Sari la conținut

Dakar 2008


Postări Recomandate

Salutare prieteni!

 

Daca nu posta Nitescu aici nici nu-mi dadeam seama ca mai e f putin pana la Dakar 2008.

Anul asta avem din nou multi de-ai nostri la start:

- Many Gyenes

- Marcel Butuza

- Alex Garbacea

- Romeo Duicu

In premiera avem un echipaj si la auto - Gabi Nicolae si Dorel Stanciu pe Mitsubishi L200 ... sau mai bine zis cu un motor si o cutie de L200 :burnout: ca atat a mai ramas din masina initiala

 

Later edit: azi s-a pus lista de participanti pe site-ul oficial. Mai avem la auto un echipaj format din 2 romani Eugen Banciu si Vasai Marius pe DesertWarrior (banuiesc ca e vreun prototip. Impreuna cu un echipaj britanic formeaza Team Rally Raid UK.

 

Deci, iar stam cu ochii pe iritrack, iar ne intrebam de ce sta unul sau altul si la sfarsit aflam ca nu merge saracia de iritrack, iar stam pana la 12 noaptea sa vedem rezumatele pe Eurosport. Abia astept!

 

Sa le uram succes alor nostri, sa termine toti cu bine si sa se intoarca cu multe povesti!

 

PS1: Intrucat suntem f multi pasionati de cursa asta si se vor scrie multe pagini, haideti sa incercam sa-l tinem cat mai on topic. merci!

PS2 pt admini: Pe la sfarsitul lui decembrie poate il punem sticky

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 259
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

Totusi pana la Dakar mai este un eveniment la care avem participanti romani, Campionatul mondial 6 days unde din cate stiu eu, o sa participe Emanuel Gyenes. O sa inceapa in 12 luna asta dar deocamdata nu am auzit detalii. Asa ca ii rog pe cei care stiu mai multe sa posteze, eventual sa faca un nou topic.

Va salut,

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, iar stam cu ochii pe iritrack, iar ne intrebam de ce sta unul sau altul si la sfarsit aflam ca nu merge saracia de iritrack, iar stam pana la 12 noaptea sa vedem rezumatele pe Eurosport. Abia astept!

 

Cum se poate urmari iritrack-ul? E vreun site anume?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AL TREILEA POST SI AU SI INCEPUT OFF TOPICURILE :burnout: - SOSO, te rog eu sterge balariile.

 

Andrei C, daca tot intri pe-aici, fa un efort si citeste mai mult de prima pagina. E topic despre ISDE aici /index.php?showtopic=149360

 

 

--- Mesaj completat în 09 Nov 2007 17:56 -------------

Cum se poate urmari iritrack-ul? E vreun site anume?

 

va fi link din www.dakar.com pe durata competitiei.

se va mai putea urmari live si pe www.rallylive.com. De multe ori au stiri mai bine updatate decat dakar.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Andrei C, daca tot intri pe-aici, fa un efort si citeste mai mult de prima pagina. E topic despre ISDE aici /index.php?showtopic=149360

<small>--- Mesaj completat în 09 Nov 2007 17:56 -------------</small><br/>

 

 

Scuze, greseala mea, imi cer iertare. Bafta lui Many. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castiga excursia la Lisabona ca sa iei startul cu echipa MOL Rally Team

 

Esti utilizator de card MultiBonus? Felicitari! In noiembrie poti prinde startul la Raliul Dakar cu MOL Rally Team.

 

Viziteaza statiile MOL in perioada 1-30 noiembrie si foloseste cardul MultiBonus cand platesti cumparaturile: carburant si produse din magazin.

 

Esti automat inscris la tragerea la sorti pentru un premiu special: una din cele 2 excursii pentru 2 persoane fiecare, la startul Raliului Dakar din Lisabona, ca sa-l sustii pe Mani Gyenes, pilotul roman la Dakar.

 

Tragerea la sorti va avea loc pe 10 decembrie.

 

 

Pentru a participa la tragerea la sorti, trebuie:

 

* sa ai card MultiBonus

* sa-l prezinti la casa cand platesti pentru cel putin o alimentare si un produs din Shop, pe parcusul lunii noiembrie

* sa pastrezi bonurile de casa pentru validarea premiului pana la 10 decembrie.

 

Valoarea totala a premiilor este de 6500 Euro.

 

Mai multe detalii poti gasi in regulamentul alaturat.

 

Nu uita sa prezinti cardul MultiBonus la casa si sa pastrezi bonurile fiscale!

 

Vrei sa mergi la Lisabona? Vino la cumparaturi la MOL!

