Sari la conținut

Rezervor de benzina fisurat


Postări Recomandate

Rezervorul de benzina la Jawa mea are la pertea inferioara o piesa metalica sudata (robinetul de benzina). Chiar de acolo unde este sudat robinetul de rezervor se prelinge

benzina. :P Cade cam o picatura la 30 de secunde. Sub motocicleta este mereu o balta uleioasa din aceasta cauza. :blink:

Am inercat sa o lipesc cu un "red gasket" la tub, dar nu a tinut; benzina l-a atacat si a cazut.

Stie cineva vreo solutie....vreun produs minune.???

 

PLEASE!!! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu merge cu cele doua variante de mai sus, fa o treaba adevarata si golestel si mergi cu el la un service si alamestel.

Reparatia va fi trainica.

 

PS. Poti sa o incerci din prima. Iti garantez ca te va costa mai putin decit daca le vei incerca pe amindoua variante. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poxipol si alte substante sunt solutii temporare si nesigure. Principala cauza ar fi faptul ca nu poti curata bine zona iar cea mai buna pentru asta este flacara de la autogen (argon :blink: ), asa ca da-l jos, damfuieste-l (spalat bine ca sa nu bubuie) si alameste-l.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am intrebat la un magazin de piese auto mi-au spus ca poxipolul ar fi bun (nu il ataca benzina). Culmea este ca imi aduc aminta ca am folosit chiar poxipol. Insa bineinteles, nu am putut curata foarte bine zona inainte de aplicare. :blink:

Sunt constient ca asta e o solutie temporara (adica pana o vand) B) .

Lasand gluma la o parte, in putinul timp liber pe care il am de-abia astept sa "calaresc", nu sa demontez rezervorul.

Mersi mult pentru raspunsuri.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am intrebat la un magazin de piese auto mi-au spus ca poxipolul ar fi bun (nu il ataca benzina). Culmea este ca imi aduc aminta ca am folosit chiar poxipol. Insa bineinteles, nu am putut curata foarte bine zona inainte de aplicare. :blink:

Sunt constient ca asta e o solutie temporara (adica pana o vand)  B) .

Lasand gluma la o parte, in putinul timp liber pe care il am de-abia astept sa "calaresc", nu sa demontez rezervorul.

Mersi mult pentru raspunsuri.. :P

Antunci de ce am mai discutat pe tema asta. Doar ca sa pui un topic.

Auzi : cum sa lipesc un rezervor fara sa il dau jos, fara sa il degresez, etc...... fara sa fac mare lucru???

Bate din palme, pocneste din degete si o sa vezi ca poate merge ....sau NU.

 

Nu te supara frate dar nu mai cere pareri despre cum se face un lucru daca nu vrei sa faci cu adevarat acel lucru.

 

PLIMBARE PLACUTA SI AI GRIJA CA MOTRU SA CONSUME MAI MULT :huh: :huh:

STAPANU STIIIEEEE. :nono: :huh: :smoke: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spalat bine ca sa nu bubuie

 

Lasat cu apa calda in el ca sa iasa gazele! Si foloseste autogen ca ala e cel mai sanatos. Stiu de cazuri in care a mers poxipolu' da' era vorba de fisuri laterale care au permis o buna curatare inainte de aplicare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cositorirea e solutzia cea mai ieftina si tzine la fel de bine. Daca il alamesti o sa trebuiasca sa il si vopsesti dupa aia pt ca se arde voseaua de pe el.

 

Dupa cum citesc mai sus nu ai timp sa repari rezervorul....in cazul asta

mai e o solutzie. Iei o conserva, ii tai capacul dupa care ii faci o toarta dintr o sirma. Apoi legi "galetutza" de robinet in asa fel incit benzina sa picure in ea. Inainte de a pleca cu motorul torni benzina adunata in rezervor si bagi "galetutza" in geanta sau o asiguri cu de robinet cu niste sirma de balot sa nu o zboare vîntul. :wave: :huh: :moron:

 

Solutzia mai are un avantaj. Numarind picaturile adunate in conserva se poate calcula timpul scurs de la ultima golire. :ph34r: :drums:

Editat de Vreau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...