Sari la conținut

Cum E Cind Pleci Cu Scuteru' Fb "tiger" 150 Cmc


vetruvius
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ma bucuram de scuterul meu la cei 880 km fara probleme cind seara venind acasa ( acum citeva ore) observ ca motorul parca avea un sunet mai metalic decit normal. Am ascultat cu atentie, am zis ca poate mi se pare din cauza reflexiei sunetului in masina de linga mine, sau poate din cauza oboselii dupa o zi de lucru. Oricum, motorul incepuse sa traga bine, mult mai bine decit m-am obisnuit. Ceva s-a intimplat acolo...Imi intrase frigul in oase, vremea s-a racit, nu doream decit sa ajung acasa si sa fac o baie calda. La sfirsitul unei pante scurte am auzit un zgomot puternic si tocmai am crezut ca mi s-a desfacut racordul tevii de esapament la cum suna. Am zis- asta e, o sa-mi cam trezesc vecinii...si dau sa accelerez sa plec dar in momentul acela se aude un bang metalic si motorul s-a intepenit. Mi-am dat imediat seama de porcarie, inca nici acum nu-mi vine sa cred, probabil s-o fi rupt o supapa si a lovit pistonul sau pur si simplu s-a calat. N-am incercat sa mai misc ceva- norocul meu ca nu eram foarte departe de reprezentanta din Marasti. Am coborit la vale o buna bucata de drum si apoi dupa ce l-am impins 10-15 minute l-am parcat in fata vitrinei " First Bike"unde voi merge miine dimineata cu actele pentru garantie. Mentionez ca am schimbat uleiul la termen cu ulei "Motul" pt. 4 timpi, 10w30, uleiul din spate ( transmisie) l-am lasat acolo pe cel original ca n-am avut scule ( este dificil de schimbat din cauza amplasarii orificiilor in pozitii care necesita furtune sau rasturnarea scuterului). Viteza in rodaj am respectat-o pe cit posibil, cit mi-a permis traficul urban, am mers cu simt si inca n-am pus a doua persoana ( pasager) niciodata. Sint nerabdator sa vad ce naiba a patit motorul asta asa de tinar...Bineinteles, de acolo am luat pina acasa un taxi...

Editat de vetruvius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:bigstar:)))))))))))))))

 

Garantie la first bike? =))))

 

O sa ai de stat mult si bine, n-o sa se repare pe garantie pentru ca aveai soseste negre cand l-ai cumparat si cand ai mers cu el le aveai albe. Deci e din vina ta, orice ar fi.

In urma plangerilor mele la OPC au primit amenda 5000 roni. Cand o sa apara problemele, tipa cat poti si tavaleste-te pe jos ca tu te duci la OPC.

 

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut ff bine ca ai impartasit "experienta" ta aici. Eu zic sa citesti cu mare atentie ce scrie in Garantie si sa folosesti fiecare cuvintel de acolo in avantajul tau. Dar fara mila !!!!

Mi se pare ca exista o prevedere care spune ca daca un produs sta in service mai mult de... nu stiu cat timp, trebuie sa ti-l inlocuiasca sau sa-ti dea banii inapoi! Vezi daca nu cumva ai si tu prevederea asta, ca daca o ai, le lasi scooteru si nu faci presiuni (ca la cat sunt de nesimtiti astia de la FB sigur o sa sara peste termen). Si daca a trecut termenu, hop cu garantia la OPC sa-ti dea altul. Sau banii.

 

Eu am patit ceva asemanaor cu un incarcator de baterie auto. De trei ori l-am dus la reparat si cand am vazut ca nu e rost sa-l faca sa mearga asa cum trebuie, am cerut firmei sa-mi dea banii inapoi. Si mi i-au dat ! (Bineee... nu era vorba de FB...)

 

P.S. Ieri am trecut pe la reprezentanta FB in CT unde un nene tocmai parea ca achizitionase un scooter. Ma bag in seama si-l intreb: "L-ati luat acum? " "Nu chiar acum... acum trei zile." "Sa-l folositi bucuros" zic eu". "Multumesc". "Vreau sa-mi iau si eu scooter si ma uitam si la acestea de aici. Cum este, sunteti multumit de el?" intreb eu in continuare. La care omul, foarte hotarat: "Pai vi-l vand eu pe asta !!!! Are doar 3 zile, 100 km pe bord, uitati " .

In clipa aceea am inteles sa spun un NU hotarat firmei First Bike !

