Sari la conținut

Accident pe Apusului 12.01.2005


SVR
 Share

Postări Recomandate

Ieri 12.01.2005 ar fi putut fi ultima mea zi de viata.

Dar cred ca DUMNEZEU a vrut sa mai traiesc. Am avut

un accident cu motocicleta in timp ce veneam seara

spre casa. Scenariul este "clasic" deja. Pe strada Apusului o "proasta la volan"

mi-a iesit in fata cu masina de pe trotuar fara sa se

asigure. Am incercat sa evit impactul virand spre

stanga in ultimul moment, dar nu am reusit si am

intrat in aripa stanga fata a masinii. In urma

impactului si eu si motocicleta am fost aruncati in

aer cativa metri dupa care am aterizat pe asfalt.

Norocul meu a fost ca nu am avut viteza, in jur de

40km/h, fiindca era intuneric si ceata si ca eram echipat complet cu cizme, pantaloni

geaca si manusi de piele iar pe cap am avut casca

integrala buna. Motorul este destul de grav avariat

dar cred ca se poate repara. E doar o chestiune de

timp si de bani, dar depinde de cei de la Ardaf.

Eu am scapat doar cu mana stanga in ghips (am policele

fracturat) si cateva zgarieturi neinsemnate la

genunchiul drept. Ma doare un pic si umarul drept, pe

care am aterizat in cadere, dar nu a iesit nimic rupt

la radiografie si deja dupa o zi ma simt mai bine.

Sper sa ma refac cat mai repede si sa imi vad de

treburile mele.

Acesta este primul accident grav pe motocicleta in ultimii 20 de ani de cand am "A"-ul. Am mai cazut prin padure dar alea sunt nesemnificative.

 

Postez aici pentru ca sa invete si altii din greselile mele si sa nu le mai repete si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca as avea nevoie de sfaturi privind recuperarea banilor de la Ardaf si repararea motocicletei (in regie proprie sau la service). Maine ma duc la ei fiindca de abia in seara asta am luat de la Politie toate hartiile. necesare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur Dumnezeu a tinut cu tine, bine ca nu a fost mai rau si iti doresc o insanatosire grabnica si CREDETI-MA FRATILOR chiar acum cand va scriu AM NISTE NERVI :wave: ia-si omora cu bataia pe astia cu conservele si cine p...a mea le da la astia permisul bai nene nu ii vede nimeni cat de incompetenti sunt uni, chiar astazi era sa ma calce si pe mine unu pe trecerea de pietoni si era chiar de la mine din bloc(abia astept sa il intalnesc) :ph34r:

MESAJ PENTRU TOTI MOTOCICLISTII DATI-LE FRATILOR OMOR LA ASTIA INCOMPETENTII CUM II PRINDETI IN TRAFIC CA AU COMIS-O :drums: :huh:

si eu sunt sofer si de A si de B dar bei nene nu imi dau seama cum se iau permisele astea in ziua de azi .

ORICUM VA DORESC LA TOTI MULTA SANATATE SI AVETI GRIJE BEY FRATILOR CA ASTIA PARCA SUNT PUSI PE NOI :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu dupa ce am venit "din excursie cu salvarea" de la Municipal.........

Ce kiloti frumosi ai :huh:

 

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, ca noroc ai (ai scapat usor)! Insanatosire grabnica! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave: Insanatosire grabnica si tu si motoru'!!!Sa ne spui si continuarea,ce-a patit proasta-apropo,ce masina avea?Ea ce facea de nu s-a asigurat?Vorbea la telefon,nu?Am o boala pe astea....S-auzim de bine!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave: Insanatosire grabnica si tu si motoru'!!!Sa ne spui si continuarea,ce-a patit proasta-apropo,ce masina avea?Ea ce facea de nu s-a asigurat?Vorbea la telefon,nu?Am o boala pe astea....S-auzim de bine!

Masina este un opel rosu din 78 si e parcata pe trotuar pe Apusului.

Politia i-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala. Cand ajung si la proces va spun cum a fost. Nu cred ca vorbea la telefon, probabil cu copii care erau in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MESAJ PENTRU TOTI MOTOCICLISTII DATI-LE FRATILOR OMOR LA ASTIA INCOMPETENTII CUM II PRINDETI IN TRAFIC CA AU COMIS-O  :huh:  :wave:

Eu cand am zis asta, mi-a sarit lumea-n cap ca-s violent.

Mah, bine c-ai scapat cu bine si insanatosire grabnica. Esti tanar si te refaci rpd.

 

Bafta mare si sanatate.

 

P.S. frumos crosheu de stanga dai acum cui te supara, nu ? :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleo...

 

Bine ca este numai atat, dar am incredere in calitatile tale de cascador.

Razvan stiiieee...... ( vezi plimbarea prin muntii Vrancei ..... podul....piriul...).

 

Doamne ajuta la o insanatosire grabnica si fara urmari.

