Sari la conținut

Postări Recomandate

Da probabil astia vor cere si mina si pixul cu care sa scris factura in italia ba chiar si in cate nanosecunde sa efectuat semnatura pe foaie ..... ,cat despre carte aia e naspa ca nu am de unde sa o iau ,ala nu mai are cartea de unde a luato ,deja ma gandesc serios ca am un F16 raptor si trebuie imatriculat sau am ceva nava spatiala ......... ,Doamne maica domnului cate acteee, foii ,adevretinte peste adeverinte ,..vai de capul meu :moron:, ma tem ca nu am sa reusesc pentru ca e complicata rau treaba ,deja statul asta imputit te descurajeaza din toate punctele de vedere sa mai faci ceva in loc sa incureajeze omu ca tot platitor esti ,sincer sa fiu nu cred ca exista in halu asta ,in alte tari cum este aici in Romulania ,adica ma duc sa dau banii la stat si ei nu vor ,vor adeverinte mama naibi si ce o mai trebui ca deja o iau razna ,

Nu am mai facut nici un contract de vanzare cumparare am sa al fac dupa ce aduce ala financiarul.

 

asta e problema cand cumperi un lucru de afara.\cel care are cartea de identitate e proprietar. gandeste-te ca unu iti poate vinde motorul, apoi merge cu cartea la politie si asigurari ca i-a fost furat.

nici in germania nu poti inmatricula un vehicul daca n-ai cartea de identitate originala.

degeaba te strofoci.

tu vrei sa cumperi un motor de afara. te interesezi de cerinte pentru a-l putea inmatricula, apoi mergi si-l cumperi.

nu te incadrezi in cerinte, nu il poti inmatricula.

 

sincer, eu nu cred ca tu o sa-l inmatriculezi fara cartea originala. chiar daca e pierduta, iti trebuie duplicat care iti va mfi eliberat de cel care a inmatriculat-o in italia de unde ai luat-o.

 

si mai e o chestie pe care n-o inteleg:

Nu am mai facut nici un contract de vanzare cumparare am sa al fac dupa ce aduce ala financiarul.

cum adica n-ai facut vanzare-cumparare?

deci tu ai un motor in curte, n-ai carte originala, n-ai talon, n-ai dovada ca l-ai adus in tara, n-ai act de vanzare-cumparare... si tot tu esti ala care tzipa..

pe bune acu, de unde stie aia de la cca financiara ca tu nu l-ai furat?

si intreb si eu, cum l-ai adus nene in tara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tu vrei sa cumperi un motor... te interesezi de cerinte pentru a-l putea inmatricula, apoi mergi si-l cumperi.

nu te incadrezi in cerinte, nu il poti inmatricula.

+1 :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum un necaz nu vine singur .....se pare ca am luat teapa vieti mele.

 

Tsunami de adus nu l-am adus eu in Romania .... ,cel de la care l-am luat la adus in Romania , cat despre contractul de vanzare cumparare este facut insa expira azi intre mine si el si trebuie facut din nou actul de vanzare cumparare intre mine si vanzator , si ma refeream ca azi nu am mai fost sa il mai fac inca odata pentru ca aia de la taxe si impozite a zis ca este nevoie de financiarul vanzatorului .....,daca nu se va putea imatricula si sigur nu cred ca se mai poate face ceva in legatura cu problema asta din cate vad ,....mi-am luat o mare teapa din cauza prostiei mele si ca nu m-am informat corect inainte de a face pasul asta "pana nu dai cu capul si te lovesti nu te inveti minte" ,iar ala de la care l-am luat fiind un magar ma dus cu vorba aiurea apoi a spus ca nu mai gaseste nici cartea si nici talonul ca le-a pierdut , si ca placutele nu le mai avea din italia ,si ca doar factura de unde la cumparat in italia o are si actul de propietate al cui a fost acolo pe care mi le daduse,.......... prostia se plateste si in cazul meu o merit cu brio prostu am fost eu ,se pare ca nu prea am ce sa mai fac decat sa fie vandut pentru piese desi el este perfect functional , si uite asa am ramas si cu banii dati la RAR si cu teapa, asta este pe viitor fara SH uri si mai ales luate din afara :baldy: lectia este invatata.

