Sari la conținut

Cainii de stina


Postări Recomandate

Cica ataca pe oricine trece prin apropierea stanii lor . Ciobanii se amuza asmutindui prin suieraturi specifice asupra drumetilor

 

Hmmm... Ciudat!! Noi cand trecem pe lnga stane ne oprim, mancam branza si bem apa,iar la ciobani le dam cate un pachet de tigari(ca de'..mai avem de trecut pe acolo)...Voi unde traiti mah in Ughanda?? Nu zic ca e imposibil dar asta demonstreaza ca pe acolo in partea aia sunt multi oameni dusi cu pluta!!! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ca vajnici enduristi prin peregrinarile voastre prin paduri si plaiuri insorite ati intilnit sau ati fost atacati de asa numitii caini de stana ?

Se pare ca cei mai mici dintre ei ar fi de marimea unui urs,spun calatorii care i-au zarit . Cit or fi aia marii ?

Cica ataca pe oricine trece prin apropierea stanii lor . Ciobanii se amuza asmutindui prin suieraturi specifice asupra drumetilor . Cineva povestea ca trecind cu o masina de teren prin apropierea unei stane s-au repezit citeva specimene de'astea iar unul din ei s-a izbit in mod voit de masina provocindu-i o adincitura apreciabila in portiera. Ce s-ar fi intimplat daca ar fi fost un motociclist ?

Cum sa ne ferim de ei daca suntem in trecere prin acele meleaguri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca cei mai mici dintre ei ar fi de marimea unui urs,spun calatorii care i-au zarit . 

Cineva povestea ca trecind cu o masina de teren prin apropierea unei stane s-au repezit citeva specimene de'astea iar unul din ei s-a izbit in mod voit de masina provocindu-i o adincitura apreciabila in portiera.

şi marmota învelea ciocolata :blink: :P B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca strigi foarte tare la ei: "la oi" si te dai barbat, ai ceva sanse sa scapi. Foarte bun se dovedeste pistolul cu gaze, sa nu mai zic de pusca de vanatoare pe care on mereu la mine cand plec prin munti pe forbic. Merg mult noaptea si nu se stie niciodata.

Foarte bune sunt petardele de revelion, cele tip tigareta care fac minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la munte doar in drumetii, cu rucsacul in spinare. M-am intalnit bineinteles cu astfel de caini, mari (dar nici chiar cat un urs...). De obicei te latra farte tare si sunt destul de agresivi, dar nu m-au atacat niciodata. Sunt agresivi mai ales daca ciobanul nu este prin zona. De obicei aparea ciobanul si ii potolea. Nu am patit sa se asmuta caini asupra mea de distractie. Am auzit si eu faze, dar nu mi s-a intamplat.

Acum, este cunoscut apetitul cainilor de oras pentru motocicletele in miscare, deci nu stiu cum ar reactiona la trecerea unei motociclete. Sunt curios si eu.

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cineva povestea ca trecind cu o masina de teren prin apropierea unei stane s-au repezit citeva specimene de'astea iar unul din ei s-a izbit in mod voit de masina provocindu-i o adincitura apreciabila in portiera. Ce s-ar fi intimplat daca ar fi fost un motociclist ?

 

:nono: alt "cineva" povestea ca:

 

- se apleaca atat de tare in curbe , incat isi vedea numarul de la motocicleta.

- in numai 25 de minute ajunge de la bucuresti la constanta, facand bineinteles si o pauza de :P la jumatatea drumului

- trecand in forja printr-o balta, ii sare un peste in far B)

- etc. etc ....

 

daca vrei, deschidem un nou topic: :blink: "povesti vanatoresti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu cainii e nasola daca vei cadea in timp ce te fugaresc. Cand am fost acuma o luna pe coclauri am dat tot asa de 20-30 cainii (nu cat un urs dar pe aproape) si nu am putut face nimica decat sa merg mai tare chit ca era iarba si afara ploua. In final am scapat deci cand dati de ei gazu blana ca nu se vor baga in motoreta de nebuni (sper :P ) :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink: Eu m-am lasat de enduro de cand am auzit ca s-au format comandouri de caini de astia de stana, specializati in molfait ktm-uri si transalpuri :P . Sa ii vezi cum arata... trag de fiare... fiorosi rau B)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general cainii de stana latra foarte tare si nu ataca decat daca simt frica din partea celui din fata lor. Nu subt cat niste ursi dar cam aproape. eu am un cuobanesc mioritic care la 9 luni are cam 55 kg. Am vazut si la 85 de kg. Intr-adevar enormi. insa la stane putini sunt cainii atat de mari.

