Sari la conținut

Accident Academia Militara - Bucuresti


zanulmaseluta
 Share

Postări Recomandate

Acum 20 d minute ma intorceam acasa cu taxiul si cand am ajuns langa Academie era zarva multa, politistii de la rutiera si o ambulanta care se pregatea sa plece.

Motorul e o carenata neagra, din cate am apucat sa vad din mers, parea ca s-a infipt in partea dreapta a unei masini (posibil un peugeot) airbagul soferului era declansat. Mobra era culcata pe o parte si multe bucati de carena imprestiate pe jos.

Sper sa nu fi spus vreo prostie, cine stie mai multe sa posteze.

 

Bafta motoristului

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am auzit si eu , m-a sunat acum un coleg sa ma intrebe daca sunt bine da el zicea ceva de un motor albastru, probabil in intuneric nu se vedea, din cate am inteles motoristul a cam fortat semaforu, sper sa nu fie asa ...dar poate cine are mai multe detalii.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca motociclistul are "doar" un picior rupt. Daca stau sa ma gandesc la semaforul ala singurul care putea sa forteze rosu e auto . Probabil ca moto a venit lansat pe directia inainte pe banda de facut dreapta care de obicei ramane goala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E negru sau albastru?!?! :rusinica: Sacal de pe forum sta p-acolo (unde mai exact s-a intamplat, ce motor e)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca motociclistul are "doar" un picior rupt. Daca stau sa ma gandesc la semaforul ala singurul care putea sa forteze rosu e auto . Probabil ca moto a venit lansat pe directia inainte pe banda de facut dreapta care de obicei ramane goala.

 

Ce motor era mah , ca sigur tu ai ochi si iti dadeai seama daca il vedeai ?\

Asa poate reusim sa restrangem aria si sa vedem daca chiar e Sacalu, cu R1 negru ...

 

 

Doamne fereste !

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E negru sau albastru?!?! :rusinica: Sacal de pe forum sta p-acolo (unde mai exact s-a intamplat, ce motor e)...

La intersectia Carol Davila cu BD Eroilor. Motorul nu mi-am dat seama ce era dar 100% nu era R1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Motociclistul era Vali un prieten de-al meu incepator. Motorul Honda CBR 600 din 1997. La fata locului se vorbea ca Vali a trecut pe rosu. Ideea este ca este cel putin dubios, intr-adevar a fortat semaforul se pare din cate mi-a spus el, dar se pare ca si aia au plecat mai devreme de la semafor pt. ca mi-a spus ca toate masinile erau aliniate la stop si golful (3 sau 4) era in mijlocul soselei. Soferul a sarit ca are martori, dar nu pot sa ma pronunt, pt. ca Vali este inca in stare de soc, impactul a fost semifrontal, foarte dur si viteza destul de mare. Vali este ok pentru ca era echipat corespunzator (casca, plasa cu protectii plastice), insa pantalonii si ghetele ii soseau foarte curand comandati la o firma de echipamente. De altfel are piciorul stang fracturat in zona tibiei din cauza impactului cu asfaltul. Motorul este cam praf din cate am vazut. Oricum ii rog si pe prietenii mei mai experimentati de la fata locului sa completeze cu impresii. Masina pleca de la stop de langa piata cotroceni, iar Vali coborase pe la academie si mergea spre Eroilor. La ora asta este in sala de operatii. Pot sa mai completez ca am mers cu Vali si nici macar printre masini nu se baga, mergea foarte prudent tot timpul si mi se pare ciudatel ce zice soferul pentru ca chiar ma uitam cu Vali ca e putin derutant stopul ala. Oricum acolo parca i-am zis ca imi place ca este prudent cel putin acum la inceput, ca nu face pe zmeul si ca nu se baga printre masini.

 

Cu toate ca este un eveniment tare nefericit, in care-mi este implicat un prieten, ma bucur ca a scapat doar cu atat si inca o data prieteni, echipamentul este sfant si se pare ca in seara asta a salvat o viata.

 

Noapte buna,

Editat de tudor@manowar.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa sanatate lui Vali, parerea mea este ca nu tre sa fii incepator sau profesionist sau sa nu te bagi printre masini, poti sa mergi toata viata corect si la un moment dat pt o fractiune de secunda sa ii dai, am pierdut doi prieteni in felul asta care nu erau incepatori, dar tocmai ca tre sa fii atent in fiecare secunda....inca o data insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Adica ,pina la urma,era conservarul de vina...Ce-mi plac mie astia care se baga la semafor,dincolo de trecerea de pietoni...!Nici stopul nu-l mai vad,cind se schimba culoarea...Adica,oricum,pleaca doar cand ii vad pe cei din spate ca incep sa se miste...Multa sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns la putin timp dupa ce se intamplase treaba. erau o gramada de gura-casca si un echipaj de politie.

motorul era culcat in intersectie si din ce am vazut, numarul ori sarise ori fusese scos.

