Sari la conținut

Accident La Balotesti - 08.09.2007


PingyXP
 Share

Postări Recomandate

Ce dracu tot atribuiti toata vina soferului????

 

 

 

Soferul masinii Stefan Stoica calaret obstacole multiplu campion national maestru al sportului. in cazul de fata , a fost. motocicleta avea viteza dar super caleretul ala de Stoica a fost un dobitoc fara masura.

Pacat pt cei 2 motociclisti. daca nu aveau viteza , poate scapau, cu toate ca ma indoisc.

 

acum cativa ani, in acelasi loc mi-a intors o dacie in drum. aveam 70km/ora. daca intram in ea,muream. asa ca

cu toate ca nu gasesc o scuza pt viteza, soferul a fost de vina 100/100.

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 290
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@stephon. toata vina apartine soferului pentru ca nu s-a asigurat. stim cu toti foarte bine cum soferii ne testeaza puterile, si reflexele, taindu-ne fata, si facandu-ne tot felul de faze, nu-mi zice ca tie nu ti sa intamplat niciodata......numai celor care stau si merg q motoru pe forum nu li se intampla..nu cred ca e cazul tau.

 

Saracul....nu avea decat 200 la ora, iar soferul a intors brusc...E a mia oara cand se intampla la fel.Putea sa fie un caine.Ce faceam atunci?Acuzam cainele ca a intors intr-un loc unde e interzisa manevra asta?!Oamenilor, imi pare rau de cei care mor.Vinovati sau nevinovati. Nimeni nu merita sa moara..Dar cand o cauti, ai toate sansele sa o gasesti.Si din nou aceleasi lamentari: avea de o luna permis si mergea pe un bolid..Ca daca ar fi avut mega experienta, putea sa evite la 200 kmph masina pe care a vazut-o in ultimele 2 secunde..Imi pare rau de familiile lor care au ramas indurerate datorita inconstientei lor..Voi nu vedeti ca nici macar faptul ca au pasager nu ii responsabilizeaza pe unii??Putem face enspe mii de campanii, politia poate apela la un miliard de sanctiuni..Nu ai ce le face si basta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stephon. toata vina apartine soferului pentru ca nu s-a asigurat. stim cu toti foarte bine cum soferii ne testeaza puterile, si reflexele, taindu-ne fata, si facandu-ne tot felul de faze, nu-mi zice ca tie nu ti sa intamplat niciodata......numai celor care stau si merg q motoru pe forum nu li se intampla..nu cred ca e cazul tau.

 

Nu e ...consider o vina comuna ....dar hai sa negandim logik !!!! omu s`a asigurat dar daca ala venea cu 200km/ h ce sa vada ce sa auda sa zicem ca avea si muzik in masina s`a uitat stanga sau drrepata ca nu stiu pe ce sens s`a intamplat si nu avazut nik....si cand a plecat bufff....sa fim seriosi si realisti eu zic ca au platit scump amandoi ba chiar si un nevinovat(pasager moto) pt prostia si inconstienta unora

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa le pese de pasager,shuvyxe,nu vezi,zilnic cum mor pe capete,inconstienta din capul lor,dar si a pasagerilor ca nu-i opreste,sa le zica,cand vede ca baga mana in gaz prea mult sa-i zica opreste ca ma dau jos si tu poti sa zbori daca vrei,e treaba ta,ca eu anul trecut am mers cu cineva si deodata el a vrut sa-mi arate cat de viteaz este el,iar eu cand am vazut cum merge si cum face depasirile iam strigat sa opresca sa ma dau jos ca nu vreau sa mor de mana lui,iar el a incetinit si a oprit,binenteles ca a urmat ..........vorbarie. :) :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte naspa accidentul........vina este in totalitate soferului cu masina de manelari........probabil motociclistul merge la relantiu de avea 140km/h (asa am inteles de la antena1) ...........pt zona aceea 140 NU este o viteza mare!!!!! ce dracu, nu mai dati vina pe motociclist......nu are absolut nici o vina! campania aia cu 'eroi' trebuia sa fie pt soferi ca doar din cauza lor au loc atatea accidente!! daca ala cu masina circula regulamentar, nu se intampla asa ceva.......chiar daca motociclistul mergea cu 90 tot aceasi soarta ar fi avut!!! deci, 140 nu este o viteza mare iar cei ce au sportive stiu asta!

