Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Eu am cumparat motoreta acum un an, am trecut-o pe rolul meu la Fisc, dar nu am inmatriculat-o. Acum trebuie sa merg la Administratia Financiara sa mai scot o fisa sau e deajuns sa am chitanta care sa ateste ca e platit impozitul?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

va rog frumos care ma poate ajuta si pe mine, am cumparat o motocicleta cu toate actele in regula si ii imatriculata in ro, d c acte am nevoie? am fakt si contract de vanzare cumparare cu fostul proprietar, la un notar si aklo am radiato de pe el, si a sp domna aia de aklo k tre sa imi trimita certificatul fiscal in o sapt max si a trecut deja o luna si nu am primit nimik, de ce acte am nevoie ? am si platit aklo taxa de radiere si nush ce taxa cred pt transcriere, cine stie cum pot rezolva problema va rog sa ma ajute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai radiat motocicleta de pe fostul proprietar!Trecerea de pe un proprietar pe altul, se face in momentul in care politia iti da numaru de inmatriculare si dovada de circulatiel pe numele tau si iti da un certificat de radiere, care il trimiti fostului proprietar;cu care el merge la primarie si sterge motocicleta de la impozit de pe numele lui.

Actele necesare pentru inmatriculare sunt:

-cartea de identitate a motocicletei

-talonul motocicletei

-copie de buletin a proprietarului motocicletei

-certificat fiscal(de la primarie, precum ca fostul proprietar are impozitele platite la zi);acesta e valabil o luna

Cand ai toate aceste acte mergi la un birou de inmatriculari auto,si iti fac ei toate actele si copiile necesare pentru inmatriculare;

Urmatorul pas e la R.A.R.,unde ai nevoie de cartea de identitate,talonul motocicletei si copie dupa buletinul tau+buletinul original.La R.A.R. iti face autentificarea+I.T.P daca e necesar.

Dupa ce ai facut R.A.R.-ul mergi la primarie,sa treci motocicleta la impozit pe numele tau,unde ai nevoie de cartea de identificare originala+copie,buletin+copie,copie de buletin a fostului proprietar,certificat fiscal si copie dupa contractul de vanzare cumparare.

Cand ai trecut si de pasul asta mai trebuia sa platesti o taxa de talon la C.E.C.

Urmatorul pas si ultimul e depunerea dosarului la politie in care trebuie sa ai :

 

-contract de vanzare cumparare in 3 exemplare(de la biroul de inmatriculari)

-certificat de radiere in 3 exemplare(de la biroul de inmatriculari)

-cerere pentru comandant(de la biroul de inmatriculari)

-cartea de identitate+copie

-talonul motocicletei

-copie de buletin a fostului proprietar al motocicletei

-buletinul tau+copie

-certificat de autentificare(de la R.A.R.)

-chitanta de la primarie precum ai platit taxa de inmatriculare

-certificat fiscal

-chitanta taxa talon

-copie dupa asigurare valabila pe numele tau

-numarul de inmatriculare al motocicletei;

Sper sa nu fi omis ceva!

Bafta la inmatriculare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai radiat motocicleta de pe fostul proprietar!Trecerea de pe un proprietar pe altul, se face in momentul in care politia iti da numaru de inmatriculare si dovada de circulatiel pe numele tau si iti da un certificat de radiere, care il trimiti fostului proprietar;cu care el merge la primarie si sterge motocicleta de la impozit de pe numele lui.

La vanzare /cumparare nu se mai radiaza din circulatie. Se radiaza de la financiar de catre fostul proprietar in baza actului de vanzare/cumparare si cu taxele platite ii da un cert. fiscal pe care il da cumparatorului. Nu te duci cu nici un numar si dovada de la politie nicaieri.

Actele necesare pentru inmatriculare sunt:

-cartea de identitate a motocicletei

-talonul motocicletei

-copie de buletin a proprietarului motocicletei

-certificat fiscal(de la primarie, precum ca fostul proprietar are impozitele platite la zi);acesta e valabil o luna

Cand ai toate aceste acte mergi la un birou de inmatriculari auto,si iti fac ei toate actele si copiile necesare pentru inmatriculare;

Urmatorul pas e la R.A.R.,unde ai nevoie de cartea de identitate,talonul motocicletei si copie dupa buletinul tau+buletinul original.La R.A.R. iti face autentificarea+I.T.P daca e necesar.

Dupa ce ai facut R.A.R.-ul mergi la primarie,sa treci motocicleta la impozit pe numele tau,unde ai nevoie de cartea de identificare originala+copie,buletin+copie,copie de buletin a fostului proprietar,certificat fiscal si copie dupa contractul de vanzare cumparare.

Cand ai trecut si de pasul asta mai trebuia sa platesti o taxa de talon la C.E.C.

