Sari la conținut

Transalpina Seria Ii


Barbarossa
 Share

Postări Recomandate

e vorba de un traseu montan cu suprafata mixt in zona valea oltului (oarecum). lejer pt cineva cu experienta, dificil pt incepatori (prin natura lui si prin distanta care trebuie parcursa - undeva la 700km)

 

cat ai mers pana acum? ca daca nu ai niste mii de km nu e bine sa debutezi cu traseu virajat tocmai acolo

apropo. on topic - daca termin cu schimb de consumabile cred ca ma bag si eu la una din ture

 

 

un hornet si un incepator - 3000 km oras si afara - luati? adica am face fata? inteleg ca nu e chiar un off road, iar tura de pe 21 m-ar tenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu zic sa nu va jucati cu Transalpina, mai ales acum ca ploua si ninge (la munte). Drumul urca la 2200m (mai sus ca Transfagarasanul), iar partea de dupa Pasul Urdele (mergind spre nord) are o zona dificila cu bolovani mari in ace de par si panta....destul de complicat daca e ud.

 

Ca distanta, intre Novaci (ultima benzinarie) si Obirsia Lotrului sint vreo 60 km, iar de acolo pina la Sebes (urmatoarea benzinarie) inca 80 km.

 

Se poate sta cu cortul la Obirsia Lotrului sau la hotel la Rinca (depinde cum va prinde noaptea).

 

Una peste alta, bucata Sebes-Obirsia Lotrului e super usoara, practic o plimbare cu pante slabe, dar drum prost/asfalt rupt/drum pietruit.

 

Bucata Rinca - Obirsia Lotrului e alta treaba...pante mari, altitudine mare, zone cu bolovani de 10-15 cm, zone taiate in stinca (colti de piatra).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un hornet si un incepator - 3000 km oras si afara - luati? adica am face fata? inteleg ca nu e chiar un off road, iar tura de pe 21 m-ar tenta.

nu eu organizez excursia deci nu e decizia mea. Cu plecare vineril la 15 sunt out din start.

Incepator cu moto stradal si 3k doar in oras nu suna bine. Se poate face si cu stradala (vezi tura cu xj-urile pe acolo) DAR oamenii aia aveau mult mai multa experienta si xj se preteaza la drum de tara.

 

Ar trebui sa incerci sa mergi pe drum de pamant, pietris si alte porcariii inainte sa te aventurezi acolo. ai sanse sa zgarii motoreta de jur imprejur

 

p.s. care pleaca pe acolo luati la voi obligatori chestii pt rezolvat penele!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu Invictus suntem hotarati pentru 21! Plecam orice ar fi! Bine acum, daca vedem ceva asemanator de ce-a fost pe la Tecuci (vai de capul lor) ne mai gandim.

Vrem sa mergem pe traseul Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Sebes. Plecam vineri pe la 15 si innoptam la Ranca iar sambata dimineata incepe greul si pana dupa amiaza vrem sa ajungem la Sibiu unde iar vrem sa innoptam in Capitala Culturala Europena ca prea mi-au facut toti capul mare cu ea ce ce frumos s-a renovat totul. Iar duminca - spre Bucuresti.

 

Personal eu i-am spus lui Invictus sa mergem doar noi ca daca nu fiecare vine cu cate o ideie noua, vrea un alt drum, sa doarma in alta parte sau mai stie eu ce.

Practic asta-i Transalpina din ce stiu eu, DN 67C este cel specificat mai sus.

Aveti ideie careva cam cat se consuma de la Novaci la Sebes? Daca ajunge un rezervor sau mai trebuie luata benzina?

 

Cui ii convine traseul e binevenit alaturi de noi chiar si macar pentru o portiune de drum.

Numai bine!

Din cauza vremii nu am mai plecat azi. Planul vostru pentru data de 21 e super ok. Daca ma primiti cred ca ma voi alatura voua. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu plecarea vineri dupa amiaza e mai problematic... Eu as pleca sambata dimineata, as merge pana pe la Obarsia Lotrului si duminica prin Sebes spre Bucuresti...

 

Daca teddy si cu Invictus pleaca de la Ranca pe la 10 AM probabil pe la ora aia o sa fim si noi in Ranca si putem merge bucata pana la Obarsia Lotrului impreuna...

 

Am vazut ca sunt mai multi amatori, sa vedem ce zic si ei in legatura cu plecarea si drumul...