 

mercedesul s-a rasturnat pt ca era in viraj iar impactul a fost amplificat de greutatea pasagerilor!

 

 

mai ma lasi ......dupa mintea mea seaca :) daca e cum se zicea... ca acul ar fi blocat la 14000 sa zicem ca in viteza 1 ar fi avut cel mult 100 de km/h("sa zicem")dar avand in vedere ca era pe dn1 nu ma pot pronunta in ce viteza era baiat (inconstient) dar ce e drept ca 140 de km / h nu avea si nu ma pronunt cu cat ar fi avut dar nu e deloc cum spui u si ca impactul a fost amplificat de greutatea pasagerului(max 80 de kg)+conducator si greutate mobra,totusi parerea mea VITEZA MARE = UCIDE! oameni nevinovatzi!!

 

 

:scratch: :what: :-L :P :baldy: :what: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracul....nu avea decat 200 la ora, iar soferul a intors brusc...E a mia oara cand se intampla la fel.Putea sa fie un caine.Ce faceam atunci?Acuzam cainele ca a intors intr-un loc unde e interzisa manevra asta?!Oamenilor, imi pare rau de cei care mor.Vinovati sau nevinovati. Nimeni nu merita sa moara..Dar cand o cauti, ai toate sansele sa o gasesti.Si din nou aceleasi lamentari: avea de o luna permis si mergea pe un bolid..Ca daca ar fi avut mega experienta, putea sa evite la 200 kmph masina pe care a vazut-o in ultimele 2 secunde..Imi pare rau de familiile lor care au ramas indurerate datorita inconstientei lor..Voi nu vedeti ca nici macar faptul ca au pasager nu ii responsabilizeaza pe unii??Putem face enspe mii de campanii, politia poate apela la un miliard de sanctiuni..Nu ai ce le face si basta

Tu stai linistit comentezi aiurea...

 

 

 

Degeaba scrieti voi aici o galagie de posturi ca avea 200 .......asta nu schimba cu nimic...

 

Avea viteza si gata...daca nu trecea ala peste linia continua nu m-ai dadeati acu cu ripuri...fiecare isi plateste greselile in viatza.

 

nu stiu ce o sa intelegeti din acest post dar a fost scris in graba si la nervi...

 

 

 

Rip.. :) :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what: :-L N-are nici-o importanta acu unde s-a oprit,ca s-a oprit la 14000 de ture ca la 10000,important este ca omul a fost inconstient,la viteza aia,desi dupa parerea mea a avut peste 180,ca nu poate sa evite nimic la viteza aia,iar conservarul trebuia sa se uite mai bine cand face manevre de intoarcere,asa ca s-ia platit amenda ptr.el :) ,dar a mai luat si pe altii cu el. :P :baldy:

 

--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 20:14 -------------

Lipsa de experienta + bolid + maaaaare ghinion = tragedie!

:scratch: :what: :wave: R.I.P. :D :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferi impertinenti care cred ca legile nu se aplica daca au frun mertz, Golf sau fro tunata... din nefericire, acest sindrom se regaseste si in randul motociclistilor.

 

Noi suntem slabi, ispita e mare... prudentza ne poate scapa de multe necazuri dar vin acele situatii pe care nu le banuim si pentru care nu vom fi pregatiti nici odata... ne asumam riscuri in fiecare zi, incepand cu liftul terminand cu R6/200Km... D-zeu sa-i odihneasca si sa-i aiba in grija pe ce-i ce au ramas in urma.

