Sari la conținut

Tranteala Sub Podul Grant-Bucuresti-3.11.2007


dragosgeo
 Share

Postări Recomandate

uite cum a fost:

Sambata pe la 6 seara, sub podul grant mi-a iesit un pusti in fata motorului.

mi-a iesit dintre stalpii podului (giulesti), dupa trecerea de pietoni, fugea spre refugiul de tramvai.

erau 2, unul a ramas pe trotuar, altul s-a gandit ca poate sa fuga.

masini erau in urma mea, pe prima banda. eu eram pe banda 2, am tras stanga, dar pustiul tot fugea si el stanga.

viteza nu am avut. 50-60 cred. totul a fost super rapid. l-am trantit pe pusti si am culcat motorul pe stanga.

a venit salvarea, politia si ne-au pus pe amandoi in salvare.

 

urmari? el, entorsa picior, cap spart :)

 

io? fractura clavicula, traumatism bazin, coaste jumulite, picior umflat, genunchi julit. (din pacate nu purtam pantaloni cu protectii). :lol:

 

motoru? scria ala azi pe procesul verbal la avarii de m-a pufnit un ras nervos. casco nema, iar daca vreau bani de la pusti, trec prin procese cu parintii, e si din Cluj. asa ca ma abtin, il voi repara io :cheers:

 

 

corvoada, fratilor. vina s-a stabilit a fi a pustiului. dar doamne fereste, puteam sa-i fac altceva mult mai rau.

mergeti prudent si purtati toate protectiile!!!!!

 

noroc cu casca - am dat cu capu in cadere de refugiul de tramvai

geaca - sfasiata, dar protectiile au tinut super bine.

 

merci lui Mihai (un tip cu Suzuki care s-a certat si cu politaii) si lui Claudiu (Yamaha). si el a fost super ok :moto:

 

deci aveti grija. io sigur voi avea mai multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut noroc!

Bafta in continuare si insanatosire grabnica!

 

chiar la bulan ma gandeam citindu-l pe Zidu`.

mare chestie e ghemuiala in momentul impactului...am ajuns la urgenta si imi spune infirmiera ca noi motocicilistii suntem norocosi, ca purtam protectii....cica sa vezi ce suruburi si tije baga in Supermanii scuteristi.

 

purtati fratilor protectiile!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casco nema, iar daca vreau bani de la pusti, trec prin procese cu parintii, e si din Cluj. asa ca ma abtin, il voi repara io :cheers:

 

Normal ca il vei repara tu, dar pe banii parintilor lui! Sa-si tina naibii copchilu' in casa daca e oligofren :) si nu stie sa traverseze strada. Nu te lasa la mana ta. In rest, recuperare rapida si fara urmari. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e asa de greu de recuperat banii. Fa-ti reparatiile si tine toate facturile (cele de pe constatarea politiei).

Apoi incearca s-o rezolvi amiabil... fara judecata.

Adica, in mod normal are trebui sa-ti plateasca banii fara judecata. Asta, daca vor vrea sa scape de cheltuielile de judecata. Daca ii dai in judecata, vor trebui sa plateasca si alea, si nu cred ca le prea convine.

Vorbeste cu un avocat... sau, de ce nu, vorbeste cu Asociatia Motociclistilor din Romania. Cauta un sfat legal inaite sa faci ceva care nu e corect fata de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai avut noroc...dar de fapt ghinion...ai scapat sifonat dar nu foarte tare...

dak nu faci nimic sa iti recuperezi cheltuiala de la familia vinovatului este ca si cum data viitoare l-ai invita sa faca la fel si poate nu va mai iesi asa usurel...dak in schimb ii presezi pun pariu ca multi din jurul familiei respective vor lua aminte...care este vinovat sa plateasca...

insanatosire grabnica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca ai platit spitalizarea din banii tai,nu? Plus reparatia la motor...nu inteleg de ce sa nu ii dai parintii in judecata :) Si cum au mai spus si altii,il inveti pe pusti ce inseamna responsabilitatea.Altfel nu cred ca se invata minte :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu trec zilnic p-acolo, dar mereu stau cu mana pe frana...este o zona periculoasa: intorc multe masini si intra sau ies din benzinarie. Zona arata super cand este meci pe rapid :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca ai platit spitalizarea din banii tai,nu? Plus reparatia la motor...nu inteleg de ce sa nu ii dai parintii in judecata :) Si cum au mai spus si altii,il inveti pe pusti ce inseamna responsabilitatea.Altfel nu cred ca se invata minte :cheers:

 

baieti, nu stiu despre voi, dar pentru mine este primul accident de genul asta, adica cu pieton. nu stiu ma, dar am avut un soc cand l-am vazut pe pusti trantit pe jos.

chiar nu vreau sa dau pe nimeni in judecata. vreau doar sa scap de Politia Romana, INML, Spitalul Municipal si alte chestii de genu asta.