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) am facut traseul acum o luna si parerea mea ca cei care vor sa vina calare pe tdm si hornet o sa cam dea cu "burta" de pamant !!!sunt zone cu piatra destul de mare si in urma ploilor de anul acesta s-au cam spalt drumurile de acolo lasand diferente de nivel destul de mari.am avut cu noi si un BMW F650 si a atins cu scutul!! sa ne vedem sanatosi pe 21!! :moto:va puteti uita si in topicul cu transalpina de la Coltul enduristilor Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) am facut traseul acum o luna si parerea mea ca cei care vor sa vina calare pe tdm si hornet o sa cam dea cu "burta" de pamant !!!sunt zone cu piatra destul de mare si in urma ploilor de anul acesta s-au cam spalt drumurile de acolo lasand diferente de nivel destul de mari.am avut cu noi si un BMW F650 si a atins cu scutul!! sa ne vedem sanatosi pe 21!! :moto:va puteti uita si in topicul cu transalpina de la Coltul enduristilor

 

Multumesc de informatie, eu inca caut scut la TDM, abia atunci o merg si eu pe acolo chiar cu riscul de-al mai pune pe burta :what:

 

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca se strang amatori. Eu si cu Invictus vrem sa plecam mai devreme sa mergem linistiti, puteti pleca cand vreti si ne putem intalni la Ranca ori vineri seara ori sambata dimineata!

Sa speram ca o sa ne ajute si vremea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost acolo acum nici doua saptamani cu un dr 350 si bmw 650 f .

 

a plouat noaptea iar ziua a fost ba soare ba innorat insa nu ne-a mai udat deloc .vreme specifica muntelui .

cu toate ca noaptea a turnat binisor , nici una din portiunile de drum cu bolovani sau balti si noroaie usoare nu ne-a pus probleme mari .

 

nu recomand ptr TDM si Hornet decat daca posesorii lor nu tin la ele deloc.

 

 

Rinca :post-7084-1189407861_thumb.jpg

 

 

Pasaje mai complicate dinspre Novaci/Ranca spre Obarsia Lotrului insa mentionez ca am dat de portiuni cu bolovani mai mari ca cei din poze , mai abrupte si cu santuri facute de torenti :

 

 

 

post-7084-1189408118_thumb.jpg post-7084-1189408216_thumb.jpg

 

 

Am facut si bucata Brezoi -Voineasa - Petrosani si Novaci-Ranca -Obarsie- Sebes si cea mai interesanta (si mai dificila) mi se pare Novaci- Obarsia Lotrului .

 

Bafta voua !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Vad ca n-a mai zis nimeni nimic de iesirea pe Transalpina....

 

Pentru ca mi-a fost greu sa caut prin posturi cine cand merge, pe unde si ce program are, m-am gandit sa fac un site tip wiki (adica toata lumea contribuie), care sa ne ajute sa planificam mai bine turele on si off-road.

 

Adresa e http://emusrv.no-ip.org/adv.wiki (e hostat pe serverul meu de acasa, asa ca va rog sa nu va testati scannerele de porturi sau alte dispozitive distructive pe el :) )

 

Momentan nu e decat tura pe care intentionam sa o facem luna asta, dar oricine poate propune pe site o noua tura, cand ii vine vreo idee. Structura e cum se vede, cu participantii, vehiculele, eventualii pasageri si variantele de traseu. Daca are cineva o idee mai buna despre cum sa structuram informatile ca sa ne fie de ajutor, e foarte bine.

 

Cine nu are idee cum se foloseste un astfel de site si cum poate completa sau modifica informatii acolo, are o mica sectiune de help pe care am scris-o. Sper sa va fie de folos.

 

Oricum, ideea e ca fiecare din cei ce intentioneaza sa vina e invitat sa se adauge pe lista de participanti, ca sa avem o imagine "la zi" a doritorilor.

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca nu se pune zapada pana atunci... in general nici transfagarasanul nu se inchide pana pe la jumatatea lui oct... si sunt cam la aceeasi inaltime... doar ca e posibil sa fie frig... dar ne echipam bine si razbim... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In week-end au fost 3 amici la ceva hard-enduro in zona (Parang si Capatanii) si au dat de zapada, frig si viscol chiar, in creasta. Deci sa nu sperati la vreme buna, ca se pare ca vom avea o iarna timpurie la inaltime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost acolo acum nici doua saptamani cu un dr 350 si bmw 650 f .

 

a plouat noaptea iar ziua a fost ba soare ba innorat insa nu ne-a mai udat deloc .vreme specifica muntelui .

cu toate ca noaptea a turnat binisor , nici una din portiunile de drum cu bolovani sau balti si noroaie usoare nu ne-a pus probleme mari .

 

nu recomand ptr TDM si Hornet decat daca posesorii lor nu tin la ele deloc.

Rinca :post-7084-1189407861_thumb.jpg

Pasaje mai complicate dinspre Novaci/Ranca spre Obarsia Lotrului insa mentionez ca am dat de portiuni cu bolovani mai mari ca cei din poze , mai abrupte si cu santuri facute de torenti :

post-7084-1189408118_thumb.jpg post-7084-1189408216_thumb.jpg

Am facut si bucata Brezoi -Voineasa - Petrosani si Novaci-Ranca -Obarsie- Sebes si cea mai interesanta (si mai dificila) mi se pare Novaci- Obarsia Lotrului .

 

Bafta voua !

 

Tin foarte mult la TDM-ul si de aceea primeste doar ce-i mai bun.

