Sari la conținut

Accident Buc - Prel. Ghencea-01sept2007


le_KiKi
 Share

Postări Recomandate

Ieri mergeam frumos,lejer,cu maxim 50-60km/h....ma opresc la semafor.o masina in fata mea.se pune verde,autobuzu se opreste in statie(385)...il depasim amandoi...ala ramane cu semnalu pus....cand am vazut ca de vreo 100m el tot mergea cu semnnalu pus,ma dau sa il depasesc,si el tocmai face stanga si ma agata....

 

VERDICT:eu:fractura brat stang(si entorsa),lovit la picior putin,durere cumplita peste tot

motorul:carenele toate praf+furca

 

rulam cu maxim 50km/h(daca era mai mult ma faceam zob)

 

cine e vinovat?cel cu masina,deoarece nu s-a asigurat,si a ramas cu semnalu pus pe o distanta considerabila

 

care e faza dura...omu n-avea nici carnet,nici asigurare,si nici masina nu era a lui(deci va dati seama ce experienta avea)...avea chiar lamaia in geam :hug:

 

ECHIPAMENT:geaca si casca proaspete cumparate:)(adidasi,blugi)era prima oara cand le purtam..

 

ma bucur ca am scapat doar cu atat...PURTATI ECHIPAMENT :D :bounce: VA SALVEEAZA DE MULTE ORI :moto:

 

Aveti grija;)lumea e plina de oameni ca astia;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri mergeam frumos,lejer,cu maxim 50-60km/h....ma opresc la semafor.o masina in fata mea.se pune verde,autobuzu se opreste in statie(385)...il depasim amandoi...ala ramane cu semnalu pus....cand am vazut ca de vreo 100m el tot mergea cu semnnalu pus,ma dau sa il depasesc,si el tocmai face stanga si ma agata....

 

VERDICT:eu:fractura brat stang(si entorsa),lovit la picior putin,durere cumplita peste tot

motorul:carenele toate praf+furca

 

rulam cu maxim 50km/h(daca era mai mult ma faceam zob)

 

cine e vinovat?cel cu masina,deoarece nu s-a asigurat,si a ramas cu semnalu pus pe o distanta considerabila

 

care e faza dura...omu n-avea nici carnet,nici asigurare,si nici masina nu era a lui(deci va dati seama ce experienta avea)...avea chiar lamaia in geam :)

 

ECHIPAMENT:geaca si casca proaspete cumparate:)(adidasi,blugi)era prima oara cand le purtam..

 

ma bucur ca am scapat doar cu atat...PURTATI ECHIPAMENT :D :bounce: VA SALVEEAZA DE MULTE ORI :hug:

 

Aveti grija;)lumea e plina de oameni ca astia;)

ce zambitor esti cand zici toata treaba asta... dar eu nu am inteles.. ce ai rezolvat tu cu soferul daciei?

sa nu zici ca e tot pe sosele.

Iar soferul clar ca e el vinovat, daca tu te-ai asigurat ,semnalizat si nu era interzis sa depasesti.

Bine ca nu e mai grav.

:moto:

Editat de gixxxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca ratatu ala a pus-o de un penal.

 

sper sa-ti revii repede, dar sa il jupoi pe ala de viu, ca asa merita. Da-l in judecata, ca alta sansa nu mai ai (asigurare zici ca nu avea) Asa ca da-l in judecata si rupe-l. O sa te chinui, dar io zic ca merita.

 

"Iar soferul clar ca e el vinovat, daca tu te-ai asigurat ,semnalizat si nu era interzis sa depasesti."

 

cuvantul "daca" nu mai trebuie bagat in propozitie, atata timp cat ala NU avea carnet.. el NU AVEA CE CAUTA acolo cu masina.. deci nu poate sa existe culpa comuna. Io asa stiu... si asa ar fi logic.