 

Mai multe detalii gasiti aici

 

 

 

 

http://www.molromania.ro/ro/produse/promot...ia_la_lisabona/

 

Sper sa va placa filmul

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

HAI AI NOSTRII!!!......Dar ce o sa faca oare echipa auto. Ca malul Timisului le-a cam dat de furca(Carpatica Rally-Raid), si am intzeles ca e cam nasol.

GO MANI!!!!!

 

Stau destul de rau la o luna inainte de plecarea spre Lisabona, insa trag tare sa rezolve totul. Gabi are mana in ghips pentru 2 saptamani, trebuie terminata masina de cursa, trebuie reparata si terminata masina de asistenta (cu care au avut accidentul la TM).

Asta e comunicatul lor de azi dimineata ...

 

Team Dakar Romania merge mai departe…bis.

 

Cu siguranta ca titlul comunicatului de presa de saptamana trecuta ar fi fost mai potrivit pentru acest comunicat, avand in vedere cele intamplate cu ocazia ultimei etape de campionat national de rally raid de la Timisoara din week-end-ul ce tocmai a trecut.

 

Ca si cand problemele pe care le-a intampinat echipa Team Dakar Romania in pregatirea primei participari romanesti la raliul Dakar – sectiunea auto – nu erau suficiente, membrii echipei sunt nevoiti sa faca fata si unei ultime probleme, de aceasta data una mult mai grava decat cele intampinate pana acum. Pe scurt: pe finalul primei probe speciale, datorita unei grave erori de realizare a road-book-ului de catre organizatori, echipajul Gabi Nicole – Liviu Stan, aflati in traseu in calitate de leaderi, au intrat frontal in peretele unui canal de irigatii la o viteza de peste 80 km/h, fara sa aiba posibilitatea de a frana sau de a incerca o manevra de evitare a impactului. Cei doi membri ai echipajului au fost transportati de catre serviciul de ambulanta la spitalul judetean Timisoara, unde au fost supusi unor investigatii medicale complete. Copilotul Liviu Stan a suferit o contuzie la nivelul coloanei cervicale, dar a putut parasi spitalul “pe picioare”; in schimb pilotul Gabi Nicolae a suferit o lezionare puternica a coloanei vertebrale la nivelul vertebrei cinci, precum si o fisura a incheieturii mainii stangi. Din fericire, ambii membri ai echipajului ce (speram) va reprezenta Romania la raliul Dakar sunt in afara oricarui pericol.

 

“Nu am avut nici o sansa. Eram pe un palier de viteza, pe un camp cu vizibilitate... aparent foarte buna. O urcare foarte usoara, 2, maxim 3 grade, dupa care, in momentul cand botul masinii s-a lasat, am avut in fata canalul de irigatii lat de 10 metri si adanc de 4. Canal de irigatii ne-anuntat in nici un fel pe road-book. Oricine ar fi ajuns acolo primul, ar fi avut aceeasi soarta ca si noi. Imi pare foarte rau ca nu am terminat aceasta ultima etapa, imi pare rau ca am distrus masina de asistenta cu care trebuia sa transportam echipa de mecanici la Dakar...dar “das ist motorsport”, asa cum bine zice Dan Gartofan.” a declarat Liviu Stan.

 

“Am avut maxim noroc. Din multe puncte de vedere: ca nu am suferit rani si mai grave, ca nu am distrus masina de Dakar, cu care am fi dorit de fapt sa luam startul in aceasta etapa, ca nu am avut o viteza si mai mare, desi probabil ca puteam rula si mai tare. Din pacate am pierdut titlul de campioni nationali absoluti in favoarea echipajului romano-italian Carlo Marchegiani – Alex Roiban, pe care ii felicitam, si am distrus masina de asistenta. Nu stiu daca vom avea timp sa pregatim o alta masina de asistenta in termen de aproape o luna, cat mai avem pana la plecarea catre Lisabona, startul Dakar-ului, pentru ca nu aveam prevazut in plan un astfel de incident major, timpul ramas pana la start fiind alocat testelor cu masina de concurs. Din pacate nici aceste teste nu vom putea sa le ducem la bun sfarsit, pentru ca eu sunt nevoit sa “iau o pauza” la pat timp de doua saptamani cel putin. Doresc sa le multumesc doctorilor Maris, Frunza, Cozan, Grecu, Florescu precum si intregului staff medical de la serviciul de ambulanta si de la spitalul judetean Timisoara care au facut tot ce le-a stat in putinta pentru a ne trata cat mai bine imediat dupa accident, in vederea recuperarii.” spune Gabi Nicolae, a doua zi dupa nefericitul eveniment.

