Sari la conținut

Echipamentul "comunistilor"


Black Wolf
 Share

Postări Recomandate

Pai daca ai si "geaca de pile" , si "vesta de pile" ce protectii mai ai nevoie?

Otelul de pila are peste 1,5% carbon si este foarte dur!Doamne fereste sa te paleasca vreun conservar , tu fiind echipat asa!Toata masina i-o pilesti de prafu' si pulberea se alege din ea! :laugh:

periculos :wink:

....Nu mam prins. da nah.... :laugh:

Zoster...ms de info :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

hai sa ma bag si eu in seama... : cand imi mai aduc aminte amicii mei sa merg cu motorul(nu al meu...) echipamentul consta din: casca LAZER , manusi TCM , geaca de piele din piele de vitel (groasa da grea rau...)+blugi si bocanci... , sau cand e frig tare, iau combinezonul de piele+ cizme IXS , sa stiu o treaba... de fapt , cand mergi tare chiar te incalzesti... nu mai zic daca se incalzeste motorul motocicletei... deja poate sa si ploua ca tot nu simti nimic!( buna tare pielea asta , dar cam cu greutate... si la drum lung se cam simte)

ciao!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

"Echipamentul" meu:-Casca enduro:Nolan

-Genunchiere:all star

-Cotiere:all star

Si niste manusi madhead saptamna viitoare o sa mi le iau

:cheers: nice nice

Acuma cu sosirea frigului imi iau si eu pielarie cu captushala,manusi cu degete,casca integrala si eventual cagula daca reusesc sami iau una in curand.

Si nu numai pilarie....haine groase si pe cat posibil impermeabile...e umiditate mare si intra usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: nice nice

Acuma cu sosirea frigului imi iau si eu pielarie cu captushala,manusi cu degete,casca integrala si eventual cagula daca reusesc sami iau una in curand.

Si nu numai pilarie....haine groase si pe cat posibil impermeabile...e umiditate mare si intra usor.

...pilarie, pilarie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pilarie, pilarie...

:moto:

 

pilaria netratata la uzina e naspa pt ploae...stiu asta din proprie experienta, cand m-am dat jos de pe motor cu inca 30 de kg in plus dupa o ploae zdravana...a req pilarie...se imbiba cu apa, iarna tine de frig si vara de cald :cheers: e de preferabil musamaua...imitatia de pilarie :)

 

prefer echipamentul teztil, si urmeaza ca pana in primavara sa vina si niste pantaloni cu protectii, pt ca momentan detin geaca si cizmele(ambele probiker, protectii soft)...de manusi n-am nevoie, ca am de box :lol: se pot upgrada cu potcoava pt conservari :lol: tot in gama daruieste conservarului ce-i al conservarului, adica proprii dinti, intra si casca nazi din metal...eficienta la impacul cu cavitatea bucala a dusmanilor :)

 

echipati-va bine ca vin vremuri grele... ;)

 

PS: maine seara pun pozele la echipamentul pe care il am....evident, e minciuna, pt ca nu pot posta poze :lol:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL ...acuma aveti cu ce sa va luati de mine :)

Casca "nazzi" am si eu dar e imitaie si e de fibra dar e destul de rezistenta

e mai efiecient plasticul decat fibra(am testat pe propria piese...pardon, cap :lol: ) :moto: vezi ca-s unele ieftine si marfa pe louis.de :cheers:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mai efiecient plasticul decat fibra(am testat pe propria piese...pardon, cap :moto: ) :) vezi ca-s unele ieftine si marfa pe louis.de :cheers:

Pe louis chiar nu mam uitat...niciodata.

Deobicei echipamentu si castile le iau de pe piata second si sunt chiar multumit.Preturile sunt fff bune si is chesti de calitate,inclusiv "pilaria"

Acuma vreau sa incep sa imi strang bani sa imi iau ceva si cu protectii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

echipament??? adica?

...pile mai Valy !Pilărie... :cheers: nu vrei tu să ceteÂşti topicul ăsta interesant de la cap pană la coadă..

tre sa-ți mai explice omu odată....

 

 

jaka de pile, nădragi de pile, ceptăraÂş de pile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca permiteti o scurta interventie :cheers:

posed echipament textil (IXS) negru ( pantaloni si geaca cu protectii soft ) in culoarea motorului si binenteles bocatele probiker clasice ieftine si bune.

Echipamentul m-a cam usturat la buzunar dar merita :lol: .

Nu am ales pielea chiar daca e cea mai potrivita pentru motor pentru ca e mai greu de intretinut .

