Sari la conținut

Hayabusa Turbo Vs Zxr 750


Sergiu 30
 Share

Postări Recomandate

Inainte sa am hayabusa ,timp de 2 ani am avut zx9.M-am simtit excelent in saua zx si in cei 2 ani nu am reparat nimic la el,am schimbat decat consumabilele si am facut kilometri nu gluma.Pe cuvant ! este motorul pe care l-am indragit cel mai tare insa nu am termen de comparatie cand vine vorba de hayabusa...hai omule,fi serios !mai bine hai sa bem o bere si sa comparam zx750 cu altceva ca asa ne pierdem vremea de pomana :lol:

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana sa merg pe un circuit adevarat, am crezut si eu ca multi de altfel, ca daca ai 10 cai in plus esti jupan. Ca idee, pe unul mai virajat,( nu cautati modele in Romania) doar un profesionist face diferenta intre un motor de 600 si unul de 1000, dar nu asa mare cum s-ar crede, de 3 secunde cel mult. Dar cum la noi s-a dezvoltat o clasa aparte de straight line raceri, toti fug dupa cai putere gramada, le modifica si pe alea cum pot, dar cand au de scos ceva din ele, folosesc maxim 70% din ce poate da saraca. Ca o concluzie, cel mai bun motor e ala pe care te simti cel mai bine, din ala scoti maximum de performanta, nu din sute de cai sau marca.

Am vazut in realitate o Busa turbo si desi nu ma atrage deloc modelul asta, tot am stat sa o admir vreo 5 minute, iar sunetul in mers e demential.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era la noi in tara, desi nu m-ar mira sa fie una, am vazut-o timp de 30 de minute in parcarea circuitului de la Serres-Grecia si era din zona. Se vedea clar turbina, brate spate mai lungi, anvelopa mai lata, asta la prima vedere, cine stie ce mai avea neobisnuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Ducati insa, a zis ca de cum te asezi in sa, parca simti ca acolo te-ai nascut (expresia imi apartine, insa ceva genul asta a spus si pilotul). Rezultatele pe circuit au fost net in favoarea Ducati, la aproape o secunda in fata Yamaha. Si din cate imi aduc aminte, erau aproape 40 de cai diferenta. Deci nu puterea e totul.

 

Aia cu "te-ai nascut pe ea" sau "parca nu ai mai mers niciodata pe alta motocicleta" sunt expresii consacrate pentru honda, nicidecum pe ducati, dimpotriva alti piloti care au mers pe ducati au spus ca le facea impresia ca se lupta cu ea iar cand au aflat performantele obtinute (f bune) au ramas uimiti ca nu se asteptau la asa ceva din comportamentul ei. Si circuitul ala era un circuit lent si tehnic si deaia a avut ducati o sansa, din cate imi amintsc a facut-o pe r1 cu mai bine de o secunda, dar cam asta e singurul exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu "te-ai nascut pe ea" sau "parca nu ai mai mers niciodata pe alta motocicleta" sunt expresii consacrate pentru honda, nicidecum pe ducati, dimpotriva alti piloti care au mers pe ducati au spus ca le facea impresia ca se lupta cu ea iar cand au aflat performantele obtinute (f bune) au ramas uimiti ca nu se asteptau la asa ceva din comportamentul ei. Si circuitul ala era un circuit lent si tehnic si deaia a avut ducati o sansa, din cate imi amintsc a facut-o pe r1 cu mai bine de o secunda, dar cam asta e singurul exemplu.

