Sari la conținut

Transalpina Seria Ii


Barbarossa
 Share

Postări Recomandate

din cate stiu eu transalpina e mai lunga dar mai putin dificila decat traseul prin Predelut, pe care l-am facut chiar si cu pasager.

 

asa ca... doar cine le-a facut pe amandoua, poate sa posteze si sa-si dea cu parerea la diferentele intre ele.

cine nu.... sa aiba respect si sa se abtina de la comentarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu voi face transalpina pe TDM ... dar cu anvlope enduro ... nu cu strada

 

nici nu ai ce cauta pe macadam fara anvelope enduro ... dar daca GS are asa ceva ... nu o sa aiba mari problema decat la diferente mari de nivel ... posibil sa o mai atina pe burta.

 

 

se poate cu putin curaj, e prea frumos ca sa nu incerci (sa mergi pe transalpina cu ce ai)

:) super filmuletul!! :D

 

--- Mesaj completat în 12 Sep 2007 14:47 -------------

din cate stiu eu transalpina e mai lunga dar mai putin dificila decat traseul prin Predelut, pe care l-am facut chiar si cu pasager.

 

asa ca... doar cine le-a facut pe amandoua, poate sa posteze si sa-si dea cu parerea la diferentele intre ele.

cine nu.... sa aiba respect si sa se abtina de la comentarii.

predelut este cumva localitatea pe drumul dintre bran si zarnesti? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

predelut este cumva localitatea pe drumul dintre bran si zarnesti? :)

 

nope... Branul e legat de Zarnesti printr-un drum de campie care trece parca prin Tohanul Nou.

 

Cred ca te refereai la drumul dintre Zarnesti si Moeciu care trece prin Magura. Pe ala l-am facut cu Loganul acum vreo 2 luni si eram 4 in masina. Daca nu a plouat recent e ok, se trece chiar fara sa dai cu burta de pamant, chit ca ma avertizasera niste sateni ca nici cu 4x4 nu prea se trece... :D

 

@rul: daca intentionezi sa vii pe 21-23, trece-te pe lista. Editeaza mai cu curaj pe site, ca nu strici nimic, si daca strici, se corecteaza :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut (mai bine spus am incercat) transalpina in weekend-ul asta. Am mers prin Brezoi - Voineasa - Sebes - Orastie - Petrosani - Obarsia Lotrului - pasul Urdele unde am facut pana pe spate (aveam cauciucuri de strada si ajunsesem deja la panza :) ).

 

Ca idee, portiunea Obarsia Lotrului - Sebes e 'piece of cake' pe langa Obarsia Lotrului - Urdele (ca doar pana acolo am ajuns). A plouat cam tot timpul, pe varf a fost si putina lapovita. Sunt cateva locuri cu noroi, mai ales ca undeva pe langa Urdele au bagat un buldozer sa indrepte si s-a facut noroi pe alocuri (cam dificil pentru non-enduro).

 

Am vazut pe acolo si o Dacia 1300, deci se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut (mai bine spus am incercat) transalpina in weekend-ul asta. Am mers prin Brezoi - Voineasa - Sebes - Orastie - Petrosani - Obarsia Lotrului - pasul Urdele unde am facut pana pe spate (aveam cauciucuri de strada si ajunsesem deja la panza :) ).

 

Ca idee, portiunea Obarsia Lotrului - Sebes e 'piece of cake' pe langa Obarsia Lotrului - Urdele (ca doar pana acolo am ajuns). A plouat cam tot timpul, pe varf a fost si putina lapovita. Sunt cateva locuri cu noroi, mai ales ca undeva pe langa Urdele au bagat un buldozer sa indrepte si s-a facut noroi pe alocuri (cam dificil pentru non-enduro).

 

Am vazut pe acolo si o Dacia 1300, deci se poate.

 

pe SV?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe SV?

 

Da. Si daca nu faceam pana, cred ca traversam fara probleme majore. Cel mai greu a fost pe cateva portiuni pe care le-am prins cu noroi. O singura data am atins cu galeria o piatra. Oricum, nu regret. Intre 15 sept - 15 oct nu am permis, asa ca nu cred ca o sa-l mai fac anu' asta. E timp pentru la anu'.

 

Va doresc la cei care mergeti drum fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Si daca nu faceam pana, cred ca traversam fara probleme majore. Cel mai greu a fost pe cateva portiuni pe care le-am prins cu noroi. O singura data am atins cu galeria o piatra. Oricum, nu regret. Intre 15 sept - 15 oct nu am permis, asa ca nu cred ca o sa-l mai fac anu' asta. E timp pentru la anu'.