De furat nu este furat pentru ca exista factura care atesta ca a fost cumparat de acolo si plus copia de buletin a vanzatorului de la care eu l-am luat ,in plus la RAR se verifica dupa serii daca e ceva dubios cu el ,si daca apar ceva probleme adio acte la el , in cazul meu mi sa facut actele la RAR si mi sa dat cartea de indentitate a vehiculului(care pe verso trebuie completata la politie) cu folia securizata pe ea cu itp pe 2 anii ,certificat de autenticitate dupa cum am mai zis pe 60 de zile ,omologarea individuala pentru circulatie ,certificarea autenticitati vehiculului, certificarea autenticitati documente total pe factura 490lei .........,si eu am fost cu factura acea din italia pe care figureaza ca cumparator magaru de la care l-am luat aici in Bucuresti si cu actul acela de propietate italia si dupa cum am mai spus , ma pus sa fac o declaratie pe propie raspundere la notar ca am pierdut certificatul de imatriculare italia ,cea ce eu nu am avut de la vanzator ,altfel nu primeam actele de la RAR .

Acum intrebarea cea mare este cum de totusi cei de la RAR au putut sa imi elibereze actele doar cu certificatul de propietate italia si cu factura acea din italia care atesta ca a fost luat de acolo ,si acea declaratie pe proprie raspundere la notar cum ca am pierdut certificatul de imatriculare italia !???????

Ori cum multumesc tuturor pentru sfaturi ,in cazul in care Dumnezeu ma va ajuta sa reusesc ceva , voi mai reveni cu update .

Editat de Cristian_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum un necaz nu vine singur .....se pare ca am luat teapa vieti mele.

 

Tsunami de adus nu l-am adus eu in Romania .... ,cel de la care l-am luat la adus in Romania , cat despre contractul de vanzare cumparare este facut insa expira azi intre mine si el si trebuie facut din nou actul de vanzare cumparare intre mine si vanzator , si ma refeream ca azi nu am mai fost sa il mai fac inca odata pentru ca aia de la taxe si impozite a zis ca este nevoie de financiarul vanzatorului .....,daca nu se va putea imatricula si sigur nu cred ca se mai poate face ceva in legatura cu problema asta din cate vad ,....mi-am luat o mare teapa din cauza prostiei mele si ca nu m-am informat corect inainte de a face pasul asta "pana nu dai cu capul si te lovesti nu te inveti minte" ,iar ala de la care l-am luat fiind un magar ma dus cu vorba aiurea apoi a spus ca nu mai gaseste nici cartea si nici talonul ca le-a pierdut , si ca placutele nu le mai avea din italia ,si ca doar factura de unde la cumparat in italia o are si actul de propietate al cui a fost acolo pe care mi le daduse,.......... prostia se plateste si in cazul meu o merit cu brio prostu am fost eu ,se pare ca nu prea am ce sa mai fac decat sa fie vandut pentru piese desi el este perfect functional , si uite asa am ramas si cu banii dati la RAR si cu teapa, asta este pe viitor fara SH uri si mai ales luate din afara :baldy: lectia este invatata.

De furat nu este furat pentru ca exista factura care atesta ca a fost cumparat de acolo si plus copia de buletin a vanzatorului de la care eu l-am luat ,in plus la RAR se verifica dupa serii daca e ceva dubios cu el ,si daca apar ceva probleme adio acte la el , in cazul meu mi sa facut actele la RAR si mi sa dat cartea de indentitate a vehiculului(care pe verso trebuie completata la politie) cu folia securizata pe ea cu itp pe 2 anii ,certificat de autenticitate dupa cum am mai zis pe 60 de zile ,omologarea individuala pentru circulatie ,certificarea autenticitati vehiculului, certificarea autenticitati documente total pe factura 490lei .........,si eu am fost cu factura acea din italia pe care figureaza ca cumparator magaru de la care l-am luat aici in Bucuresti si cu actul acela de propietate italia si dupa cum am mai spus , ma pus sa fac o declaratie pe propie raspundere la notar ca am pierdut certificatul de imatriculare italia ,cea ce eu nu am avut de la vanzator ,altfel nu primeam actele de la RAR .

Acum intrebarea cea mare este cum de totusi cei de la RAR au putut sa imi elibereze actele doar cu certificatul de propietate italia si cu factura acea din italia care atesta ca a fost luat de acolo ,si acea declaratie pe proprie raspundere la notar cum ca am pierdut certificatul de imatriculare italia !???????