Era vorba de 0,8sec ca ar fi facut acel ducati pe r1.Dar ,era vorba de un 999R care costa vreo 25-30000euro in comparatie cu acel R1sp ,care costa vreo 15000. Eu zic ca s-a tinut EXTRAORDINAR de bine acel R1 pt doar 0,8secunde pierdute in fata acelui 999R(si asta pe circuitul care avantaja ducati!),ca sa nu mai vorbim de ce tunning puteai face la motocicleta R1 de ceilalti 15000euro diferenta sau iti cumparai doua R1 in aceiasi bani de 999R. Din punctul meu de vedere a fost o compartie cam aiurea avand in vedere diferentele ENORME de pret intre cele 2 motociclete.Aaaa,daca facea un tunning si lui R1(schimbat roti ,jante,amortizoare ,frane,axa cu came ,supape etc etc) asta ca sa-l duca la pretul unui 999R ,as fi spus ,dar asa...e cam penibila "victoria" lui 999R.Repet ,doar parerea mea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neg ca pretul unui 999R este exagerat. Dar cand compari un gigant japonez cum este Kawasaki,sa zicem, care are in spate o gramada de alte activitati, snowmobile, atv-uri, parca si tractoare... o putere financiara mult mai mare, si alte chestii care ajuta foarte mult la reducerea costurilor si cresterea fiabilitatii nu mai pare asa mare diferenta din comparatia cu Ducati care face o mana de modele de motorete si nici alea bine vandute.

Este o comparatie proportionala corecta daca luam in calcul parametrii pe care i-am mentionat. Nu numai Ducati au preturi mai mari decat japonezele ci si celelalte europene.

 

Si pina la urma au comparat varfurile de gama de la 2 firme concurente. Lasand pretul la o parte mi se pare corect criteriul asta.

 

Si eu cred ca oricum Ducati tine pretul sus sa fructifice nisa asta, a v-urilor sport. Cum o face si Agusta pe cealalta parte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pentru kawa, pe langa faptul ca sunt fiabile, Honda mai sunt si bine gandite, finisajele facute cu responsabilitate si respect pentru client. Si sunt si performante...Parerea mea e ca la un motor nu conteaza doar puterea bruta...cum zicea cineva pe forum, orice prost stie sa traga de gaz in linie dreapta....dar maiestria intervine pe viraje, iar bicicleta Honda sta foarte bine la acest capitol :D .

Ca un exemplu, care nu include nici kawa si nici honda, a fost prezentat un test intr-o revista moto acum cateva luni, intre Yamaha R1 si Ducati 999 parca, unde diferenta de putere era semnificativ in favoarea japonezei. Acelasi pilot, aceleasi gume, acelasi circuit. Despre R1 a zis ca are o explozie de putere fantastica. Despre Ducati insa, a zis ca de cum te asezi in sa, parca simti ca acolo te-ai nascut (expresia imi apartine, insa ceva genul asta a spus si pilotul). Rezultatele pe circuit au fost net in favoarea Ducati, la aproape o secunda in fata Yamaha. Si din cate imi aduc aminte, erau aproape 40 de cai diferenta. Deci nu puterea e totul.

 

Word!

 

PS Si ce daca traditia spune in-line four????? Daca pot sa fac si un v-twin, de ce nu??? Cine poate, oase roade...cine nu nici carne moale. Daca 3 dintre japoneze au facut, de ce nu si a 4-a??? Si nu-mi da raspunsul ala ca decat sa faca unul prost, mai bine nu il fac....ca ei nici alea in 4 cilindrii nu le fac stralucit....:lol: . Nu stiu care in-line 4 e stralucit de la kawa....sau care a stralucit vreodata asa de tare incat sa lase concurenta in urma (si ma refer la toate japonezele, nu doar la cea cu aripi :-L )

Bai baiatule, cite prostii pot sa incapa intr-un singur post.... :cheers:

(Feel free for hard feelings :o )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alexxm pt prima data am ramas stupefiat....si nu te umfla de mandrie..nu ai de ce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trei reply-uri fara vreun argument de la ...3 posesori de kawa....OK, ma scuzati ca sunt eu prost, fi-ti voi mai destepti....cu motorul vostru in frunte. Cand zici ca unu e prost, spune-i si de ce, ca asa, si eu spun tu esti prost.