 

Cu ocazia acestei ultime etape, Campionatul National de Rally Raid a luat sfarsit, echipajul Nicolae – Stan clasandu-se pe locul secund, dupa ce a condus autoritar pe toata perioada acestei editii, castigand doua etape si terminand pe locul secund pe cea de a treia, din totalul de patru etape disputate. La echipe, Team Dakar Romania a castigat titlul national, slaba consolare fata de obiectivele propuse.

 

Membrii echipei declara ca vor face tot posibilul pentru a se putea recupera pana la startul raliului Dakar 2008, unde isi propun ca si obiectiv terminarea raliului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti timp puteti asculta radio Sport Total FM www.spt.ro , frecventa 105,8 in Bucuresti. Astazi intre ora 18:00 si 19:00 il vor avea invitat in studio pe Mani.

 

http://www.sptfm.ro/Acasa/1004.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Many la conferinta de presa.

Anul acesta se va da cu un 450 EXC preparat de rally cu kit mecca System. Motocicleta are la gol circa 135 de kile si va fi aproape de 170kg cu cei 30l de benzina. Cu 30kile mai usoara decat "marele" 660. Ma asteptam sa se dea cu 530, insa gasesc ca e o miscare foarte inteligenta sa se dea la clasa "pana in 450cmc". Diferentele intre cele doua motociclete nu sunt substantiale, insa daca totul merge ok eu zic ca poate sa intre in primii 5 la clasa <450.

 

Din nou, jos palaria pentru MOL pentru ca baga bani in sportul asta. Eu personal le multumesc alimentand la MOL de cate ori pot.

post-1160-1196672386_thumb.jpg

post-1160-1196672415_thumb.jpg

post-1160-1196672440_thumb.jpg

post-1160-1196672466_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Many la conferinta de presa.

Anul acesta se va da cu un 450 EXC preparat de rally cu kit mecca System. Motocicleta are la gol circa 135 de kile si va fi aproape de 170kg cu cei 30l de benzina. Cu 30kile mai usoara decat "marele" 660. Ma asteptam sa se dea cu 530, insa gasesc ca e o miscare foarte inteligenta sa se dea la clasa "pana in 450cmc". Diferentele intre cele doua motociclete nu sunt substantiale, insa daca totul merge ok eu zic ca poate sa intre in primii 5 la clasa <450.

 

Din nou, jos palaria pentru MOL pentru ca baga bani in sportul asta. Eu personal le multumesc alimentand la MOL de cate ori pot.

:) :lol: :lol: :D :D :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe ce data incepe Dakar-ul?

5 ianuarie - Lisabona.

si se termina pe 20 ianuarie.

 

@ionut73 poate ar fi mai bine sa ceri modificarea titlului topicului pentru ca se creaza confuzii.

Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Later edit: azi s-a pus lista de participanti pe site-ul oficial. Mai avem la auto un echipaj format din 2 romani Eugen Banciu si Vasai Marius pe DesertWarrior (banuiesc ca e vreun prototip. Impreuna cu un echipaj britanic formeaza Team Rally Raid UK.

 

Eugen and Marius are another pair of first timers with at the Dakar with Rally Raid UK. They have a brand new 2007 model Desert Warrior race car and like Izhar and Glen they have been practising in the deserts of Morocco this year. With past experience of WRC style events the pair are hardly inexperienced at this type of sport but the Dakar is sure to provide some new challenges for them not least of which is the sand of Mauritania

- luat de pe www.rallyraid.co.uk

 

post-30-1197885927_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai lung , mai nisipos , prin zone pe unde nu s-a mai trecut de 10 ani sau mai mult , 1.500 de km de speciale in plus fata de anul trecut : Dakar 2008 se anunta exigent .

- 9273 km din care 5736 km de speciale

- 15 etape

- trecere prin Portocalia , Spania , Maroc , Mauritania , Senegal

- 4 zile Marocul , 8 Mauritania

- 2 bivuacuri moto fara asistenta

- 245 de motociclete , 20 quad-uri , 205 auto , 100 camioane

 

Si o noutate : specialele se vor parcurge pe un traseu separat pentru motociclete , separat pentru auto si camioane . Un ocean de nisip asteapta sa-i infrunte pe concurenti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi la PRO TV in emisiunea lui Maruta (incepand cu 17.30-la machiaj :kick: ) ii puteti vedea pe cei 4 ( Marcel,Mani,Romeo si Alex),povestind despre participarea lor la Dakar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am admirat/pipait KTM-ul lui Mani incarcat deja in duba. Cred ca niciodata nu va straluci asa frumos ca acum :crack:

 

Mult succes alor nostri :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca este mediatizat acest concurs, astazi am fost incantata cand m-a strigat mama sa imi spuna ca pe Pro TV la emisiunea Happy Hour au fost invitati participantii tarii noastre. Un interviu scurt dar tot e ok!

Mult succes le doresc participantilor nostri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...