu ma prea pricep!!!

Care e mai avantajoasa?

Si care e mai usor de pus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pui hibrid, adica pastrezi platinile te costa in jur de 600.000 si se face montajul in 10 minute. Folosesti niste module comercializate pentru auto. Platinile nu se mai impusca si puterea scanteii creste. Mai ai treaba cu reglajul doar cand se uzeaza piciorusul ala mic de la ele. Un avantaj de luat in seama este faptul ca daca se intampla ceva cu electronica poti trece pe solutia clasica foarte repede si ajungi acasa. Eu stiu numai de module care functioneaza pe 12 v.

Daca vrei full electronica (cu senzori) atunci merge una de trabant dar montajul e mai laborios (in functie de cum arata carterul tau si jucaria in cauza). de asemenea si pretul este cam 1,3 mil. Am vazut aici pe forum ca mai sunt oameni care au pus din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprinderile alea din comert (pentru varianta hibrid), care se leaga in serie cu platina, merg si la motoare in 2 timpi. Tie iti trebuie 2 bucati, cate una pentru protejarea fiecarei platini. Dupa ce le montezi platina nu se mai impusca niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alternatorul si bateria trebuie pastrate. Asta e o aprindere care nu se mai deregleaza din proprie initiativa. nu pare greu de instalat. platoul original arata ca cel de jawa, ij jupiter, cz twin. Masina din imagine a avut initial aprindere clasica pe 6v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta de trabant nu mai ai platini.ITI TREBUIE DOAR UNA in poza vezi senzorii care le inlocuiesc, de fapt se inlocuiesc platoul si camele. tie iti trebuie cutia aia neagra si chestia aia cu circuitele. Bobinele le ai deja. Treaba asta e cam 1,3 mil daca stiu bine. Eu am luat trabul pe care il vezi cu 5,5 mil cu totul :cheers:

Varianta in care iti trebuiau 2 dispozitive era aia in care pastrai platina. dispozitivele sunt cam cat o cutie de chibrit si le iei de la vitacom pe la 300 mii bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva vreo schema de aprindere fara platina?

Eu am incercat sa fac una cu senzor optic dar inca nu am reusit. Am facut senzorul dintr-un led si o fotodioda iar in loc de cama am pus un disc de textolit cu o fereastra . Inca nu vrea sa mearga ; cred ca scanteia e prea slaba (probabil din cauza tranzistorului de putere) dar nu ma las pana nu o termin .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta de trabant nu mai ai platini.ITI TREBUIE DOAR UNA in poza vezi senzorii care le inlocuiesc, de fapt se inlocuiesc platoul si camele. tie iti trebuie cutia aia neagra si chestia aia cu circuitele. Bobinele le ai deja. Treaba asta e cam 1,3 mil daca stiu bine. Eu am luat trabul pe care il vezi cu 5,5 mil cu totul  :cheers:

Varianta in care iti trebuiau 2 dispozitive era aia in care pastrai platina. dispozitivele sunt cam cat o cutie de chibrit si le iei de la vitacom pe la 300 mii bucata.

Buna treaba cu trabul! :cheers:

Cu alte cuvinte, din 5,5 milioane, 1.300.000 este numai aprinderea!!! :cheers:

Si ai si motor de motocicleta!

Avantajul tau e ca nici nu te ploua!

Bravo tie!!!

:cheers:

Banuiesc ca Vitacomul de care zici e pe undeva prin Bucale, nu?

Daca da, e naspa!

Eu sunt din Galati!

Oricum esti :cheers: !

merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca Vitacomul de care zici e pe undeva prin Bucale, nu?

Daca da, e naspa!

Eu sunt din Galati!

My friend, io sunt din Bucuresti si am mers asta primavara pana in Galati ca sa-mi cumpar Ij-ul. Deci de ce n-ar fi valabila viceversa?

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai dat o sarma

1. nu mai vorbi de funie in casa spanzuratului (sarma = :blink: ) :cheers: :cheers: :banana:

2. pe vremea aia nu te cunosteam, am fost si pe fuga, drum lung...

3. lasa ca n-au intrat zilele in sac. Trece repede iarna asta nasoala, vine vara, o sa avem timp sa ne :cheers: si sa :cheers: .

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu mai vorbi de funie in casa spanzuratului (sarma =  :haha::cheers:  :cheers:  :banana:

2. pe vremea aia nu te cunosteam, am fost si pe fuga, drum lung...

3. lasa ca n-au intrat zilele in sac. Trece repede iarna asta nasoala, vine vara, o sa avem timp sa ne  :cheers: si sa  :cheers: .

 

:cheers:

S-A FACUT!!!

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Jawa platinile sint problema ca ele se tot deregleaza. Daca le pastrezi nu ai rezolvat nimic. Pacat ca pe vremea cind aveam Jawa nu stiam ca merge aprinderea de trabant sau poate pe atunci nici trabantul nu avea aprindere electronica. :cheers: :cheers: :cheers:

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...