Sari la conținut

CHOPPER,CUSTOM,RAT SI BOBBER-fabricate in RO


Klaus
 Share

Postări Recomandate

pfff.... ma gandeam ca cu treaba cu decaparea pot sa o fac si io acasa sau ceva de genu...da nu prea..

oricum ideea ii ca oradea nu`i departe de arad si sa incerc sa vad ce se poate, ca eu chiar am multe idei, si toate trebe cromate :D)

 

mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

What Are Bobber Choppers?

 

Bobber choppers are distinguished from regular choppers because their fenders have either been shortened or entirely removed.

 

Bobbing (or removing) the fenders is one of the first things that a custom chopper builder considers to make an ordinary bike look like a true chopper.

 

Bobber choppers have a long and interesting history. They were the brainchilds of soldiers who returned home from World War II who found that they had developed a taste for the more lightweight bikes that they had seen in Europe. As war vets reunited after the war they began to form motorcycle clubs. Some of these clubs got very creative and started stripping down bikes to resemble those they saw over the big pond.

 

Before there was a chopper or even a chopper bobber, there was a bike simply called a bobber. Simply removing the fenders from motorcycles made them seem lighter and more European in style. It wasn't until the early 60's and 70's that motorcycle enthusiasts started stripping away the rest of the bike. As sometimes the parts of the bike were literally chopped off to give the bike a lean sleek look they were nicknamed choppers.

 

Many pop culture experts claim that the bikes that Peter Fonda, Jack Nicholson and Dennis Hopper rode in the movie Easy Rider paved the way for the evolution of bobbers to choppers in American society. Like the bobber the chopper was created by removing all but the absolutely necessary functional elements from the bike. This meant removing the windshield, headlights, crash bars, sissy bars as well as the front and rear fenders. Enthusiasts started raking the front end of the bike so to create a bike that had a pronounced rake. High handlebars called ape bars were also added, front tires raised, gas engines shrunk and huge glassy headlights were replaced by small focused high beams.

 

As most bobber choppers did not have fenders anyway, it then became possible to fool with the size of the tires on the bike. The most fashionable and sought after bobber choppers are the ones that sport a thin front wheel and a very fat rear tire. In Biker Lingo, bobber choppers that sport extremely chunky back tires are called Fat Bastards. Handlebars were raised high and called ape hangers. The front tire was made small and the rear tire was made fat. Anything deemed to be unnecessary was removed. This made for a bike style that was unique and tailored to the rider since each rider decided just what needed to be done to his bike to create the chopper he or she desired.

 

The chopper bopper, in essence, became a unique expression of the self. Usually the backyard mechanic's first move was to create a bopper chopper by removing the front and rear fenders. As usual, the source of the genius behind the unique look of bopper choppers as we know today was the amateur mechanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar totusi, bobberele, is frumoase ca stil, da la noi, impractice, mai ales daca te si prinde o ploaie din aia, pfffoaii cum bei niste apa, io si cu aripa de fata, tot imi arunca apa in casca!

 

asteas bune pt deseret, acolo arunca numa praf :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare!

fain fain...da totusi, daca acu 120 de ani aveai asa motor...pff..inseamna ca esti tare tare omule! :D)

 

hai noroc! io vroiam sa fac din marauderu meu chopper-easy rider da nu s`o putut merge pe inaltime cu el, asa ca il fac cruiser! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam!

 

faza ii ca marauderu ii din 2002 si intruderu nush da parca pana in 2000 s`o facut ala de 1400 frumos! cu cilindri mari, rezervor mic, din ala se poate super bine sa se faca, am si vazut cateva superbe!

 

marauderu amu ma duc pe latime cu el, mai niste crasbaruri tre sa`mi fac, numa sa rezolv treaba cu cromatu sa ma pot apuca!

 

singura chestie ce nu o sa ii pun ii parbriz! ca nah, cruiserele cam tre sa aiba, da mie imi place sa ma bata vantu! :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam!

 

faza ii ca marauderu ii din 2002 si intruderu nush da parca pana in 2000 s`o facut ala de 1400 frumos! cu cilindri mari, rezervor mic, din ala se poate super bine sa se faca, am si vazut cateva superbe!

 

marauderu amu ma duc pe latime cu el, mai niste crasbaruri tre sa`mi fac, numa sa rezolv treaba cu cromatu sa ma pot apuca!

 

singura chestie ce nu o sa ii pun ii parbriz! ca nah, cruiserele cam tre sa aiba, da mie imi place sa ma bata vantu! :bounce:)

:D Ceva de genul ....

post-14165-1188800838_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai de plm ce tare ii... pfff...superb... am mai vazut unu la gheorghieni anu trecut, tot un tip din ungaria cu un intruder din asta facut mega tare! si asta.... pfoai... :|

apropo, care o condus motor cu ghidon din asta monkey? ca io am stat pe unu care avea monkey si era destul de confortabil, da io intreb la drum mai lung cum se comporta?