 

Dragi mei, vina este a POLITIEI ROMANE... pentru ca tolereaza astfel de specimene printre participantii la trafic. Cum asha? Pentru ca nu este prezenta acolo unde aceste lucruri se intampla... si nu-i sanctioneaza pe acestia... stau in intersectii pentru a face loc delegatiilor...

 

Da, este vina lor... ca nu sunt prezenti.

Aceasta este parerea mea.

Toti vorbesc cat de civilizat se circula in tarile occidentale!

Ati intrebat pe frun neamtz de ce? Pentru ca il ustura si amenda si asigurarea si imprumuturile la banca.

Ce inseamna asta/ Ca politetea si bunul simtz se impun... cu forta!

Omul e prin natura lui nesimtit si egoist. Ca-i neamt, roman sau ce-o mai fi!

 

Inca odata Condoleantze celor indurerati si familie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferi impertinenti care cred ca legile nu se aplica daca au frun mertz, Golf sau fro tunata... din nefericire, acest sindrom se regaseste si in randul motociclistilor.

 

Noi suntem slabi, ispita e mare... prudentza ne poate scapa de multe necazuri dar vin acele situatii pe care nu le banuim si pentru care nu vom fi pregatiti nici odata... ne asumam riscuri in fiecare zi, incepand cu liftul terminand cu R6/200Km... D-zeu sa-i odihneasca si sa-i aiba in grija pe ce-i ce au ramas in urma.

 

Dragi mei, vina este a POLITIEI ROMANE... pentru ca tolereaza astfel de specimene printre participantii la trafic. Cum asha? Pentru ca nu este prezenta acolo unde aceste lucruri se intampla... si nu-i sanctioneaza pe acestia... stau in intersectii pentru a face loc delegatiilor...

 

Da, este vina lor... ca nu sunt prezenti.

Aceasta este parerea mea.

Toti vorbesc cat de civilizat se circula in tarile occidentale!

Ati intrebat pe frun neamtz de ce? Pentru ca il ustura si amenda si asigurarea si imprumuturile la banca.

Ce inseamna asta/ Ca politetea si bunul simtz se impun... cu forta!

Omul e prin natura lui nesimtit si egoist. Ca-i neamt, roman sau ce-o mai fi!

 

Inca odata Condoleantze celor indurerati si familie!

Intradevar POLITIA e de vina prietene in aproape toate cazurile,ca nu-si face treaba cum trebuie sau chiar de loc,daca amenzile ar fi mai drastice si politia le-ar da la toti indiferent de cine greseste o amenda mai consistenta cum e la nemti si ar sta peste tot,pe unde nu te astepti sa fie politie cred ca ar avea ceva efect,dar nu cred ca se va intampla asa ceva in urmatorii 50 de ani si asta este o cauza la toate accidentele care se intampla.

 

--- Mesaj completat în 08 Sep 2007 20:35 -------------

ditamai accidentul si doar o singura poza ? :P
:) :scratch: Nu cred ca mai are vre-o importanta pozele dupa tot ce am vazut,un rider fara cap care circula pe str.cu viteza ffff mare,si un conservar care (Bip) circula dupa cum vrea muschii lui,o fi crezut ca este singur pe soseaua lu masa. :what: :-L
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot politia e de vina si ptr ca X sau Y are bashini in cap si vrea sa-i arate la blonda pasagera cat e virila motoreta, nu? Si de asemenea, politia este vinovata si ptr ca nenea gogu sau neica nimeni intoarce capra in mijlocul drumului? 'poi dragii mei, cred ca sunteti absurzi nitzel...

Ah sa nu uitam, cand o ardem noi si NU luam amenzi, cand NU oprim la semnalele agentului (care NU ne urmareste) atunci.... e buna politia...nu? E vinovata doar atunci cand nu aplica PE ALTII legea....