Urmatorul pas si ultimul e depunerea dosarului la politie in care trebuie sa ai :

-contract de vanzare cumparare in 3 exemplare(de la biroul de inmatriculari)

-certificat de radiere in 3 exemplare(de la biroul de inmatriculari)nu se mai radiaza

Fisa inmatriculare cu lurea in evidenta pe numele tau

-cerere pentru comandant(de la biroul de inmatriculari)

-cartea de identitate+co

-talonul motocicletei

-copie de buletin a fostului proprietar al motocicletei

-buletinul tau+copie

-certificat de autentificare(de la R.A.R.)

-chitanta de la primarie precum ai platit taxa de inmatriculare

-certificat fiscal

-chitanta taxa talon

-copie dupa asigurare valabila pe numele tau

-numarul de inmatriculare al motocicletei;

Sper sa nu fi omis ceva!

Bafta la inmatriculare!

Nu mai dati banii pana nu va da fiscalul si certificatul de autentificare pt ca riscati sa ramaneti cu fierul in brate.

Mesaj completat

Intrati aici si va lamuriti singuri. Link http://www.drpciv.ro/info-portal/changeLanguage.do?lang=ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare. stie cineva cum sa fac sa inmatriculez un motor pe numele meu, dar sa se ocupe altcineva. stiu ca se poate face o inputernicire parca. tin minte ca am fost sa iau numere rosii la motor pt un prieten si nu prea vroia sa imi dea numerele maimuta aia de la ghiseu. imi zicea ca sa imi faca inputernicire prietenu ala daca vreau sa umblu eu dupa acte la motoreta lui.

 

tin minte ca la notar parca se poate face sau ceva de genu. dar nam ideie ce si cum.

 

astept parerile sau informatii de la care stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imputernicire notariala in 3 exemplare. Unul ramane la financiar cand se ia in evidenta pe fisa de inmatriculare, unul la DRPCIV cand depui pt inmatriculare, si unul la ridicarea actelor, a placutelor etc.

Trebuie sa ai C.I. original si copii (ale titularului)si al tau.

Mesaj completat

Daca persoana (titularul) este afara din tara , se face imputernicire la ambasada/consulatul Romaniei de acolo si se trimite prin posta/curier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,,,, in vara vreau sa imi cumpar o motocicleta, as vreasa imi iau una adusa de afara.neinmatriuclata. spre exemplu italia. ce acte ar trebuie sa imi dea rezpectivul posesor ca inmatricularea pe numele meu sa se desfasoare fara niciun fel de problema.... si sa nu pierd banutii,sa raman cu ea si sa nu pot sa o inmatriculez. sa imi dea toate actele in ordine si sa nu fiu nevoit sa alerg dupa el ulterior.

 

 

la inceputul topicului spune doar : ACTE DE PROVENIENTA IN ORIGINAL

DECLARATIE VAMALA + COPIE XEROX.

 

 

sa zicem...... nu ar trebui si un fiscal din italia???

 

 

actele de proveninenta in ce consta??? cartea motocicletei pe italia + certificatul???

 

si care ar fi pretul inmatricularii???

 

 

MULTUMESC ANTICIPAT.!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in vara mi-am luat o motocicleta de 125 din germania.acuma in primavara asta as vrea sa o inmatriculez.problema ar fi pot sa imi scot numere rosi primadata?inca nu am bani necesari.si daca da,care ar fi pasi ce trebuie urmati?am actele motocicletei,contract de vanzare cumparare.

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, cine ma poate ajuta si pe mine cu o informatie, fostul proprietar de la care am luat motocicleta nu mia trimis certificatul fiscal, nu pot sa platesc eu impozitul pe 2 luni k era platit pana in dec 2010 si akma nu imi mai rasp la tel, :crack: si nu pot sa o transcriu fara ala. Nu am unde sa il platesc eu? dar fara sa ma deplasez pana la el pt k el ii din timisoara si eu din Satu Mare. ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, cine ma poate ajuta si pe mine cu o informatie, fostul proprietar de la care am luat motocicleta nu mia trimis certificatul fiscal, nu pot sa platesc eu impozitul pe 2 luni k era platit pana in dec 2010 si akma nu imi mai rasp la tel, :blink: si nu pot sa o transcriu fara ala. Nu am unde sa il platesc eu? dar fara sa ma deplasez pana la el pt k el ii din timisoara si eu din Satu Mare. ms

Din cate stiu,proprietarul motocicletei trebuie sa mearga la serviciul taxe si impozite,al Primariei Timisoara,isi plateste impozitele restante la toate bunurile ce sunt pe numele lui(casa,masina,motociclete),daca este cazul.

Dupa asta, depune o cerere, la taxe si impozite precum ca vrea un certificat fiscal,si in decurs de una sau mai multe zile primeste respectivul certificat.