Textilele le-am aruncat in masina de spalat seara si a doua zi sunt uscate gata de imbracat :moto:

 

Asfalt uscat si iarna asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand :D cu comunista port urmatoarele:

 

-boxeri negri luati din obor cu 90 de mii 3 perechi :lol:

-sosete negre din bumbac, k din alt material pute picioru'

-tricou d-ala de roacar cu diferite trupe :lol:

-blugi, pantaloni de camuflaj sau de piele astia din urma luati de la tigani importatori cu 400 de mii :moto:

-geaca "de motor" din pele mostenita de la un unchi

-casca open-face sau full, depinde de cat de rece e afara :)

-ochelari de soare (cu protectie redusa)

-fular sau bandana

-manusi fara degete, ca momentan altele n-am ;)

-cizme de chopper Harley Davidson :lol:, sau bocanci (de munte, fie vorba intre noi)

-morcovu' de rigoare

-uneori frustare in suflet ca nu merg mai repede de 70 la ora

-frica sa nu ma opreasca LAPD si sa ma prinda ca mi-a expirat ITP-ul :cheers:

 

...si cam atat

cand o fi buget :) imi iau si echipament adecvat

pana atunci... ma asigur nu de doua ori ci de patru inainte de a face o manevra

 

 

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o jaca de pile cumparata numa' pt moto, si numa' pe moto nu am purtat-o. se pune?

 

clar nu se pune ...

 

momentan detin o cagula, casca full, o geaca din "pile" de vitel si ghete (de munte) ... intentionez sa ma blindez ... am facut drumul bucuresti-braila fara echipament adecvat si pot sa va spun ca nu mai repet experienta ... ride safe :cheers: :burnout:

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai frate eu miam luat o cagula de la pawer motors din buc e doar 3 eur mi se pare destul de buna intra si u pe www.piesemoto.ro si acolo poti face comanda de ce vrei si e si fain ca ti le trim si acasa si mai am si o casca ful face luata din piata de la rusi cu 45 de lei asa provizoriu pana imi strang bani sami iau una calumea si o pereche de manusi cu protecti luata de la first bike si o geaca impermeabila de musama si blugi urmeaza sami iau si eu protecti pt genunchi coate si bocanci ca nici deia nu am ce am sant de stradfa

si camatatca acu vine iarna si nu mai prea umblu cu el

Editat de ninja_981
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte util topicul asta

din pacate afli pe pielea ta abia dupa ce e prea tarziu...

 

dupa ce am umblat vreo 2 ierni la rand cu moto (ca Zorro) in blugi, geaca si bocanci de oras,

cativa ani dupa aceea stiam cu o zi inainte daca se va schimba vremea (in genunchi si la spate)

e inutil sa mentionez ca ai mei ma tocau la cap de fiecare data pe tema asta.

 

partea cu protectia in caz de accident e iarasi valabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si eu cagula la un magazin de pescuit/vanatoare.Pretul e 19 lei.Inca nu miam luat pt k nu mai aveau pe stoc dar intentionez sa imi iau una

Hmmm pe viitor as vrea sa mai imi achizitionez ceva haine din piele(pile :burnout: :cheers: )si mai ales manusi cu degete k am numai fara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar nu se pune ...

 

momentan detin o cagula, casca full, o geaca din "pile" de vitel si ghete (de munte) ... intentionez sa ma blindez ... am facut drumul bucuresti-braila fara echipament adecvat si pot sa va spun ca nu mai repet experienta ... ride safe :D :burnout:

stiu ca e off-topic dar cand ai fost tu la braila :P ... :P

 

 

:cheers: :bounce: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai frate eu miam luat o cagula de la pawer motors din buc e doar 3 eur mi se pare destul de buna intra si u pe www.piesemoto.ro si acolo poti face comanda de ce vrei si e si fain ca ti le trim si acasa si mai am si o casca ful face luata din piata de la rusi cu 45 de lei asa provizoriu pana imi strang bani sami iau una calumea si o pereche de manusi cu protecti luata de la first bike si o geaca impermeabila de musama si blugi urmeaza sami iau si eu protecti pt genunchi coate si bocanci ca nici deia nu am ce am sant de stradfa

si camatatca acu vine iarna si nu mai prea umblu cu el

M-am uitat pe www.piesemoto.ro si sunt chestii destul de faine si la pret accesibil.Ms de site.Am fost astazi la First bike....stau destul de nasol la capitolul echipamente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...