Revenind la frica, e cam greu sa nu-ti fie atunci cand te trezesti cu namila in fata. legea spune ca ei ar trebui sa aiba un jujeu (un lemn) la gat care sa-i impiedice sa fuga tare dupa vanat. Dar nu prea se respecta legea. Varianta cea mai bune e sa-i speriati cu petarde., mai ales ca acum in preajma sarbatorilor va puteti aproviziona . Insa s-ar putea sa aveti probleme cu ciobanii din cauza asta. Dar vorba aia: decat sa planga mama....

in poza cainele avea numai 6 luni. sa-l vedeti acum!

post-7-1103386837_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La patru iesiri una a fost pigmentata cu intilnirea cu cainele ciobanesc.

 

DE FIECARE DATA CINELE CIOBANESC SARE LA PICIOARE INDIFERENT CA MERGI PE MOTOR SAU STAI PE LOC.

 

De cele mai multe ori intilnirea are loc cind treci pintr-o balta sau ploua si este ud sau esti pe o poteca unde oile ocupa tot drumul si nu poti sa ii dai gaz.

 

Ca este cit ursul sau nu Domnilor trebuie sa recunoastem ca in momentele cu pricina simti ca nu prea mai "rupi pamintul" iar treaba asta este insotitade cele mai mute ori de putin disconfort.

 

Va urez cat mai putine intalniri cu caini rai iar daca nu se poate atunci sa va intilniti doar cu caini civilizati. (pentru cei care nu s-au intilnit pana acum si nu cred povestile astea vanatoresti)

 

 

:blink: :P B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-au ma ce sa-ti faca daca bagi mana in gaz.

E foarte greu insa sa nu intri in panica. Asta vara eram prin muntii Ghirghiului. Ne-am oprit sa ne odihnim putin. Vio si Tibi s-au dus sa "exploreze" :blink: putin imprejurimile si, coborand o panta, s-au trezit ca din fata veneau 10 caini latrand si ei ... nu puteau sa intoarca. Sa vezi acolo manevre rapide si "Vio nu ma lasaaaa!!".

Acum e distractiv, dar atunci nu a fost.

 

Oricum, daca o iei din loc nu au ce sa-ti faca.

post-7-1103544713_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  :nono: alt "cineva" povestea ca:

 

- se apleaca atat de tare in curbe , incat isi vedea numarul de la motocicleta.

- in numai 25 de minute ajunge de la bucuresti la constanta, facand bineinteles si o pauza de  :P la jumatatea drumului

- trecand in forja printr-o balta, ii sare un peste in far  B)

- etc. etc ....

 

daca vrei, deschidem un nou topic:  :blink: "povesti vanatoresti"

pe aia cu geaca prinsa in roata fata o stiai? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut multe intalniri cu ciobanestii

chiar pe la primele mele intalniri m-a muscat un ciobanesc care era cu oile si cu ciobanul pe la mine pe la tara, iar eu ma duceam cu fratimiu sa ne jucam pac-pac.

m-am impiedicat de frica si atunci a sarit sa ma muste. m-a muscat de genunchi si i-au intrat coltii in spatele genunchiului unde mi-a facut doua gauri. am avut noroc ca nu m-a muscat mai jos sa-mi agate muschiul... dupa care a venit ciobanul... erau chiar oile si cainii unui prieten de familie... se mai intampla.

 

acuma sunt posesorul unui ciobanesc pe care l-am dresat sa fie pasnic. are ce are numai cu ceilalti caini.

 

am intalnit ciobanesti si in drumetiile cu motorul dar apareau ciobanii mai mereu sii ii strigau. nu am oprit langa ei in momentele alea. cel mai nasol a fost atunci cand am mers a doua zi sa cautam un motor abandonat (vezi topicurile din vara) se lasase o ceata super naspa. dar eram 4 oameni si ne-am inarmat cu niste bete. (asa ziceau cei de-ai locului) eu ma tot rugam de ei sa ma astepte, sa nu ma lase singur. recunosc ca imi era super frica. deh.. am ramas cu sechele de la muscatura aia. parerea mea e ca ei latra ca sa intimideze. daca nu le faci nimic si daca nu te agiti sa nu ii sperii nu iti fac nimic.

post-7-1104315973_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...