Sari la conținut

Inconstienta Unui Pasager


IraSciBil
 Share

Postări Recomandate

…inconstienta unui pasager…

 

undeva intr-un we din septembrie 2006 avea a se spulbera visul meu de a avea propia motocicleta si de a face plimbari cat mai multe si cat mai frumoase de ea… Dupa un contact frontalo-laterala-fundului intre un sofer de db si un motociclist de ph (o combinatie ideala) am intrat in contact cu asfaltul la o oarsce viteza…

 

a venit salvarea, politia, controlul ‘secolului’ aka = 0 (barat). datorita celor cu care eram atunci am ajuns in buc destul de repede dupa toata tevatura, era deja tarziu, eram obosita… nici nu imi trecea prin cap ca imi poate fi mai rau decat deja imi era… dupa o noapte alba in care am dormit pe gresie in baia le-am spus alor mei de acc am fost luate pe sus dusa al spital verificata si in gaura c**** in fine verdict final nimik rupt fisurate 2 degete care nu au iesit la prima radiografie… omg si o problema la coloana… asta avea sa ma schimbe… de atunci am facut tratamente peste tratamente, nu am avut voie sa merg pe moto si orice drum era obositor si cu toate astea, in inconstienta mea si in nebunia care ti-o da senzatia de a fi pe 2 roti anul acesta mi-am luat moto sper sa ma duc pe drumuri necunoscute mie si sa-mi fie un partener de nadejde fara incidente neplacute.

 

…concluzia ar fi cam aceasta: la acc am avut echipament dar nu tot ce trebuia sa am, daka as fi avut niste cizme ok, nu aveam fisurat nimik iar la coloana ce sa zic, multumesc gecii si protectiilor aferente avute (pt ca ar fi fost si mai rau altfel) , lovitura la coloana nu a fost de la asfalt ci de la topcase (utila inventie intr-o oarecare masura dar destul de nociva pasagerului daca acesta nu are un sistem de desprindere ‘inteligent’ la soc)

 

orikum ar fi noi sa fim sanatosi dar echipamentul conteaza, experienta in trafic la fel de mult si norocul.

 

Multumiri si motociclistilor care s-au mai oprit atunci ce mai stiu e ca a venit un domn la mine si mi-a zis ca la cum arata moto e bine ca am scapat cu atat, precizez ca nu eram f dumirita in ce stare ma aflam…

 

 

 

Cum privesc astea dupa aproape 1 an cand tot ma mai ‘deranjeaza’ coloana… pai…: invata sa ai doar tu viata ta in maini nu si altul si incearca pe cat posibil sa te feresti de ‘soferi’ idioti, motociclistii tupeisti in prostie care cred ca daca au un motor intre c**** sunt regi ai soselelor., ai grija sa-i tragi la raspundere pt tot ceea ce fac, taxeaza-i pt fiecare greseala si poate asa mai salvezi o viata… si o sa fie mai putini idioti pe drum…

 

……………

 

"Am vreu sa ma duc la munte ca imi era dor, dar... dar el azi nu m-a vrut”… Ce poate iesi in loc de o zi superba, asa cum iti doreste sufletul, din neatentia unuia. Pacat, tare pacat atunci cand cei nevinovati platesc pt prostiile altora.

Dar e bine cand se termina cu "bine", iar protectiile si-au spus cuvantul. Vorba unui clasic in costum de piele in oras la 40 grade: "Imi e cald de mor, dar e asa de frig cand cad !!!

 

…………

 

 

 

Ps: Cuvintele pe care le am ptr ambii participanti la acc sunt nedemne de mine, sa l epronunt sis a le scriu… jenibil

 

 

 

Comentarii?!?

 

 

Semnat:motociclistul de PH

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma,scuze dar :D nu am inteles prea multe...Cred ca nu ma mai duce capul :bounce: Sa nu te urci cu un bou pe mtor si daca totusi te urci este f bine sa fi echipat cu protectii...si?

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumva aceste randuri erau insotite si de niste desene sau fotografii?

chiar nu se intelege nimic.

nu inteleg de ce pasagerul e inconstient (ce sens are cuv. asta in text?)

de ce ii vede pe cei implicati in accident ca fiind jenibili? oare amandoi au avut vina?

i s-a spulberat visul sau nu? ca zice ca si-a luat moto...

deci... nici nu mai intreb la obiect, propun sa reformuleze :D

 

in rest, legat de coloana ( ca doar atat am inteles)... ii urez sanatate si multa rabdare, pt ca, din pacate, o afectiune la coloana nu dispare niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil motociclistul cu nr. de PH este Irascibilu', si e acun suparat ca i se reproseaza de catre pasagera de atunci accidentul, intr-o masura mai mare sau mai mica...

