Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

Bre' asa o fi :D) cu carpa alba frecata de aluminiu... ultima data cand am curatat pistoanelor etrierelor si pistonul receptor al abbreajului am scos o gramada de crusta neagra de pe piston, tija, burduf... etc. Iar la ce mizerie s-a adunat acolo nu mai contest nimic. Cert e ca la mine nu m-am lovit de probleme de inegrire a lichidului din "Borcan" am vazut probleme de astea la altii. Chiar si scurgeri datorita deformarii semeringurilor de pe camasa interioara a cilindrului receptor. Ultima data am vazut la Andrei la Futura lui... care a avut problemute de astea si a sfarsit prin a desface si curata tot si chiar prin a schimba semeringul interior care s-a busit in timp.(el face etansarea)...

Cum ajunge sa schimbe culoarea din piston in "borcan" ... radiatie de la temperatura inalta... la temperatura joasa... probabil (dilaratea lichidelor). Iar daca atunci cand face proprietarul o inspectie, ar impinge pistonul in spate... chiar si mecanic... oricum temperaturile la care lucreaza DOT-ul sunt destul de ridicate... punctul de fierbere al acestuia este pe la 265C... volumul lichidului creste atunci cand el trece de la 19C la 110C... fiind in incinte inchise se transfera dintr-una in cealalta.

Concluzionand oarecum... la 7000km cati am facut de cand am schimbat Capilarele standard cu cele Spiegler si odata cu ele si lichidul din instalatie... la mine lichidul inca nu si-a schimbat culoarea. E la fel... mai mult sau mai putin.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu m-am trezit o data fara pedala la ambreaj trebuia sa fac cateva ,,pedale,, sa zic asa ca sa am ambreaj

si intradevar lichidul era negru si nu am dat importanta pana nu am ramas fara ambreaj

am desfacut cilindrul de la pistonas si era multa mizerie de la lant

asa ca am curatat tot la pistonas si rezervorul de lichid

am inlocuit lichidul

si surpriza dupa 1 saptamana sa inegrit la loc

asta este daca am ambreaj nu ma doare capul de ce culoare are lichidul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt fel si fel de cazuri.......mai tre sa stai si linistit ca altfel......o sa stai linistit fara voia ta si o sa ranjesti la aia care zumzaie pe linga tine! :D

 

:D , am nevoie de o parere,saptamana asta vreau sa ma duc sa il cumpar,cel tarziu saptamana viitoare( am fost plecat o vreme din tara )

are 36.000 km consumabile la zi,stare perfecta,2 tobe carbon,paint job..cere 4500eur ,cateva pareri ?

post-40682-1254177641_thumb.jpg

post-40682-1254177660_thumb.jpg

post-40682-1254177667_thumb.jpg

post-40682-1254177759_thumb.jpg

Editat de paul89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt fel si fel de cazuri.......mai tre sa stai si linistit ca altfel......o sa stai linistit fara voia ta si o sa ranjesti la aia care zumzaie pe linga tine! :D

 

 

:jump: , am nevoie de o parere,saptamana asta vreau sa ma duc sa il cumpar,cel tarziu saptamana viitoare( am fost plecat o vreme din tara )

are 36.000 km consumabile la zi,stare perfecta,2 tobe carbon,paint job..cere 4500eur ,cateva pareri ?

 

 

Sal nu arata rau, dar cerceteaza-o bine as nu fie surprize la final! Dar nu ai spus ce an este....!

Cel mai important este ca ai ales busa......asta spune multe! :D

Mesaj completat

Reapere te laudai saptamana trecuta ca pui niste poze cu mobra....?

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal nu arata rau, dar cerceteaza-o bine as nu fie surprize la final! Dar nu ai spus ce an este....!

Mesaj completat

Reapere te laudai saptamana trecuta ca pui niste poze cu mobra....?

:D

Pai doar m-am laudat .. :D inca nu au ajuns carenele.Saptamana viitoare

 

Cred ca motorul este din 99-00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MOBRA din pagina anterioara a fost aerografiata de un baiat care lucreaza super bine, am vrut sa imi fac si eu la el ceva dar .. pretul cam sus pentru criza asta. Mobra era intacta inainte de a fi aerografiata (daca asta este motivul pentru care se spune ca ar fi fost cazuta) Nu stiu a cui e si ce e cu ea ...oricum e bine de controlat ce se afla pe sub carene.