Ori cum multumesc tuturor pentru sfaturi ,in cazul in care Dumnezeu ma va ajuta sa reusesc ceva , voi mai reveni cu update .

 

my friend (era sa zic brother), sa-ti zic ce nu inteleg io:

 

1. cum de-ti pare rau de banii de la rar? ce zici de banii care i-ai dat pe motor? d-aia cum de nu-ti pare rau?

2. motoare din strainatate se pot cumpara (eu tocmai am facut-o), dar trebuie sa sti ce ai nevoie

3. rar-ul iti elibereaza acte DESPRE VEHICUL, ca e conform cu omologarea de tip pe care o au ei in baza de date, ca ie visiniu, ca nu e un pericol pentru securitatea rutiera, ca nu polueaza (phonic, electromagnetic sau chimic). SI ATAT.

4. sa inteleg ca tu ai numele celui de la care a fost cumparat din italia. scrie-i lui. tot ceea ce-ti trebuie sunt duplicate dupa talon si cartea lui. scrie la politie acolo, nu renunta.

5. cum dracu sa "expire" un contract de vanzare-cumparare????

 

si eu am luat-o-n freza.

am adus cu mine un motor din canada. vama s-a facut in rotterdam si nu l-am inscris cat am locuit in germania. am incercat in romania unde mi se cere bani pe vama. suma n-are importanta e inconsistenta, unii imi cer vo €1,500, altii peste €2,000. olanda imi spune la telefon ca vama s-a facut (gratis), si dupa un an de supraveghere vamala il pot inscrie ORIUNDE in comunitate, germania imi da o hartie prin care-mi zice ca e ilegal ca o tara membra a comunitatii sa-mi ceara iar sa fac vama vehiculului.

am facut si eu rar-ul si restul formalitatilor. mai mult, si aici fii atent, l-am inscris si la cca financiara iar acum nu-l mai pot radia de acolo, :laugh:

am pierdut un an si am ratat ocazia de a-mi face excursia planificata la nordkap anul asta. am hotarat sa merg in paralel cu rezolvarea motocicletei, dar sa-mi cumpar alta sa nu mai stau si la anu acasa.

cand am gasit motorul pe care l-am cumparat in germania, am fost acolo, am conditionat cumpararea motorului de verificarea actelor la oficiul de inmatriculari in germania sa stiu ca totul e okay, si de un nou examen tuv sau dekra.

am fost la rar si la politie cu actele motorului in fotocopie sa ma ASIGUR ca nu mai e nevoie si de altceva.

si gata, am dat banu.

 

apoi in paralel am intrebat daca germania poate sa-mi inmatriculeze IN EUROPA motorul din canada. afirmativ.

am pus carlig la masina, am inchiriat o remorca, am suit motorul din canada pe remorca si hai in germania sa inmatriculez motorul din canada si la intoarcere sa aduc motorul din germania.

la fata locului, sa-l inmatriculez imi trebuia tuv sau dekra. tuv-ul a refuzat pe motiv ca trebuie ca delareul yamaha sa-i trimita niste acte de conformitate, pe care nu le-a trimis in timp (neavand importanta ca rar-ul mi-a facut omologarea europeana, neavand importanta ca am zis ca platesc OMOLOGAREA fiecarui element de siguranta), dekra mi-a zis ca daca pe elemenetele de siguranta nu scrie si ECE si scrie numai DOT, ei nu pot face testul tehnic.

tu te plangi de romania. ce sa mai zic eu de germania care are 2 giganti in verificari si REFUZA sa-mi faca un examen tehnic, devenind doar o roganizatie birocratica de verificat acte.

asa ca am venit inapoi cu 2 motoare, de unul neputand sa scap.

imi ramane sa merg la politie sa incerc sa inmatriculez motorul din canada cu hartia de la vama din germania, tradusa si legalizata, si daca aia refuza sa ma plang la vama centrala din europa.

 

eu iti dau un sfat.

ai fost prost o data. NU RENUNTA si scoate cat mai mult din ce-a ramas.

