Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

* asta a aparut in ziarul local saptamana trecuta (zona Frankfurt).

 

nu am timp acuma sa traduc, dar se vede din titlu: doi baieti de la HA l-au omorat pe seful regional de la Outlaws (Germania), pentru nu-stiu-ce razbunare (nu scrie in articol). acuma, eu vad ce scrie in ziar, ca l-au omorat HA adica, nu stiu ce vor stabli pana la urma juratii/tribunalul, depinde de avocati :love: Cert e ca procesul se va judeca vreme indelungata, fapta a fost comisa in iunie, iar abia luna asta a fost prima infatisare, care a durat mai putin de o ora. Intre timp, cel mai in varsta dintre "atentatori" este tinut undeva secret, in programul de protectie ...a martorilor, daca pot sa spun asa (am tradus exact). in ziua cand s-a dechis procesul, in orasul Keiserlautern s-au infiintat 1000 de orataci din ambele tabere, politia pe faza (inclusiv d-aia sub acoperre, adica in costume de chopperisti, etc.). ca sa vezi solidaritate intre fratii!

post-17655-1262034923_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* asta a aparut in ziarul local saptamana trecuta (zona Frankfurt).

 

nu am timp acuma sa traduc, dar se vede din titlu: doi baieti de la HA l-au omorat pe seful regional de la Outlaws (Germania), pentru nu-stiu-ce razbunare (nu scrie in articol). acuma, eu vad ce scrie in ziar, ca l-au omorat HA adica, nu stiu ce vor stabli pana la urma juratii/tribunalul, depinde de avocati :) Cert e ca procesul se va judeca vreme indelungata, fapta a fost comisa in iunie, iar abia luna asta a fost prima infatisare, care a durat mai putin de o ora. Intre timp, cel mai in varsta dintre "atentatori" este tinut undeva secret, in programul de protectie ...a martorilor, daca pot sa spun asa (am tradus exact). in ziua cand s-a dechis procesul, in orasul Keiserlautern s-au infiintat 1000 de orataci din ambele tabere, politia pe faza (inclusiv d-aia sub acoperre, adica in costume de chopperisti, etc.). ca sa vezi solidaritate intre fratii!

 

 

de toata jena, da nah daca tot ii la moda de ce nu.........de-aia prefer titlul de "loneley rider" sau nebunu ala ce merge cu un gunoi de motor de unu singur :love: .................imi displac total scenele astea cinematografice de motociclisti duri ce beau, fumeaza, se drogheaza si impart tarfe si se omoara intre ei............aici parca lipseste ceva, sau nu?!?!?........da totusi unde-i motocicleta in toata povestea???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la noi lipseste in mare parte FRATIA..... unii membri din unele cluburi habar nu au k RESPECTUL SI FRATIA E PE PRIMUL LOC , intr-un MC.

bach : motocicleta in toata poveste e ,numai k trebe sa iti dai seama , ei pt ce se lupta? se lupta pt mc-ul din care fac parte, si ce inseamna MC? deci tot la motocilete se ajunge.....

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........da totusi unde-i motocicleta in toata povestea???

 

* pai scrie mare (titlul!): "Motociclistii rockeri au luat autobuzul" (apoi explica mai jos ca din cauza vremii ...nefavorabile :love:

 

ce sa zic? sunt oameni si oameni. nu cred ca toti membri HA sunt niste criminali, betivi, violatori si drogati, dupa cum nici reciproca nu mi se pare adevarata. la fel, nu cred ca toti oamenii care cunosc un criminal sau sunt in acelasi club cu el, au potental criminal si ei. si-acuma, daca e sa ma iau dupa legile naturii si dupa serialul meu preferat lately (Son's of Anarchy), unii au datoria sa moara, altii sa traiasca, la fel ca in lantul trofic. nu stiu ce a gresit "capatenia" aia de la clubul "vecin" si nici nu ma intereseaza, in fond justitia nu detine dreptatea absoluta si nici dreptatea nu invinge prin natura ei intotdeauna. eu nu judec, doar selectez. ce mi se pare mie bun si ce nu.

shit happens!

 

pax et bonum!