 

PS Sergiu, conteaza pretul, sau clasa la care sunt motoarele?? Parca pana acum nu conta pretul....Nu au comparat un motor de serie cu unul de motoGP, totusi.

Editat de AllexxM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si pina la urma au comparat varfurile de gama de la 2 firme concurente. Lasand pretul la o parte mi se pare corect criteriul asta.

 

 

Permite-mi sa nu fiu de acord cu tine si sa-ti spun si de ce:cum ar fi sa compar varful de gama de la Dacia Logan cu varful de gama de la Mercedes S-classe(sau daca te referi la aceiasi clasa,din cate stiu un Logan face parte din clasa compacta si cum ar fi sa o compari cu un Audi A3 super-preparat si extrafull-exact ca acea comparatie intre acel 999R si acel r1sp)??? :o ...ar fi cam penibila comparatia doar sa ne bazam pe faptul ca sunt varfurile de gama ale lui x producator si y producator.Doar parerea mea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAH voi astia cu Fulgasaki ,sunteti prosti? Honda e Honda, ma!!!! Acum am aflat ca sunt si bine gandite. Cum adica? au tractiune pe spate? Finisaje facute cu responsabilitate????(auzisem eo ca restul designer-ilor japonezi sunt niste iresponasabili :cheers: ) sper ca vii cu ceva argumente Alex, fara eschivari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAH voi astia cu Fulgasaki ,sunteti prosti? Honda e Honda, ma!!!! Acum am aflat ca sunt si bine gandite. Cum adica? au tractiune pe spate? Finisaje facute cu responsabilitate????(auzisem eo ca restul designer-ilor japonezi sunt niste iresponasabili :cheers: ) sper ca vii cu ceva argumente Alex, fara eschivari !

 

 

Trebuie sa fii ofticat rau de tot.... :o Am scris responsabilitate si RESPECT pentru client, si pentru banii care acesta ii plateste pentru motorul respectiv. Dar pentru un posesor de kawa am auzit ca e mai importanta legenda ....

 

Kawasaki rullz !!!! :D

 

 

PS EU sunt fan al fanilor kawasaki inraiti (si indoctrinati)..

 

Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fii ofticat rau de tot.... :cheers: Am scris responsabilitate si RESPECT pentru client, si pentru banii care acesta ii plateste pentru motorul respectiv. Dar pentru un posesor de kawa am auzit ca e mai importanta legenda ....

 

Kawasaki rullz !!!! :o

PS EU sunt fan al fanilor kawasaki inraiti (si indoctrinati)..

 

Bafta si asfalt uscat.

 

Eu cred ca tu esti intoctrinat honda sau mai de graba nu stii destule despre alte marci, nu le-ai avut niciodata, de fapt banuiest ca honda e prima si singura marca pe care ai avut-o, si asta tot pt ca ai auzit tu ca honda este mai bine finisata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex: Eram sigur ca te eschivezi. :cheers: . Hai sa iti explic de ce frustratul esti tu si nu eu.

 

Nu eu m-am bagat pe toate topicurile cu HONDA(CARE RULZZ) cum te-ai bagat tu pe cele cu Kawasaki. cu remarci de genul: ''kawa au un sound misto, o curba de putere perversa si ......atat....in rest serviceul rullz.'' Am observat ca desi ai HONDA( care de alfel RULZZ) tu faci legea pe topicul de ZX7R, poate si pe altele.

Acum sincer ,cat de frustrat trebuie sa fi sa intri pe topicuri ale detinatorilor de Kawasaki si sa te chinui sa le demonstrezi ca ,,a mea e mai buna'' ?

 

Dar ai si tu dreptate, ar trebui sa ne uneasca pasiunea si nu marca motorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata, eu am raspuns dupa nenumaratele posturi ale lui sergiu, si doar asta m-a facut postez. Au fost replyuri determinate de atacurile lui sergiu, in multe topicuri despre Honda, sau care chiar nu aveau legatura cu Honda, dar el s-a bagat oricum. SI acest topic in care discutam este un bun exemplu.