 

o sa vad cu motoru cum fac. intai ma vad cu Tibi de la bmw sa-mi spuna ce si cum. apoi voi vedea...ma gandesc ca se putea de 10 ori mai rau :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic...eu am luat un betiv pe capota...de mi-a intrat cu cotu in parbriz...sange....brrrrrrrr....

nu va spun in ce hal tremuram....

cand mai lovesti o tabla mai e cum e...da cand dai peste un om..sau chiar si peste un animal...

omule bine ca sa terminat asa.. insanatosire grabnica iti urez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau in zona Giulesti-Podul Grant si pot sa confirm ca pe acolo pietonii sunt mai mult decat cretini. Ori de cate ori merg spre casa, stau cu ochii-n patru. Sunt numai nebuni care sar in fata masinilor. Si eu am fost pe punctul de a lua pe ghidon cativa neatenti d-astia care s-au itit de dupa stalpii podului... Noroc ca am avut mereu viteza mica si am scapat fara sa culc motorul. Si de atunci incetinesc cat pot de mult, mai ales daca e si autobuzul 178 in statie, ca unii prefera sa sara din masina si o iau la fuga in diagonala, catre tramvai, de nu mai stii cum sa-i eviti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de admirat ca nu vrei sa dai pustiul în judecata. Din pacate, putini mai gîndesc asa în ziua de azi .... una-doua - pac - procese. Daca era nesimtit sau rau-voitor - OK. Un copil inconstient, care n-a înteles de ce are capul spart.

 

Mie mi-a sarit în brate un indivit beat din troleibuz. Desi a vazut ca vin, soferul a deschis usa ca-i era frica ca vomita ala in troleibuzul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de admirat ca nu vrei sa dai pustiul în judecata. Din pacate, putini mai gîndesc asa în ziua de azi .... una-doua - pac - procese. Daca era nesimtit sau rau-voitor - OK. Un copil inconstient, care n-a înteles de ce are capul spart.

 

Mie mi-a sarit în brate un indivit beat din troleibuz. Desi a vazut ca vin, soferul a deschis usa ca-i era frica ca vomita ala in troleibuzul lui.

 

ia sa fi fost invers?...crezi ca ala proceda la fel?!!....eu o vorba stiu (si mi-am adus aminte de ea cand am facut si eu pe bunul samaritean):""facerea de bine ,fu**ere de mama""...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca ti`ar sarii odata la 2 zile`n fata cate`un copil d`asta tembel...n`ai ajunge la sapa de lemn tot platind de la tine? asta in cazu in care ai scapa la fel de bine . . .

 

asa cum te bucuri tu ca ai scapat intreg...asa ar trebuii sa se bucure si parintii..si sa'ti dea banii de reparatii..

 

bafta cu reparatu :cheers:

Editat de inimitabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de admirat ca nu vrei sa dai pustiul în judecata. Din pacate, putini mai gîndesc asa în ziua de azi .... una-doua - pac - procese. Daca era nesimtit sau rau-voitor - OK. Un copil inconstient, care n-a înteles de ce are capul spart.

 

Mie mi-a sarit în brate un indivit beat din troleibuz. Desi a vazut ca vin, soferul a deschis usa ca-i era frica ca vomita ala in troleibuzul lui.

 

 

cred ca pustiului i-a ajuns tranteala...sa ia acu si omoru de la ai lui???

dupa cum am spus, era din cluj, deci probabil ca ai lui, in cazul in care nu stiu inca, vor afla, pt ca trebuie sa dea declaratie la politie...

 

oameni suntem toti. pustiul ala nu va mai sari in fata nimanui.

imi pare rau de motor. vroiam sa fac casco pe el sapt viitoare :)

dar asta e. probabil ma vai vedea la un moment dat cu parintii pustiului si vad ce atitudine au. dar daca sunt oameni de omenie, nu voi fi eu ala rau :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fractura de clavicula nu e chiar asa "apa de ploaie"... cred ca ai inceput sa simti ce si cum.

Chiar daca ai noroc si nu ai nevoie de operatie, oricum durerile sunt al dracu de mari si o sa te cam tina cel putin un an. Dupa aia, o sa te supere, dar inveti sa traiesti cu jena...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sunt numai nebuni care sar in fata masinilor. Si eu am fost pe punctul de a lua pe ghidon cativa neatenti d-astia care s-au itit de dupa stalpii podului...

E o trecere de pietoni periculoasa acolo vreo 3m exact inainte de axa pilonilor venind dinspre Giulesti, o stiu de mic. Intotdeauna merg "pe frana" prin zona aia cand sunt oameni pe margini ca nu stii de unde sare, nu trec toti exact pe zebra.

Editat de andreic21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...