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa va fac fratilor.....e exact ca in proverbul ala:"daca toata lumea iti spune sa te culci....."....daca toti se plang de FB atunci inseamna ca sunt varza....si inca o chestie:numai sa citesti pliantul si ti dai seama ca scuterele alea sunt varza :pai Tigerul ala cica are 150 cm si are 7 cai ,viteza maxima 85 km/h si consuma 3,6 la suta????!!!!.....pai un scuter cu kit de 70cc merge 80 fara probleme ....eu am de 125 si merge 110 foarte usor......oricum nu i lasa asa usor si exact cum spunea cineva mai inainte du te pana la OPC .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat...ca Tiger astea arata bine vizual....sunt misto...nush ce naiba au astia de nu baga si ei un motor bun si asamblat cu atentie...pacat de munca depusa ca sa faca scuterul...e similar cu vaca aia care la muls da 40 kg de lapte dar la sfarsit se balega peste lapte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar k e de kko sa se rupa motoru in 2 in timpul rodajului ...

similar ma patit io la moped .. motoru era rece .. afara ploua si nu am avut rabdare sa se incalzeasa si dai tata gaz k aveam chef de un pepene :) (stupid) ..merg 200m tai gazu si deodata aud un scrashnet metalic de il simti pe sira spinarii.. am crezut k a dat cricu de pamant .. am mers mai departe.. am cumparat (pepene :bigstar: ) si la intoarcere gaz tare si incepe un fasait la motor mi se face frica si il opresc .. am zis e balega dar defapt si-a facut doar un mic zgomot in rest a mers perfect si la viitorul propietar si cred k mai merge si la cine l-a furat acum

 

in fine .. chinezariile sunt chinezarii si turcismele is turcisme .. so SAY NO

bafta cu reparatia :-S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai copii,nu mai luati chiftele de la FB!

Auzi,880 km...asa mult?!

Eu am facut cu Yamaha mea 7000 km intr-un an,cat nu fac unii cu masina.Cu banii ce ii dati pe FB luati un second hand de la Italia sau Germania alifie,ce naiba!?!?!

Arata frumos,vopsea frumoasa,pastelata si atat!HUOOOOOOOOOOOOO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris si in alt topic despre first bike...am avut si eu o formula de 125..4t ..de la 0 km pana la 22 mii... :bigstar: ..da pe bune daca am avut vreo problema cu motorul sau cutia...nu exagerez..dar 90% din timp schimbam numai in rosu...pe plaja am fost de nu's cate ori..am avut probleme la el recunosc ...dar minore...un cablu de ambreiaj.,un bec de far...o scarita pe drum.. :) o toba sparta...dar mi le-au schimbat pe garantie... :wave: io cred ca inainte le faceau mai bine...acum s-au stricat rau...nu recomand first bike...decat la mopeduri....trimite motorul tau la garantie si or sa iti dea altul daca nu zic ca a fost din vina ta.. :blink: :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris si in alt topic despre first bike...am avut si eu o formula de 125..4t ..de la 0 km pana la 22 mii... :bigstar: ..da pe bune daca am avut vreo problema cu motorul sau cutia...nu exagerez..dar 90% din timp schimbam numai in rosu...pe plaja am fost de nu's cate ori..am avut probleme la el recunosc ...dar minore...un cablu de ambreiaj.,un bec de far...o scarita pe drum.. :) o toba sparta...dar mi le-au schimbat pe garantie... :nono: io cred ca inainte le faceau mai bine...acum s-au stricat rau...nu recomand first bike...decat la mopeduri....trimite motorul tau la garantie si or sa iti dea altul daca nu zic ca a fost din vina ta.. :blink: :blink:

la garantie se afla din dimineata zilei urmatoare. Nu stiu ce la fac daca o sa-mi spuna balarii din astea. Totusi sint facute spre a fi utilizate nu sa te uiti la ele...

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 08:48 -------------

chiar k e de kko sa se rupa motoru in 2 in timpul rodajului ...

similar ma patit io la moped .. motoru era rece .. afara ploua si nu am avut rabdare sa se incalzeasa si dai tata gaz k aveam chef de un pepene :haha: (stupid) ..merg 200m tai gazu si deodata aud un scrashnet metalic de il simti pe sira spinarii.. am crezut k a dat cricu de pamant .. am mers mai departe.. am cumparat (pepene :wave: ) si la intoarcere gaz tare si incepe un fasait la motor mi se face frica si il opresc .. am zis e balega dar defapt si-a facut doar un mic zgomot in rest a mers perfect si la viitorul propietar si cred k mai merge si la cine l-a furat acum

