Sari la conținut

Accident La Balotesti - 08.09.2007


PingyXP
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 290
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si stiti ce este cel mai tragic?

Ca mortii de maine citesc forumurile azi si baga la raspunsuri nebunesti,nu isi dau seama ca in ziua respecitva au facut si ei nebunii din care au scapat teferi si nevatamati dar s-ar putea ca maine poimaine nu vor avea a doua sansa si pentru ei se vor posta R.I.P. :) -uri ....si familiile lor vor fi indurerate si cu lacrimi in ochi....invinovatesc pe toti participantii la trafi ,inclusiv pe politia romana ,numai pe ei insisi nu vad vinovati....e ingrozitor dupa cate forumuri am citit si am vazut ca in unele cazuri persoanele respectiva care vorbeau aiurea la un forum de accidente dupa un timp a facut el un accident asemanator si a decedat....horor!!!!

 

imi cer scuze pentru off topic dar eu personal nu mai cred in topicuri....sunt aproape toate la fel se repeta scenariile foarte des si aici zic eu ar fi bine sa invatam din greselile facute de alti in loc sa bagam la :scratch: si R.I.P. -uri la gramada.....ca asta din pacate nu-i mai ajuta.....din respect pentru ei si sa nu-i fie moartea lor in zadar macar noi sa invatam si sa ne ferim de accidente !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate suna sec ce urmeaza sa zic, dar eu asa vad datele acestei problemei tragice, in ordinea importantei:

 

1. Incepator (cunoscutii spun de permis de abia 2-3 luni), implicit lipsa experientei

2. Motocicleta peste limitele legale admise pentru a fi condusa de el(o problema crasa a Politiei ca nu aplica drastic limitarea aceea)

3. Viteza excesiva (cum au spus si cei dinaintea mea: pentru a rasturna o namila de Mercedes de ~2 tone, e nevoie de un impact extrem de serios)

4. Incapacitatea de a evita obstacolul.

 

Nu vreau sa minimizez importanta conducatorului auto in acest accident, dimpotriva.

Ideea este insa sa faci in asa fel (viteza adaptata, experienta, etc) incat sa sa ajungi acasa si sa apuci sa povestesti cum un dobitoc ti-a intors pe linia continuua si ai putut sa-l eviti ca nu aveai viteza atat de mare, ca ai folosit franarea de urgenta, s.a.m.d.

 

Pana la educarea soferilor auto/moto, campanii ale Politiei, alea-alea, trebuie sa te pazesti singur si sa-ti asiguri prin cat mai multe chestii siguranta ca ajungi acasa teafar.

 

Just my 2 cents, dupa niste Teacher's

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mint astia de la protv de ingheata apele.

 

a taiat clar ala (maestrul) cele 2 benzi ca sa intoarca si baietii au intrat cu motorul in plin in el. era o yamaha r6 neagra. turometrul a ramas blocat la 14000tr/min. cine are asemenea jucarie isi da seama cam ce viteza avea.

post-10436-1189282988_thumb.jpg

post-10436-1189283036_thumb.jpg

post-10436-1189283062_thumb.jpg

post-10436-1189283088_thumb.jpg

post-10436-1189283117_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De... si politia e de vina... la fel si scolile moto, unde pregatirea pt nebunia asta de trafic=0...

Legat de sistem, persoanele care nu au minim 2 ani experienta, nu ar trebui sa aiba posibilitatea de a inmatricula asemenea motociclete...

La fel de vinovati sunt si conducatorii autovehiculelor... ma indoiesc ca motociclistul avea mai putin de 170, iar cel cu masina ar fi trebuit sa stie ca soseaua nu-i doar a lui...

 

 

Incepatorii(si eu fac parte din aceasta categorie): incepeti oameni buni de la 50, 125... pana va formati reflexele, pana va veti da seama ca viteza excesiva este un drum cu sens unic spre lumea cealalta...

Eu am inceput pe un hoinar... la anu trec pe un ybr de 125... nici nu-mi trece prin cap sa ma bag la ceva mai mare...

 

Oricum, pacat de cei care au murit... :) Odihneasca-se in pace, deja, pentru ei nu mai conteaza...