 

mersi mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai de plm ce tare ii... pfff...superb... am mai vazut unu la gheorghieni anu trecut, tot un tip din ungaria cu un intruder din asta facut mega tare! si asta.... pfoai... :|

apropo, care o condus motor cu ghidon din asta monkey? ca io am stat pe unu care avea monkey si era destul de confortabil, da io intreb la drum mai lung cum se comporta?

 

mersi mult !

Am stat de vorba cu tipul asta al cui era intruderul si a zis ca e super confortabil pentru el,dar a zis ca trebe sa te obisnuesti cu ea mai ales in curbe.La Nyiradony mam intalnic cu el,era cu nevasta (era cu un Dragstar de 650) si au condus pana la Nyiradony in jur de 400 km,nu mi sa parut ca era ametit sau amortit dupa 400 km parcursi .

post-14165-1188814971_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut apehanger multi ani (vezi poza), am ceva experienta cu chestia. Faza e ca nu-i bine sa fie mai inalt decat umerii tai, ca-ti amortizesc mainile foarte repede. Al meu era mai inalt si dupa 50-60 km, trebuia sa fac o pauza, ca n-am mai simtit mainile. Ideal e ca manerile sa fie exact in inaltimea aia. Asa e si comod, si cool. Dar tre sa fii atent in curbe, ca dirijezi motorul numai din c.u.r., cu mainile numai te tii sa nu cazi. Asta in cazul unui apehanger foarte inalt. Trebuie sa te obisnuiesti si sa faci niste sacrificii. Cam atat. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha... faina treaba, io credeam ca ii mai confortabil cu cat ii mai sus, ca tii mainile suspendate ca in tramvai :D)

 

si a meu in curbe sau pe loc era teribil cu ghidonu orignal, ca am roata de 130 pe fata, si fata grea si nu puteam sa iau curba, amu de cand am schimbat ghidonu, asta are 110 cm, iau curbele mult mai usor!

 

nah, totusi da dupa 400 de km nu o fost obosit? fain atunci, fiecare isi face motoru custom adica cum ii lui bine, si pt mine, cu ghidonu asta lat am venit de la trieste intr`o singura zi, si fara sa ma oboseasca asa tare!

 

oricum, efectu vizual ii super tare la monkey astea! se stiu ungurii cu astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha... faina treaba, io credeam ca ii mai confortabil cu cat ii mai sus, ca tii mainile suspendate ca in tramvai :D)

 

si a meu in curbe sau pe loc era teribil cu ghidonu orignal, ca am roata de 130 pe fata, si fata grea si nu puteam sa iau curba, amu de cand am schimbat ghidonu, asta are 110 cm, iau curbele mult mai usor!

 

nah, totusi da dupa 400 de km nu o fost obosit? fain atunci, fiecare isi face motoru custom adica cum ii lui bine, si pt mine, cu ghidonu asta lat am venit de la trieste intr`o singura zi, si fara sa ma oboseasca asa tare!

 

oricum, efectu vizual ii super tare la monkey astea! se stiu ungurii cu astea

Din pacate nu pot baga poze numai cate una ,am gramada inca ,fiindca umblu multt in strainatate la intruniri si le vad si le stiu pe astea ;)Nu stiu de ce dar asta imi scrie si nu ma lasa sa bag poze "The total filespace required to upload all the attached files is greater than your per post or global limit. Please reduce the number of attachments or the size of the attachments."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfff, ai prea multe poze uploadate la useru tau in posturi..

si ai depasit limita

da io iti sugerez calduros sa folosesti www.photolava.com

si sa pui in postu tau linku cu

ii cel mai bine!

 

ce intruniri pe afara? pot sa vin si eu cu tine? ca, vreau si eu sa merg la intruniri pe afara. am fost pana acuma la csongrad in ungaria si m`am simtit super bine!

Editat de CiobanuJr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff..ai de capu meu... rat de rat!

 

apropo, nu stie nimeni de unde pot sa fac rost de sigla aia de la indian care ii pe aripa de fata...ii o forma cam cum are si harleyu asta pe aripa, numa ca ii cu cap de indian?

daca stie careva sa ma anuntati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff..ai de capu meu... rat de rat!

 

apropo, nu stie nimeni de unde pot sa fac rost de sigla aia de la indian care ii pe aripa de fata...ii o forma cam cum are si harleyu asta pe aripa, numa ca ii cu cap de indian?

daca stie careva sa ma anuntati :)

Asa ceva mai gasesti ,dar ornamentul ala ce zici tu de la Indian, poate la dezmembrari in strainatate daca ai noroc ....

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...