 

E ca in cazul ala de acu cateva luni.. cu un "motociclist" care a dat peste un pieton ce traversa aiurea, prin loc NEPERMIS.. insa ala cu motocicleta nu avea carnet.. si el a fost scos vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit si cu parinti mei,si cu niste prieteni,si am ajuns la concluzia ca n-are rost sa inrautatim situatia....daca imi plateste daunele(doar motoru sa mi-l repare)...e ok pentru mine...n-am chef sa ma tarasc in tribunale si etc....pentru ce?eu vreau doar motorul inapoi...si atat....

 

omu avea cca 35-40 ani,si se vedea ca e muncitor....daca era un smecheras cu audi q7 sau mai stiu eu ce,poate actionam si in instanta....eu zic ca am luat o decizie destul de buna cand nu am depus plangere....

 

oricum,pentru faptul ca circula fara carnet,fara asigurare...aici nimeni nu il poate ajuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mergeam frumos,lejer,cu maxim 50-60km/h....ma opresc la semafor.o masina in fata mea.se pune verde,autobuzu se opreste in statie(385)...il depasim amandoi...ala ramane cu semnalu pus....cand am vazut ca de vreo 100m el tot mergea cu semnnalu pus,ma dau sa il depasesc,si el tocmai face stanga si ma agata....

 

VERDICT:eu:fractura brat stang(si entorsa),lovit la picior putin,durere cumplita peste tot

motorul:carenele toate praf+furca

 

rulam cu maxim 50km/h(daca era mai mult ma faceam zob)

 

cine e vinovat?cel cu masina,deoarece nu s-a asigurat,si a ramas cu semnalu pus pe o distanta considerabila

 

care e faza dura...omu n-avea nici carnet,nici asigurare,si nici masina nu era a lui(deci va dati seama ce experienta avea)...avea chiar lamaia in geam :hug:

 

ECHIPAMENT:geaca si casca proaspete cumparate:)(adidasi,blugi)era prima oara cand le purtam..

 

ma bucur ca am scapat doar cu atat...PURTATI ECHIPAMENT :D :bounce: VA SALVEEAZA DE MULTE ORI :moto:

 

Aveti grija;)lumea e plina de oameni ca astia;)

 

 

--- Mesaj completat în 02 Sep 2007 22:05 -------------
Spune/i ca te constitui in parte civila, ca altfel te plimba si nu vezi nimic de la el!

Oricum, tu apreciezi ce faci mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiiii nu fii fraier !!! depune plangere penala ,scoate medico-legal ca sa-l constrangi sa plateasca.plangerea penala poti sa o retragi,altfel nu vezi nimic. vezi sa nu-ti dea mai mult de 59 de zile de ingrijiri medicale k nu mai poti sa retragi plangerea. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit si cu parinti mei,si cu niste prieteni,si am ajuns la concluzia ca n-are rost sa inrautatim situatia....daca imi plateste daunele(doar motoru sa mi-l repare)...e ok pentru mine...n-am chef sa ma tarasc in tribunale si etc....pentru ce?eu vreau doar motorul inapoi...si atat....

 

omu avea cca 35-40 ani,si se vedea ca e muncitor....daca era un smecheras cu audi q7 sau mai stiu eu ce,poate actionam si in instanta....eu zic ca am luat o decizie destul de buna cand nu am depus plangere....

 

oricum,pentru faptul ca circula fara carnet,fara asigurare...aici nimeni nu il poate ajuta...