Ai dreptate la un singur lucru: m-am lansat intr-o polemica inutila cu sergiu, care este indoctrinat si inflacarat sustinator al marcii kawasaki. Recunosc faptul ca in unele posturi intentia mea a fost sa il atac, dar sa il atac pe el....si nu neaparat marca lui preferata. Dar acesta fiind cel mai rapid mod de a o face, normal, am atacat si firma producatoare.

In alta ordine de idei, ca sa iti dau argumente la un anume lucru, ar trebui ca tu sa afirmi ceva, ori tu nu ai facut decat sa ma ironizezi, iar la ironie nu imi trebuie argumente. In plus, ori nu ai citit cu atentie ce am scris, ori ai luat intentionat din fraza doar cateva cuvinte si le-ai pus de asa natura incat sa iasa altceva. Fapt pe care l-am observat si la sergiu.

Si dupa cum i-am spus si lui in alte topicuri, deranjant la el este faptul ca denigreaza o marca de motoare fara argumente concrete si fara a fi provocat. Doar pentru ca il ataca pe el faptul ca Honda e mai mediatizata decat Kawasaki. Daca tie ti se pare normal lucrul asta....eu nu mai am nimic de zis....

 

@ghost-rider

Stai linistit, ca am mers si cu Yamaha si cu Kawasaki, si chiar inainte sa imi iau motor. Si nu doar ca am auzit, dar asa si este...Honda e mai bine facuta decat Kawasaki. Daca tu crezi altfel, treaba ta, probabil ca esti vreun guru in ale mecanicii si stii mai multe decat mine.

 

PS Acesta este ultimul meu post in acest topic. Personal consider discutia fara rost si interminabila, fapt pentru care imi cer scuze daca am jignit pe cineva, nu am avut nici o intentie ca discutia sa devina personala. Nu imi retrag insa vreo afirmatie despre firma kawasaki.

 

Bafta si asfalt uscat.

Editat de AllexxM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alalta sara am fo pa borsului(asta ii o strada plina de tarfe dar si de linii drepte numa buna de liniute) si deodata apare langa mine unu cu o haya daie nervoasa rau ,

numa fluiera(cre ca era turbata) sapu traje a mneu da ambreaj si-o tat tureaza in semn ca si ne luam la o linie...

dapu cand am daschis io gazu lam lasat in urma me cu tare suta da metri...

deci in concluzie dupa cum e si refrenul melodiei...

daca zxr nu eeeeeeeeee...nimic nu eeeeeeeeeee. :D

 

:lol: :-L :P :rock:

 

Cred ca pana si un copil de clasa a 3-a reusea sa fie mai coerent si sa scrie mai corect. Jalnic. :cheers: :o

 

 

In concluzie: Ai facut o liniuta si te-ai repezit sa ne spui (si inca in ce fel) - asadar STUPID TOPIC! :D

 

Sa aiba vreun moderator bunavointa sa inchida topicul intr-un final, ca altfel o tinem tot asa pana la Craciun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alexxM ramai in continuare idolul meu orice s-ar intampla...

honda e mai bine facuta decat kawasaki...

la ce e mai bine facuta?....la finisari...ca e mai ascutita si are design futurist?

in fine....

nu iti retrage ceea ce ai spus despre kawasaki...nici eu nu imi retrag ce am spus despre honda...ca e mediatizata cu muuult peste ceea ce poate oferi...asa e cand esti mare si puternic financiar...

exista oameni care il idolatrizeaza pe gigi becali si cu totii cadem de acord ca e un agramat si un oligofren complexat....

deci in concluzie daca o kawa cade de pe cric se rupe toata in bucati...iar o "alta" motocicleta scapa fara zgarieturi.....