Cu asemenea puncte de vedere.... o sa stau cu sinner peste iarna si o sa inventariem mortii... si mai ales pe aceia care trebujiau amendati de politie ca au tras prea tare de gaz inainte de a se infige in parapet/masina/catzel/lampa....

La mai mare!

HXX....

p.s. Daca am greseli de tipar este din cauza faptului ca mi-e lene sa ma verific dupa scris... post scris in scarba!

Mortului RIP...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :scratch: :what: RIP :-L :P :baldy:

 

Prieteni voi care parte nu o intelegeti din: motocicleta de 150 kg a rasturnat o masina de 2 tone.

 

Eu voi repeta la nesfarsit: Pana Politia nu-si face treaba vor muri foarte multi inconstienti si vor lua cu ei si pe altii.

Daca s-ar aplica Legea nu am avea incepatori pe rachete de 150 Cp.

Legea este facuta pentru cei care nu au prieteni sa le spuna ca gresesc, pentru cei care nu au minte si nu pun pret pe viata lor, si pentru ai proteja pe cei care le au pe cele de mai sus.

In alte state se face puscarie pentru asa ceva.

 

Daca nu se intampla azi(SIGUR) se intampla maine sau in oricare alta zi.

 

Asadar astept Politia la controale. Eu prefer sa fiu oprit de 3 ori/ zi decat sa ma omoare vreun EXPERT pe drum.

 

Asfalt uscat la cei in viata, Odihneasca-se in pace cei morti :what: .

Editat de Clau_C
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte naspa accidentul........vina este in totalitate soferului cu masina de manelari........probabil motociclistul merge la relantiu de avea 140km/h (asa am inteles de la antena1) ...........pt zona aceea 140 NU este o viteza mare!!!!! ce dracu, nu mai dati vina pe motociclist......nu are absolut nici o vina! campania aia cu 'eroi' trebuia sa fie pt soferi ca doar din cauza lor au loc atatea accidente!! daca ala cu masina circula regulamentar, nu se intampla asa ceva.......chiar daca motociclistul mergea cu 90 tot aceasi soarta ar fi avut!!! deci, 140 nu este o viteza mare iar cei ce au sportive stiu asta!

 

mercedesul s-a rasturnat pt ca era in viraj iar impactul a fost amplificat de greutatea pasagerilor!

 

Frate tu pe ce lume traiesti??? Cum adica nu era viteza exagerat de mare??? 140 este viteza nelegala si pentru autostrada... D-aia mor asa de multi pt ca gandesc ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferi impertinenti care cred ca legile nu se aplica daca au frun mertz, Golf sau fro tunata... din nefericire, acest sindrom se regaseste si in randul motociclistilor.

 

Noi suntem slabi, ispita e mare... prudentza ne poate scapa de multe necazuri dar vin acele situatii pe care nu le banuim si pentru care nu vom fi pregatiti nici odata... ne asumam riscuri in fiecare zi, incepand cu liftul terminand cu R6/200Km... D-zeu sa-i odihneasca si sa-i aiba in grija pe ce-i ce au ramas in urma.

 

Dragi mei, vina este a POLITIEI ROMANE... pentru ca tolereaza astfel de specimene printre participantii la trafic. Cum asha? Pentru ca nu este prezenta acolo unde aceste lucruri se intampla... si nu-i sanctioneaza pe acestia... stau in intersectii pentru a face loc delegatiilor...

 

Da, este vina lor... ca nu sunt prezenti.

Aceasta este parerea mea.

Toti vorbesc cat de civilizat se circula in tarile occidentale!

Ati intrebat pe frun neamtz de ce? Pentru ca il ustura si amenda si asigurarea si imprumuturile la banca.

Ce inseamna asta/ Ca politetea si bunul simtz se impun... cu forta!

Omul e prin natura lui nesimtit si egoist. Ca-i neamt, roman sau ce-o mai fi!

