Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

normal

si mergem sa bem si o bere ;)

 

 

UNDE ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Bajeti si fete... :)

 

Am fost plecat o vreme cu treaba... prin Turcia si mai apoi prin tara cu motorul... cu treaba nu la plimbare.

 

Ramane sa vorbim ca in Ardeal am avut de munca la o casa de vacanta...si nu am avut vreme de net. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Bajeti si fete... :)

 

Am fost plecat o vreme cu treaba... prin Turcia si mai apoi prin tara cu motorul... cu treaba nu la plimbare.

 

Ramane sa vorbim ca in Ardeal am avut de munca la o casa de vacanta...si nu am avut vreme de net. :D

..deci ne pregatim de un drum in Ardeal, la casa de vacanta ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a venit timpul sa fac si eu schimbul de ulei. toate bune si frumoase pana sa pun surubul de scurgere la loc. a sarit peste cap extrem de usor si a iesit cu tot cu filetul din baia de ulei...nu e problema se rezolva luni cu ajutorul lui TNG (ms). cu ocazia desfacerii baii de ulei am avut surprinderea sa descopar ca nu exista garnitura. wow. se rezolva si asta sper, o comand luni (sper sa fie pe stock) sau o sa fac una (din ce?). buba cea mai mare ce ma roade e alta: probleme cu bordu. acu' de la km nu mai functioneaza, desi cand pun contactul isi face check-ul si nu-mi indica nici km. in loc de 44000 cat aveam eu i-mi indica ----- (liniute). cu siguranta e din bord, ca l-am dat jos si l-am pus pe alta motoreta. care-ati mai trecut prin probleme de gen cu bordul si pe unde/pe la cine le-ati rezolvat? ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai salut, cu baia TNG te ajuta cel mai bine, si eu am patit o la fel, stie Geo ce face si face bine, cat despre bord cred ca a suferit vreo bubuiala vreodata de iti arata asa, posibil sa si revina sau .....nu, pe mine ma lovit unu o data cu masina usor, ne am sters, ma lovit exact in dreptul semnalului si kilometrajul a ramas blocat pe la 70 de km la ora ca atat aveam si dupa ce am mers un pic si a reveni, repet nu ne am lovit tare, nu am cazut sau alte nenorociri dar s-a blocat si dupa si a revenit, dar acolo unde arata km nu s-a dereglat, poate isi revine dar daca ajungi la TNG il aranjeaza el nu se poate! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..deci ne pregatim de un drum in Ardeal, la casa de vacanta ? :)

 

 

Este "work in progress" dar pana la anul o sa se termine....

Zona e precum zice CUCU... aproximativ 1km de de Enduro inafara localitatii...asta precum ziceam...deocamdata.

 

Cele bune.

Mesaj completat

a venit timpul sa fac si eu schimbul de ulei. toate bune si frumoase pana sa pun surubul de scurgere la loc. a sarit peste cap extrem de usor si a iesit cu tot cu filetul din baia de ulei...nu e problema se rezolva luni cu ajutorul lui TNG (ms). cu ocazia desfacerii baii de ulei am avut surprinderea sa descopar ca nu exista garnitura. wow. se rezolva si asta sper, o comand luni (sper sa fie pe stock) sau o sa fac una (din ce?). buba cea mai mare ce ma roade e alta: probleme cu bordu. acu' de la km nu mai functioneaza, desi cand pun contactul isi face check-ul si nu-mi indica nici km. in loc de 44000 cat aveam eu i-mi indica ----- (liniute). cu siguranta e din bord, ca l-am dat jos si l-am pus pe alta motoreta. care-ati mai trecut prin probleme de gen cu bordul si pe unde/pe la cine le-ati rezolvat? ms.

mai am un surub de baie de ulei nou... si Nasu cred ca a patit aceeasi problema cu filetul... strans in excess... cred.

daca te ajuta ti-l pot da.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Dupa cum cred ca v-ati obisnuit ,eu vin cu tot felul de tampenii :)

 

Asa ca indraznesc sa mai vin cu ceva:

 

http://www.boostbysmith.com/ecugen2.html

 

Ma gindesc sa cumpar una din astea ,sau sa cumparam impreuna pentru ale noastre biciclete.

Din pacate eu as lua asa ceva pentru mine dar trebuie sa recunosc ca ma depaseste putin in zona de softare.

Eu am cumparat ceva pentru mine si merge foarte bine pe secmentul de remapare,pe toata gama de suzuki pe injectie dar asta este mult mai avansat,in zona de rescriere de soft si din pacate este doar pe hayabusa .