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tsunami normal ca imi pare rau si de banii care iam dat pe el si cu contractul de vanzare ma refeream ca au trecut cele 30 de zile ,eu am sa incerc desi sansele sunt slabe de a mai face ceva ma gandeam sa ma duc la notar si dau o declaratie pe propie raspundere cum ca am pierdut talonul si cartea in conditi necunoscute (cum ma pus cei de la RAR sa fac acea declaratie pe propie raspundere cum ca am pierdut certificatul de imatriculare italia) ...si poate asa se rezolva ceva!!!...ar fi prea usor nu-i asa?!! .........acuma daca aia de la financiar au cerut financiarul vanzatorului si sa fac copie dupa carte data de la RAR am sa o fac si pe asta ,si chiar si faza cu transportul adica cu ce la adus in tara,....sa zic ca astea 2 chesti poate le rezolv ,insa cu actele vechi e complicat ,pentru ca trebuie mers in Italia de acolo de unde a fost luat iar eu nu am cum sa ma duc acolo in plus pe factura este numele lui ,deci este obligatia vanzatorului sa se duca acolo si sa rezolve cu actele vechi dar se pare ca vanzatorul raspunde la telefon cand vrea muschii lui si ma duce cu presul si nu prea vad cum se va mai duce el inapoi in italia sa imi scoata el mie actele vechi .

Concluzia este ca fraierul am fost eu, ca trebuia sa stau in banca mea :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tsunami normal ca imi pare rau si de banii care iam dat pe el si cu contractul de vanzare ma refeream ca au trecut cele 30 de zile ,eu am sa incerc desi sansele sunt slabe de a mai face ceva ma gandeam sa ma duc la notar si dau o declaratie pe propie raspundere cum ca am pierdut talonul si cartea in conditi necunoscute (cum ma pus cei de la RAR sa fac acea declaratie pe propie raspundere cum ca am pierdut certificatul de imatriculare italia) ...si poate asa se rezolva ceva!!!...ar fi prea usor nu-i asa?!! .........acuma daca aia de la financiar au cerut financiarul vanzatorului si sa fac copie dupa carte data de la RAR am sa o fac si pe asta ,si chiar si faza cu transportul adica cu ce la adus in tara,....sa zic ca astea 2 chesti poate le rezolv ,insa cu actele vechi e complicat ,pentru ca trebuie mers in Italia de acolo de unde a fost luat iar eu nu am cum sa ma duc acolo in plus pe factura este numele lui ,deci este obligatia vanzatorului sa se duca acolo si sa rezolve cu actele vechi dar se pare ca vanzatorul raspunde la telefon cand vrea muschii lui si ma duce cu presul si nu prea vad cum se va mai duce el inapoi in italia sa imi scoata el mie actele vechi .

Concluzia este ca fraierul am fost eu, ca trebuia sa stau in banca mea :(

 

eu in locul tau sa salvez niste timp as merge la politie, le-as spune toata povestea si ce vrei tu sa faci.

sincer, nu cred ca o declaratie la notar e suficienta. iti trebuie duplicatul cartii si talonului din italia. parerea mea, tu fa cum vrei.

la cca financiara n-ai cu cine sa te intelegi. ori ai actele care vor, ori nu, asta-i simplu si clar. iar fara adeverinta TVA nu poti inscrie motoru.

e o tipa tare acra acolo care m-a oprit din fredonarea unei melodii, :lol:

si am vazut-o tare frustrata ca nu ma poate prinde cu nimic.

mai mult, azi am fost sa-mi ridic adeverinta (o zi mai devreme) de la camera 6 si acolo era un biletel la dosarul meu sa verifice ala toate fotocopiile ca sunt identice cu originalul. asta desi le aveam la mine cand am depus actele. probabil se gandea ca vin fara originale sa ridic adeverinta si mai fac un drum.

 

apoi am fost la politie. ghinion. ca prostu facusem asigurarea cu data de 1 sept. (cand trebuia sa ridic adeverinta TVA, ca prostu, ce mai) si ... deci nu-mi poate face inmatricularea azi, :lol:

maine la 8.

 

deci, mergi la p[olitie si povesteste-le (dar nu la informatii, stai la coada la inmatriculari, sa ai pix si hartie sa notezi tot ce-ti cere nenea sau mamaia aia), si daca-ti convine raspunsul revi cu ce ti s-a cerut la acelasi agent si cu hartia care ai completat-o cand ai stat de vorba.

apoi mergi la cca financiara si cere o consultatie cu seful strambei aia care ia dosarul si-i explici si ei situatia. tot cu pix si foaie.

 

eu zic ca calea cea mai usoara este sa iei legatura cu biroul de inmatriculari din italia si eventual sa incepi corespondenta cu ei in asa fel incat sa-ti elibereze duplicate.