BUN.. data viitoare cand il omoara pe unu sa ne zici si noua cum se comporta :D .Asa e la noi in tzara.. mai frate daca nu ai carnet.. atunci nu te baga.. nu condu, ca te risti, risti sa faci parnaie etc.Dar la noi tot e posibil.Politia stie de accident?Nu prea cred. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu aveai de gand sa declari accidentul la politie, mai bine nu postai, se poate spune ca tainuiesti savarsirea unei infractiuni. tu vrei sa iti repare doar motorul. pentru ce? ca sa te uiti lung la el pana ti se vindeca ranile. trebuie sa il dai pe mana politiei. oricum, daca are cu ce, iti va plati toate daunele ca sa iti retragi plangerea. sincer, dobitocul ala, oricat ar fi el de muncitor,in ochii mei este tot un inconstient si un criminal potential.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit si cu parinti mei,si cu niste prieteni,si am ajuns la concluzia ca n-are rost sa inrautatim situatia....daca imi plateste daunele(doar motoru sa mi-l repare)...e ok pentru mine...n-am chef sa ma tarasc in tribunale si etc....pentru ce?eu vreau doar motorul inapoi...si atat....

 

omu avea cca 35-40 ani,si se vedea ca e muncitor....daca era un smecheras cu audi q7 sau mai stiu eu ce,poate actionam si in instanta....eu zic ca am luat o decizie destul de buna cand nu am depus plangere....

 

oricum,pentru faptul ca circula fara carnet,fara asigurare...aici nimeni nu il poate ajuta...

 

 

Cum sa-l lasi, doar daca-ti plateste daunele????? Esti constient ca poate(putea) fi mai tragic in cazul altuia(sau chiar al tau) cu un astfel de "participant" la trafic, fara carnet, fara asigurare? Daca ramaneai cumva invalid in urma accidentului (sa nu zic mai rau), iti mai folosea la ceva reparatia motociletei?

Eu zic sa te mai gandesti, si faptul ca esti in viata nu are nimic de-a face cu categoria din care face parte (muncitor).

Nu vreau sa incurajez "atitudinile barbare", dar acestor oameni inconstienti, cineva trebuie sa le dea o lectie.

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit si cu parinti mei,si cu niste prieteni,si am ajuns la concluzia ca n-are rost sa inrautatim situatia....daca imi plateste daunele(doar motoru sa mi-l repare)...e ok pentru mine...n-am chef sa ma tarasc in tribunale si etc....pentru ce?eu vreau doar motorul inapoi...si atat....

 

omu avea cca 35-40 ani,si se vedea ca e muncitor....daca era un smecheras cu audi q7 sau mai stiu eu ce,poate actionam si in instanta....eu zic ca am luat o decizie destul de buna cand nu am depus plangere....

 

oricum,pentru faptul ca circula fara carnet,fara asigurare...aici nimeni nu il poate ajuta...

Mai Kiki tu ori esti cu capu ori vroiai tu sa te sinucizi , daca tu mureai ?... era posibil !!, cretinul ala trebuie sa plateasca ... criminali nu sunt judecati in functie de ce masina au... , ce a facut acel imbecil este terorism . Eu l-as fi linsat :D nu are nici o scuza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca si cu parca se implimbau in barca.....

 

pana una alta,n-am patit nimic mai rau,deci...n-am chef de tribunale si prostii....politia stie de accident,stie ca nu are carnet ala....

 

ala va avea viata grea.....eu cand am zis ca n vreau sa inrautatesc situatia,m-am referit la faptul ca nu vreau sa mai adaug si eu o plangere,pe langa problemele pe care le are....

 

si stati calmi,intr-un fel sau altul tot va plati dauna....:D

Editat de KiKi123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, vad ca sariti toti la gatu conservarului..

Ia cititi CU VOCE TARE, care aveti curaj, ce scrie la regulamet:

Mai exact: AI VOIE SA DEPASESTI PE STANGA UN VEHICOL CARE SEMNALIZEAZA STANGA???

 

intai cititi regulamentu- apoi ridicati piatra!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, vad ca sariti toti la gatu conservarului..

Ia cititi CU VOCE TARE, care aveti curaj, ce scrie la regulamet:

Mai exact: AI VOIE SA DEPASESTI PE STANGA UN VEHICOL CARE SEMNALIZEAZA STANGA???

 

intai cititi regulamentu- apoi ridicati piatra!!!

