Sari la conținut

Ziua Bucurestiului - Miting Moto! 20.09.2007


Placebo
 Share

Postări Recomandate

poate nu am fost foarte clar si la obiect: niste ministri au zeci de memorii pe masa, toate importante pentru cei care le-au scris; chiar in forma actuala, memoriul "nostru" este stufos si anumite lucruri vor fi considerate aberatii nejustificate (e.g. a doua bara longitudinala la balustrada de protectie pe autostrada; sa-i fi spus asta lui Miron Mitrea, ca se tavalea de ras); diferenta intre un memoriu si altul din acea stiva de zeci pentru a fi citit, inteles si aplicat este sa fie clar si la obiect, fara prea multe puncte si cereri. deci revin: nu merge strategia sa cerem top si obtinem ceva.

 

asa ca, in acest moment sugestiile de genul "hai sa punem si asta ca trebuie" sunt irosire de resurse. nu spune nimeni ca nu este o idee buna, doar ca nu mai are loc. cititi topicul cu asociatia motociclistilor /index.php?...6162&st=390 si aveti un exemplu unde dupa 6 luni de dezbateri si 40 de pagini de idei totul e ca in prima zi. daca ma supar in 10 zile am asociatia lu' cine vreti voi infiintata

 

energie vad ca este si e pacat sa fie irosita. sugestia mea ar fi sa luati initiative si cereti ajutor sa le finalizati. sigur veti gasi si primi sprijin.

 

vreti un exemplu? de la pranz am inceput sa traduc "de voie" un tutorial despre moto pe care vreau sa il postez la incepatori (exista acolo ca link pe internet, dar nu toti stiu engleza la nivel avansat). ma va ajuta si un prieten (ca are 400 pagini tutorialul); caut un experimentat in moto si bun cunoscator al limbii engleze sa faca un review; care te bagi? sa nu mai zic de ajutor la tradus. cam asta cred ca ar fi atitudinea corecta, parerea mea.

 

va urez seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 380
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cu asociatia, vorbesti prostii. noi asteptam 30 zile numa sa se scrie hotarirea judecatoreasca. daca o faci pe bune s-ar putea sa ai si problema cu cenzorul, si p-aia cu cazierul fiscal, p-aia cu banii, gasirea unui statut convenabil,....

incearca sa gasesti tutorialul ala tradus. e posibil sa fie deja in limba romana.

 

nu stiu ce intelegi prin "data trecuta". pina acum ora este 17:30 pentru adunare (sper eu totala) raminind micile datalii de hotarit, instructajul, eliminarea celor ce nu corespund, razgindelile, interviuri, filmari, poze.... si la 18 sa fim gata de plecare. S-ar putea sa apara mici intirzieri datorate spre exemplu lipsei de "unda verde" pe traseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate as dori sa mai adaugam urmatorul text .

 

 

IV. Modificări legislative

e) Cainii fara stapan sau alte animale domestice nesupravegheate : Aceste categorii prezintă un pericol pentru siguranţa şi chiar viaţa tuturor participanţilor la trafic. Au avut loc accidente rutiere datorate acestor categorii, care au avut drept rezultat vătămarea gravă sau chiar decesul persoanelor implicate.

Considerăm necesară iniţierea unor măsuri legislative care să dispună prevenirea unor astfel de evenimente şi sancţionarea persoanelor responsabile pentru prezenţa pe carosabil a câinilor fără stăpân şi a altor animale domestice nesupravegheate.

 

 

 

Atentie la textul memoriului/petitiei sa nu aiba greseli de scriere ori de ortografie.

Editat de ozzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit memoriul si sunt intru totul de acord cu el si il sustin ,fac tot posibilul sa vin si eu la arc .

Sper sa se rezolve macar un sfert din cate sau propus .

 

 

 

 

Asfalt uscat tuturor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca ar trebui sa ii luam de urechi pe proaspetii motociclisti care obtin motociclete drept cadou de la parinti,si merg cu niste viteze inimaginabile pe bd Magheru sa impresioneze fetele.Multi dintre acestia au stricat imaginea motociclistului si a tot ceea ce e frumos in viata de motociclist.Eu am deseori ocazia sa stau prin poligon,si ii aud vorbind ce motociclete isi vor lua cand vor avea permisul,si ma ingrozesc.Cred ca ar trebui sa se introduca in legislatie, o limitare de cmc in functie de vechimea permisului,ca sa opreasca teribilismul.Sau extrapoland fara sa devin paranoica,producatorii de motociclete nu ar trebui sa introduca pe piata rachete pe doua roti,pe care sa le cumpere oricine si sa le testeze in traficul marilor orase.Revenind cu picioarele pe pamant,desi poate pare sadic ce spun eu,pentru multi dintre acesti pusti teribilisti care vor sa impresioneze fetite cu fusta scurta, selectia naturala isi va spune cuvantul.Feriti-va singuri pielea,ca nu are grija nimeni de voi in trafic!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar confundati cmc cu kW?