Inconstienta nici eu n-o vad, nici de o parte, nici de alta... :D

Scuze, dar asa cum au zis si ceilalti, nu se intelege mare lucru..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raportul politiei arata ca unicul vinovat este soferul de DB care i'a iesit in fata motociclistului de PH de pe un drum fara prioritate.Alcoolemia motociclistului de PH era 0, impactul s'a produs undeva la 40-50 kmh, desi viteza motocicletei cu cateva momente inainte era peste 100 kmh, moto a scapat cu 2 zgarieturi, oglinzi sparte, maneta ambreiaj si scarita pasager stinga rupta.Nu stiu despre ce domn vb pasagera, dar au fost destui martori ai accidentului "teribil", poate ne ajuta sa intelegem cum de "am scapat" cu viata.

Imi pare rau ca pasagera gandeste asa ... acum.Dar i se putea intimpla oricui, nu doar unui motorist cu fite de PH care nu a facut nici macar 10% din totalul kilometrilor pe moto in PH.

Regret ce s'a intimplat, nu am facut'o intentionat si, repet, imi pare rau ca pasagera gandeste asa, acum.Daca am fi fost inca impreuna ar gandi altfel.

Aveti mare grija cum conduceti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai,el era mobristul si pasagera dupa acel incident sau dupa o vreme i-a facut :bounce: Acum regreta ca ea :D gandeste asa despre el referitor la accident ! Bingo!...sau nu?...

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN ATENTIA "PASARICILOR" UMEDE CARE VOR SA FOLOSEASCA MOTOCICLETA PE POST DE USCATOR DE PAR

 

 

"fetele" nu incercati sa va uscati pe par dupa de ati folosit "VASH and goooooo" gel/sampon/etc urcand pe o motocicleta sau nu va raciti ceasca de cafea in timpul mersului

 

ATENTIE

va asumati o mare raspundere atunci cand urcati in sa ca pasagere

nu am vazut pasagera care sa fie legata de motociclist cu forta pe sa deci e VOIA SI PLACEREA voastra

 

ca se intampla sa si cadeti sa si muriti asta e VIATA dar nu faceti comentarii idioate la adresa pilotului

 

vreti senzatii tari mergeti cu metroul la 6.30 si la 17.00

sau cu trenuletul in tunelul groazei in MAMAIA

 

eu unul nu CAR pasagere

chiar dispare placerea pilotatului

daca vreau sa fiu strans in brate prefer sa o fac in pat

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN ATENTIA "PASARICILOR" UMEDE CARE VOR SA FOLOSEASCA MOTOCICLETA PE POST DE USCATOR DE PAR

"fetele" nu incercati sa va uscati pe par dupa de ati folosit "VASH and goooooo" gel/sampon/etc urcand pe o motocicleta sau nu va raciti ceasca de cafea in timpul mersului

 

ATENTIE

va asumati o mare raspundere atunci cand urcati in sa ca pasagere

nu am vazut pasagera care sa fie legata de motociclist cu forta pe sa deci e VOIA SI PLACEREA voastra

 

ca se intampla sa si cadeti sa si muriti asta e VIATA dar nu faceti comentarii idioate la adresa pilotului

 

vreti senzatii tari mergeti cu metroul la 6.30 si la 17.00

sau cu trenuletul in tunelul groazei in MAMAIA

 

eu unul nu CAR pasagere

chiar dispare placerea pilotatului

daca vreau sa fiu strans in brate prefer sa o fac in pat

 

:D :bounce: :moto:

 

ZI-LE LOREDANA! iti zic io ca ai CARA orice "pasarica" mai buna chiar si fara casca. Corecteaza-ma daca gresesc.

 

 

on topic: Irascibil chiar conduce bine si cred ca a fost vb pur si simplu de ghinion. I se poate intampla oricui sa ii iasa ceva in fatza sau mai stiu eu ce si sa cada. Asta e riscul pe care ti-l asumi si ca pasager cand te urci. Oricum ma bucur pentru fata ca a trecut peste si ca si-a luat motor propriu. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ma bucur pentru fata ca a trecut peste si ca si-a luat motor propriu. :D

A trecut , nu a trecut,bla,bla... Pe el il deranjeaza atitudinea pasagerei fata de el dupa nu stiu cat timp de la accident,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am inteles mare lucru..:D( Dar ...avand in vedere ca si eu sunt fata si momentan doar pasagera, cred ca intradevar atunci cand accepti sa te urci pe motor stii exact care sunt riscurile. ..