Mesaj completat

la noi lipseste in mare parte FRATIA..... unii membri din unele cluburi habar nu au k RESPECTUL SI FRATIA E PE PRIMUL LOC , intr-un MC.

bach : motocicleta in toata poveste e ,numai k trebe sa iti dai seama , ei pt ce se lupta? se lupta pt mc-ul din care fac parte, si ce inseamna MC? deci tot la motocilete se ajunge.....

numai bine

 

* dragul meu, eu stiu ca resectul si fratia (ma rog, ce inseamna ea in ansamblu) se invata de acasa, adica de dinainte sa ajungi tu sa intrii intr-un club (orice fel de club)! crezi ca un om care nu cunoaste respectul poate sa fie acceptat de o comunitate cu reguli fixe si drastice, pana la urma?

 

ce spune bach eu am inteles si ii dau dreptate intr-o oarecare masura. nici eu nu dau doi bani pe cluburile in care doar se bea pe rupte, se consuma droguri si se incaiera pentru curve. dar, cum am zis, eu nu judec, doar aleg :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anumite pareri aici sunt chiar aiurea, daca nu stiti despre ce vorbiti si nu sunteti la curent cu multe, nu are sens sa postati numa asa ca nu va convine voua

 

O parere e bine venita cind stiti si ceva istorie M.C.

 

dar cum zicea si cria-p noi alegem calea nu ei ne aleg pe noi...

..fiecare are dreptul sa adere la ce vrea el si nici de cum va fii informat de ce si cum se face, asta se invata in timp si respectul la fel se cistiga in functie de multe chestii...

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vorbeam de fratia aia : dak poti ajuta un om ,ajutal nu-i face rau......

si stim foarte bine k la noi la romaniii nu prea intalnesti asa ceva, deci noi nu prea intalnim fratie prin zona....

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
eu vorbeam de fratia aia : dak poti ajuta un om ,ajutal nu-i face rau......

si stim foarte bine k la noi la romaniii nu prea intalnesti asa ceva, deci noi nu prea intalnim fratie prin zona....

parerea mea

,,fratii'' intalnim multe,dar majoritatea sunt o adunatura,in care ,,sefii'' urmaresc anumite avantaje de pe urma ,,fratilor''.am eu o experienta cu o ,,fratie'' si nu imi mai trebuie.putini cei ce stiu ce inseamna o fratie, sau putini care inteleg si se comporta ca intr-o fratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,fratii'' intalnim multe,dar majoritatea sunt o adunatura,in care ,,sefii'' urmaresc anumite avantaje de pe urma ,,fratilor''.am eu o experienta cu o ,,fratie'' si nu imi mai trebuie.putini cei ce stiu ce inseamna o fratie, sau putini care inteleg si se comporta ca intr-o fratie.

 

in fratie nu exista sefi....poate un frate mai mare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,sefi'' -tre sa fie ma cate unu care e putin sau mai mult frustrat si care sare de poponeata in sus ca ii subminezi autoritatea si nu se poate impune restului de frati!

daca as povesti cateva intamplari observate in timpul ,,fratiei''...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,,sefi'' -tre sa fie ma cate unu care e putin sau mai mult frustrat si care sare de poponeata in sus ca ii subminezi autoritatea si nu se poate impune restului de frati!

daca as povesti cateva intamplari observate in timpul ,,fratiei''...

 

pai hai povesteste-ne,sa vedem cum zici tu ca e...ca vad ca tare te mai pricepi(ca si citiva dintre predecesorii tai care au scris mai sus)

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hai povesteste-ne,sa vedem cum zici tu ca e...ca vad ca tare te mai pricepi(ca si citiva dintre predecesorii tai care au scris mai sus)

tonul tau ironic (sau poate mi se pare)nu isi are rostul.citatul,pe care l-ai prezentat in postul tau, era adresat lui FlorinSG.

necunoscand personajele nu ar avea rost sa dezvolt aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tonul tau ironic (sau poate mi se pare)nu isi are rostul.citatul,pe care l-ai prezentat in postul tau, era adresat lui FlorinSG.

necunoscand personajele nu ar avea rost sa dezvolt aici.

 

inseamna ca eu am prin vremuri bune....nu era nimeni sef pe atunci....oricum ar trebui sa ne gandim ca unii se implica mai mult decat altii ...dar intotdeauna un sef se poate schimba cu altu ca presedintele...numa ca cel nou venit sa se ridice la unele asteptari.....