 

 

ai dreptate. nu are importanta cat a mers ala cu semnalul pus (in fond nici nu poti masura nu-i asa?). avea semnalul pus...omu' vroia la stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... deci CLAR, trebuia fie EVTATA depasirea, fie depasit pe DREAPTA!

Nu te ajuta cu nimic daca mori cu asa-zisa dreptate in mana! Mai pine pierzi cateva secunde in spatele unui nehotarat decat zile intregi prin spitale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... deci CLAR, trebuia fie EVTATA depasirea, fie depasit pe DREAPTA!

Nu te ajuta cu nimic daca mori cu asa-zisa dreptate in mana! Mai pine pierzi cateva secunde in spatele unui nehotarat decat zile intregi prin spitale...

 

Adevarat, dar sunt multi bizoni care merg cu semnalele uitate aprinse, mie daca mi se pare ca unul merge cu semnalul uitat aprins il depasesc in cea mai mare viteza, ca uite - nu se stie - poate da omul semnal cu 100 m inainte... mai mult ca la regulament...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...Nu trebuia depasit DAR daca omul NU AVEA CARNET esti absolvit de orice vina pt ca omul NU AVEA CE SA CAUTE PE DRUMUL PUBLIC. Asa foarte bine putea sa fi consumat si alcool ca tot el era vinovat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...Nu trebuia depasit DAR daca omul NU AVEA CARNET esti absolvit de orice vina pt ca omul NU AVEA CE SA CAUTE PE DRUMUL PUBLIC. Asa foarte bine putea sa fi consumat si alcool ca tot el era vinovat!!!!

 

Da, e adevarat, dar de ce sa MORI cu dreptatea in mana cand poti sa rabzi cateva secunde si sa traiesti in continuare bine - merci? Te ajuta pe lumea ailalta faptul ca ala e declarat vinovat? - Cred ca nu!

Eu tot incerc sa sugerez ca e bine sa mergeti PRUDENT! Atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu aculta ce zic batranii. Este foarte grav ce a facut el. Cu totii suntem muncitori, cu totii suntem umili cand suntem cu musca pe caciula. Am o mana si un picior rupt de ceva ani si vreau sa itzi spun ca acum incep sa resimt la vreme rea...si nu e placut. O sa traiesti cu durerea toata viata si tu vrei sa il scapi mai usor pe nesimtit.Fii tu baiat si lasa-l sa scape usor ca data viitoare poate omoara pe altu. Iar tu din motor functionabil vei avea o carpitura pentru ca esti baiat bun si si nu vrei sa ai probleme. Oricum iti doresc insanatosire grabnica si ai grija de bratu ala sa se repare bine ca daca nu in zilele cu vreme nasoala o sa iti blestemi zilele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca ratatu ala a pus-o de un penal.

 

sper sa-ti revii repede, dar sa il jupoi pe ala de viu, ca asa merita. Da-l in judecata, ca alta sansa nu mai ai (asigurare zici ca nu avea) Asa ca da-l in judecata si rupe-l. O sa te chinui, dar io zic ca merita.

 

"Iar soferul clar ca e el vinovat, daca tu te-ai asigurat ,semnalizat si nu era interzis sa depasesti."

 

cuvantul "daca" nu mai trebuie bagat in propozitie, atata timp cat ala NU avea carnet.. el NU AVEA CE CAUTA acolo cu masina.. deci nu poate sa existe culpa comuna. Io asa stiu... si asa ar fi logic.

