Sari la conținut

Propunere in favoarea incepatorilor


Vizitator Hairy Poker
 Share

Scoala moto din cate se stie e de kko  

139 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Vizitator Hairy Poker

unchiuletzu, colaboram sefu cu cea mai mare placere......

eu ma gandeam la ceva mai antrenant, ceva animatie, cu coloana sonora ceva motivant.. sunt oki si pdf-urile dar ma gandesc sunt oarecum cam "flat" pentru "sinusoida ascendenta" pe care am vrea sa o producem cu acest proiect... Oricum astept sugestii...

 

ganditi-va cam ce v-ar incita si cam ce v-ar place sa vedeti....

astept semn de la voi..... si propuneri.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Zidu': Cât dai, atâta face. CDurile alea de 6000 lei n-o să mai poată fi citite peste 6 luni, deci mai bine luăm ceva de marcă şi bulk.

 

@Wizzie: content before looks, zic eu. Ideea e să citească şi să bage la cap, nu să rămână uimiţi de sunete/culori. Sau mă rog, poate mă înşel eu...

 

Ca atare, pentru CD propun următoarele subiecte de pe forum:

 

Cum cumperi o motoretă

/index.php?showtopic=12608

 

Manual de condus motocicleta

http://motociclism.ro/tutoriale/files/manual/index.htm

 

Cele 10 porunci ale motociclistului

/index.php?showtopic=12076

 

Conducerea pe timp de ploaie

/index.php?showtopic=12268

 

Conducerea pe timp de iarnă

/index.php?showtopic=13047

 

Pregătirea motocicletei pentru iarnă

/index.php?showtopic=10772

 

Countersteering

/index.php?showtopic=8565

 

Ce motor să-mi iau (cu ceva editări necesare)

/index.php?showtopic=4250

 

Ghid echipament

http://www.motociclism.ro/ghid_echipament.php

 

Păreri motoare 125 cm cubi

/index.php?showtopic=14623

 

Prima căzătură

/index.php?showtopic=10841

 

Cum îţi dai seama că eşti pregătit să mergi cu pasager

/index.php?showtopic=8481

 

Ce plătiţi la vamă

/index.php?showtopic=295

 

Acte necesare la înmatriculare

/index.php?showtopic=14197

 

Întrebări Leasing

/index.php?showtopic=936

 

Asigurări moto

/index.php?showtopic=608

 

Puterea maximă în primii 2 ani

/index.php?showtopic=13770

 

Cum facem stânga în intersecţie

/index.php?showtopic=11208

 

 

 

Cam asta am găsit eu la ora asta. Bineînţeles că mi-au scăpat altele subiecte care merită incluse, de aceea aştept completări. De asemenea, consider oportune şi nişte topicuri de la accidente (evident, cu poze), dar aici problema este mai delicată şi nu-mi permit să aleg eu ce/cum ar putea fi inclus pe CD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colaborati, colaborati ...

 

In plus, zic eu ca ar trebui ghidul de alegere a echipamentului tradus de unchisor si poate si cel cu materiale.

 

N-ar strica poate ceva selectii din legislatie si poate vreun cadru al Politiei Rutiere isi da cu parerea cum e cu mersul motociclistilor printre benzi, ce este o depasire si cum se face ea, daca motociclistii pot sau nu sa meraga intre bordura si masina de pe prima banda; aceste subiecte au fost discutate si rasdiscutate, dar consider ca nu s-a ajuns la un acord acceptabil intre automobilisti si motociclisti, avem nevoie de un punct de vedere cit mai oficial si legal.

De asemenea, povestea cea frumoasa cu unghiul mort al oglinzilor (Š unchisorul, de asemenea :banana: :banana: :banana: , stie el de unde s-o ia :cheers: ) ar fi de folos.

 

Intre o prezentare sobra, in care sa primeze informatia si una "atractiva" eu as inclina pentru sobrietate, dar e la alegerea realizatorilor cum va arata.

 

Despre blank-uri, v-am spus ca sint pe teava 1000 de bucati, numai sa avem ce pune pe ele ... depinde doar de noi sa le primim.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si poate ca n-ar strica se se puna si pe CD-ul pozele/filmuletul SBZ-ului de la accidentul de langa Brasov din toamna trecuta si cateva "comentarii" de pe langa. :banana:((( (D-zeu sa-i ierte).

 

Nu cred ca e "munca in zadar" cum au zis unii , n-or sa se intample miracole cu asta, dar poate o s-o ia mai incet unu care a jucat ceva GTA 3 -Vice city in care personajul se plimba in adidasi + camasa hawaiana pe un motor de viteza, si dupa ce intra intr-un camion, doar pierde nitel din "energie". :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place foarte mult ideea! Ce ati spune de un cd cu materialele pe care le-a pomenit FLEX, dar cu crintele de animatie si sunet pe care le ce Wizzie? Ceva in genul filmelor in flash dar cu imagini reale,gen film de scurt metraj (mai multe pe cd, cu meniu ca un adevarat dvd). Ma pot "baga" dar nu prea am materiale ce sunt incepator... sariti? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee mai buna nu cred ca am auzit de mult timp.. Astept cu sufletul la gura. :cheers: Daca cineva crede ca pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere. Ar fi de ajutor o lista cu 'necesarul de materiale/servicii', ca sa ne putem alege contributia in functie de talente/posibilitati/etc.