 

si la noi toti suntem egali ...tot ce am facut pan acu am facut-o doar pt distractie..suntem satui unii de sefi pe la munci , macar la distractii sa fim liberi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt oameni si oameni fiecare cu caractere diferite,orgolii si ambitii poate personale(toate adunate in spiritul unei idei comune), poate pentru interesul unui club.Ce nu e bine?...cand incepem sa caracterizam drept "cocina",un club,fratie,gasca ...acolo unde "ne am porcit" si noi odata

respect tuturor!

Editat de XXXL!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiind public,am considerat ca se adreseaza tuturor.....personajele nu interesau asa mult,cit povestea.

da,eram ironic,pt ca eu consider cel putin ofensator modul in care unii dintre voi comenteaza aici.

 

cred ca ma judeci gresit, in primul rand pentru ca nu ma cunosti(am avut un ,,bussines'' impreuna si nu poti sustine ca nu am fost ok) si in al doilea rand, nu cred ca am ofensat pe nimeni,mi-am exprimat o parere personala vis-a-vis de experienta mea cu o ,,fratie''.sunt motociclist de scoala veche,imi plac cluburile, brotherhood-urile si adunaturile moto, mi-au placut foarte mult intrunirile moto de acum cativa ani si spiritul de atunci si asta am sustinut, ca acum nu mai poti aduna o mana de motociclisti care sa se aiba ca fratii.

 

 

sunt oameni si oameni fiecare cu caractere diferite,orgolii si ambitii poate personale(toate adunate in spiritul unei idei comune), poate pentru interesul unui club.Ce nu e bine?...cand incepem sa caracterizam drept "cocina",un club,fratie,gasca ...acolo unde "ne am porcit" si noi odata

respect tuturor!

nu am folosit cuvantul ,,cocina'' si nici nu am avut in gand, iar ce am sustinut...stii foarte bine ce am vrut sa spun.poate o sa ne intalnim odata sa iti povestesc o anumita discutie.

Editat de cristi80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt oameni si oameni fiecare cu caractere diferite,orgolii si ambitii poate personale(toate adunate in spiritul unei idei comune), poate pentru interesul unui club.Ce nu e bine?...cand incepem sa caracterizam drept "cocina",un club,fratie,gasca ...acolo unde "ne am porcit" si noi odata

respect tuturor!

 

eu ma retrag din discutie....fiecare avem dreptate cate un pic poate

Editat de FlorinSg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ma judeci gresit, in primul rand pentru ca nu ma cunosti(am avut un ,,bussines'' impreuna si nu poti sustine ca nu am fost ok) si in al doilea rand, nu cred ca am ofensat pe nimeni,mi-am exprimat o parere personala vis-a-vis de experienta mea cu o ,,fratie''.sunt motociclist de scoala veche,imi plac cluburile, brotherhood-urile si adunaturile moto, mi-au placut foarte mult intrunirile moto de acum cativa ani si spiritul de atunci si asta am sustinut, ca acum nu mai poti aduna o mana de motociclisti care sa se aiba ca fratii.

 

 

da,"bussines-ul" a fost ok,dar eu ziceam despre parerile tale exprimate AICI si FORMA in care o faci...oricum,eu fac referire la toti cei care ati scris pe acest ton,nu doar tu....degeaba o dati la intors dupaia,ca de fapt ati vrut sa spuneti altceva...

faptul ca exprimi o parere personala public,poate ofensa pe cineva si nici macar sa stii...de aceea,trag concluzia ca cei care dau cu "mucii-n fasole" fie habar n-au, fie daca au habar,au degeaba.

 

ps:te-am citat pe tine,pt ca tu ai fost ultimul care a intervenit pe acel ton....puteam sa citez pe oricare altul,care a facut la fel.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,"bussines-ul" a fost ok,dar eu ziceam despre parerile tale exprimate AICI si FORMA in care o faci...oricum,eu fac referire la toti cei care ati scris pe acest ton,nu doar tu....degeaba o dati la intors dupaia,ca de fapt ati vrut sa spuneti altceva...

faptul ca exprimi o parere personala public,poate ofensa pe cineva si nici macar sa stii...de aceea,trag concluzia ca cei care dau cu "mucii-n fasole" fie habar n-au, fie daca au habar,au degeaba.