 

RIP! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea:

Evident ca mortu-i vinovat! Cum sunt 3 sunt 3 vinovati! Nici unul nu merita aplauze, dar un gand trist tot ar merita! Nimeni nu a vrut sa se intample asa, poate doar Dumnezeu sau Diavolul sau mai degraba intamplarea!

 

Parerea mea: din aceasta intamplare, cu mediatizarea potrivita, motociclistii ar avea de castigat! Daca toti automobilistii ar constientiza ca la o manevra nepotrivita pot muri fie ei vinovati sau nevinovati... eu zic ca e un mare avantaj!

Cine ar vrea si ar putea face ceva? Totusi frica pazaste bostanaria si tot patitu'i priceput!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Crezi ca incepatorului de la ghidon i-a spus cineva?

 

 

Sa inteleg ca tu nu mai esti incepator dintr-o intamplare? Doar norocul ti-a zambit, tu n-ai facut nimic sa-ti protejezi propria piele?

 

Si ideea era alta: unii au murit... din asta TOTI au de invatat! [toti= de la bicicleta pana la autotren] asta daca afla si constientizeaza!

 

P.S. Oare ce ar face motoru' meu de 320kg + driver de 100kg la impact la 170 din CATEVA vehicule? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. Motocicleta peste limitele legale admise pentru a fi condusa de el(o problema crasa a Politiei ca nu aplica drastic limitarea aceea)

 

Putea să aibe motor Âşi de 20cp Âşi de 70 Âşi de 100, impactul tot ar fi avut loc Âşi foarte probabil nu ar fi murit Âşoferul maÂşinii, dar cei de pe motor tot sub 4m de pământ ajungeau. Nu discut a cui e vinovăția, mă refer strict la impact.

 

În rest, toate sunt vorbe în vânt, fiecare are conÂştiința lui Âşi poate să judece ce e bine Âşi ce e rău. Dacă nu... nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca tu nu mai esti incepator dintr-o intamplare? Doar norocul ti-a zambit, tu n-ai facut nimic sa-ti protejezi propria piele?

 

Si ideea era alta: unii au murit... din asta TOTI au de invatat! [toti= de la bicicleta pana la autotren] asta daca afla si constientizeaza!

 

N-am inteles logica ta. Motociclisti omorati de masini au fost si vor fi multi si dupa cum se vede, unor incepatori, tot nu le e frica. De ce le-ar fi conservarilor dupa ce unul e omorat de un motociclist?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vina sunt cei care vand astfel de rachete incepatorilor...... nu ii intereseaza atata timp cat ei isi iau banu pe marfa lor .....

De vina este si politia .... cati dintre voi stiu k in legislatie scrie k primi 2 ani de permis nu ai voie motor mai mare de 0,32kw/kg (ceva de genu 72kw/200kg) s-a uitat vreun politist la asta ..?? DECAT DACA VREA SA TE FACA

De vina este din nou politia k iti da permis dupa ce vede k sti sa faci cerculete pe motocicleta .....

Politia nu este de vina k nu da amenzi ...... am fost intr-un tur de europa cu motoru si in 4500 de km nu am vazut 5 masini de politie ....

Si indraznesc sa zik k si parinti sunt de vina .... la 20 de ani ma indoiesc ca a muncit pt motoru lui .... le-a cerut parintilor 8000 de euro sa isi ia racheta .... spunandu-le parintilor k isi ia motocicleta .... PARINTI CARE HABAR NU AU ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Xander! Ai pus punctul pe i! Esti boier... ce bei? Si ai grija ca cand merge aia la volan, chiar daca ie motociclisti, ie nebuni rau de tot, ie roacheri stanisti care ucide babele pe trecere de petoni...!

I n rest, numai de bine! foarte bine pusa problema...

P.S. De cand ai motor si cati ani ai Xandere? si aaa....

ne pui si 9 o poza cu Versysul tau? E un motor superb... jur ca da!

 

hai frate las-o balta.aproape de fie care data cand doare adevarul o bagati p-aia cu roacheri satanisti care omoara babe!

m-am saturat de placa asta. ce a spus Xander a spus f bine!

(aici am incheiat cu hondaxx, n-o lua in nume de rau, dar omul asta chiar a zis bine ce-a zis)

 

Si acum pentru Âşlăpari, baietii de bani gata, frustrati cu 'puzte mici' dar motoare de 1000cc si balegar pe post de materie cenusie.