 

n-au nici-o legatura serioasa. cmc are cu alte unitati de masurare a volumului si kW cu alea de putere (e "frate bun" cu HorsePower-ul adica cu calu putere)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ajuta cu nimic daca exista in legislatie ,si nu se aplica.Ideea e ca sunt oameni cu permisul proaspat luat,care conduc RR,si asta nu e bine deloc,pentru ca majoritatea dintre ei,nu au rationamentul ca motocicleta este o mare responsabilitate.Cunosc un motociclist cu peste 35 de ani vechime de condus,care a batut Romania si Europa,si nu a avut in viata lui vreun incident cu motocicleta,si care mi a marturisit ca cel mai mult in Bucuresti a avut 70 km/h.Ma inclin in fata lui ,si imi doresc sa am si eu 70 de ani si sa conduc motocicleta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca ar trebui sa ii luam de urechi pe proaspetii motociclisti care obtin motociclete drept cadou de la parinti,si merg cu niste viteze inimaginabile pe bd Magheru sa impresioneze fetele.Multi dintre acestia au stricat imaginea motociclistului si a tot ceea ce e frumos in viata de motociclist.Eu am deseori ocazia sa stau prin poligon,si ii aud vorbind ce motociclete isi vor lua cand vor avea permisul,si ma ingrozesc.Cred ca ar trebui sa se introduca in legislatie, o limitare de cmc in functie de vechimea permisului,ca sa opreasca teribilismul.Sau extrapoland fara sa devin paranoica,producatorii de motociclete nu ar trebui sa introduca pe piata rachete pe doua roti,pe care sa le cumpere oricine si sa le testeze in traficul marilor orase.Revenind cu picioarele pe pamant,desi poate pare sadic ce spun eu,pentru multi dintre acesti pusti teribilisti care vor sa impresioneze fetite cu fusta scurta, selectia naturala isi va spune cuvantul.Feriti-va singuri pielea,ca nu are grija nimeni de voi in trafic!!!!

 

 

asta nu este o solutie. in franta nu ai voie sa conduci motor cu mai mult de 100 cai putere, nu conteaza cata experienta ai.... si motociclistii de acolo sunt foarte revoltati, fac proteste, etc... si mi se pare normal. prevederea cu 25 kw maxim in primii 2 ani este foarte buna, pacat ca nu se respecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT....AS FII VRUT TARE MULT SA POT PARTCIPA LA ACEST MITING DAR V-ATI ALES ORA DE DEFILARE PREA TIRZIE. NOI CEI DIN AFARA BUCURESTI-ULUI TRE SA NE INTOARCEM SI ACASA.

CEL PUTIN EU VORBESC IN CAZUL MEU, CARE SUNT INCEPATOARE SI CHIAR NU E PLACUT SA FACI AUTOSTRADA NOAPTEA.

CIND ATI PUS ORA ASTA PT MITING V-ATI GINDIT SI LA MOTOCICLISTII CARE VIN MAI DE DEPARTE? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci: e ora stabilita de Prefectura (organizatoarea). Daca mitingul era organizat de motociclisti, sigur nu-l puneam la ora aia decit daca asa vroia majoritatea participantilor. unora e probabil sa li se para prea devreme (pt ca nu au cum sa ajunga de la servici.

e miting gindit pt Bucuresti, de ziua Bucurestiului (chiar pe ultimul rind al anuntului vei vedea ca "Bucurestiul e oras pilot"; ceea ce inseamna ca se vor face si in alte orase) insa prezenta motociclistilor din alte orase este binevenita IN LIMITA POSIBILITATILOR si chiar apreciem eforturile facute.

 

si nu mai scrie cu caps ca ne dai impresia ca tipi la noi si ne simtim vinovati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT....AS FII VRUT TARE MULT SA POT PARTCIPA LA ACEST MITING DAR V-ATI ALES ORA DE DEFILARE PREA TIRZIE. NOI CEI DIN AFARA BUCURESTI-ULUI TRE SA NE INTOARCEM SI ACASA.

CEL PUTIN EU VORBESC IN CAZUL MEU, CARE SUNT INCEPATOARE SI CHIAR NU E PLACUT SA FACI AUTOSTRADA NOAPTEA.