 

asa privit de la distanta, mie nu-mi prea miroase bine povestea asta. cred ca motoru asta nu prea e curat.

 

tot nu inteleg. cum un contract de vanzare-cumparare poate EXPIRA???

eu il am pe cel din canada din 2005. si e inca valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Poate s-a mai discutat despre asta pe aceasta pagina, dar vreau si eu sa-mi spuna cineva care a mai trecut prin asta , daca la inmatricularea provizorie este nevoie sa traduc actele sau pot merge asa cu ele in limba in care sunt?

Multumesc!

 

Gata am rezolvat. sunt fericitul posesor a una bucata placuta cu numere rosii!!! :banana: nu a dost nevoie sa traduc nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista un subiect si chiar eu lucrez la asa ceva acum (am cumparat motoru din germania si acum il inmatriculez)

 

/index.php?/topic/175443-pasii-inmatricularii-unui-motor-din-strainatate/page__pid__2938246__st__300#entry2938246

 

aha , am retinut

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am revenit cu update azi am fost la politie cum ma sfatuit tsunami acolo in pipera si am explicat ce si cum ,am aratat actele celui de la ghiseu acolo ma intrebat daca este luat in evidenta la taxe si am zis ca nu ca am pierdut actele de italia si am cea ce mi a dat RAR si actul de propietate si factura de italia (sper ca a inteles despe ce este vorba), si ma trimis la taxe si impozite sa platesc taxa de imatriculare 52lei apoi sa vin la ei inapoi , si cam asta a fost tot ,acum o sa ma duc luni sa plastesc taxa si apoi inapoi la politie.

Acum intrebarea mea e ,cand ma voi duce sa platesc taxa , acolo nu vor cere din nou financiar etc ?! :unsure:

 

 

nae10 Felicitarile mele si asfalt uscat :ok:

 

Editat de Cristian_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am revenit cu update azi am fost la politie cum ma sfatuit tsunami acolo in pipera si am explicat ce si cum ,am aratat actele celui de la ghiseu acolo ma intrebat daca este luat in evidenta la taxe si am zis ca nu ca am pierdut actele de italia si am cea ce mi a dat RAR si actul de propietate si factura de italia (sper ca a inteles despe ce este vorba), si ma trimis la taxe si impozite sa platesc taxa de imatriculare 52lei apoi sa vin la ei inapoi , si cam asta a fost tot ,acum o sa ma duc luni sa plastesc taxa si apoi inapoi la politie.

Acum intrebarea mea e ,cand ma voi duce sa platesc taxa , acolo nu vor cere din nou financiar etc ?! :unsure:

 

 

nae10 Felicitarile mele si asfalt uscat :ok:

 

sper ca nu te-ai dus la strambul de la informatii.

daca ai fost unde sunt inmatricularile, du-te cu ce ti-a cerut (pentru taxa de 52 de lei nu cred ca-ti trebe nimic), dar du-te la acelasi.

eu m-as mira sa fie asa simplu.

 

am luat numarul. now, be afraid, be very afraid, :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Tsunami si asfalt uscat :cheers: .

Am fost unde scria imatriculari ,si era unu cu una acolo si iam aratat ce si cum si iam explicat cat am putut de repede treaba si sa uitat pe acte ,apoi a zis sa ma duc sa platesc taxa de imatriculare de 52 lei si apoi sa vin inapoi la ei ......,da si pentru mine este un mare semn de intrebare ,:blink: Doamne ajuta .cred ca ma imbat ..:laugh:ala mia zis ca imi vor da numere provizorii cat timp va sta dosarul la ei,,.....acum nu stiu ori el era pe alta lume ori era prea euforiat de colega lui ori nu stiu ,cert este ca maine ma voi duce din nou la taxe si impozite sa platesc taxa de 52 lei la care sper ca nu vor cere din nou acceleasi lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Tsunami si asfalt uscat :cheers: .

Am fost unde scria imatriculari ,si era unu cu una acolo si iam aratat ce si cum si iam explicat cat am putut de repede treaba si sa uitat pe acte ,apoi a zis sa ma duc sa platesc taxa de imatriculare de 52 lei si apoi sa vin inapoi la ei ......,da si pentru mine este un mare semn de intrebare ,:blink: Doamne ajuta .cred ca ma imbat ..:laugh:ala mia zis ca imi vor da numere provizorii cat timp va sta dosarul la ei,,.....acum nu stiu ori el era pe alta lume ori era prea euforiat de colega lui ori nu stiu ,cert este ca maine ma voi duce din nou la taxe si impozite sa platesc taxa de 52 lei la care sper ca nu vor cere din nou acceleasi lucruri.