Tu personal,chiar daca mergi la Timisoara nu cred ca poti sa scoti un certificat fiscal pe numele altcuiva.

Daca nu rezolvi nimic cu certificatul fiscal,mergi la tine la R.A.R.,cu cartea de identitate si talonul motocicletei,iti faci I.T.P.,pe numele proprietarului care e in acte,deasemenea iti faci R.C.A. tot pe numele lui si te cari asa cu motocicleta.

Ai contract de vanzare-cumparare, cu care sa justifici ca e motocicleta ta,in rest ce sa zic!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar pot daca ea nu este de fata? :blink:

Da poti sa faci contractul de vanzare-cumparare,fara vanzator de fata,doar sa ai o copie de buletin a vanzatorului,si nu ai nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Cu riscul de a fi (foarte) injurat , caci probabil s-a mai discutat , pun si eu niste intrebari p-aici , caci tare-s nedumerit !

Ok , deci , am luat o moto adusa in tara prin 2005 din italia .

Am targa (cu stampila ca e radiata) si certificatul de proprietar .

Cu astea 2 am fost la RAR si mi-ai dat certificat autenticitateo foaie in care scrie ceva date despre moto ( cartea ? Da' asta parca era dintr-o foaie mai graosa ...asta e foaie de imprimanta ..) + un cartonas mic galben pe care scrie seria moto si cand a fost facut ITP .

Problema este ca , din 2005 pana acum n-a fost inmatriculata , si a trecut prin cateva maini ..

Nu gasesc printre foi nici un contract vanzare-cumparare dintre italian si vreun roman.

 

Am contract vanzare cu cel care a avut-o inaintea mea + cel care a adus-o in tara . Dar intre cel care a adus-o si italian , nu am !

am traducere din limba italiana in romana a 'Targa' facuta in 2006

copii dupa buletinele ambilor fosti posesori

mai am o chitanta, pe numele celui care a adus-o , tot din 2006 de la 'Ministerul finantelor publice / Agentia (cred , ca e rupt) Nationala de administrare fiscala / Autoritatea nationala a vamilor .

si mai am o foaie A4 , care pare a fi trasa la xerox , ceva cu vama nadlac .

 

is total derutat si totodata terminat psihic ..cred ca am luat cea mai mare teapa .. :laugh:

am cam luat o teapa de 35-40 mil , nu ? :) (din care aproape 10 doar in ultima sapt cu identificare si rahat ..)

 

 

ceva sfaturi , va rog ?

 

Mesaj completat

LE : am mai citit totusi un pic , despre alte 'patzanii' de genul , si pana la urma nu pare asa grav ca nu am acel contract de vanzare-cumparare al celui care a adus-o cu italianul ! (pana la urma , fac eu unul acasa si cu asta basta , oricum si pe celalalt dintre mine si cel de la care am luat-o trebuie refacut , ca sa nu mai ma ameneze , ca au trecut cele 30 zile)

 

Avand in vedere ca is total uscat de bani , si nu stiu de unde sa mai strang sa nu cheltui , vroiam sa va intreb :

- fisa de inmatriculare auto o pot lua de pe net si completa acasa ? caci am gasit cateva pe net , dar astept indrumari spre cea buna !

- cererea de inmatriculare de unde o iau ? o completez pe loc la politie cand ma duc sa depun dosarul ?

- certificatul de inmatriculare/tichetul ITP e cel care l-am luat de la RAR , nu ?

- act de vanzare-vanzare cumparare bilingva (italiana si romana) unde gasesc ? (ca am inteles ca exista asa ceva si e perfect legal)

 

RCA-ul cum il fac ? in vederea inmatricularii , nu ? Si in loc de numar sa treaca seria sasiului , din cate am inteles. Corect ?

 

 

Astept niste lamuriri , caci am inima cat un purice ... :-s

Mesaj completat

LE : am mai citit totusi un pic , despre alte 'patzanii' de genul , si pana la urma nu pare asa grav ca nu am acel contract de vanzare-cumparare al celui care a adus-o cu italianul ! (pana la urma , fac eu unul acasa si cu asta basta , oricum si pe celalalt dintre mine si cel de la care am luat-o trebuie refacut , ca sa nu mai ma ameneze , ca au trecut cele 30 zile)

 

Avand in vedere ca is total uscat de bani , si nu stiu de unde sa mai strang sa nu cheltui , vroiam sa va intreb :

- fisa de inmatriculare auto o pot lua de pe net si completa acasa ? caci am gasit cateva pe net , dar astept indrumari spre cea buna !

- cererea de inmatriculare de unde o iau ? o completez pe loc la politie cand ma duc sa depun dosarul ?

- certificatul de inmatriculare/tichetul ITP e cel care l-am luat de la RAR , nu ?

