Sari la conținut

Noile Gsx-r600 Si 750 2008


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Se pare ca si Suzuki au facut modificari minore la modele. Deci la anul cel mai probabil tot Honda ramane nr 1 la 600 cmc.

Lista de schimbari (fara cele estetice):

 

-The Zook's Twin Swirl Combustion Chamber (TSCC) has a new shape to it, which engineers promise will "reduce shrouding of intake valves at low lift, enhancing cylinder charging and thus increasing power output."

-Cylinder head refinements consist of more efficient intake ports and castings with thinner, lighter walls. The TSCC's new shape combined with new forged aluminum-alloy pistons increases the compression ratio from 12.5:1 to 12.8:1.

-Changes from last year's design are the valve's bucket tappets, with the intake's 26mm tappets unchanged, but the exhaust side tappets swelling from 24mm to 25mm. Suzuki claims the exhaust tappet changes "work with a cam profile designed to increase acceleration coming off corners."

-The size of the ventilation holes linking the cylinder bores beneath the piston stroke, which have enlarged from 39mm to 41mm. Allowing the air to escape quicker, Suzuki PR promises the ventilation change "further reduces internal pumping pressure and mechanical power losses."

-new 10mm NGK spark plugs, promised to deliver a hotter spark with a smaller, lighter 20mm ignition coil (down from 22mm). Suzuki also boasts a lighter more compact starter motor (0.342-lb lighter at 1.9 lbs) and a more powerful generator to keep the electronic systems juiced

-slipper clutch is back. This time the back-torque-limiting design features a "new internal ribbing inside magnesium clutch cover and oil pan" to trim down mechanical noise.

-the '08 pipe bigger than last year's stubby silencer. As expected, more stringent emissions standards are to blame for the larger triangular-shaped silencer.

-all-new ECM (Engine Control Module). Lighter than last year's model by 40 grams, the new little black box is also narrower and thinner.

-On top of controlling fuel injection, the ECM's 32-bit processor crunches the numbers for the new Suzuki Drive Mode Selector (S-DMS)

-The Suzuki Dual Throttle Valve (SDTV) is back for '08, with the double-barrel throttle bodies carrying new injectors. This year the compact injectors have swapped out '07's four larger holes for eight smaller holes to increase fuel atomization. The primary injectors have been repositioned at a steeper 41-degree angle. -Controlled by the ECM, the fueling is more efficient and along with the exhaust catalyzer and O2 sensor, ensures the Gix Six complies with tougher Euro-III and EPA emissions requirements.

-Changed for '08 is the die-cast aluminum-alloy subframe, which shaves off 125 grams

-the 0.5-liter (0.13-gallon) increase in the fuel tank to 17 liters (4.5 gallons).

-The '08 GSX-R600 wheels are lighter and stronger, with the aluminum-alloy units utilizing a new curved, three-spoke design. Although the same size as last year, the wheels' weight differential compared to '07 is 430 grams (0.95 lbs), with a 180-gram reduction up front and 250-grams in the rear.

-Four-piston Tokico calipers, with staggered 30mm and 32mm piston sizes, still clamp down on 310mm rotors up front, but this year's rotors have slimmed down from 5.5 to 5mm thick (a common move for the '08 crop of sportbikes). The single-piston caliper/220mm rotor configuration in the rear also features a 5mm-thick disc.

 

Pe scurt ceva modificari minore la motor, sasiu f putin usurat (vreo 200g), si ditamai evacuarea pentru a scoate cat mai bine la testele de poluare.

Ce e cu adevarat ridicol este Drive mode selector-ul. Ca la gixxerul de 1000 ai 3 mape de ECU, A, B si C. A e toata puterea, B si C taie semnificativ din ea. Ce naiba avea nevoie 600-le de asa ceva?

Partea estetica e subiectiva, dar mie nu-mi place deloc. Mi se pare ca 2006-le arata mult mai bine.

 

Ma rog, articolul complet si toate pozele aici: http://www.motorcycle-usa.com/Article_Page...5368&Page=1

post-7068-1191128658_thumb.jpg

post-7068-1191128667_thumb.jpg

post-7068-1191128673_thumb.jpg

post-7068-1191128682_thumb.jpg

post-7068-1191128689_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ca un necunoscator, imi exprim si eu libera opinie:) (estetic macar, daca tehnologic nu ma pricep).

 

 

Tobele alea arata odios, designerii japonezi au luat-o pe aratura in ceea ce priveste evacuarile.