 

52 de lei e taxa de inmatriculare.

lasa numerele provizorii, alea nu inseamna nimic, inseamna ca ai vo cateva zile sa umbli cu motorul... in rest, acolo se complica.

52 de lei se plateste la cec, eu asa stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vorbit cu un amic sa zic asa ,care a fost in acceasi situatie ca a mea ,mai exact omu a luat un motor de la un Romanas de al nostru care la adus din Italia si nu la imatriculat in tara la noi deloc .

Amicul asta al meu sa dus la el si ne avand experienta cu actele ala ia dat cum mia dat mie scarba de la care am luat scuterul (certificato di propieta si actul de vanzare cumparare de acolo adica "factura") ,fara cartea acea si talon ,pe certificatul de propitetate scria ceva undeva jos cum scrie si la mine ceva legat de export incetarea de circulatie etc.

Omu a luat motorul si a facut un contract de vanzare cumparare deci exact cum am facut si eu cu boul ala care ma tepuit ,omu sa dus a facut rar a dat banu 500 lei si surpriza a fost cand sa dus sa faca imatricualarea (aici ma vad pe mine :baldy: ),eterna problema ,motorul trebuia ca ala sa fi imatriculat la noi aici si declarat la taxe si impozite toata valma prin care se trece si apoi la vanzare radiat facut rar din nou si fiscalul vanztorului.

Acum el a fost in acceasi situatie deci nu se putea imatricula fara conditile de mai sus deci avea un fier in garaj !

Omu de la care a luat motorul a fost de negasit ,din cate am inteles ala a inchis nr de telefon si acasa nu la gasit niciodata ,cand la cautat ba tacsu ca e plecat etc.

Amicu asta al meu pana intr-un final a reusit sa il imatriculeze si aici cand mi sa spus chestia asta am zis "ma nene ce ai esti nebun :moron: ,adica eu am umblat de nebun si fara ca vanzatorul sa fi imatriculat aici si sa fie luat in evidenta nu se poate face nimic si am ramas tepuit si nici nu mai dau de el ca nu este in tara " .........siiiii se pare ca cea ce a facut el a mers acum are numere si merge linistit .

Cum a procedat ,din cate mia spus intrucat nu putea sa dea de jigodia care la tepuit ,sa dus si a facut un contract de vanzare cumparare de italia luat dupa net intre el si firma aia de unde la luat adica a completat toate datele din factura si in loc de numele teparului a trecut numele lui ,sa dus si la tradus si legalizat 74lei, taxa de imatriculare 52lei ,a completat fisa acea de la politie la doamna de la dugheana la masina de scris, taxa de talon 37lei ,copiile aferente si actele eliberate de rar cu itp omologare certif autneticitate la taxe si impozite ,a platit o amenda de 35lei pt ca nu la declarat (in ghilimele nu la declarat ) asigurare ,si apoi sa pus viza fiscala a fost luat in evidenta a platit impozitul ,si sa dus la politie ,cu actele a spus ca a pierdut cartea de acolo si placutele cu talon si ca ce ia ramas este certificato di propieta si act vanzare cumparare (facut de el pe susta adica figureaza ca el la luat din italia ) si la vama nu ia dat nimic ,ala la ghiseu a zis ca daca are de la noi de la rar cartea data ar fi ok ,ia luat actele etc apoi dupa 4 zile la chemat sa ia numerele deci in concluzie este propietarul motoruli ,.......deci se poate :wink: ,totusi ma gandesc aia la politie nu a verificat acolo la firma aia care apare pe contract de vanzare cumparare italia ,cine, ce ,si cum vinzator si cumparator sau verifica daca este furat dupa serii ?? !!!!!!?????, sau doar intocmesc dosarul pt ca sa iti inmaneze numerele????? :-L ,pentru ca daca la el a mers treaba asta ,inseamna ca si la mine merge sa fac acelasi lucru.

Totusi ce a facut el nu prea e ok de nici o culoare implica legea insa daca teparul nu la inscris aici nu prea vad problemele care ar fi ! ,prectic la sarit pe ala ca nu dadea de el ,si omu ca sa salveze bunul de la "remat" dupa ce a dat banetu pe el ,a gasit metoda asta care se pare ca a mers.