 

Daca cineva dintre noi stapaneste foarte bine domeniul si stie despre ce se mananca asa ceva,este binevenit la discutie si la sfaturi,poate reusim sa combinam o interfata din asta pentru hayabusa, si softul si interfata care o am eu in asa fel sa acoperim toata gama de suzuki.

 

Asa ca las discutia deschisa :)

Jos cateva linkuri despre aceasta jucarie si capacitatile sale!

 

http://macmadigan.no-ip.com/ecueditor/

http://www.suzukihayabusa.org/forum/index.php?topic=140589.0

 

Asta este jucaria mea:

 

http://www.probike.co.uk/it080003.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiti, daca aveti vreo varianta de soft pentru scaderea consumului :) tare as fi interesat .... :)

Am iesit dupa x luni de stat cu mobra la o plimbare pana la Ostrov (Calarasi) pun megalene de curatat injectoare, rezervor, pompa, filtru ..ert si alte parti ale alimentarii, benzina avea vreo saptamana in ea si la un mers aiurea minima undeva la 160 pe bord (real la roata 150) si scapari pana la 240/250 sa zic o medie de 180 a mers pe 7.5 / 7.7 ceea ce nu mi-a convenit anul tracut la 180/190 toata autostrada stand pe la 6.2 6.3. La intoarcere cu benzina proaspata mers calm 160 max 180 a stat o perioada la 5.9 si sa terminat la 6.4.

BTW am descoperit ca in oras (Bucuresti) :D daca mergi subturat max 4000 ture la inceput sta undeva la 5.2 5.5 si poate urca pina la max 6.2 daca nu depasesti de 80/90 la ora, asta pana azi dimineata cand la incalzit a ajuns la 6.8 si am ajuns la servici (4 km distanta) la 7.5.

 

Stiu ca are 1300 cm dar sunt consumuri normale .... ca parca imi consuma mai putin sau mi sa parut :P

 

Hai numai bine si sa ne vedem la o bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man eu l-am gasit la 179usd ptr modelul 2002-2007.

Am vrut sa-l comand demult dar au intervenit alte prioritati...

 

ramane sa vad cum pun mana pe el :) a ramas in plan.

Asa e capitane ,este celasi lucru,una este pentru busa pana in 2007 si alta pentru cea noua.

Hai ca interfata o cumparam ideea este ca trebuie sa avem pe cineva dintre noi care stie bine ce inseamna resoftare,pentru ca dupa ce am citit pe forum la ei se mai intampla si mci probleme adica nu mai merge nimic pe moto :)

Este bine sa stim cum facem sa ocolim problememe astea si cum o rezolvam daca intervin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e capitane ,este celasi lucru,una este pentru busa pana in 2007 si alta pentru cea noua.

Hai ca interfata o cumparam ideea este ca trebuie sa avem pe cineva dintre noi care stie bine ce inseamna resoftare,pentru ca dupa ce am citit pe forum la ei se mai intampla si mci probleme adica nu mai merge nimic pe moto :)

Este bine sa stim cum facem sa ocolim problememe astea si cum o rezolvam daca intervin :)

nu ai cum sa ocolesti problemele astea. pur si simplu este loterie<cel mai bine e sa nu i-o faci<resoftarea>iar daca cineva vrea neaparat o face pe riscul lui<la auto asa se procedeaza. clientul semneaza o hartie inainte de resoftare>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiti, daca aveti vreo varianta de soft pentru scaderea consumului :D tare as fi interesat .... :)

Am iesit dupa x luni de stat cu mobra la o plimbare pana la Ostrov (Calarasi) pun megalene de curatat injectoare, rezervor, pompa, filtru ..ert si alte parti ale alimentarii, benzina avea vreo saptamana in ea si la un mers aiurea minima undeva la 160 pe bord (real la roata 150) si scapari pana la 240/250 sa zic o medie de 180 a mers pe 7.5 / 7.7 ceea ce nu mi-a convenit anul tracut la 180/190 toata autostrada stand pe la 6.2 6.3. La intoarcere cu benzina proaspata mers calm 160 max 180 a stat o perioada la 5.9 si sa terminat la 6.4.

BTW am descoperit ca in oras (Bucuresti) :P daca mergi subturat max 4000 ture la inceput sta undeva la 5.2 5.5 si poate urca pina la max 6.2 daca nu depasesti de 80/90 la ora, asta pana azi dimineata cand la incalzit a ajuns la 6.8 si am ajuns la servici (4 km distanta) la 7.5.