 

Cea mai penibila mi se pare cea de pe noul ZX10R.

Dar nici astea de pe GSX-R nu-s mai 'prejos'.

 

Aveau un stil aparte cu farul ala de pe editiile precedente, acu l-au 'latit' ca sa ce? sa semene cu ZX10R, 1000RR, R1?

 

Si nu stiu, l-au desenat in asa fel de zici ca-i o floricica inflorita, cam GAY (Zic eu).

Iar oglinzile alea sunt si ele ..cam gresite.

Dar...e o chestie de gust,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti se plang de tobe urate,dar cam nimeni nu merge cu ele stock...

 

Asta nu-i o scuza pt fabricanti...sa-si bata joc din ele (estetic).

 

Sa stii ca sunt multi/multe care-si iau motor nou si nu prea umbla la el (modificari(estetice) ma refer)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce naiba .... parca ar fi acelasi motor, numai ca e denumit altfel. si codita si toba parca nu se mai face diferenta intre marci.

 

am ajuns la concluzia ca toti designerii astia stau cu totii la bere si azi face honda maine yamaha poimaine .....

:bigstar: ciudate dar frumoase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce naiba .... parca ar fi acelasi motor, numai ca e denumit altfel. si codita si toba parca nu se mai face diferenta intre marci.

 

am ajuns la concluzia ca toti designerii astia stau cu totii la bere si azi face honda maine yamaha poimaine .....

:bigstar: ciudate dar frumoase

 

 

Vezi de aia mai exista Ducati, BMW, Aprilia... :D (desi Aprilia e :bigstar: cam japoneza acu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie oglinzile astea cu semnalizare mi se par, vorba unui ante-scriitor, cam..GAY. Asta lasand la o parte aspectul TOTAL nepractic (o trosnesti nitel de un RATB, poc - trebe so schimbi. :bigstar: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O avea GSXR-ul o tona de boli estetice si practice, dar oglinzile nu sunt una dintre ele. In afara de faptul ca au bratele prea scurte (valabil pt 99% din vitezane) si iti cam vezi coatele ele sunt foarte practice. Semnalizarile incluse sunt mult mai la intaltime si mai vizibile, iar sistemul de rabatare e super. Necesita foarte mica forta si eu le rabatez de 3-4 ori in drum spre servici cand n-am loc printre masini.

Oglinzile in sine sunt destul de rezistente, si pentru ca se rabateaza foarte usor e destul de improbabil sa le spargi. Eu am picat cu motorul blocand fata intr-o frana de urgenta si oglinda a scapat cu zgarieturi care abia le vezi cu ochiul liber. De asemenea am am atins tot cu cea din dreapta fundul la un camion pe la ~25-30 kmph si tot asa s-a rabatat.

 

@CobraArt Evacuarea stock o pastreaza multa lume. Are totusi avantajele ei, pe langa faptul ca cele aftermarket costa cam 10% din pretul unui 600 nou nu te futuroxeste la creier la drumuri lungi, nu necesita tuning pe dyno (fara de care poti pierde lejer caluti cu o alta toba), e mai rezistenta in timp, n-ai pb cu politiunea, vecinii, etc

 

@insider Bmw, Aprilia si Ducati nu fac supersporturi. Deci...

Editat de Silenti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evacuarea stock o pastreaza multa lume. Are totusi avantajele ei, pe langa faptul ca cele aftermarket costa cam 10% din pretul unui 600 nou nu te futuroxeste la creier la drumuri lungi, nu necesita tuning pe dyno (fara de care poti pierde lejer caluti cu o alta toba)

 

daca schimbi doar finala nu cred ca pierzi cp, castigi doar un alt fel de sound. corecteaza-ma daca gresesc.

 

cat despre partea cu oglinzile sunt total de acord, le rabatez cat ai zice peste, arata bine, sunt finisate bine si personal imi plac foarte mult oglinzile cu semnalizari incluse.

 

offtopic: silenti, tu erai azi pe la 16 la universitate in combinezon gri parca?

Editat de Cristi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de la motor la motor si de la toba la toba. Cert este ca fara un dyno nu poti fi sigur de calitatea rezultatului. Am citit prea multe topicuri pe gixxer.com cu grafice de dyno care arata o scadere semnificativa a puterii (10 cai nu e rar la un 600) dupa instalarea unei evacuari aftermarket inainte de customizarea hartii de powercomander.

