Sari la conținut

Postări Recomandate

daca am certificatu de inamtriculare in original, da cartea de identitate in copie, se poate face ceva ca sa inmatriculez motoru, sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost cu motocicleta la inmatriculari astazi si ala de acolo ma trimite la finante. Ok. Merg la finante. Respectabila de la ghiseu imi spune ca imi trebuie un carnat de hartiute ca sa-mi elibereze certificatul vietii, acte printre care si o declaratie pe care am citit-o in fuga atunci cand mi-a inmanat-o si pe care scria, undeva mai in josul paginii, ceva legat de taxa de poluare. WTF? Stie cineva ceva despre asta?

Mentionez ca motocicleta este la prima inmatriculare in Romania.

 

Mesaj completat

Am fost cu motocicleta la inmatriculari astazi si ala de acolo ma trimite la finante. Ok. Merg la finante. Respectabila de la ghiseu imi spune ca imi trebuie un carnat de hartiute ca sa-mi elibereze certificatul vietii, acte printre care si o declaratie pe care am citit-o in fuga atunci cand mi-a inmanat-o si pe care scria, undeva mai in josul paginii, ceva legat de taxa de poluare. WTF? Stie cineva ceva despre asta?

Mentionez ca motocicleta este la prima inmatriculare in Romania.

Rezolvat. Nu trebuie platita o asemenea taxa. Este doar un document formal care trebuie sa existe in dosarul pt fisa fiscala.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

RILA unde trebuie sa mai platesc innafara de taxa de talon=37lei (care am platit-o)??????? :(

am pus aici ce am platit:

/index.php?/topic/175443-pasii-inmatricularii-unui-motor-din-strainatate/page__view__findpost__p__2845569

Editat de Rila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o rugaminte la voi. Vreau sa imi iau un moto. Am gasit tipul care voiam, pretul ok, moto ok, toate actele pe numele proprietarului actual, ITP facut recent (de 2 sapt) dar am inteles ca s-a schimbat motorul la un momentdat in viata mobrei. S-ar fi trecut lucrul acesta si in carte, cum este in poza atasata (la capitolul Modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehiculului). Sa imi faca vreo problema cand voi trece pe la RAR la autentificare in vederea transcrierii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Irlanda- acte necesare inmatriculare ; copy paste la mailul de la prefectura Brasov ;----------- SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR REGIM PERMISE

DE CONDUCERE SI INMATRICULARE

A VEHICULELOR A JUD. BRASOV

Nr. 73.593/09.05.2011

 

La solicitarea dvs. inregistrata cu nr. de mai sus, va comunicam urmatoarele:

Pentru inmatricularea motocicletei trebuie sa prezentati urmatoarele documente:

1. fisa de inmatriculare, cu viza organului financiar

2. taxa de inmatriculare, in valoare de 52 lei, achitata la Serviciul Taxe si Impozite al localitatii de domiciliu

3. taxa contravaloare certificat de inmatriculare, in valoare de 37 lei, achitata la CEC

4. actul de identitate, in original si copie

5. certificat de autenticitate, eliberat de RAR

6. cartea de identitate a vehiculului, in original si copie, eliberata de RAR

7. anexa cu inspectia tehnica periodca, eliberata de RAR

8. actul de proprietate (factura, contract de vanzare-cumparare)

9. asigurare RCA, cu valabilitate de minim 6 luni, in original si copie

10. documentele de inmatriculare emise de autoritatile din Irlanda, in ORIGINAL

11. placuta cu nr. de inmatriculare strain sau actul de transport

12. cerere de inmatriculare, formular pe care il gasiti pe site-ul www.prefecturabrasov.ro

13. placutele cu nr. romanec se plateste la ghiseu, nr. preferential - 85 lei iar nr. la rand - 40 lei.

Mentionam ca sediul serviciului nostru este in mun. Brasov, str. Turnului, nr. 13 iar programul de lucru este urmatorul: LUNI-MIERCURI: 08.30 - 18.00; MARTI -JOI: 08.30 -16.30, VINERI: 08.30-14.00.

ps. rarul a costat 500,00 lei ( e mai scump ca e din Irlanda !!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator liviu86

Salutare motociclisti!