 

E ca in cazul ala de acu cateva luni.. cu un "motociclist" care a dat peste un pieton ce traversa aiurea, prin loc NEPERMIS.. insa ala cu motocicleta nu avea carnet.. si el a fost scos vinovat.

eu zic ca ai procedat dastul de intelegator daca este deacord sa iti plateasca daunele, sa speram ca nu mai iese pe drumurile publice fara carnet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca ala merge pe stanga cu semnal pus, NU TE BAGI pe stanga, mai ales ca era vorba de 100 m. Ori te bagi pe dreapta (cu multa grija, ca destui nu se asigura pe dreapta) ori dai un claxon/flash daca esti convins ca ala a uitat semnalul, ca sa te asiguri ca te-a vazut si vezi ce face. Daca ala avea carnet si era intersectie cu o straduta cat de mica tu erai de vina la faza asta, pentru ca cei care fac stanga se depasesc prin dreapta.

2. Scoate-ti certificat medico-legal urgent (pe maxim 59 de zile) si abia apoi vezi ce faci cu ala. Nu te baza doar pe vorbe si pe rugamintile aluia. Ca parte civila la proces o sa iei fix praful de pe toba, si asta dupa mult timp. Crede-ma ca am trecut prin asta, si chiar daca instanta il pune pe ala sa plateasca, tu o sa vezi ceva la pastele cailor. Intreaba un jurist care e procedura de executare in astfel de cazuri si o sa-ti dai seama de ce. SINGURA metoda de a lua niste bani de la ala e sa il presezi cu vatamarea corporala ca sa nu ia un an in plus, altfel e fix pixu'.

Bafta si mai multa atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baiiii nu fii fraier !!! depune plangere penala ,scoate medico-legal ca sa-l constrangi sa plateasca.plangerea penala poti sa o retragi,altfel nu vezi nimic. vezi sa nu-ti dea mai mult de 59 de zile de ingrijiri medicale k nu mai poti sa retragi plangerea. :D

 

 

plangerea penala nu se poate retrage!

..... daca nu ai nimic la mana nu o sa-ti mai vezi banii, e in firea omului :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri mergeam frumos,lejer,cu maxim 50-60km/h....ma opresc la semafor.o masina in fata mea.se pune verde,autobuzu se opreste in statie(385)...il depasim amandoi...ala ramane cu semnalu pus....cand am vazut ca de vreo 100m el tot mergea cu semnnalu pus,ma dau sa il depasesc,si el tocmai face stanga si ma agata....

 

VERDICT:eu:fractura brat stang(si entorsa),lovit la picior putin,durere cumplita peste tot

motorul:carenele toate praf+furca

 

rulam cu maxim 50km/h(daca era mai mult ma faceam zob)

 

cine e vinovat?cel cu masina,deoarece nu s-a asigurat,si a ramas cu semnalu pus pe o distanta considerabila

 

care e faza dura...omu n-avea nici carnet,nici asigurare,si nici masina nu era a lui(deci va dati seama ce experienta avea)...avea chiar lamaia in geam :hug:

 

ECHIPAMENT:geaca si casca proaspete cumparate:)(adidasi,blugi)era prima oara cand le purtam..

 

ma bucur ca am scapat doar cu atat...PURTATI ECHIPAMENT :D :bounce: VA SALVEEAZA DE MULTE ORI :moto:

 

Aveti grija;)lumea e plina de oameni ca astia;)

 

am trecut si eu pe acolo si am vazut motorul tras pe coltul strazii si 2 garcea nu stiu ce notau pe acolo....am oprit si am intors sa ma uit dar m au gonit garcea ca au zis :"ce vrei ba sa vezi,desteptule?!!".....

parerea mea :SCOATE-TI CERTIFICAT SI FA PLANGERE PENTRU CA VINOVATUL E AMABIL EL CA SA SCAPE...DAR VA UITA FOARTE CURAND SI PARCA TE SI VAD CERSIND PE LA USA LUI DUPA BANI SA-TI REPARI MOTORUL ....SI PANA LA URMA CE E VINA TA CA A IESIT ALA FARA PERMIS SI ASIGURARE PE DRUM PUBLIC?!!!....PROSTIA SE PLATESTE!!!...EL TE AR FI IERTAT DACA ERA SITUATIA INVERSA??!!!..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...