 

Stiu ca are 1300 cm dar sunt consumuri normale .... ca parca imi consuma mai putin sau mi sa parut :)

 

Hai numai bine si sa ne vedem la o bere

Este aproape normal consumul,dar putem incerca o remapare

.O optimizare a motorului pe tobele si filtrul care il ai s-ar putea sa ai si un consum mai mic! :)

 

Daca vrei iti pot da benzina cat sa se invarta motorul si o sa ai un consum mic, mic,dar o sa ai o viteza de top de 100 km pe ora ,asta daca pleci de pe loc!

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este aproape normal consumul,dar putem incerca o remapare

.O optimizare a motorului pe tobele si filtrul care il ai s-ar putea sa ai si un consum mai mic! ;)

 

Daca vrei iti pot da benzina cat sa se invarta motorul si o sa ai un consum mic, mic,dar o sa ai o viteza de top de 100 km pe ora ,asta daca pleci de pe loc!

 

 

Incercam de ce nu? Mai am o mica lista cu ce e de facut, te ai intors din concediu ?

 

Fuel consumption :

City 5.6 litres (Premium) per 100kms

Highway 5.1 litres (Premium) per 100kms

Highway 5.4 litres (Premium) @ 160kph per 100kms

City 6.2 litres (Standard) per 100kms

Race - ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa dau de un baiat care mananca pe paine resoftarile la masini adevarate,ferari,porsche,si stiu ca a coketat si cu resoftarile pe suzuki sa vedem ce poate spune de jucaria asta din state.

Va tin la curent..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca am gasit omul care ne trebuie!

Stie si poate sa faca hayabusa sa zboare la propriu! Se pare ca si 1000.

Se ocupa cu tuningul de masini de curse cu multi, multi, cai putere si cred ca l-am convins sa intre si pe linia celor cu 2 roti.

La pretul aproximativ al unui Power comander,iti rescrie softul de la 0

Sunt multi care nu stiu ce insemna asa ceva si sunt tentati sa cumpere o electronica de curse gen bazas.yoshimura,power comander,redbike,cordona..etc ca asa a auzit la toata lumea,fara sa stie potentialul urias care il are ECU motocicletei in mana cuiva care stie ce sa scrie acolo.

In plus mai costa si o gramada de bani.

Este mai usor sa cumperi cutiuta s-o montezi acolo,sa descarci o harta care de cele mai multe ori nu se potriveste deloc cu moto tau,si gata ai tunat-o,dar de cele mai multe ori e o mare gresela..

Am vazut moto la care am montat power comander si cu harta de la ei mergea mai prost ca stok.

O sa fac aceasta resoftare la el(sper sa il conving sa ma primeasca)si va tin la curent. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca am gasit omul care ne trebuie!

Stie si poate sa faca hayabusa sa zboare la propriu! Se pare ca si 1000.

Se ocupa cu tuningul de masini de curse cu multi, multi, cai putere si cred ca l-am convins sa intre si pe linia celor cu 2 roti.

La pretul aproximativ al unui Power comander,iti rescrie softul de la 0

Sunt multi care nu stiu ce insemna asa ceva si sunt tentati sa cumpere o electronica de curse gen bazas.yoshimura,power comander,redbike,cordona..etc ca asa a auzit la toata lumea,fara sa stie potentialul urias care il are ECU motocicletei in mana cuiva care stie ce sa scrie acolo.

In plus mai costa si o gramada de bani.

Este mai usor sa cumperi cutiuta s-o montezi acolo,sa descarci o harta care de cele mai multe ori nu se potriveste deloc cu moto tau,si gata ai tunat-o,dar de cele mai multe ori e o mare gresela..

Am vazut moto la care am montat power comander si cu harta de la ei mergea mai prost ca stok.

O sa fac aceasta resoftare la el(sper sa il conving sa ma primeasca)si va tin la curent. :P

 

Mesaj completat

Deja scriu dublu de emotie! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ;)) tremur... lasa man ca totul are un inceput... ramane sa vedem daca il angajeaza aia de la Suzuki dupa ce isi baga nasul prin ECU-uri.

 

Eu prefer un PCM si parametrii scrisi de cei de la powercommander.com... doar ei l-au facut... nu redescoperim roata ci invatam cum sa o folosim.

 

Au avut alti grija sa o descopere cu ceva timp in urma.

 

Cele Bune.

 

PS: sunt curios ce iese asa ca... sa ne tii la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...