Sari la conținut

Prima tura , prima busitura


adi.dima
 Share

Postări Recomandate

Din nou , aveti grija la taximetristi.astia sunt printe cei mai periculosi conservisti.

 

Duminica 23-01-2005 ,am iesit pentru prima data de cand am permis cu motoru.Am plecat din Dna Ghica spre Gara de N :wave: ord cand ,pe Stefan cel Mare ,ma trezesc cu o Nova galbena drept in fata mea.incerc sa franez dar nu am reusit ,distanta fiind prea mica ,drept urmare ,m-am infipt in el.Pana m-am ridicat ,m-am uitat la motor ,taximetristu' ,a vazut ca n-am nimic si a plecat. :huh:

 

Consecinte: Furca stramba si o SPERIETURA ZDRAVANA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@styx ... poti sa fugi leger de la locul accidentului daca nu au fost vatamari corporale si ai obligatia sa declari la politie incidentul in 24 ore (sau 48 ore - nu mai stiu).

 

@loghy ... greseala ta e ca nu ai anuntat politia (nu e inca tarziu daca stii numarul de inmatriculare).

 

.. inca ceva .. mergi si tu pe banda a 2-a .. ca e mai putin probabil sa sara dobitoci direct pe banda a 2-a (dar s-a mai vazut). Sa nu mergi pe banda unu pe langa masinile parcate ca e destul de periculos.

 

In orice caz .. bafta multa si fara evenimente :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
am iesit pentru prima data de cand am permis cu motoru.

bine ca n-ai patit mare lucru.

 

fiind prima plimbare, nu ai inca experienta in trafic, si aglomerarea de ghinion in jurul tau e un pic mai mare

 

adica (si e valabil si pentru ceilalti): taximetristii, femeile la volan, mosii la volan, soferii de tir/autobuz: exista prin definitie in trafic, si din ei se compune 'traficul' asta - deci trebuie avut grija la ei, evitati, miscarile lor anticipate

 

strada prin definitie nu este camp, unde sa fii singur si sa nu te streseze nimeni. tot ceea ce misuna pe strada e un potential pericol, si trebuie sa te pazesti singur - ca nimeni nu o va face.

 

hai noroc si la cat mai putine accidente :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Grija mare mai ales la inceput ,cand nu ai inca reflexele formate si nici obisnuinta de a anticipa pericolele care te pandesc la tot pasul. Sunt convins ca daca aveai cateva mii de km experienta puteai frana de 2 ori in distanta aia :moron: La inceput e bine sa iti lasi spatiu mare pana in cel mai apropiat obstacol (masina din fata ta,de ex).Cand treci pa langa un taxi parcat ar trebui sa te astepti sa iti vireze in fata din senin, doar pt ca a primit o comanda...la fel in trafic nu depasi taxiurile pe dreapta ca astia trag ca disperatii de volan fara sa se mai asigure pentru ca un client a facut cu mana sau ala din drepta zice ca a ajuns la destinatie.La fel trebuie evitati la semafor cand te strecori printre coloanele de conserve, ca poate sa-ti deschida oricand usa in fata.Per total, cand vezi o masina galbena in trafic considera-l pe covrigar "vinovat" si cu intentii criminale din start si supravegheaza-l pana treci de el.

 

Cand intri intr-o intersectie si ai prioritate asigura-te ca toti idiotii care au cedeaza te-au vazut, ni se intampla tuturor zilnic sa fim tratati ca biciclisti :wave:

 

 

In cazul tau, sper ca ai luat nr idiotului sau macar ai retinut de la ce firma e.Du-te la sectia pt accidente din sectorul unde s-a produs si da declaratie,zi-le ca ala a fugit in timp ce tu incercai sa te ridici de jos...Daca nu a dat prioritate/nu s-a asigurat, ar trebui sa-i suspende permisul 3 luni. La fel, daca in 48 de ore nu se prezinta la politie ,indiferent de accidentul in care a fost implicat, i se da o amenda si il cauta politia acasa sa-i ia permisul. Merita sa ramana fara paine o perioada, desi stim ca isi ia tidula inapoi pe spaga oricum, dar macar are cine sa-ti plateasca furca stramba.

 

Bafta si ai grija pe viitor...daca atunci cand bagi mana in gaz ti se pare ca se ingusteaza strada si totul se petrece mai repede decat poti "inregistra", inseamna ca tocmai ti-ai depasit limitele ca pilot si orice situtie neprevazuta inseamna accident !!! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a zis Axa, deoarece merita sa plateasca neatentia. Ca atunci ai scapat ieftin, da. Omul a zis ca merge si-asa si data viioare va face la fel .Insa data viitoare motociclistul implicat poate avea viteza mult mai mare si se poate ajunge, Doamne fereste, la un accident cu urmari grave.

 

So, a gresit, fa-l sa plateasca. Si ai grija de la inceput cu traficul Kpitalei.

 

 

Bafta si drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru sfaturi. In ceea ce priveste nr. impactul a fost mult prea mare ca sa ma mai gandesc si la taximetrist pe langa motor. Nici nu mi-am imginat ca nu se va opri pentru o clipa macar ca sa vada daca am patit sau nu ceva.

Adorlith, fii sigur ca am sa dau de baut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-am reamintit (din nou) de ce nu-i suport pe taximetristi  :wave: .

Sanatate multa si ai grija data viitoare, fereste-te de ei ca de dracu. Acorda-le din start prezumtia de vinovatie.

Mai degraba prezumtia de prostie si nesimtire :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai patit nimic e ok, ai mai capatat ceva experienta.

 

Referitor la ce spun cei de mai sus cu opritul, nici eu nu sunt deacord, ori cit de minor ar fi accidentul soferul trebuie sa coboare, sa se asugure ca totul e ok, asa e normal. Acum pe de alta parte daca se oprea iti lua si asigurarea RCA, chiar daca el e vinovatul moral dupa lege tu esti vinovat, mai aveai o paguba in plus (vezi rca`ul si o amenda), asa ca tot raul spre bine (in cazul tau).

 

Cind tu n-ai nimic iar motorul e varza inseamna ca ai scapat usor, cind tu n-ai nimic iar motorul are minimul de damage e un accident perfect :wave:

 

Pe viitor invata sa te faci vazut, asta e una dintre cele mai mari probleme cu care se confrunta un motorist, bafta multa.

Editat de SpeedFreak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...