Mai e cv mai ianachim! Sa stii ca nu toate fetele se spala cu Wash&Go...:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ianachim nota 20. criminal postul. si intr-adevar cand te urci trebuie sa stii ca se pot intampla si lucruri neplacute, incepand cu incalcirea parului si terminand cu un accident. si pentru pasager am si eu o intrebare: daca ti-ai luat moto si tu ai probleme de sanatate si inca dureri la coloana ce te face sa crezi ca si fara pasager, nu o sa fii un pericol pentru cei din jur? poti tu din punct de vedere fizic sa fii apta pentru ceea ce te asteapta in trafic si pentru condusul unei motociclete? ca e mai greu decat sa intinzi parul cu placa. eu nu am detalii despre accident dar nu e frumos sa iti speli rufele prin public sau sa arati cu degetul ca la scoala...spuse lu' tovarasa. se vede ca e vreme naspa in ultimul timp....mai bine mergeti la un film...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ZI-LE LOREDANA! iti zic io ca ai CARA orice "pasarica" mai buna chiar si fara casca. Corecteaza-ma daca gresesc"

 

dupa ce ai pana la 120 cu pasager si abia redresezi motorul iti spun sincer ca daca vreau sa dau coltul sigur vreau sa fiu singur

iar daca fata chiar e BUNA si merita o scot la un suc cu metroul sau in cazul de fata (adica maine) cu avionul la SANTORINI :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropos de uscat parul in mers si racit cana de cafea, marturisesc ca pe post de pasager am mancat cu nesimtire chipsuri si am baut suc. multumesc pe aceasta cale castii flip up ca mi-a permis sa ma destrabalez in halul asta pe moto si pilotului ca m-a suportat si m-a adus intreaga acasa, chiar daca nu i-am pastrat si lui chipsuri. scuze pentru off topic dar nu m-am putut abtine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN ATENTIA "PASARICILOR" UMEDE CARE VOR SA FOLOSEASCA MOTOCICLETA PE POST DE USCATOR DE PAR

"fetele" nu incercati sa va uscati pe par dupa de ati folosit "VASH and goooooo" gel/sampon/etc urcand pe o motocicleta sau nu va raciti ceasca de cafea in timpul mersului

 

ATENTIE

va asumati o mare raspundere atunci cand urcati in sa ca pasagere

nu am vazut pasagera care sa fie legata de motociclist cu forta pe sa deci e VOIA SI PLACEREA voastra

 

ca se intampla sa si cadeti sa si muriti asta e VIATA dar nu faceti comentarii idioate la adresa pilotului

 

vreti senzatii tari mergeti cu metroul la 6.30 si la 17.00

sau cu trenuletul in tunelul groazei in MAMAIA

 

eu unul nu CAR pasagere

chiar dispare placerea pilotatului

daca vreau sa fiu strans in brate prefer sa o fac in pat

 

 

foarte tare. :D nota 10.

 

femeile din ziua de azi ar fi in stare sa te dea in judecata pt faptul ca i-ai rupt himenul si ceilalti, care vor veni dupa tine vor vedea ca si-a tras-o cu unu, inaintea lui.

Editat de AbyssWalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite asa se mai trezeste cate.o doamna/..shoara si mai trage un RIP

in cazul de fata cred ca pentru ea insemna RUPETI INTELIGENTA PROSTILOR

 

IN SFARSIT ACEST FORUM AR TREBUI SA FIE AL MOTOCICLISTILOR

agramati

prosti

prea grabiti

etc etc

DAR

toti care vad un motor pe strada se baga si mai trec si ei un rand pe aici

 

 

On topic....din moment ce domnisoara calareste acum motorul, si nu din pozitia de pasager, poate nu mai impartaseste aceleasi ganduri "jenibile" ... sa fim serioasi, stii riscurile la care te expui cd te urci pe un motor.Au fost vorbe spuse la "manie". Probabil ca la momentul respectiv, voia si ea un pic de atentie din partea domnului Irascibil ... e grea domne' dragostea asta !!! :D

Editat de Admin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca initial am crezut ca Irasicibl este oarecum ofticat ca don'soara se poarta in acest fel chiar si acum, la vreun an dupa accident, riscand sa nu mai agate alte pasarici in orasul natal pentru ca musai s-a dus vestea ca tipul este "nesigur" pe motor... acum deja ma apuca rasul pt ca s-a ajuns unde s-a ajuns... Este un fel de "hai sa ne spalam rufele in public" ca sa mai rada si altii de tine.

 

"Tine" insemnad el sau ea... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca pasager esti la fel de responsabil pt spinarea ta ca si in orice alta situatie. Nu te-a fortat el sa te sui pe motor in spatele lui. Dar e usor sa dai vina pe altii. Asta zic eu ca e jenibil, cand nu esti in stare sa-ti asumi responsabilitatea pentru propriile actiuni.

 

Toate bune

Editat de Admin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucrurile sunt simple: cine e la volan/ghidon e responsabil de viata pasagerului. daca insa Politia demonstreaza ca n-a fost vina lui, continuarea poate fi doar acolo unde ai cunoscut vagaboanda: pe mes (sau pe mirc dupa cum se arata fara sa vrea in PM-ul facut public).

 

cred ca e bine sa inchidem discutia ca devine penibila. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...