 

Vreau si eu sa imi trec motorul pe mine. Vreau sa stiu ce acte si cat ar costa in mare? Mai trebuie sa ii fac iar I.T.P., sau doar indentificare la R.A.R.?

Motorul este achizitionat din 19.04.11, este cu toate actele in regula, am facut contract de vanzare cumparare cu proprietarul...

Motorul este inmatriculat in Romania din 25.03.11.

Este vorba despre un scuter Suzuki Burgman UH-150 (152cc).

 

Si mai am inca o nelamurire, oare trebuie si rovineta? Nu as vrea sa ma trezesc cu o amenda "meseriasa" din cauza asta.

 

Multumesc anticipat.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare motociclisti!

 

Vreau si eu sa imi trec motorul pe mine. Vreau sa stiu ce acte si cat ar costa in mare? Mai trebuie sa ii fac iar I.T.P., sau doar indentificare la R.A.R.?

Motorul este achizitionat din 19.04.11, este cu toate actele in regula, am facut contract de vanzare cumparare cu proprietarul...

Motorul este inmatriculat in Romania din 25.03.11.

Este vorba despre un scuter Suzuki Burgman UH-150 (152cc).

 

Si mai am inca o nelamurire, oare trebuie si rovineta? Nu as vrea sa ma trezesc cu o amenda "meseriasa" din cauza asta.

 

Multumesc anticipat.

Asfalt uscat.

nu'ti trebuie rovinieta pentru scuter sau motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Ma poate ajuta cineva cu vre-un sfat? Am cumparat de curand un KTM 380cmc. Am la el urmatoarele acte:

1. Anexa certificat de inmarticulare

2. Carte de identitate a vehiculului(eliberat la date de 11.07.2007)

3. Certificat de autenticitate(eliberat la data de 11.07.2007)

4. Copie buletin de la cine lam cumparat. El la cumparat de la Medias din magazinul moto.

 

Cum pot sa il inmatriculez? ce mai am nevoie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat si eu de curand un scuter de 125cc, scuterul e cumparat de la first bike, am toate actele la el. Dar certificatul de imatriculare si factura cu care a fost cumparat, are alta serie decat aia de pe sasiul actual, dar am CIV cu noua serie, dupa cum am inteles din actele care le are, a avut un accident si a schimbat cadru, dar motorul e acelasi. Pe noul CIV difera doar seria motor si culoarea putin. El a fost imatriculat in 2008 si a fost schimbat cadru in 2009 cand a fost eliberat noul CIV. Si ITP-ul e facut pe noua serie de sasiu si specifica ca, e o eroare in CIV cu seria de motor. Deci are ITP e imatriculat tot.

Acum ma gandeam cum voi face la imatriculare, sa nu ma incurce la politie si la autentificare... Cineva mi-a zis sa ii fac reomologarea sa treaca seria de motor noua si culoarea, se poate si cat costa oare asa ceva ? Si dupa fac autentificarea ?

Posibil sa rezolv la RAR, dar tot ramane prob la politie, talonul si factura cu care a fost cumparat scuterul, are alta serie de sasiu, am un proces verbal ca ia fost eliberata alt CIV si inca un proces verbal ca a avut un accident si a fost reparat, nu am vazut ceva de cadru schimbat parca... totul e facut de servis de la first bike legal.

Merge imatriculat si facut actele pe numele meu ?

Sau pot sa-l las asa cum este cu nr si talonul actual si sa fac numai asigurare si sa merg cu el ? Dar problema este ca asig se va face pe numele din talon nu ? Deci pe fostul propietar, zic pentru politie e bun, dar in caz de dauna ce fac, trebuie sa vina fostul propietar la firma de asigurare sau pot si eu sa merg ? Propietarul e plecat din tara.

 

Am facut contract vanzare cumparare si fisa imatriculare, a ramas sa-l radieze de la finante si sa-l trec eu la mine sa platesc eu impozitul...

Daca ar ramane pe numele fostului propietar si nr, daca primesc amenda, o sa ii vina la el sau tot mie ?

 

Cel mai mult ma intereseaza daca se poate imatricula cum este acum. Pe noul CIV nu e trecut fostul propietar, e trecut firma de la first bike cu alt nr de imatriculare si scrie ca e radiat la cerere si stampila.