 

PS: motorul este cam sifonat.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave: :moron: Naspa faza...shit happends...singura consolare e acum sa zici "bine ca n-a fost mai rau".

 

Stiu motorul,ne-am intalnit zilele trecute la semafor la Stefan cel Mare...pacat de el, si eu ma screm de cateva luni sa dibuiesc un Dominator...

 

P.S. Motorul pare "dauna totala" din punctul de vedere al asiguratorului, iar din punctul nostru de vedere "recuperabil" dupa ce iti aduci de afara un Dommie fara sa platesti vama, pt piese, eventual cu motorul explodat sa fie mai ieftin. Deci stai linistit ca nu e dracul chiar asa de negru, la primavara vei fi iar calare. :huh:

 

 

P.S.Pentru mai multe detalii despre cum te lupti cu asigurarile, vb pe PM sau YM, ID " axacuscame " .Sunt si eu in plina batalie cu Asiromul si aproape am scos-o la mal, stiu ce si cum trebuie facut :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca as avea nevoie de sfaturi privind recuperarea banilor de la Ardaf si repararea motocicletei (in regie proprie sau la service). Maine ma duc la ei fiindca de abia in seara asta am luat de la Politie toate hartiile. necesare.

Insanatosire grabnica!

 

Te duci frumos la un service autorizat de motociclete se intocmeste o constatare a pieselor deteriorate dupa aceia la un magazin si ceri sa se faca o calculatie a preturilor pe fiecare piesa in parte, un pret total cu stampila magazinului, te intorci la serviceul anterior si sa-ti faca o oferta de pret ptr montarea demontarea schimbarea vopsirea etc

Te prezinti la firma de asigurari si langa documentele trase le xerox faci o cerere scrisa cu data si sa te inregistreze cu cererea respectiva.

Te asigur ca preturile cerute vor fi aproape cat motocicleta toata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

la capitolul recuperat banii, cred ca pot sa intreb si eu (stiam 2 persoane care au lucrat acolo, un agent si un "director") desi nu promit raspunsuri diferite fatza de ale lui Ati, dar incerc sa dau telefon macar.

in principal cam asta e traseul hartiilor (din cate stiu si eu)

Insanatoshiere grabnica.

Apropos, itzi recomand o retzeta foarte cu oua de prepelitza (crude dimineatza pe stomacul gol unul pe zi), testata personal (super vitamine si tot ce trebuie pentru organism in situatzii de genul asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a ajunge la faza in care ceri devize de reparatii si piese de la service/importator, trebuie sa faci constatarea daunei la un asigurator, moment in care trebuie sa stii tot ce e belit pe motocicleta, fie si numai zgariat.Daca nu te pricepi, intai te duci la un mecanic si iti faci o lista cu tot ce e stricat, iar la constatare ii arati cu gdegetul pe motor punct cu punct inspectorul, insistand ca piesa cutare nu se poate repara,ci numai inlocui.De exemplu in caz de furca stramba inspectorul iti zice sa o repari/indrepti tuburi, iar tu ii explici ca nu se poate,nici un service nu iti face asa ceva, este element vital de siguranta samd.

 

Eu mi-am facut o lista completa cu tot ce era atins si tot am uitat sa-i bag in ochi inspectorului o scarita polizata :huh:

 

Inspectorul va fi foarte amabil in cazul unei manete indoite sau oglinda crapata, va da inlocuire, dar la piese importante care costa foarte mult ,chiar daca se vede clar ca nu se poate indrepta/repara, iti va da"reparatie" sau "verificare" in service. :wave: Asta presupune ca tu bagi motorul in service, aia il demonteaza si astepti pe urma sa vina inspectorul sa pipaie piesa si sa-i demonstreze mecnicul ca e irecuperabila.

Din ce vad eu in poza chiar si numai piesele clar de inlocuit, la preturile oficiale ale reprezentantei, te arunca peste valoarea motcicletei calculata de asigurator (probabil sub 2000 de euro),ceea ce inseamna dauna totala.Dauna totala inseamna ca primesti 75% din valoarea calculata de ei plus epava, bani cu care poti sa faci linistit reparatiile cu piese la mana a doua,fara sa iti trebuiasca acte doveditoare la piese si manopera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija mare cu asigurarile, unii sint niste nemernici. Pe un prieten l-a facut praf un timpit cu o dacie, omu' avea un ZX9 impecabil, a fost dauna totala si porcii aia i-au evaluat motocicleta la 1000 de euro :huh: :wave: . Acu' tre' sa se judece cu aia si cu boul care l-a accidentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cota maxima e uzura care se poate aplica la un motor mai vechi de 10 ani e 85% din valoarea de nou, deci valoarea ramasa e minim 15%.

Daca l-au evaluat la 1000 de euro, inseamna ca au luat in calcul un pret de nou de 6.666 euro, ceea ce e o mare magarie.Un zx9 nou sare de 10.000 :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...