Apoi cu evacuare completa, filtru aer, PC si destula munca se ajunge la castiguri destul de mici la preturi mult mai mari decat diferenta intre costul unui 600 si a unui 750, ba chiar a unui gsxr 1000

 

offtopic: da, eu eram, te-am vazut dupa ce ai trecut de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt lectia de motociclism vis a vis de supersport/superbike.

 

Eu faceam referire la design, nu la clasele in care le-ati incadrat voi.

 

Ma refeream la motociclete cu personalitate (stiu Silenti, tu esti genu' mai practic,pt tine designul ,carenajul,culorile, personalitatea...la o moto...sunt mai pe ultimul loc).

 

Oricum,cu riscul de a manca kaka iarasi, tind sa cred ca majoritatea 'riderilor', cei care au permis de maxim 2 ani nu sesizeaza vreo diferenta ,la utilizarea de zi cu zi, intre noul cbr 600rr, R6, ZX6R,GSX R 600.

E doar opinia mea, si sincer nu am pe ce sa o bazez....decat pe niste speculatii...

 

Oricum, revenind la subiect, din punct de vedere estetic, mi se pare ca s-a cam omogenizat piata....cel putin a japonezelor.

 

Si partea proasta e ca si restu incep sa arata a japoneze (vezi fața lui 1098)

 

Nu stiu, nu as putea achizitiona vreodata o motocicleta fara sa-mi placa estetic, ar fi ceva impotriva firii.

 

Iti iei un Tico sau un Matiz si faci abstractie de forma/design pt ca-l iei sa te duca din punctul A in punctul B, cu consum redus,fara bataie de cap, si sa ai unde sa-l parchezi, sa nu te rupa intretinerea lui etc.

 

Dar o motocicleta nu o iei ca sa inlucuiesti un Matiz ...de aia zic ca daca nu are personalitate sau daca nu-ti place si altceva la ea, pe langa 'specificatiile tehnice'....e cam superficiala treaba...

Editat de insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea "buna" daca e sa o iei asa este ca nu prea plange nimeni care si-a luat model 2007 dupa noile modele 2008, si asta e valabil cam la toate vitezanele :bigstar: Si cel mai probabil urmatoarele modele cu adevarat noi (nu upgradeuri) vor apare in 2010.

 

@insider - daca am de ales intre doua motociclete cu pret si specificatii identice, numai ca una arata ca dracu si alta misto nu sunt nebun sa nu mi-o iau pe cea care imi place mai mult estetic. Problema e ca alegerea asta nu se regaseste nicioadata in realitate.

Si alea nu sunt clasele in care le-am incadrat noi, sunt clasele din care fac ele parte. Cand ai nevoie de supersport nu prea poti sa-ti iei un BMW K S pentru ca oricat de rar si frumos ar fi are 220+ de kg la gol si nu pot s-l dau cu spatele din parcare sau are cardan si fac pe mine de frica in curbe cand vine backlash-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da men, I feel you..

 

Ma refeream la clasificarea care ati folosit-o aici, repet, nu sunt atat de retard sa nu stiu cum sunt clasificate ( in mare).

 

Comparatia cu K S e cam nereusita pt ca ala deja e Sport Touring de 1200..

 

Daca ziceai si tu un F800s... :bigstar:

sau incurc eu borcanele?:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ziceai si tu un F800s... :bigstar:

Prea greu, 2 in linie prea putin puternic, transmisie finala pe curea, pozitie inadecvata pentru un sport si pretul... Nu serios, singura ta sansa ar fi un Triumph Daytona 675.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca un necunoscator, imi exprim si eu libera opinie:) (estetic macar, daca tehnologic nu ma pricep).

Tobele alea arata odios, designerii japonezi au luat-o pe aratura in ceea ce priveste evacuarile.

 

Cea mai penibila mi se pare cea de pe noul ZX10R.

Dar nici astea de pe GSX-R nu-s mai 'prejos'.

 

Aveau un stil aparte cu farul ala de pe editiile precedente, acu l-au 'latit' ca sa ce? sa semene cu ZX10R, 1000RR, R1?

 

Si nu stiu, l-au desenat in asa fel de zici ca-i o floricica inflorita, cam GAY (Zic eu).

Iar oglinzile alea sunt si ele ..cam gresite.

Dar...e o chestie de gust,nu?

 

acum stiu si eu... parerile sunt impartite si fiecare cu gusturile lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fiti si voi atat de pesimisti...vedeti si voi partea plina a paharului...

per ansamblu e foarte frumoasa....nu cred ca cineva poate contesta asta sau daca tine neaparat sa o faca inseamna ca el e gica contra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...