 

Vream sa stiu ce trebuie sa fac si cat ar costa asa aproximativ.

 

Difera numai ultimele 2 cifre si la sasiu si la motor si la culoare e negru-rosu si al meu e negru-gri, dar are si ceva rosu pe el...

 

Va multumesc ca ati citit sa posibil sa ma ajute cineva :)

Editat de laur26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat si eu de curand un scuter de 125cc, scuterul e cumparat de la first bike, am toate actele la el. Dar certificatul de imatriculare si factura cu care a fost cumparat, are alta serie decat aia de pe sasiul actual, dar am CIV cu noua serie, dupa cum am inteles din actele care le are, a avut un accident si a schimbat cadru, dar motorul e acelasi. Pe noul CIV difera doar seria motor si culoarea putin. El a fost imatriculat in 2008 si a fost schimbat cadru in 2009 cand a fost eliberat noul CIV. Si ITP-ul e facut pe noua serie de sasiu si specifica ca, e o eroare in CIV cu seria de motor. Deci are ITP e imatriculat tot.

Acum ma gandeam cum voi face la imatriculare, sa nu ma incurce la politie si la autentificare... Cineva mi-a zis sa ii fac reomologarea sa treaca seria de motor noua si culoarea, se poate si cat costa oare asa ceva ? Si dupa fac autentificarea ?

Posibil sa rezolv la RAR, dar tot ramane prob la politie, talonul si factura cu care a fost cumparat scuterul, are alta serie de sasiu, am un proces verbal ca ia fost eliberata alt CIV si inca un proces verbal ca a avut un accident si a fost reparat, nu am vazut ceva de cadru schimbat parca... totul e facut de servis de la first bike legal.

Merge imatriculat si facut actele pe numele meu ?

Sau pot sa-l las asa cum este cu nr si talonul actual si sa fac numai asigurare si sa merg cu el ? Dar problema este ca asig se va face pe numele din talon nu ? Deci pe fostul propietar, zic pentru politie e bun, dar in caz de dauna ce fac, trebuie sa vina fostul propietar la firma de asigurare sau pot si eu sa merg ? Propietarul e plecat din tara.

 

Am facut contract vanzare cumparare si fisa imatriculare, a ramas sa-l radieze de la finante si sa-l trec eu la mine sa platesc eu impozitul...

Daca ar ramane pe numele fostului propietar si nr, daca primesc amenda, o sa ii vina la el sau tot mie ?

 

Cel mai mult ma intereseaza daca se poate imatricula cum este acum. Pe noul CIV nu e trecut fostul propietar, e trecut firma de la first bike cu alt nr de imatriculare si scrie ca e radiat la cerere si stampila.

 

Vream sa stiu ce trebuie sa fac si cat ar costa asa aproximativ.

 

Difera numai ultimele 2 cifre si la sasiu si la motor si la culoare e negru-rosu si al meu e negru-gri, dar are si ceva rosu pe el...

 

Va multumesc ca ati citit sa posibil sa ma ajute cineva :)

 

Nu ma ajuta nimeni pe mine ? :((

 

Nimeni ??? :( Daca nu intelege cineva, va rog intrebati-ma nu ma supar...:( Poate nu am fost destul de explicit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.vreau sa iau o motocicleta din alt judet.as vrea sa ramana o vreme cu numerele actuale.ce trebuie sa fac .cum trebuiesc facute actele

 

Pai...La vanzare se face contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare, iar vanzatorul trebuie sa-ti dea cartea de identitate si talonul. Recomandat este ca motorul sa aiba autentificarea RAR facuta inainte, pentru a nu avea surprize, daca vanzatorul e din alt judet, si nu mai poti da de el...Tu cu fisa de inmatriculare, in 30 zile de la data achizitiei de pe contractul de vanzare-cumparare, trebuie sa te prezinti la Administratia financiara de care aparti, pt. a lua stampila pe fisa, apoi o inmatriculezi cand poti...Pentru a circula, ai nevoie de talon, si asigurare valabila...Nu sunt sigur la cat timp trebuie sa mergi la politie pt inmatriculare...

