Sari la conținut

Postări Recomandate

Completeaza contractul de vanzare-cumparare in italiana (postat de @ionut_king), intre tine si italian, cu data de azi. Il traduci si ai scapat. Ce atata bataie de cap?! Chitanta de la vama nu iti mai cere nimeni.

Editat de niculae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da , m-am gandit si la asta , dar pe langa amenda uriasa pe care as suporta-o (din 2006 pana in 2011 , ca nu a fost declarata ) , nu s-ar mai potrivi nici chitanta de la vama ..

 

sa inteleg ca tu nu ai avut chitanta de la vama ?

Nu platesi nici o amenda.Nu mi-a cerut nimeni chitanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chitanta de la vama nu ti-o cere nimeni, deoarece motocicleta e adusa din Uniunea Europeana!

Daca fostii proprietari romani, nu au scos numere rosii la motocicleta,sau nu au trecut motocicleta, la primarie pe numele lor, nu ai nici o problema.

Pastrezi doar actele originale italiene,in rest actele de la fostii proprietari romani,nu le mai folosesti.Faci contract de vanzare-cumparare intre ultimul proprietar italian din acte si tine cu data actuala, pe care il traduci in romana,actele italiene le traduci deasemenea cu data actuala.

Mai trebuie sa faci la politie, dovada aduceri motocicletei in tara;aceasta e o declaratie pe proprie raspundere,pe care o faci la un notar public,in care declari ca tu, sau un prieten ti-a adus motocicleta in tara,in data X,cu microbuzul X(sau pe platforma X),microbuzul avand numarul de inmatriculare X.

In rest actele le faci la un birou de inmatriculari!

Bafta!

Editat de ionut_king
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chitanta de la vama nu ti-o cere nimeni, deoarece motocicleta e adusa din Uniunea Europeana!

Ba ti-o cere daca din hartii rezulta ca e cumparata de afara inainte de intrarea in Uniune.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@b81rei : este o filiala cec in cladirea dprciv...sange,aia de la pipera si poti sa platesti ce vrei tu acolo.

@florynn : daca vrei sa treci o moto inmatriculata in romania pe tine te costa 37 lei taxa talon,in jur de 1 mil (98 Ron) era identificarea,si 15 lei numere normale.Daca vrei preferentiale sunt 85 lei. Ai grija sa vii cu asigurarea deja facuta cand te duci sa o inscrii,eu mi-am facut asigurare inainte sa o trec pe mine,dar nu am pus nr motocicletei,doar serie sasiu,si dupa ce am inmatriculat-o m-am dus la baiat si mi-a trecut si nr nou pe asig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,si scuze ca sunt usor nelamurit...

pt 2011 s-au facut ceva schimbari la actele necesare?

sau,sa intreb altfel....ce acte trebuie sa aibe proprietarul roman cand discut cu el sa ii cumpar motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motoru e inmatriculat pe Romanica,proprietarul tre sa aiba cartea de identitate (sa nu uiti sa verifici stampila de la rar),talonul ( in talon e trecuta seria cartii de identitate,sa le verifici sa bata),de asemenea la mintea cocosului,verifici serie sasiu aia stantata pe cadru,serie motor.

Faceti contract vanzare-cumparare la orice xerox si gata,daca are si certificatul de radiere fiscala si mai bine,daca nu poate sa ti-l trimita prin posta.

 

Daca te referi la motor neinmatriculat pe Romanica,aici stiu numai din auzite,asa ca sa zica cei care au inmatriculat motor adus din afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa...revin cu completari...am sa cumpar un motor inmatriculat din romania,care inca are ITP-ul in regula,fara asigurare.

inteleg ca trebuie sa platesc:

1.RAR-ul-100 ron

2.taxa inmatriculare-40 ron

3. 15 ron numere la intamplare sau 85 preferentiale

4.asigurarea pe 6 luni (nu am idee cat e )

5.contract dactilografiat (nu am idee cam cat costa la gheretele de la vitan)

 

Omit ceva?

Editat de Darkthor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@b81rei : este o filiala cec in cladirea dprciv...sange,aia de la pipera si poti sa platesti ce vrei tu acolo.

@florynn : daca vrei sa treci o moto inmatriculata in romania pe tine te costa 37 lei taxa talon,in jur de 1 mil (98 Ron) era identificarea,si 15 lei numere normale.Daca vrei preferentiale sunt 85 lei. Ai grija sa vii cu asigurarea deja facuta cand te duci sa o inscrii,eu mi-am facut asigurare inainte sa o trec pe mine,dar nu am pus nr motocicletei,doar serie sasiu,si dupa ce am inmatriculat-o m-am dus la baiat si mi-a trecut si nr nou pe asig.

ms mult. asa am facut si eu asigurarea. :laugh:

Mesaj completat

daca am luat moto din tara si a fost inmatriculata siam asigurare facuta in vederea efectuarii rar si treceri motocicletei pe mine, are ceva daca nu e facut inca rar dar ma dau cu ea? pot merge pe ea de exemplu la rar? nu au trecut 30 de zile de la cumparare am asigurare iar la finante e bagata pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sunt taxe diferite in functie de judet?