asta kawasaki sucks...suxx

iar Mr.Watt tu care esti probabil un jucator inrait de conter straic tin sa precizez doar pt tine (ca altii sunt mai dezghetati si au inteles ironia) ca ceea ce scrie pe acest topic e doar o ironie fina la adrea mea si nu la adresa detinatorilor de hayabusa....

pana si un copil de 3 ani isi da seama ca un zxr sau orice 750 din lume nu are nici o sansa in fata unei hayabusa...

cat despre coerenta si scris corect....ai inteles tu ce am scris eu acolo la fel si toti ceilalti dar doar tu te-ai gasit sa imi raspunzi pe tema aceasta(am zis ACEASTA tocmai pt a parea mai inteligent fiindca daca ziceam asta poate ai fi inteles altceva....asa e cand esti din capitala si eu de la tara)...inca o data se aplica expresia....avem ochi dar nu vedem

bafta si bitum uscat

Editat de sergiukawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiule, ai scris cu picioarele, te-am criticat pt asta, si tot tu te simti lezat... pai cum vine asta? De inteles se intelege ceva din post, dar te-ai gandit insa cu cata greutate?

Fiindca mi-am pus serioase intrebari ce fel de persoana e aceea care a putut tasta in acel hal. Chestia e ca ti-o faci cu mana ta, textul te reprezinta; si nu ca te-as arata eu cu degetul.

 

 

Nu m-am legat de fineturile de inteles "Busa, the king of all, invinsa din cauza pilotului", ci de cum ai putut scrie. Prin aia ti-au bagat singur topicul in galeata - nu eu si nici ceilalti useri.

 

Cat despre "capitala vs. provincie"... wake up, au apus vremurile alea de vreo 10 ani. Si pentru informatia ta, afla ca-s brasovean (deci "de la tara" ca si tine, cum zici tu - puteai vedea la profil). :cheers:

 

PS: iar ala nu e Conter straic. E altceva. Poti afla si singur. :o

Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:o :D :lol: inchideti topicul va rog :-L :P :rock: (brasov , sau din cand in cand Iasov :D , si ce daca esti din provincie? mare smecherie si bucurestiu' asta :cheers: )

sergiukawa... las-o moarta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucurestiul este o adunatura de tarani. Asa s-a format, si asa va ramane. EU sunt bucurestean 100%, dar nu ma mandresc cu asta. Insa nu ne acuzati pentru stiul de viata, fiecare cu jungla lui. Aici daca nu esti rapid si sfoarai in ghete, ramai pe margine. IN alte orase nu e chiar asa, dar incepe incet-incet si acolo (vezi orasele mari TM, CT, BV).

 

Scuze ca am continuat topicul, dar chiar nu m-am putut abtine. Sergiu isi face un obicei din a expune idei preconcepute doar din dorinta de a ataca pe anumiti sau de a atrage atentia asupra lui. Nu te-ai gandit niciodata ca poate nu bucurestenii sunt aroganti (desi sunt majoritatea) si sunteti voi prea complexati?? Cine te opreste sa fii la fel?? Gata cu discutia ca trecem de la kawasaki vs service (kawa ruleaza, stai linistit, mai cumpara-ti 3-4 -eventual legende de prin anii 75-80- ca sa ai de lucru la ele toata viata ta si a nepotilor tai) :cheers: la Bucuresti vs Provincie.

 

PS Serios acum sergiu, nu EU ar trebui sa fiu idolul tau, ci tu, chiar si atunci cand ma ironizezi. Tu nu reusesti sa ma faci sa te consider idol, nici ironic sau macar cand ma enervezi :o, ci doar un model de studiu pentru persoanele complexate si cu sechele. Sorry ca iti spun asta, dar acum vorbesc serios si las gluma kawa vs honda la o parte. Ai mari probleme de personalitate, si iti exteriorizezi complexele sociale prin atacuri neprovocate asupra altora. Sper ca nu am fost prea academic sau filosofic cu tine. Toate cele bune, serios vb.

 

Bafta si asfalt uscat.

Editat de AllexxM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...