 

Sper din tot sufletul sa nu se confirme inca o data spusele lui Andrei Gheorghe: "Romania este tara unde niciodata, nimic nu se termina."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

TRUE :banana:

Eu unul vreau sa duc la bun sfarsit proiectul asta...

Inca mai lucrez la altul tot pentru comunitate si anume acesta

Asta o sa fie rdy soon si ma apuc si de celalalt...

In orice caz va fi gata pana la primele serii de examene....

Iar ca support ar fi frumos cineva care are mai mult timp ca mine sa se uite pe forumul asta si sa puna aici (user anonymous si fara parola) manuale diverse, cum ar fi cele de condus moto de conduita si etc.... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos proiect...in vara apare si unul putin diferit pe care inca il lucrez. Trebuie doar sa it spun ca prin browser-ul OPERA nu se vede...l-ati optimizat pentru Internet Explorer?inca ceva...nu are materialul din spatele link-urilor!dai click si iti da error...cel putin la mine asa face! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate se ofera cineva sa hosteze un groupware, ceva gen phprojekt (parca asa ii zice), ca sa fie cat de cat organizata treaba.. Un Project Manager, ce resurse avem, ce trebuie sa facem, cine de ce se ocupa, ce deadline are.. u know.. the whole 9 yards.. :cheers: Sincer cred ca in general e singura sansa (si-asa mica) sa duci la bun sfarsit un proiect de genul asta, unde fiecare lucreaza cand are timp/chef..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io sunt incepator si am votat pentru...

o idee excelenta!

fratilor, mai ganditi-va si la cei care au un p1, ca mine, acas si nu pot vedea flashuri...

mie mi-l putetzi trimite pe mail fara flashuri, in forma bruta... vi-l si platesc daca vreti...

daca aveti nevoie de ajutor...va ajut cu cea mai mare placere la distribuire cand voi da si io examenu...

bafta multa!!!!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker
Poate se ofera cineva sa hosteze un groupware, ceva gen phprojekt (parca asa ii zice), ca sa fie cat de cat organizata treaba.. Un Project Manager, ce resurse avem, ce trebuie sa facem, cine de ce se ocupa, ce deadline are.. u know.. the whole 9 yards.. :banana: Sincer cred ca in general e singura sansa (si-asa mica) sa duci la bun sfarsit un proiect de genul asta, unde fiecare lucreaza cand are timp/chef..

nu e vorba de lucrat cand am chef (vb de mine) ci pur si simplu cand am timpul necesar, caci pe langa astea mai trebuie sa traim si noi din ceva...

daca ar fi fost vorba sa dea cineva bani pentru ele, ar fi fost altfel... dar cum nimeni nu da bani si nici macar nu schitzeaza prea multe gesturi, facem cand putem.... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am facut scoala moto, am luat A-ul din prima (ca sunt ambitzios) si dupa aia am facut scoala pt. B. Bineinteles ca am luat tot din prima, dar mult mai sigur pe mine si cu mult mai putzine greseli.

Alt exemplu. Am invatat sa schiez acu' douj' de ani, in tabare militare. Dupa aia n-am mai schiat. Anu' trecut m-am dat din nou pah schiuri sh-am luat o gramada dah busheli. Anu asta, in prima zi de schi mi-am luat un instructor. 1 ora. Shi n-am mai cazut. Ba chiar am inceput sa fac shi ce nu shtiusem inainte.

Credeti-ma, merita sa faci scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wizzie, tocmai fiindca stiu ca o treaba de-asta maninca timp am propus ceva cit mai simplu, dar cu mult material; eu zic sa reconsideri un pic cum sa arate CD-ul, fiindca sezonul bate la usa si inca nu avem nimic. In fond, nu esti platit pentru ce faci si toti trebuie sa mincam ceva, asa ca hai sa pastram totul in limitele rezonabilului si ale posibilului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ma interesez daca se pot gasi prin Cluj ceva sponsori pt chesta asta.. mi se pare o idee excelente... in cazul in care se fac Cduri de multiplicare m-ash ocupa shi eu.. si de distributie si in cazul pliantelor.. poate gasesc pe cineva mai cu bani, care ar dona pt o cauza buna :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

eu mai am cate ceeva in lucru dar cum termin proiectele ma voi apuca serios de subiectul acestui topic... voi incerca sa mai lucrez si pe acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sint incepator si mi se pare k lumea ideea.

 

Vreau sa contribui cu un bluk de 100 de cd-uri la campania asta.

 

Astept un mail aici sa-mi spuneti cui tre sa trimit banii pentru cd-uri.

 

mihnea_ionascu2002@yahoo.com

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...