CIND ATI PUS ORA ASTA PT MITING V-ATI GINDIT SI LA MOTOCICLISTII CARE VIN MAI DE DEPARTE? :)

 

Prezenta celor care pot veni din tara este binevenita :) . Am vazut pe subforumul dedicat comunitatii din Arges ca si-au anuntat prezenta mai multi pitesteni ( :lol: ;) ). Poate vorbesti cu cei ce vor veni si puteti merge in grup, daca singurul impediment este mersul pe noapte, ceea ce iti va face mai usor drumul inapoi. E si o ocazie excelenta pentru a te initia in mersul in coloana (daca nu ai mai mers). De la Pitesti la Bucuresti iti faci incalziea ptr miting, apoi inapoi la Pitesti o sa ti se para mai usor. Asadar, daca poti veni, esti binevenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as avea o propunere legata de "echipament" adica nu numai casca sa fie obligatorie ci si hainele corespunzatoare, special facute pt moto. Cu ce e un picior, o mana, o coasta, doua, trei..poate mai rau <<internal damage>> mai putin importante decat capul?

 

lucrezi la o firma producatoare de echipamente moto?

lipsa echipamentului nu prea poate produce un accident asa ca purtarea lui trebuie sa ramana optiune personala. fara casca nu e bine ca iti intra ceva in ochi, nu mai vezi si faci buf. si poate nu numai tu.

 

1kw=1,36 cai putere. 25kw=34cp

 

bai, s-a intors rosalynda? :)

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modificarile propuse in we vor fi analizate.

Daca exista grupuri care vin din alte zone/localitati poate ar fi indicat sa poarte un steag/insemn cu zona/orasul sa se observe in trafic de uniunea motociclistilor din tara. Bine, asta daca nu ii incomodeaza in trafic. Este o ideie ...

 

Astazi seara speram sa ne intalnim cu reprezentantii politiei rutiere astfel incat maine la prima ora sa pot posta cate trasee avem si care sunt acelea.

 

Miercuri la Ursu, la o ora pe care o voi anunta, reprezentantii AMR, Urban, Gloria sunt asteptati alaturi de daci la sedinta de finalizare a detaliilor,daca o sa ploua sau va fi foarte frig din lipsa de spatiu si intrucat vor fi prezenti si prefectul si sefii politiei rutiere in sedinta vor intra in sedinta doar cate 2 membri din fiecare organizatie. Acestea au datoria sa comunice celorlalti toate deciziile luate in cadrul acestei sedinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

asa ca, in acest moment sugestiile de genul "hai sa punem si asta ca trebuie" sunt irosire de resurse. nu spune nimeni ca nu este o idee buna, doar ca nu mai are loc. cititi topicul cu asociatia motociclistilor /index.php?...6162&st=390 si aveti un exemplu unde dupa 6 luni de dezbateri si 40 de pagini de idei totul e ca in prima zi. daca ma supar in 10 zile am asociatia lu' cine vreti voi infiintata

 

va urez seara buna

 

Frumoase ganduri, tinand cont ca o mana de oameni se chinuie din resurse proprii sa infiinteze o organizatie care sa fie de folos tuturor intr-un fel sau altul, care sa poata fi luata in seama atunci cand solicita ceva, care sa fie non-profit si neutra dpdv politic. Frumoase ganduri ! Si in mod normal este liber oricine sa infiinteze orice, tinand cont ca unii o pot face in doar 10 zile :lol: . Ma gandesc de ce nu ai intervenit in aceste 6 luni sa dai o mana de ajutor ... :)

Invit pe toata lumea sa te laude, dar nu aici, ca nu pentru asta avem acest forum ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu moment de reculegere si lumanari aprinse sub arcul de triumf.

 

S-a vorbit si cu domnul prefect al Capitalei si a fost de acord ca la final, dupa ce ajungem la Arc, sa parcam motoarele la locul obisnuit (intrucat numarul motocicletelor va fi foarte mare, avem acordul de a parca motoarele si pe aleea parcului, ca sa incapa toate) si apoi sa mergem sub Arc si sa aprindem lumanari. Aduceti va rog si poze cu cei ce au murit in accidente de motocicleta (nu ogrish, poze cu ei din timpul vietii, eventual numele sub poza si data mortii) si lumanari, CAT MAI MULTE LUMANARI. Vom pune pozele pe jos si lumanari pe langa ele. De preferat candele, ca nu avem de ce sa sprijinim lumanarile "clasice" si pot fi indepartate mai usor de cei de la salubrizare dupa eveniment. Va multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...