 

Inca odata Condoleantze celor indurerati si familie!

nici nu-ti dai seama cata dreptate ai:pe data de 09.06.2007 C B vine din germania cu o motocicleta noua si intr-o localitate din romania il opreste politia pt 150 km/ora pe radar.da 2 mil si scapa iar pe 08.07.2007 decedeaza in impact cu o caruta noaptea pe A2(nu din viteza)ca nu e semnalizat.concluzia? daca politia isi facea datoria ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Clau C... m-ai convins... desi raman la parerea ca si cu si fara politie, idiotii raman idiotii, inteleptii raman intelepti si taurii nu vor deveni mielusei.... got mt? :)

Numai bine...

 

Concluzie... daca politia isi facea datoria... nu scapa ala cu doua milioane, ci cu cel putin 4! Iar caruta nu avea ce cuat pe drum, ca nu avea ala cu caruta atatia bani de spaga.... asta era ideea? Daca gresesc, te rog sa ma corectezi...

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg la tara in vacante la Peris.....parintii mei au fost colegi cu parintii lui Marian.....Marian avea un scuter de 49cc un JetForce....a facut scoala si si-a luat din prima un motor prea puternic pentru el.....va dati seama :sa treci de la scuter fara permis la R6 :) :scratch: :what: .....era un tip caruia ii placea sa se dea in spectacol....prin sat mergea cu viteza,fara casca,fara echipament:mergea pe motor numai in bermude si in rest nimic.....politia chiar ii daduse amenda pt ca l-a prins fara casca.......cand trecea pe langa mine prin sat (eu cu scuterul ) chiar ma gandeam :baiatul asta nu o sa ajunga bine.....si uite ca s-a intamplat nenorocirea....la experienta pe care o avea si la stilul in care conducea trebuia sa se intample ceva...Condoleante familiei si Dumnezeu sa-l odihneasca.....

 

:-L :P :baldy: R.I.P. :what: :wave: :D

 

As fi vrut sa nu am ocazia, sa mai spun niciodata condoleante! Dar asa cum ne-am obisnuit, nu este zi aproape fara, evenimente de acest gen.Iar ne sar parinti, neveste in cap sa ne spuna vinde-o! :P R.I.P. :P :P Condoleante,Dumnezeu sa-i ierte! Pentru numele lui Dumnezeu lasati-o fratilor mai incet, sa trecem si sezonul asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :scratch: Problema ramane tot asa,fara nici un ecouu,multi nu citeste pe acest topic si sa si inteleaga,ca viteza si lipsa de experienta plus un motor puternic duce la aceste tragice accidente si in urma lor raman familiile si prietenii indurerati,poate unii si cu sechele pe viata in urma lor.Fratilor cititi bine aici dar si memorati ceva in teasta aia mica,mai luati aminte la ce va spun unii cu mai multa experienta si invatati,ganditiva fff bine inainte de a face pe grozavii pe rachete,ca au decat DOUA roti nu 4 ca sa ziceti ca var proteja putin,viata este scurta si foarte FRUMOASA,as ca traiti-o sanatosi si fericiti,ca altfel uite ce se poate intampla,vine :what: si te ia de tanar si nu mai apuci sa le povestesti copiilor tai ce ai facut tu cand erai tanar. :-L :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zilnic citesc forumurile cu accidente....si intotdeauna ma abtin sa comentez,dar acum nu mai pot:

 

1. Cu tot respectul pentru motociclistii civilizati care respecta legea ,dar din pacate si aici nu vreau sa dau un procentaj cat la suta dar de speriat numarul mare de motociclisti superexperientati cu vechime de cateva luni care pur si simplu se cred ROSSI pe un vitezan tare de tot si haideti sa fiim sinceri nu respecta normele de circulatie aproape deloc,ei sunt cavalerii drumurilor .Nu respecta restrictiile la limitare de viteza ,la depasiri ,trec peste linii continue,fac depasiri chiar daca vine cineva pe contrasens ei tot se strecura printre masini traind clipe de extaz cu super adrenalina ..... si as putea sa continui lista cu neregularitatiile pe care le fac.