Multumesc de sfat am sa iau in considerare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma noi suntem 3 care plecam vineri pe 14 pe la 6 seara. Mergem vineri pana unde putem si apoi sambata intram in traseu cu o oprire preferabil la iesirea din traseu. Duminca ramane sa ne intoarcem. As prefera sa atac traseul din sud in nord in speranta ca poate ajungem vineri pana la intrarea in traseu, respectiv Polovraci. Ce ziceti?

 

Maine merg la arc parchez dupa intrarea in parc chiar in fata la terasa, asa ca daca sunt doritori ne vedem acolo sa punem tzara la cale.

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ultima sansa de alimentare este Novaci ... deci ... pentru mine cam asta ar fi punctul de plecare sau de inceput pentru Transalpina - de la Polovragi pana in Novaci mai sunt cam 10-15 Km

2. viteza cu care pot merge este max. 90km/h ... putin dar atat poate mistretu meu (pana in novaci fac cam 4-5 ore poate mai bine findca stiu drumu din ramnicu valcea pana la horezu)

 

daca ne intelegem cu viteza ... as vrea sa merg si eu cu voi saptamana asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar , ultima sansa de alimentare cu benzina este Novaci .

de aici si pana la Ranca mai este o aruncatura de bat iar acolo sus , la iesirea din santierul de constructii (ptr ca asa arata Ranca) pe stanga in vale se vade o stana pe langa care puteti gasi loc de campare cu lemne si locuri de cort .

 

de aici si pana la Obarsia Lotrului incepe bucata cea mai dificila din Transalpina pe care o puteti parcurge a 2-a zi , de la Obarsie urmand sa aveti parte numai de drum forestier ,prin padure , destul de bombardat de gropi si baltoace insa fara probleme .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Barbarossa:

ramane cum am stabilit, vineri la ora 18.00 ne intalnim in petromul de dinaintea autostrazii Buc-Pit.

Facem plinul si plecam. Probabil ca o sa innoptam undeva prin zona Voineasa, vedem, in functie de unde ne prinde noaptea.

Ne trebuie cort + accesorii. Eu am un cort de 3 persoane, insa sigur nu face fata la ploaie...asa k nu stiu cat ne putem baza pe el. In schimb, am izopren si sac de dormit. Vorbesc... poate luam si un gratar mic cu noi :D

O sa vin fara pasager pana la urma.

 

Traseul nu-l cunosc, insa ma bazez pe tine :hurt: ...... duminica seara sa fiu in bucuresti.

 

Vremea se pare k va fi buna ... insa la munte nu poti garanta pe nimic.

 

 

Inca o data strigarea pentru weekendul 14-16sept!!! sa facem prezenta!!!!

 

Pana acum sigur suntem:

 

-eu (sorin)- GS500

-Dani- Yamaha

-Barbarossa- Transalp

 

:)

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Barbarossa:

ramane cum am stabilit, vineri la ora 18.00 ne intalnim in petromul de dinaintea autostrazii Buc-Pit.

Facem plinul si plecam. Probabil ca o sa innoptam undeva prin zona Voineasa, vedem, in functie de unde ne prinde noaptea.

Ne trebuie cort + accesorii. Eu am un cort de 3 persoane, insa sigur nu face fata la ploaie...asa k nu stiu cat ne putem baza pe el. In schimb, am izopren si sac de dormit. Vorbesc... poate luam si un gratar mic cu noi :rose:

O sa vin fara pasager pana la urma.

 

Traseul nu-l cunosc, insa ma bazez pe tine :rose: ...... duminica seara sa fiu in bucuresti.

 

Vremea se pare k va fi buna ... insa la munte nu poti garanta pe nimic.

Inca o data strigarea pentru weekendul 14-16sept!!! sa facem prezenta!!!!

 

Pana acum sigur suntem:

 

-eu (sorin)- GS500

-Dani- Yamaha

-Barbarossa- Transalp

 

:)

 

:D

:) fara suparare v-ar mai trebui un choperist in gasca !!!!! :rose: daca da un pic de zapada gs-ul nici macar incet nu va putea face drumul(doar cu caucicuri enduro!!)oricum va urez macadam uscat!!eu ma inscriu in tura de pe 21-23!! :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e...ma intorc.

insa mai depinde si de sofer... si gs-ul se preteaza la multe :)

oricum, am facut cu gs-ul meu trasee de enduro clasificate la nivel mediu de dificultate...deci....nu cred sa fie pb, mai ales ca drumul e in mare parte cu piatra si nu cu mocirla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) fara suparare v-ar mai trebui un choperist in gasca !!!!! :D daca da un pic de zapada gs-ul nici macar incet nu va putea face drumul(doar cu caucicuri enduro!!)oricum va urez macadam uscat!!eu ma inscriu in tura de pe 21-23!! :)

 

eu voi face transalpina pe TDM ... dar cu anvlope enduro ... nu cu strada

 

nici nu ai ce cauta pe macadam fara anvelope enduro ... dar daca GS are asa ceva ... nu o sa aiba mari problema decat la diferente mari de nivel ... posibil sa o mai atina pe burta.

 

 

se poate cu putin curaj, e prea frumos ca sa nu incerci (sa mergi pe transalpina cu ce ai)

Editat de morarugeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...