 

am vorbit cu un tip care nu parea genul 'huo la astia cu motoarele ca se baga ca nebunii", si ce am inteles de la el e ca in intesectie, cum cobori de la academie spre Splai, ai un semafor pt dreapta si unul pt inainte. cel pt dreapta s-ar fi facut verde(inainte era rosu) insa motociclistul a crezut ca e pt inainte...

ma rog, daca nu o fi asa, va mint si eu.

 

motociclistul ar fi fost ok, s-a ridicat, insa ceva mai nasol era cu piciorul, pe partea dreapta (pe partea co acrosajul).

 

sper ca avea echipament si sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era doar o chestiune de timp. Recunosc ca n-am apucat sa merg inca alaturi de el ca sa vad cum merge, dar din ce-am inteles de la carciumarul nostru, nu prea tinea in frau jucaria. Stiu informatia asta de saptamana trecuta, asa ca ma asteptam sa faca el o ghidusie. Parerea mea e ca a avut mare noroc. Panta aia se coboara in cea mai mare viteza, iar daca vii lansat nu te mai opresti.

Am vorbit si eu cu el dimineata. Era cam legumix, dar si-a laudat casca la care s-a spart doar viziera si a fost in stare sa zica "da-l naibii" referindu-se la motor. Care e terci. Colegul meu de birou a plecat acum sa-i doneze sange, ca astia la spital nu te repara pe datorie. E prima oara in viata mea cand aud ca doctorul solicita sa vina prietenii, rude, etc sa doneze sange ca sa-l opereze.

Alte info mai astept de la tine, Tudor.

Multa sanatate, traditionalul :rusinica: la conservar (chiar daca nu e sigur vina aluia) si succes la operatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E prima oara in viata mea cand aud ca doctorul solicita sa vina prietenii, rude, etc sa doneze sange ca sa-l opereze.

 

 

Inseamna ca nu prea ai avut amici sau nu ai raspuns la apeluri de vreo 3 ani incoace cand se cere sange pentru motociclisti accidentati. Da un search la sectiunea asta sa vezi cate topicuri ai sa gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca nu prea ai avut amici sau nu ai raspuns la apeluri de vreo 3 ani incoace cand se cere sange pentru motociclisti accidentati. Da un search la sectiunea asta sa vezi cate topicuri ai sa gasesti.

 

Nu ma intelege gresit. Recunosc ca am incercat odata, dar am fost trimis la plimbare. Nu-mi corespunde inaltimea cu greutatea si in consecinta nu am fost lasat sa donez. Imi pare rau, dar asta e. Stiu despre solicitarile pentru sange, chiar foarte bine, dar ce nu am stiut a fost faptul ca se conditioneaza operatia de donarea unei cantitati de sange. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vali merge fff incet ptr ce motor avea , am f cu el acum o saptamina noaptea prin oras , eu eram cu ijul el cu cbr , eu ii dadeam in el de dracii il lua si vali incetisor in spate , doar cind ne-am intors acasa spre dr taberei pe la orizont favorit ia mai dat in el dar era soseaua goala la 4 dimineata . nu este un vitezist si chiar e proaspat cu legislatia in cap asa ca nu cred ca el ar fi de vina in accident eu unul garantez ptr el .daca nu ne-am fi dat prin oras as zice ca nu stiu dar il stiu ce face . nasol ptr motor tocmai ce il cumparase acum sper sa mearga mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semaforul ala l-am luat si eu o data pe rosu cu conserva. DMW-u' poate sa confirme ca era cu mine in masina. E atat de prost amplasat incat, dc nu cunosti lampile, te pacalesti rau.

 

Insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semaforul ala l-am luat si eu o data pe rosu cu conserva. DMW-u' poate sa confirme ca era cu mine in masina. E atat de prost amplasat incat, dc nu cunosti lampile, te pacalesti rau.

 

Insanatosire grabnica

nu esti singurul eu am intrat cu moto pe rosu acolo si era sa ma fac muci .... noroc cu niste soferi atenti care au franat din timp ... ca altfel nu mai scriam acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...