 

Pe de alta parte intreb cine are o busa neagra mat cu coburi pe spate toate 3. Daca este din bucuresti si exista posibilitatea sa fac niste masuri la suport poate reusesc sa ma apuc de ceva home made si asa vom avea suporti pentru toata lumea.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu zic ca acea motoreta ar avea ceva

dar o motoreta vopsita pune semne de intrebare.

dar sunt si exceptii

sau poate sa fie cazuta dar nu grav asta nu inseamna ca motoreta nu mai este buna.

 

si morrison dau o bere daca poti sa scoti cumva suportii la un scor acceptabil

succes :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu zic ca acea motoreta ar avea ceva

dar o motoreta vopsita pune semne de intrebare.

dar sunt si exceptii

sau poate sa fie cazuta dar nu grav asta nu inseamna ca motoreta nu mai este buna.

 

si morrison dau o bere daca poti sa scoti cumva suportii la un scor acceptabil

succes :D

 

 

imi trebuiesc dimensiunile ca fabrici sa fabricam gasim. unul bun sa il masor sa fac schita si apoi e ok.

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal nu arata rau, dar cerceteaza-o bine as nu fie surprize la final! Dar nu ai spus ce an este....!

Cel mai important este ca ai ales busa......asta spune multe! :blink:

 

ii din 99' :rose:

Editat de paul89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la primavara sunt dispus sa dau si eu busa in 5100 euro in varianta standard.Am avut duminica o experienta in care era sa imi pierd viata absurd.Eram grup de 5 motoare.Am ramas penultimul in grup ca sa nu fiu tentat sa alerg.Intr-o localitate in care se circula haotic de obicei intru in depasirea unui golf 5 destul de mult in lateral.In momentul in care am ajuns in dreptul aripii spate a semnalizat si a tras de volan sa faca stanga pe o strada.Norocul la amandoi a fost ca a auzit motorul si experienta de tirist al soferului,franele mele si experienta mea m-au salvat.- sa nu mai zic de cineva acolo susA indreptat repede rotile si nu a mai virat iar eu am blocat instinctiv franele-inclusiv spatele facand un superslide cu spatele.Am oprit la 0 km si ma uitam cum din spate venea un 600rr gata -gata sa se infiga in masina oprita brusc.Soferul s-a dat jos si se agita,dar l-am facut sa se trezeasca din visare cand am coborat de pe moto atat pe el ca si unul de pe margine care facea galerie.M-a cam speriat faza.Aveam 60 si in depasire cred ca am urcat un pic.La impactul ala nu stiu cate sanse aveam desi eram echipat full,chiar si cu protectie fullhard pe sub costumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt fel si fel de cazuri.......mai tre sa stai si linistit ca altfel......o sa stai linistit fara voia ta si o sa ranjesti la aia care zumzaie pe linga tine! :blink:

 

 

:D , am nevoie de o parere,saptamana asta vreau sa ma duc sa il cumpar,cel tarziu saptamana viitoare( am fost plecat o vreme din tara )

are 36.000 km consumabile la zi,stare perfecta,2 tobe carbon,paint job..cere 4500eur ,cateva pareri ?

 

Nice... Bike Man :blink: sa-ti pui niste crashpaduri... ca e pacat de lucrare, tot ai gaurite carenele... si la cat praf e in romania nu se stie... cazaturile se iau in general la viteze mici... si niste site pe prizele de aer ca mai opresc din insecte si pietris...

 

In rest... God Speed.

 

Bine ai venit in Club :rose:

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta o dau pentru ca ca am realizat ca este motor de viteza si cu care greu poti merge in limite legale.Voi opta pentru ceva mai linistit.In cazul in care nu o dau o voi tine,dar mai mult la pastrare.Se vind separat TRE-delimitatorul,pompa radiala Nissin,furtune Hell frana,discuri de frana originale sau Spiegler,bordul,parbrizul Puig smoke,full sistemul Yoshimura,filtrele ulei-aer kn,bujiile ngk,un set de crashpaduri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta o dau pentru ca ca am realizat ca este motor de viteza si cu care greu poti merge in limite legale.Voi opta pentru ceva mai linistit.In cazul in care nu o dau o voi tine,dar mai mult la pastrare.Se vind separat TRE-delimitatorul,pompa radiala Nissin,furtune Hell frana,discuri de frana originale sau Spiegler,bordul,parbrizul Puig smoke,full sistemul Yoshimura,filtrele ulei-aer kn,bujiile ngk,un set de crashpaduri.