- act de vanzare-vanzare cumparare bilingva (italiana si romana) unde gasesc ? (ca am inteles ca exista asa ceva si e perfect legal)

 

RCA-ul cum il fac ? in vederea inmatricularii , nu ? Si in loc de numar sa treaca seria sasiului , din cate am inteles. Corect ?

 

 

Astept niste lamuriri , caci am inima cat un purice ... :-s

Editat de campers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,poti face contract intre primul proprietar si italian,nu se duce nimeni in italia sa-l intrebe p-ala daca e semnatura lui sau nu.

restul actelor le faci legal,la birou de copieri acte,traduceri. cred ca in doua-trei exemplare, una colo-una colo,una ramane la tine.

nu ai luat teapa, ramane sa rezolvi toate actele si gata, stai linistit si rca-ul,se face in 5 minute si se lasa loc liber la numar inmatric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pheowh ! super !

 

si actul de vanzare-cumparare intre primul prop si italian cum il fac ? fac unu d-asta romanesc si cu asta basta ?

Mesaj completat

adresa italianului ar trebui sa fie pe carte ?

am gasit printre acte ca este nascut in santarcangelo romagna , si la provincie scrie FO .

trec o adresa la hoha ?

Mesaj completat

PS : ma ajuta cineva cu un act de vanzare-cumparare , care ar fi trebuit sa fie facut intre italian si primul din tara ? ca nu stiu cum sa-l completez pe asta romanesc , ca nu am serie buletin si celelalte ale italianului ..

Mesaj completat

referitor la adresa , este o stampila cu Rimini pe targa ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pheowh ! super !

 

si actul de vanzare-cumparare intre primul prop si italian cum il fac ? fac unu d-asta romanesc si cu asta basta ?

Mesaj completat

adresa italianului ar trebui sa fie pe carte ?

am gasit printre acte ca este nascut in santarcangelo romagna , si la provincie scrie FO .

trec o adresa la hoha ?

Mesaj completat

PS : ma ajuta cineva cu un act de vanzare-cumparare , care ar fi trebuit sa fie facut intre italian si primul din tara ? ca nu stiu cum sa-l completez pe asta romanesc , ca nu am serie buletin si celelalte ale italianului ..

Mesaj completat

referitor la adresa , este o stampila cu Rimini pe targa ..

Contractul de vanzare-cumparare trebuie sa fie in italiana,si tu trebuie sa mergi cu el la un birou de traduceri legalizate sa ii faci o traducere in romana.Contractul e un simpla foaie batuta la calculator in italiana,pe care il completezi de mana cu numele si adresa vanzatorului,numele si adresa cumparatorului,datele motocicletei,data si locul incheierii contractului si semnaturile ambelor parti

Uite si doua modele de contracte,in format PDF:

Modello_contratto_di_compra_vendita.pdf

kaufvertrag_it.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci , mi-au fost de folos !

off ..birocratia asta romana ma omoara .. nu vor sa imi dea de la circa financiara hartie d-aia .. :laugh:

cica trebuie si de la primul care a adus o in tara certificat fiscal , si de la al 2lea ..

si se pare ca primul are datorii la fisc ..

totusi el , la vremea respectiva , i-a dat fiscalu' intermediarului , dar cred ca ametitul asta l-a pierdut , caci asa explic si pierderea contractului v-c intre italian si primul proprietar ..

nu mai stiu ce naiba sa fac :)

dupa ce am dat aproape 10 mil ..imi zic ca nu se poate ..adica nu stiu ..trebuie sa existe o cale ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-am luat moto din Italia.Mi-a adus-o cineva cu un tir.Am avut doar targa si un certificat de export,ceva de genul asta,nu mai stiu exact cum se cheama.Am luat un model de contract de v-c in italiana de pe net si l-am completat cu datele mele,ale italianului(cele care erau in targa si certificatu ala) si ale motocicletei.Apoi l-am tradus si legalizat.I-am facut RAR-ul,apoi am mers la fisc si la politie si asta a fost tot.Am adus moto in 2009 si am inmatriculat-o abia in 2010.In afara de contractul de v-c n-a mai trebuit tradus nici un act.Ma gandesc ca poate reusesti daca faci un contract de v-c direct intre tine si italian.Daca iti cer o copie la cert de inmatriculare a masinii care a adus-o(am auzit ca in unele locuri se cere) rogi pe cineva care face Italia de mult timp sa-ti dea o copie.E de preferat sa fie dubita ,tir dar merge si de turism(spui ca ai adus-o desfacuta).Iti doresc succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da , m-am gandit si la asta , dar pe langa amenda uriasa pe care as suporta-o (din 2006 pana in 2011 , ca nu a fost declarata ) , nu s-ar mai potrivi nici chitanta de la vama ..

 

sa inteleg ca tu nu ai avut chitanta de la vama ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...