Sari la conținut

Transalpina Seria Ii


Barbarossa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, am trecut prin pasul Urdele si nici urma de zapada...vremea buna si drumul "laser" (proaspat reparat de un buldozer...)

Nu avem poze cu pasul Urdele ca am trecut in viteza prin zona si nici nu ne-am dat seama....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasul Urdele era la 200 de metri de unde facusem pana... a fost un urcus mai accentuat de unde facusem pana, apoi am inceput sa tot coboram... si la intersectia cu drumul strategic, ne-am oprit si ne-am mirat ca trecusem de Urdele aproape fara sa ne dam seama.. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: :moron: :lol: ce trebe sa luam cu noi? 3 pagini de discutii despre vreme? Inca 7 pagini despre cum o sa ne dam pe transalpina? :eek: da, stiu ca sunt naspa insa asta e. am motivele mele sa fiu naspa.

 

So. WTF is Drumul Strategic si pasul nu stiu cum?

Ieri m-am trezit mahmur pe la 10. Am fumat o tigara pe stomacul gol si mi-a venit brusc ideea de a pleca pe Transalpina. La 11 jumate ieseam din casa. Ce trebuie sa luam cu noi?

 

Pai, un hanorac, captuseala la geaca, manusile groase - in totala disonanta cu ce am scris aici, un spray de pana!!! ce idiot planificator am putut fi, asa, 2 banane, 1 litru de Yacco, apa am uitat sa o pun si am plecat pe Transalpina.

 

Buc Pitesti - Ramnicu Valcea - Horezu - Novaci (acolo am descoperit ca se poate sari pe asfalt, adica erau niste denivelari marfa si un drum neumblat) facut plinul Novaci si am avut un nou comportament ciudat de prevazator, adica am luat intr-o sticla de 2 L benzina. Am ajuns sus, am coborat, am ajuns in ceva localitate unde unii incarcau un ATV intr-un jip - Ritch Pussies - si am luat-o inspre Sugag, de unde am incercat sa nu ajung in Sebes, pentru a putea ajunge sa prin Stirile de ora 11 in Buc. Am mai trecut pe langa 2 mari lacuri - destul de marfa Oasu si Tau parca si am decis eu ca trebuie sa o fac dreapta spre JIna spre care am urcat intr-un stil uluitor, cu power slides & shit si mi-am lovit zdravan testicolele de rezervor. Jina era fantastic. Atat de fantastic ca era sa intru intr-o masina, situatie pe care am evitat-o la mustata, Era discutabil, loc f stramt, nenea si eu veneam amandoi tare.

 

In Poiana Sibiului m-a parasit oglinda stanga, probabel din cauza vibratiilor de la vitezele mari cu care am umblat. In Sibiu am mancat una buna si am ajuns noaptea la 2 in pat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, esti tare...

 

Dar dupa cum bine spune signature-ul lui barbarossa, "Calatoria aduce fericirea, nu neaparat destinatia..." ...si in cazul nostru drumul si timpul pe care l-am petrecut impreuna...

 

peace, bro... :finger:

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea (in cazul asta pasul Urdele) e ca mai bagam o data tura ca sa dovedim si noi. Poa va avem ghizi pe voi. Ref la semnatura mea si la tura asta as zice ca fericirea tre intretinuta si cu destinatii, ca sunt f fericit incercand acum a 3-a oara sa dovedesc traseul :finger:

/index.php?showtopic=139045

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@marque Ai dreptate, si eu am facut Transalpina singur intr-o zi, este mai usor sa o organizezi, o poti face in viteza, nu depinzi de altii..., dar prefer in gasca e mai distractiv, mai lejer si seara stai la un gratar/sprit/discutie...in plus daca ai vreo pana sau accident exista cineva linga tine sa te ajute...

 

Acum depinde de fiecare cum ii place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord dar la mine a fost o chestie asa spontana si m-am amuzat teribil de cat de organizata era treba asta. din pacate Transalpina, cum bine spuneau unii tinde sa devina o autostrada si mi-ar fi placut sa fie de 3 ori mai lunga. daca as avea bani, as pleca pe drumul oaselor, pana nu se asfalteaza pe acolo

 

www.motosiberia.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
de acord dar la mine a fost o chestie asa spontana si m-am amuzat teribil de cat de organizata era treba asta. din pacate Transalpina, cum bine spuneau unii tinde sa devina o autostrada si mi-ar fi placut sa fie de 3 ori mai lunga. daca as avea bani, as pleca pe drumul oaselor, pana nu se asfalteaza pe acolo

 

www.motosiberia.com

 

 

Cine a fost de curand pe Transalpina (2008)? Ne recomanda cineva un loc bun de luat masa la Obarsia Lotrului? :rolleyes: Asa ca pentru aprox 30 de motociclisti infometati :D Multumim anticipat! :ph34r: (Detalii despre ce ne-am propus pentru weekend-ul 5-7 septembrie 2008 aici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a fost de curand pe Transalpina (2008)? Ne recomanda cineva un loc bun de luat masa la Obarsia Lotrului? :rolleyes: Asa ca pentru aprox 30 de motociclisti infometati :D Multumim anticipat! :ph34r: (Detalii despre ce ne-am propus pentru weekend-ul 5-7 septembrie 2008 aici)

 

mai bine mancati la Ranca:D

e un hotel marisor acolo( au de toate si cred ca au petru 30 de guri infometate) :P

bafta baieti

ce-as mai venii si eu( cred ca daca faci drumu ala de 100 de ori si tot vrei sa-l mai faci) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine mancati la Ranca:D

e un hotel marisor acolo( au de toate si cred ca au petru 30 de guri infometate) :D

bafta baieti

ce-as mai venii si eu( cred ca daca faci drumu ala de 100 de ori si tot vrei sa-l mai faci) :rolleyes:

Multumim de sfat! Desi cred ca atunci cand vom ajunge la Ranca de abia vom fi mancat micul dejun, asa ca cred ca o sa ne luam cate ceva de incropit rapid sandwich-uri de prin Novaci si mancam pe traseu asa, el-fugitivo :ph34r:

 

AMR 6 ore si 20 de minute :D Fug la nani.....

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...