 

Bre Emile... las ca si cu alt motor... mergi ff legal... :rose: la urma urmei ce e legal?... legea si efectul ei... unii fac legea... altii o patesc. "Ehe" :blink:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice... Bike Man :P sa-ti pui niste crashpaduri... ca e pacat de lucrare, tot ai gaurite carenele... si la cat praf e in romania nu se stie... cazaturile se iau in general la viteze mici... si niste site pe prizele de aer ca mai opresc din insecte si pietris...

 

In rest... God Speed.

 

Bine ai venit in Club :blink:

 

mersi :D :blink:

 

Intalniri pentru cei cu Suzuki Hayabusa nu is ? :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta o dau pentru ca ca am realizat ca este motor de viteza si cu care greu poti merge in limite legale.Voi opta pentru ceva mai linistit.In cazul in care nu o dau o voi tine,dar mai mult la pastrare.Se vind separat TRE-delimitatorul,pompa radiala Nissin,furtune Hell frana,discuri de frana originale sau Spiegler,bordul,parbrizul Puig smoke,full sistemul Yoshimura,filtrele ulei-aer kn,bujiile ngk,un set de crashpaduri.

 

 

Gandeste ca putea sa ti se intample chestia asta pe orice motor nu numai pe Busa, 60 km/h ii prinzi si pe un scuter. Pe orice motor ai fi pe drumurile noastre mai ales pe circulatia de la noi unde toti se cred Schumacher esti supus riscului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi :blink: :blink:

 

Intalniri pentru cei cu Suzuki Hayabusa nu is ? :rose:

 

Anul asta inca nu s-au facut... ne vedem ocazional la Arc... sau pe la intruniri moto... cam subtire :P Da ce sa-i faci... e greu sa gasesti gauri in programul oamenilor...

 

Mai avem de crescut... cica :D

 

God Speed.

 

Busa rules!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu zic ca acea motoreta ar avea ceva

dar o motoreta vopsita pune semne de intrebare.

dar sunt si exceptii

sau poate sa fie cazuta dar nu grav asta nu inseamna ca motoreta nu mai este buna.

 

si morrison dau o bere daca poti sa scoti cumva suportii la un scor acceptabil

succes :rose:

 

 

Sa traiti, Nasule si mobra mea este vopsita, iti pui semne de intrebare?

:blink:

Mesaj completat

Bre Emile... las ca si cu alt motor... mergi ff legal... :blink: la urma urmei ce e legal?... legea si efectul ei... unii fac legea... altii o patesc. "Ehe" :P ))

 

 

Asa cum ai trecut tu baetii azi pe la Scanteia!!! pe la orele 18:00!

V-am bifat .......! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa traiti, Nasule si mobra mea este vopsita, iti pui semne de intrebare?

:blink:

Mesaj completat

 

 

 

Asa cum ai trecut tu baetii azi pe la Scanteia!!! pe la orele 18:00!

V-am bifat .......! :blink:

 

Hehe... eram cu glicemia la pamant si ma grabeam rau... de tot... Un platou cu de toate la Biker's a rezolvat dilema :D

 

de obicei sunt morocanos cand imi e foame... :rose:

 

Ps: Grija mare la curba din Piata Victoriei intrarea pe str.Paris...inainte si dupa trecerea de pietoni... asfaltul e ff lucios... ieri seara au mai si spalat praful si am simtit ca "ma duc sanie"... in plus se mai fac niste lucrari inauntru... ceva sapaturi... stiti cum ies camioanele cu de toate :P

 

God speed.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Emile... tot nu ai pus Metzlerul ala pe Busa... astepti vara urmatoare?

 

Ps: ai facut adunare pe Blat?!... :blink:) n-ai zis nimic... Unde sunt facute pozele... inafara bineanteles a celor din Benzinarie...

Vezi ca "Ea" nu te lasa sa dai motorul... a prins drag de ea :rose: prea e atasata de ea...

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...