 

nu-mi iau r6, in curand o sa am examenul moto....stii ce mobra mi-am luat? Ij Planeta...

nu era f greu sa-mi fac credit de nevoi personale si sa-mi iau SS. nu-mi plac SS-urile....e ca si cum si-ar lua un hipiot Subaru Impreza VRX sa strabata europa.In conceptia mea SS-urile sunt pentru curse...ca si Subaru pentru raliu. La anu' imi fac credit...stii ce mobra imi iau? Cruiser de maxim 1000 cc, ca vreau sa ma plimb cu motocicleta, nu sa fac curse sau sa agat femei laudandu-ma ca un fier facut de altii merge bine.

 

recunosc ca si pe mine ma tenteaza 300 km/h....si o sa-i ating intr-o zi..stii unde, pe circuit!

nu sunt usa de biserica...si eu am mers cu mobre fara permis de cand inca n-aveam floci(ce-i drept, pe camp/miristii nu pe drumuri publice) si eu merg cu ~ 10 km/h in plus cu conserva, dar sa plangi un gigi ca vai, a intors conserva in fata lui la 250 km/h...

 

O sa spui: Da frate, esti roacher, iti plac chopperele, cruisere..alea...d-aia zici ca nu intelegi SS-istii...e adevarat, am o afinitate pt clasic...cruisere etc...dar nu dau la o parte tehnologia si inovatia(imi place mult busa)...corpul uman are o limita...si limitele ficaruia difera...dar incearca-le frate singur....in caz ca nu reusesti...nu lua pe altii cu tine. vrei peste 60 in oras? 110 pe E si 100 pe DN? mergi frate pe circuit.

 

uite enduristii...nu aia urbani, enduristii adevarati...respect! astia isi testeaza limetele in padure, unde nu-i nici dracu....

 

De ce de ce rezumatul/topul accidentelor suna asa?

 

1. SS

2. Sport-Touring

3. Chopper/Enduro/Naked

 

cati din aia care au facut accident mergeu cu mai mult de 10 km/h peste viteza legala? crede-ma ca mai mult de jumate.

Limitele aste de viteza n-au fost puse aiurea. Nu intotdeaunea legile sunt facute sa fie incalcate! Sunt si legi destepte si care sunt in concordanta cu fizica...nu prea poti sfida legile fizicii nu?

 

si eu era s-o belesc pe moto ca pasager pe viraga lu' frate-miu cand ne-a taiat un conservar calea si pus frana brusca in fata....dar ne-am oprit chiar la fix...stiti de ce? ca fr mergea cu 60 in oras nu cu 140

 

Nu te chemi motociclist daca mergi cu 300 km/h...te numesti motociclist cand ai 60 ani si sute de mii de km pe 2 roti.

O femeie care se uda cand vede un SS pe-o roata pe magheru si 2 ore mai tarziu se f00te cu 'rider'-ul nu se numeste femeie...se numeste taaarfa...daca voi vreti d-astea, treaba voastra, dar macar agatati-le cu capu' nu cu fierul facut de capu' unui japonez!

 

La inceput am blamat spot-ul cu eroii...dar vad ca au dreptate.

 

N-am nimic cu SS-istii...dar am ceva cu aia care 'se dau pulosi' cu SS-uri pe magheru si alte locuri publice si nu numai...exista frustrati in toate categoriile moto...dar la noi astia-s predominanti

 

Motociclismul nu nu se masoara in km/ pe ora....ci in km distanta.

 

Sper ca n-am suparat prea multi 'raidări'

 

PS: conducatorul motocicletei, merțarul...nu merita sa se odihneasca in pace, deoarace au omorat.

 

RIP pasager, pacat ca nu stia/realiza in ce se baga

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa incep sa postez ...ca aia au avut atat si ala a fost neatent ? neah.... nu incerc sa judec,ci doar sa trag o concluzie : SELECTIE NATURALA ! pacat de pasager RIP...e e singurul care nu avea nici o vina.