 

in fine .. chinezariile sunt chinezarii si turcismele is turcisme .. so SAY NO

bafta cu reparatia :-S

asa am zis si eu...chiar nu-mi vine sa cred...am avut cindva un hoinar care l-am calarit toata facultatea si n-am avut decit pene de cauciuc si am schimbat segmentii de la uzura normala...desi mai mergeau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

Imi pare rau pt nefericita intamplare, dar ai un pic de vina in toata chestia asta. Vina o ai pt ca ai cumparat-o. Asta ma gandeam si eu ca mi-as cumpara una de la FB. Recunosc ca arata foarte bine. Precum spunea cineva inaintea mea, pacat ca nu pun niste motoare bune pe ele. Ar avea un succes f mare. Oricum ideea ii ca tu ca si cumparator trebuie sa studiezi un pic piata inainte sa cumperi.

Un tiger nu stiu exact cat costa, dar tin minte ca m-am uitat intr-o oferta de la FB si am vazut ca era un scuter de 150 in jur de 50-60 mil (sper ca am retinut bine) adca aproape 2000 euro. De banii astia iti poti cumpara un scuter de aici folosit de marca, nu toate chinezariile chiar dc is ele noi.

Ai noroc cu garantia... sper ca o sa te poti folosi de ea. Bafta cu reparatul. Sper sa nu te superi, dar asta cred eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt de acord cu second-hand-ul,kiar daca o fi el de marca...in general cine le da le da din cauza unei probleme sau a mai multe...si apoi te trezesti ca tre sa segmentezi piston,tre sa skimbi garnituri,tre sa reglezi carburator ca sia bagat nasu in el etc....asta daca nu esti fericitu posesor al unui second hand bun si luat de la cineva de incredere...plus ca nu ai garantie la el...plus ca nu sti cum a facut ala de dinainte rodaju...plus ca nu sti de cate ori a cazut ala cu el si ia indoit furca si il iei putin dezaxat (cand il cumperi nu esti atent la toate pt ca nu poti sa fi atent la toate lucrulrile ascunse)...citesc mult pe forum si vad ca multi dau sfaturi ca sa cumperi la second hand...proaste sfaturi...daca poti cumpara ceva de marca si nou...ca de second hand-uri ne-am intoxicat,incepand cu pixuri si caiete care ni le trimiteau cei din vest in '89 drept ajutoare pina la haine masini electronice etc...eu nu m-as simti bine sa port imbracaminte sh,sa intru intro masina sh unde pute transpiratia celui care a fost proprietar...si apropo...toti colegii mei care au avut ceva cumparat la second hand au avut probleme,fie ca este televizor,masina sau motocicleta...deci...in final...brand-ul conteaza mult...si sa fie nou....si sa ai grija de el....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

 

Un tiger nu stiu exact cat costa, dar tin minte ca m-am uitat intr-o oferta de la FB si am vazut ca era un scuter de 150 in jur de 50-60 mil (sper ca am retinut bine) adca aproape 2000 euro. De banii astia iti poti cumpara un scuter de aici folosit de marca, nu toate chinezariile chiar dc is ele noi.

 

 

Bai nene, m-ati disperat cu aberatiile despre Second Hand!!!! CUm dreq sa dai 2000 de euro pe ceva second hand????? Nu am nimic impotriva SH-urilor, dar nu dau 2000... daca imi iau SH inseamna ca nu am bani si dau pe SH max 200 euro. Hai 300, hai 400 dak e ceva ca lumea. Dar sa dai 2000 pe SH mi se pare absurd.

 

Cum sa dai 2000 pe SH cnd o sunt vreo 3-4 modele de aprilia, vreo 2 de yamaha si inca multe altele de firma, nou noutze, neforjate, nefu**te, cu garantie, care costa in jur a 1500 euro, max 2000???

Aveti voi o boala cu SH-urile astea de m-ati disperat!!! First Bike nu sunt chinezesti, sunt mai proaste... asamblate la Brasov.

Dar ati vazut Rieju Toreo care costa 990 euro, arata fff bine si e nou noutz. Daca as avea bani, mi-as lua Ferrari, dar imi iau paraitoare tocmai ca sa nu platesc mult.

 

Daca mai sunt multi din astia cu SH-uri, spuneti-mi, ca iau eu o aprilia cu 1500, o forjez toata vara si o vand acestor "fani" SH cu 2000 euro!!!

 

 

Nu pot pricepe de unde "pasiunea" aceasta aproape masochista de a arunca cu banii, caci o kinezarie e kinezarie, dar si una de firma, daca e SH, sunt toate sansele sa fie fu**ta si rasfu**ta, forjata de a luat-o mama dreq, facut figuri de figuri cu ea si o vinde cu 95% din pretul de achizitie unui fraier care crede ca si-a luat "firma".