A fost noroc oare la mijloc!!!!!

Editat de Cristian_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vorbit cu un amic sa zic asa ,care a fost in acceasi situatie ca a mea ,mai exact omu a luat un motor de la un Romanas de al nostru care la adus din Italia si nu la imatriculat in tara la noi deloc .

Amicul asta al meu sa dus la el si ne avand experienta cu actele ala ia dat cum mia dat mie scarba de la care am luat scuterul (certificato di propieta si actul de vanzare cumparare de acolo adica "factura") ,fara cartea acea si talon ,pe certificatul de propitetate scria ceva undeva jos cum scrie si la mine ceva legat de export incetarea de circulatie etc.

Omu a luat motorul si a facut un contract de vanzare cumparare deci exact cum am facut si eu cu boul ala care ma tepuit ,omu sa dus a facut rar a dat banu 500 lei si surpriza a fost cand sa dus sa faca imatricualarea (aici ma vad pe mine :baldy: ),eterna problema ,motorul trebuia ca ala sa fi imatriculat la noi aici si declarat la taxe si impozite toata valma prin care se trece si apoi la vanzare radiat facut rar din nou si fiscalul vanztorului.

Acum el a fost in acceasi situatie deci nu se putea imatricula fara conditile de mai sus deci avea un fier in garaj !

Omu de la care a luat motorul a fost de negasit ,din cate am inteles ala a inchis nr de telefon si acasa nu la gasit niciodata ,cand la cautat ba tacsu ca e plecat etc.

Amicu asta al meu pana intr-un final a reusit sa il imatriculeze si aici cand mi sa spus chestia asta am zis "ma nene ce ai esti nebun :moron: ,adica eu am umblat de nebun si fara ca vanzatorul sa fi imatriculat aici si sa fie luat in evidenta nu se poate face nimic si am ramas tepuit si nici nu mai dau de el ca nu este in tara " .........siiiii se pare ca cea ce a facut el a mers acum are numere si merge linistit .

Cum a procedat ,din cate mia spus intrucat nu putea sa dea de jigodia care la tepuit ,sa dus si a facut un contract de vanzare cumparare de italia luat dupa net intre el si firma aia de unde la luat adica a completat toate datele din factura si in loc de numele teparului a trecut numele lui ,sa dus si la tradus si legalizat 74lei, taxa de imatriculare 52lei ,a completat fisa acea de la politie la doamna de la dugheana la masina de scris, taxa de talon 37lei ,copiile aferente si actele eliberate de rar cu itp omologare certif autneticitate la taxe si impozite ,a platit o amenda de 35lei pt ca nu la declarat (in ghilimele nu la declarat ) asigurare ,si apoi sa pus viza fiscala a fost luat in evidenta a platit impozitul ,si sa dus la politie ,cu actele a spus ca a pierdut cartea de acolo si placutele cu talon si ca ce ia ramas este certificato di propieta si act vanzare cumparare (facut de el pe susta adica figureaza ca el la luat din italia ) si la vama nu ia dat nimic ,ala la ghiseu a zis ca daca are de la noi de la rar cartea data ar fi ok ,ia luat actele etc apoi dupa 4 zile la chemat sa ia numerele deci in concluzie este propietarul motoruli ,.......deci se poate :wink: ,totusi ma gandesc aia la politie nu a verificat acolo la firma aia care apare pe contract de vanzare cumparare italia ,cine, ce ,si cum vinzator si cumparator sau verifica daca este furat dupa serii ?? !!!!!!?????, sau doar intocmesc dosarul pt ca sa iti inmaneze numerele????? :-L ,pentru ca daca la el a mers treaba asta ,inseamna ca si la mine merge sa fac acelasi lucru.

Totusi ce a facut el nu prea e ok de nici o culoare implica legea insa daca teparul nu la inscris aici nu prea vad problemele care ar fi ! ,prectic la sarit pe ala ca nu dadea de el ,si omu ca sa salveze bunul de la "remat" dupa ce a dat banetu pe el ,a gasit metoda asta care se pare ca a mers.

A fost noroc oare la mijloc!!!!!