 

Pai...La vanzare se face contract de vanzare-cumparare, fisa de inmatriculare, iar vanzatorul trebuie sa-ti dea cartea de identitate si talonul. Recomandat este ca motorul sa aiba autentificarea RAR facuta inainte, pentru a nu avea surprize, daca vanzatorul e din alt judet, si nu mai poti da de el...Tu cu fisa de inmatriculare, in 30 zile de la data achizitiei de pe contractul de vanzare-cumparare, trebuie sa te prezinti la Administratia financiara de care aparti, pt. a lua stampila pe fisa, apoi o inmatriculezi cand poti...Pentru a circula, ai nevoie de talon, si asigurare valabila...Nu sunt sigur la cat timp trebuie sa mergi la politie pt inmatriculare...

La Administratia fiscala ai nevoie de urmatoarele acte:

- declaratie tip (se obtine depe net, sau de la ghiseu)

- copia cartii de identitate

- fila roz din contractul de vanzare-cumparare (sau copie certificata)

- copia fisei de inmatriculare

- copia actului de identitate

- CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA, original, prin care sa se ateste ca fostul proprietar si-a achitat impozitele...

Bineinteles, alaturi de copii, ai nevoie si de originale, pt. confirmare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am cateva intrebari as fi bucuros daca m'ar ajuta cineva concret.

vreau sa imi iau un motor. el are un propietar. motocicleta este inmatriculata in judetul ,,...." propietarul,,x" din carte ,a vandut'o catre ,,y" acesata a mers cu ea o perioada de 2 luni sa zicem dupa care a vandut'o lui ,,z" nici ,,y" si nici ,,z" nu au trecut'o pe numele lor. ,,z" mi'o vinde mie.

imi da toate actele de vanzanre cumparare care le'a avut toti.... insa in carte este trecut doar ,,x" mie imi trebuie fiscalui de la ,,x" .. ,,z" spue k imi aduce el fiscalulu.... ar fi vreo problema???? as putea s ao trec pe numele meu daca in actu de vzaare cumparare este specificat k plata se face in douarate ..,,iar a doua rata se va achita in septembrie?? sau abia dupa ce se va modifica in actul de vaare cumparare k sa achitat abia atunci sa pot sa o trec la mine, ma trece la rar daca am u far spart? adik doar geamul.?

 

ar fi o problema propietarii care nu sunt trecuti in carte?imi da cartea motocicletei+talon si toate actele de vanzare cumparare. intre toti propietarii.

 

 

imi cer scuze e putina incurcatura aici.... si vreau sa stiu daca ma bag sau nu.

 

MULTUMESC ANTICIPAT.

 

daca fiscalul e expirat ??? daca propietaru din carte nu imi da fiscalul? ar insemna sa nu pot sa fac nimic cu ea..nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti...astazi am fost la CEC ,la doua sucursale din Ilfov (Snagov si Gruiu) si nu am putut plati decat taxa de certificat inmatriculare.Taxa de inmatriculare de 52 de lei au spus ca se plateste la primarie !!! Stie cineva care este treaba?? La primarie mi-au spus ca este OK..dar am ceva semne de intrebare .A mai procedat cineva asa?..La primarie cand am inregistrat FISCAL mobra am platit o ,,taxa de inmatriculare" de 27 de lei care nu are treaba cu taxele catre serviciul inmatriculari.In Pipera la inmatriculari pe Ilfov exista un CEC ceva sau si aia ma ,,intorc "la primaria de care apartin ??

 

Multumesc.

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.... mai exista acum bagat ceva cu un certificat cum ca nu ai datorii la stat de TVA???? Am auzit un zvon... cica indiferent ca esti persoana fizica...

 

 

Si inca o intrebare, asigurarea veche merge la inmatriculare? am asigurarea omului care e inca valabila vreo luna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De TVA nu am auzit nimic ..chiar astazi am intrebat la primarie si se uitau fetele alea crucish..cica nu s-a transmis ceva in acest sens la ei.