Fiecare si-o face cu mana lui . .mai mult sau mai putin ajutat de altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea multi bani prea multi teribilisti prea multi incepatori prea multe motoare puternice prea multi inconstienti prea multi morti

bine zis iceman .... si eu am o racheta in fata blocului da de cate ori ma sui pe ea ..... ma sui cu frica ... daca nu iti e frica de motor daca nu respecti motoru mai ales rachetele ajungi la 2 metri sub pamant .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles logica ta. Motociclisti omorati de masini au fost si vor fi multi si dupa cum se vede, unor incepatori, tot nu le e frica. De ce le-ar fi conservarilor dupa ce unul e omorat de un motociclist?

 

Frica e ceva intens si aproape necontrolabil, vine din subconstient! Cei care o inving se numesc eroi daca o fac pentru binele altora altfel se numesc simplu: sinucigasi!

Subconstientul invata fara autorizatie daca mesajul e pe intelesul sau... iar acest eveniment are o incarcatura suficienta pentru oricine daca il vede prezentat suficient de clar si repetat de cateva ori!

 

Asta e parerea mea... doar ca putini isi doresc cu adevarat sa se intample asta. Ar putea intelege [in cele din urma] kiar si politaii si asta nu ar aduce consecinte favorabile pentru bikeri! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo voua ma... "selectie naturala" .. " vina soferului" ... " vina motociclistului " ... " UN INCONSTIENT CU BANI DE LA PARINTI" ...

 

Sunteti un fel de Becali, le stiti pe toate..

 

R.I.P.

 

Simpla mea parerea : pur ghinion si adrenalina prea multa, ghinion de ce ? pentru ca s-au intalnit in trafic (sofer vs pilot)

Adrenalina multa ? avea viteza aceea(care nu cred ca era sub 100 ), se simtea extraordinar de bine, adrenalina era in vene (stiti si voi cum e , vitezistii) la vazut pe nenea, a zis ca nu o sa se bage si mai merge ceva gaz.. ar fi trebuit sa incetineasca de cand la vazut .

 

Odihneasca-se in pace toti trei !

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inconstienta mare din partea pasagerului care nu i-a facut semn conducatorului motocicletei sa o lase mai usor cand a luat-o razna cu viteza.

 

ar trebui sa se ia in calcul la porcaria asta de scoala ptr categoria A si de aceste lucruri. mor saracii pe capete cu motociclete de mii de para crezand ca le pot controla dupa ce termina scoala.

 

macar fanii lui rossi sa ii trimita bani prin posta nu sa moara pe strazi.

 

pacat ca se intampla din ce in ce mai des aceste accidente.

 

 

condoleante familiei pasagerului. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politia Rutiera recomanda motociclistilor sa adapteze viteza la conditiile de drum si trafic si sa nu schimbe directia de mers fara sa se asigurare, pentru ca exista riscul sa nu fie observati in timp util de catre soferi.

 

au mare dreptate. :scratch: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc ogarule de ajutor! Si.... o intebare te rog, celor de la tara, acelora dinte ei care merg cu carutele ptr ca nu au altceva... ce le facem? Le invatam caii sa zboare sau ii impuscam pur si simplu? Mentionez ca nu sunt pro carutasi dar ma gandeam si eu asa..... :-)

 

in grecia , in lateralele autostrazii , sau cel putzin pe aia care am mers io exista un drum paralel. deci se pot chinui si ei putzin sa faca paralel cu autostrada drum pe care sa se poata circula cu carutza ,tractor, roaba ,si alte mijloace de transport primitive ,clasice pentru romanica. mi se pare normal , k daca intr-o zona unde traiesc oameni care inca se deplaseaza cu caruzta tranteshti un drum national , o autostrada etc si le interzici sa circule cu carul cu boi pe acolo , sa le faci un drum alternativ.

 

on topic. la viteza aia si un bondar ii dadea capu pe spate. incostient. cand mergi asa tare tre sa te gandeshti k in ori ce clipa una din masini poate sa faca o manevra aiurea. azi cand m-am intors de la targoviste cred k maxim de viteza a fost 150 intr-o zona unde eram decat eu pe strada , cand apareau masini reduceam si la 80 , 60 , mai ales cand venea coloana de pe contrasens , ma vedeau k-s pe motor si bagau in depasire. mergeam pe dreapta si cu stanga ridicata :) .

R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...