 

pai tu ziceai ca ai vorbit cu cineva la ghiseu si nu e nici o problema. credeam ca ai si inmatriculat-o. ce te mai zvarcolesti?

sa-ti zic unde e hiba.

daca ala de la care ai "cumparat" motoru' l-a furat si firma l-a declarat furat, a luat banu de la asigurare, iar tu faci o factura ilegal intre tine si firma care l-a declarat furat, o mai si legalizezi, e posibil sa te cheme la politie si sa-ti dea placuta ta de inmatriculare, nu a motocicletei.

 

acum nu stiu ce e in spatele ghiseului la politie. stiu ca si in germania daca inmatriculezi un vehicul, aia iti cer certificatul de inmatriculare vechi pe care-l indosariaza la ei. ce se intampla daca-l pierzi, habar n-am. o exista o procedura si pentru asta. cand se face inmatricularea politia verifica atunci daca exista probleme cu motorul in tara de unde provine, verifica statusul fostului proprietar etc.

ceea ce n-as face eu, sunt ilegalitati.

libertatea mea e cea mai importanta. restul se mai poate face odata. timpul e cel care nu se mai intoarce.

 

deci dac-a fost abureala ce ai scris aici ca gata ti-ai rezolvat, m-as duce la ghiseu la inmatriculari (nu provizorii) si as discuta acolo EXACT cum s-a intamplat. daca situatia ii depaseste, ceri o audienta la seful lor si-i explici si aluia situatia. asta numai daca tu n-ai furat motoru..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yamaha mbk skyliner 125cm pe albastru .

 

  1. nu este nimic furat si in nici un caz eu sa il fur ,pur si simplu l-am cumparat si mi am luat teapa ca nu am mai dat de idiotul care mi la vandut .
  2. daca era cev de genu nu mai ma chinuiam cu el si nu mai dadeam atatia banii .

 

Raspuns pentru Tsunami :Nu este nimic furat si in nici un caz eu sa il fi furat ,atat timp cat am copia de buletin a celui de la care l-am luat si contractul de vanzare cumparare + certificatul de propietate din italia si factura cu care ala la luat de acolo putine sanse sa fie furat sau etc , faza a fost ca nu am stiut cum sta treaba cu actele nu am mai facut asta pina acuma , pur si simplu l-am cumparat si mi am luat teapa ca nu am mai dat de idiotul tepar care mi la vandut pentru ca el trebuia sa il imatriculeze aici apoi sa il bage la taxe si impozite si apoi sa il poata puna spre vanzare. Daca era ceva de genu nu mai ma chinuiam cu el si nu mai dadeam atatia banii ,dorinta mea era sa am si eu un motor sa pot face scoala apoi sa ma pot plimba cu el linistit ,insa fara cartea lui de acolo si CMR sau cum se numeste nu se poate imatricula desi am cartea data de la RAR si ITP pe 2 anii etc . Asta este legea si ca atare este pentru toata lumea si trebuie respectata vrei nu vrei ,nu se poate asta este am ramas tepuit si cu paguba daca voi da de cel care mi la vandut va fi vai si amar de pielea lui ,de venit in tara tot vine el odata si odata ,pe viitor voi sti cand am sa cumpar ceva sa cer si mina de la pixul cu care sa scris eventual si declaratie la notar ca sa scris cu alt pix .

Editat de Cristian_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RADIEREA unui vehicul trebuie facuta strict de catre posesor (TITULARUL din acte) sau poate s-o faca si altcineva? Desi nu prea cred...intreb si eu :blink:

Poate sa o faca si o alta persoana, daca are o procura de la titular, autentificata de un notar public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am imatriculat nimic ,am ramas cu fierul sa ma uit la el ,spuneam ce a facut un amic de al meu ,...e prea riscant , acum caut sa vand la piese sau la dezmebrari .

 

Am fost unde scria imatriculari ,si era unu cu una acolo si iam aratat ce si cum si iam explicat cat am putut de repede treaba si sa uitat pe acte ,apoi a zis sa ma duc sa platesc taxa de imatriculare de 52 lei si apoi sa vin inapoi la ei [...]

 

la asta ma refeream, la asta de ti-a zis sa platesti taxa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa vad daca pot sa il fac pe primarie undeva in afara Bucurestiului ,din cate am inteles ar fi posibil dar si acolo cred ca trebuie ceva pile ,sper sa gasesc pe cineva ,..daca nu scrie pe el vanzare la fier vechi totusi nu as vrea sa renunt asa usor ,poate merge varianta asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...