 

Va doresc la cei care mergeti drum fara incidente.

 

Multumim de urari :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma inscriu la wkndul 22 - 23 -tre sa-mi pun la punct motoru' pana atunci.

am mai fost vara asta --e super, dar adevarul e ca am avut noroc de super vreme - soare, uscat, cauciucuri de strada totul ok.

da - si am fost cu nishte priteni care si-au bagat mashinile pe acolo...da' intraddevar - vremea a tinut cu noi

post-10283-1189626766_thumb.jpg

post-10283-1189626787_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off am scris si s-a resetat dracia, scriu din nou...

Mergem in formatie de 3+1

 

eu

Sorin

Dani

plus Decatett (pe autostrada mergem cu suta sper sa poti, in rest oscilam intre 60 si suta. Nici dani nu trece de suta ca ii vobleaza)

 

Intalnirea la petrom chiar dinainte de iesirea pe A1 (spre Pitesti) VINERI LA 18:00 (participantii sa ma sune la 0722 551 901 sa-mi confirme)

 

Mergem cu cat mai putin bagaj adik fara corturi&stuff. O camera e 60-80 lei impartit intre noi eu zic ca nu e o cheltuiala doboratoare mai ales ca o sa avem caldura si poate dushuri.

 

Mancare de la carciuma caci o sa-mi fie foame dupa atata drum si nu am pofta sa inghet langa un gratar cu 3 mici.

 

Traseul... e bine sa avem o harta

 

Buget aprox de tura per individ in cazul pachetului de 4 cu extraoptiunile

dormit in pat si mancat la masa:

 

benzina 700k X 6l% X 3.3 lei = 140 lei

cazare 2 nopti X 30 lei = 60 lei

mancare 4 mese X 20 lei = 80 lei

total 280 lei

bani de rezerva 100 lei

grand total 380 lei

 

ma rog e aprox calculul de aia am si pus rezerva.

eu personal sper sa vin cu cat mai mmult inapoi dar totodata ma gandesc ca s-ar putea sa fie si ultima tura in sezonul asta.

 

Va rog inca o data sa-mi confirmati venirea in tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare s-ar putea sa vin si eu cu niste prieteni

barbarosa noi ne stim, sunt cristi, fost biciclist de munte

 

--- Mesaj completat în 13 Sep 2007 21:15 -------------
cateva intrebari

merge cineva cu pasager

dati un nr de tel al cuiva care merge sigur

 

--- Mesaj completat în 13 Sep 2007 21:27 -------------
am gasit nr de tel

daca reusim sa plecam sun maine in timp util

noi avem un suzuki drz si yamaha 600 tt si xt,ne descurcam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai dragilor, cu respect maxiam dar ati vazut ca pe transfagarasan a venit iarna?

 

eu nu cred ca pe transalpina e de plaja :)

 

va tin pumnii...si "grohotis uscat" ca e prea putin asfalt pe acolo

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cu rezervare?

 

 

Ca sa fiu sigur, nu vreau sa bajbai dupa cazare!

Am vorbit acolo, in Parang in zona aia nu a nins. Si eu m-am cam speriat aseara cand am vazut ce vreme e pe Transfagarasn!

Mai bine lasati-o pe saptamana viitoare c-am inteles ca se mai incalzeste! :)

 

Glumeam, bafta, hai ca se anunta vreme buna, sa aveti noroc! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu sigur, nu vreau sa bajbai dupa cazare!

Am vorbit acolo, in Parang in zona aia nu a nins. Si eu m-am cam speriat aseara cand am vazut ce vreme e pe Transfagarasn!

Mai bine lasati-o pe saptamana viitoare c-am inteles ca se mai incalzeste! :)

 

Glumeam, bafta, hai ca se anunta vreme buna, sa aveti noroc! :D

 

 

ai cumva un nr de tel de acolo? cred ca ar fi util

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai cumva un nr de tel de acolo? cred ca ar fi util

:)

 

 

Am uitat cat e camera, nu au bucatarie ca e pe cale sa se vanda, e al unei firme, Baza de recuperare forta de munca a Petrom, dar conditiile sunt super, am mai stat acolo. Nu-i nici prea ieftin din ce-mi aduc aminte.

 

Nr administratorului Haiducescu Florin, 0728/850451 dar vedeti ca nu prea e semnal in zona si il prindeti greu! Sa vorbiti frumos, sa nu ma faceti de ras ce se-aude pana la Bucuresti. :)

Spuneti ca aveti nr de telefon de la un prieten care lucreaza la Petrom.

 

Daca nu va convine vedeti ca-s o gramada de pensiuni in zona, cautati pe internet "cazare Ranca".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...