 

Asigurarea trebuie facuta pe numele tau ..chiar daca cea veche pe numele fostului proprietar este valabila.Mai nou la asigurare in cazul schimbarii detinatorului (pentru inmatriculare ) iti trebuie si ,,actul de vanzare cumparare" .Il scaneaza si iti elibereaza RCA pe numele tau dar ,,fara numar".Doar cu datele tale si seria mobrei.

 

PS-am gasit in urma cu ceva pagini raspuns la intrebarea mea.Cineva a pus ,,actele necesare " inmatricularii in Brasov unde scrie ca taxa de 52 lei se poate plati la organul fiscal al localitatii respective.

 

Am si eu o intrebare.... mai exista acum bagat ceva cu un certificat cum ca nu ai datorii la stat de TVA???? Am auzit un zvon... cica indiferent ca esti persoana fizica...

 

 

Si inca o intrebare, asigurarea veche merge la inmatriculare? am asigurarea omului care e inca valabila vreo luna...

 

 

 

---,,În M.O. nr. 396 din 6 iunie 2011 a fost publicat Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 2014 / 2011 de privind aprobarea unei noi proceduri eliberare a certificatului de atestare fiscală pentru persoane juridice Âşi fizice.

Noua procedură de eliberare a certificatului de atestare fiscală intră in vigoare incepând cu data de 1 iulie 2011.

OMFP nr. 2014/2011 cu Anexe (noul model de certificat de atestare fiscală Âşi noul model de cerere de eliberare a certificatului de atestare fiscală. ""

 

 

Poate despre asta este vorba.Si eu am avut nevoie de certificat fiscal ca persoana fizica de cateva ori dar pentru inmatriculari auto ..nu stiu.Cu astia te astepti la orice.

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok mersi... am aflat ca merge si cu asigurarea veche daca e valabila... am sunat la inmatriculari la pipera... sper sa nu fi gresit aia... dar asigurarea ar fi la fel de "bolinda" una noua nu are numarul nou una veche are numarul vechi. sasiul in schimb e acelasi.

 

nu merge... m-am dus acolo si inainte sa ma asez la coada am intrebat iar... trebe asigurare noua... bine... ca a trbuit pentru fiecare rahatel sa intreb lamuriri si aia ti le dadeau de parca era pe bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am cateva intrebari as fi bucuros daca m'ar ajuta cineva concret.

vreau sa imi iau un motor. el are un propietar. motocicleta este inmatriculata in judetul ,,...." propietarul,,x" din carte ,a vandut'o catre ,,y" acesata a mers cu ea o perioada de 2 luni sa zicem dupa care a vandut'o lui ,,z" nici ,,y" si nici ,,z" nu au trecut'o pe numele lor. ,,z" mi'o vinde mie.

imi da toate actele de vanzanre cumparare care le'a avut toti.... insa in carte este trecut doar ,,x" mie imi trebuie fiscalui de la ,,x" .. ,,z" spue k imi aduce el fiscalulu.... ar fi vreo problema???? as putea s ao trec pe numele meu daca in actu de vzaare cumparare este specificat k plata se face in douarate ..,,iar a doua rata se va achita in septembrie?? sau abia dupa ce se va modifica in actul de vaare cumparare k sa achitat abia atunci sa pot sa o trec la mine, ma trece la rar daca am u far spart? adik doar geamul.?

 

ar fi o problema propietarii care nu sunt trecuti in carte?imi da cartea motocicletei+talon si toate actele de vanzare cumparare. intre toti propietarii.

 

 

imi cer scuze e putina incurcatura aici.... si vreau sa stiu daca ma bag sau nu.

 

 

 

NIMIC? NIMENI??

MULTUMESC ANTICIPAT.

 

daca fiscalul e expirat ??? daca propietaru din carte nu imi da fiscalul? ar insemna sa nu pot sa fac nimic cu ea..nu?

 

pot sa o inmatriculez daca nu am fiscalu de la fostu' propietar?

 

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa o inmatriculez daca nu am fiscalu de la fostu' propietar?

 

multumesc anticipat

 

 

Fiscalul trebuie ,,obligatoriu"..altfel nu o poti transcrie la adm financiara ..adik nu poti obtine viza pe fisa de inmatriculare .La politie nu iti cere fisa fiscala..dar fara ea ramai blocat cu inregistrarea ei la fisc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...