In Cluj am intrebat si se achita asa:

-Identificare la RAR:95lei

-Taxa inmatriculare:52lei

-Taxa de talon:37lei

-Numar:26lei

Asigurare pe minim 6 luni (depinde la ce firma faci)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si eu trebuie sa-mi inmatriculez motocicleta achizitionata din Italia si am o nelamurire cu RAR-ul si anume : cand ma duc la RAR fac identificarea si RAR-ul propriu-zis (ala de testeaza motocicleta la frane la roti si asa mai departe ) sau la identificare se fac toate astea ??????

Cand am sunat la RAR am intrebat cat ma costa identificarea si mi-a zis ca in jur de 250 lei deci ma gandesc ca fac cele 2 lucruri :identifica seriile , pozele

testeaza franele si restul

Astept raspuns ca-s total nedumerit :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si eu trebuie sa-mi inmatriculez motocicleta achizitionata din Italia si am o nelamurire cu RAR-ul si anume : cand ma duc la RAR fac identificarea si RAR-ul propriu-zis (ala de testeaza motocicleta la frane la roti si asa mai departe ) sau la identificare se fac toate astea ??????

Cand am sunat la RAR am intrebat cat ma costa identificarea si mi-a zis ca in jur de 250 lei deci ma gandesc ca fac cele 2 lucruri :identifica seriile , pozele

testeaza franele si restul

Astept raspuns ca-s total nedumerit :bounce:

 

Si io am moto adusa din Italia si am facut RAR continand ITP + Autenticitate. La care, evident, se adauga emiterea cartii de identitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

motoreta are asigurare pe numele fostului propietare , care este inca valabila pana in luna a 9-a .

 

eu cand ma duc sa o inscriu trebuie sa ma duc cu asigurarea facuta pe numele meu , si seria de sasiu al motoretei ?

 

motoreta are numere negre ( e inmatriculata ) are itp valabil pana in 2012 si asigurare valabila pana in luna a 9-a anul curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoreta are asigurare pe numele fostului propietare , care este inca valabila pana in luna a 9-a .

 

eu cand ma duc sa o inscriu trebuie sa ma duc cu asigurarea facuta pe numele meu , si seria de sasiu al motoretei ?

 

motoreta are numere negre ( e inmatriculata ) are itp valabil pana in 2012 si asigurare valabila pana in luna a 9-a anul curent

la schimbarea propietarului asigurarea trebuie facuta obligatoriu pe numele noului propietar(al tau)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa iti faci o asigurare pe numele tau dar sa zici celui care iti face asigurarea sa nu treaca decat serie sasiu nu si numarul de inmatriculare.Apoi cand iti iei nr nou te duci din nou la asigurari si zici sa ti-l treaca si pe ala pe asigurare.

Daca te duci cu asigurare pe nr vechi,aia nu o sa te lase sa pleci pana nu le arati asigurare pe nr noi si tre sa te duci atunci sa-ti faci,cel putin la mine asa a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha ,ok mersi mult

Deci acum cand ma duc cu motocicleta la RAR fac si identificarea si RAR-ul propriu zis si acestea costa 95 lei :(

Doar identificare se face cand cumperi o motocicleta inmatriculata,si costa 95lei.

Daca motocicleta nu a fost inmatriculata,faci RAR si te costa 298lei,eu am facut saptamana trecuta si atata a fost.

Moto cumparata din Nadlac,importata din Italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar identificare se face cand cumperi o motocicleta inmatriculata,si costa 95lei.

Daca motocicleta nu a fost inmatriculata,faci RAR si te costa 298lei,eu am facut saptamana trecuta si atata a fost.

Moto cumparata din Nadlac,importata din Italia.

 

Ai dreptate ieri am facut si eu RAR+ITP+carte de identitate si mi-au cerut 480 lei dupa cer la jumatate de ora i-mi zic cei de acolo sa ma duc iar la caserie sa-mi mai iau bani innapoi deorece au facut o greseala

acum trebuie restul de acte necesare inmatricularii

Apropo asigurare pe 6 luni cea mai ieftina la CARPATICA (dar nu prea platesc daunele )si costa 120lei iar urmatoarea este la OMNIASIG (seriosi) si m-a costat 137lei

RILA unde trebuie sa mai platesc innafara de taxa de talon=37lei (care am platit-o)??????? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...