 

Ati citit ce a zis baiatul ala mai sus (adrian 91089), care are FB si care nu a avut nici o problema????? Cum sa spuna ca sunt proaste, daca lui ii merge bine si nu i s-a stricat????

Iar FB-ul bulit al lui Vetruvius, aflat in discutie, va fi reparat in service si va fi OK!!!! Daca e de "firma" dar se buleste ceva, cat te costa sa-l repari??? Sau aveti impresia ca daca e de firma este infailibil????

Pe bune, mai subtire cu SH-urile astea ca este doar o legenda ca ar fi mai bine un SH de firma decat kinezarie noua!

 

Sunt total de acord cu Dezkreator!!!

Editat de Marinaru68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de la sh la sh, dar firma e firma, se vede din cum sta pe sosea, din cum fuge si cat rezista... Daca nu ar fi justificate prin tehnologie, aprilia, piaggio, yamaha, etc ar da faliment... Nu as lua niciodata o petarda noua in detrimentul unui sh. De fapt, eu prefer firma noua :bigstar: chiar daca pierd enorm acum la revanzare, dar dintre nou si prost / sh si bun, eu prefer varianta din urma... Sa stii ca sunt destui care le vand din simplul motiv ca s-au plictisit de ele, iar scuterele sunt facute sa fie forjate, mie asta mi s-a spus de la service aprilia: "apa, paie si bataie" ulei bun si forja... De gropi nu poti sa dai in ele cum dai cu masina ca iti rupi tartitza, doar la accidente e mai riscant, dar cred eu ca sunt destul de usor de depistat... Eu am dat pe al meu 70 mil si acum dupa 3 luni ma chinui sa il dau cu 50; oare unde e tzeapa, daca unu ia una ca a mea in locul unei petarde d-asta? ingroapa aprilia 5 d-astea, nu unu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa dai aproape 2000 de euro pentru un fb tiger :bigstar: mai bine iei un cbr125 sh sau tot ceva in 4 timpi (aproape indestructibil) si nu mai ai treaba. Te plictisesti tu de el si tot nu se strica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

Ce sa spun? Problema era cu un FB de 150 cc. Ala din cate stiu face parte din categoria maxi scooter pt ca totusi este de 150. Un maxi scooter la 300 400 euro cat ar da marinaru pt el nu gasesti. Si daca gasesti mai bine nu-l cumperi. La acel scooter nu poti sa ai nici o pretentie nici macar acte la el.

Intr-adevar ar fi bine sa poti sa cumperi un scooter nou dar cum astea mai marisoare is foarte scumpe (ma refer la 3000- 5000 euro) multa lume se rezuma la ceva mai ieftin si se gandeste ca ii nou si trebuie sa fie ceva de capul lui. De aia marca ii marca chiar dc nu-i intotdeauna noua.

Si se mai spunea pe aici ca scooterele si motocicletele in general is facute ca sa fie forjate.Asa e. De ce uleiul se schimba asa de des? Si nu cred ca astia de la Ymaha, Honda, Suzuki etc etc cer niste preturi asa de mari doar pt ca asa vor. Trebuie sa-si acopere cheltuileile din cercetare, motoarele alea sunt facute din niste oteluri mai de calitate... aia nu se joaca.

Nu am incercat sa promovez SH-urile, doar ca ii mai bine sa cumperi un lucru folosit si bun decat unul nou si prost.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ati facut curios cu Tiger asta.Arata chiar misto si vad ce e mare.

Sincer si pe mine ma batea gandul cu FB (lunar aveam pliante in cutia postala), dar am dat de forumul asta si m-am razgandit cand am vazut atatia oameni care se plang de ele.

Adevarul e ca la 70 mil nu gasesti nimic maxi.Kymco Grand Dink 125 e 2800E dar asta macar are racire pe apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa dai aproape 2000 de euro pentru un fb tiger :bigstar: mai bine iei un cbr125 sh sau tot ceva in 4 timpi (aproape indestructibil) si nu mai ai treaba. Te plictisesti tu de el si tot nu se strica :)

 

 

 

ce cbr125 iei tu la 2000 ma ??? ca cbr`urile de 125 au aparut anu asta... si inca nu au ajuns la jumate de pretz sau chiar mai mult ..... vb unuia de aici mai bine un SH bun ..decat ceva nou prost .... faza e ca atunci cand vrei sa`ti iei un SH treb sa te uiti f bine la el ...sa asculti motoru si sa te uiti la toate alea de pe el ..... nu stai 1-2 ore si te uiti la el si gata il iau !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...