Precizez inca odata nu toti dar din pacate o mare majoritate dintre ei se cred nemuritori si deasupra tuturor :) .Si tot ei sunt care botezeaza conducatorii masinilor conzervari ,porecleaza politistii si pe toti in jurul lor ,numai ei sunt tari si corecti.

 

2. Cati dintre super motociclisti au condus masina in viata lor in drum lung sa zicem Oradea-Bucuresti?

Cand iesti in masina conduci relaxat ,nu conduci parca ai fii sub pusca lunetistilor sa te tot astepti la un inpact de undeva sa scanezi totul in jurul tau si sa conduci paranoic asteptandu-te din toate directiile sa para din senin un supersport cu 250 km/h...mai asculti muzica mai vorbesti la telefon ,cu totu ca esti atent la drum si respecti limita de viteza ,nu schimbi benzi fara semnalizare.....dar toti suntem oameni si mai gresim.

 

Tare as vrea sa cunosc un motociclist care conduce si masina si nu sa nu fi vorbit in viata lui la telefon in timp ce conducea ,sau daca nu a schimbat banda fara semnalizare...haideti sa fim sinceri cu noi insine si sa nu mai batem din piept ca conservari incoace si incolo....

 

Daca ati condus masina in viata voastra stiti foarte bine ca NIMENI nu poate detecta un motociclist care se apropie cu viteza unei rachete......si sa fim sreiosi multi circula asa,numai ca in marea majoritate nu patesc nimic...sunt norocosi.

Nu doresc la gurangii aia care pun toata vina pe conservari sa se afle intr-o situatie cand dintr-un anumit motiv urca la volan si merge in drum lung si din nefericire sa intre in el prietenul lui cel mai bun cu un supersport si in urma impactului prietenul lui motociclist sa moara .....

 

3.Am foarte multi prieteni care au supersportive si stiu cat ii dau ...merg cu 299 km/h saptamanal si nu numai.....cand patesc dau vina pe toti din jurul lor :conzervar neatent ,cum de nu-ia vazut ca vin cu 299....de ce nu se asigura?.....

 

4.Din pacate sunt cazuri reale in care motociclistul merge regulamentar si un sofer ii taie calea ,dar in acele cazuri cu un procentaj foarte ridicat motociclistul personal ne povesteste patania....moto julit si un pic indoit ,....si in nici un caz masini rasturnate si alte chestii.....imi vine sa plang!

 

R.I.P. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Xander! Ai pus punctul pe i! Esti boier... ce bei? Si ai grija ca cand merge aia la volan, chiar daca ie motociclisti, ie nebuni rau de tot, ie roacheri stanisti care ucide babele pe trecere de petoni...!

I n rest, numai de bine! foarte bine pusa problema...

P.S. De cand ai motor si cati ani ai Xandere? si aaa....

ne pui si 9 o poza cu Versysul tau? E un motor superb... jur ca da!

Editat de hondaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Clau C... m-ai convins... desi raman la parerea ca si cu si fara politie, idiotii raman idiotii, inteleptii raman intelepti si taurii nu vor deveni mielusei.... got mt? :)

Numai bine...

 

Concluzie... daca politia isi facea datoria... nu scapa ala cu doua milioane, ci cu cel putin 4! Iar caruta nu avea ce cuat pe drum, ca nu avea ala cu caruta atatia bani de spaga.... asta era ideea? Daca gresesc, te rog sa ma corectezi...

daca politia isi facea datoria ii lua permisul,urmarea?el ramanea in viata iar data viitoare era mai prudent la gaz.despre caruta nu avem ce discuta,politia are obligatia sa le interzica circulatia pe A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...