 

ps:te-am citat pe tine,pt ca tu ai fost ultimul care a intervenit pe acel ton....puteam sa citez pe oricare altul,care a facut la fel.

bun...,te rog, daca se poate, sa-mi exemplifici intr-un P.M, despre FORMA in care mi-am exprimat parerile si de ce consideri ca am dat-o la intors.

cat despre faptul exprimarii in public a unei pareri personale...-ART.30 aliniatul 1 din Constitutia Romaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp nu va exista un Club care sa aduca la un loc posesorii unui singur tip/marca de motocicleta, uniti in cuget si simtiri, baza este mult prea subreda pentru a fi luat in serios.

Va merge o perioada, se vor face si ceva afaceri, apoi piramida se va prabusi.

Mesaj completat

Cred ca m-am exprimat putin aiurea...

Am vrut sa spun ca nu poti avea in acelasi club si choppere si speed-uri, sa pleci la intruniri toti si sa ajungi pe rand. Aceea nu mai este unitate, iar de aici deriva si alte probleme.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa spun ca nu poti avea in acelasi club si choppere si speed-uri, sa pleci la intruniri toti si sa ajungi pe rand. Aceea nu mai este unitate, iar de aici deriva si alte probleme.

 

Tin sa te contrazic, cu argument desigur... argumentul este Dac Motors. Au de toate mobrele si un club f strans si unit.

 

Si vitezanele, si nakedurile si enduroaicele si cruiserele... TOATE pot sa mearga la croaziera intre 80-140 km/h :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa te contrazic, cu argument desigur... argumentul este Dac Motors. Au de toate mobrele si un club f strans si unit.

 

Si vitezanele, si nakedurile si enduroaicele si cruiserele... TOATE pot sa mearga la croaziera intre 80-140 km/h :(

Suntem inca la inceput si dupa cum spuneam, va merge o perioada, se vor face si ceva afaceri, apoi piramida se va prabusi.

Eu raman la parerea mea, ca lucrurile nu ar trebui amestecate.

Ba chiar nici regula cu choppere la choppere si speed la speed nu este foarte buna, dar ar fi un inceput mai sanatos pentru noi. O regula ideala ar fi VN la VN, CBR la CBR, etc.

Da, stiu, asta ar insemna sa existe Cluburi cu 3 membri (exagerez), dar astfel se obtine o temelie solida.

...

Este doar un punct de vedere.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* da, si eu cred ca criteriile dupa care poate sa functioneze un club trebuie sa fie simple si stabile. cu cat diversitatea e mai mare, cu atat clubul tinde sa se disocieze (in cluburi mai mici, sau "bisericute" la noi).

eu una as face un club numai cu Intrudere. sau unul doar cu femei/fete. dar nu cu toate, ci cu alea care au choppere (chopperul e o pasiune comuna unor femei, ...nu numai coafatul :( ). si as stabili o ierarhie, deci fiecare sa inteleaga si sa-si asume o functie in club. nu ca trebuie sa existe un sef sau un secretar sau mai-stiu-eu ce, dar fiecare trebuie sa aiba rolul lui si responsabilitati fixe intr-un club. si comune, cand e cazul.

 

despre cluburile de la noi nu prea am ce comenta. doar o opinie personala: nu cred ca reprezinta ideea de club, ci mai degraba de gasca moto (sau RC).nu s-au evidentiat pana acum, parerea mea, decat prin actiuni caritabile, petreceri (cu diferite ocazii) si cateva particpari la actiuni d-astea social-civice (gen marsuri cu politia). eh, pentru mine, ideea unui club nu exclude petreceri sau fapte bune in folosul comunitatii, dar astea vin extra, nu ca actiuni prioritare.

 

just my opinion...

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor,

 

ma bucur ca exista aceasta discutie pentru ca rostul unui forum e de ascultat pareri, argumente si fiecare sa ia cei mai bun din acestea.

 

poate a nu e placut sa dezbatem o problema locala dar poate fiecare are ceva de invatat sau de ce nu, sa ne invete altii care o pot face, pentru ca nimeni nu s-a nascut cel mai destept.

 

eu sunt Bobby, membru DN26 RIDERS BROTHERHOOD, si presedinte al acestei fratii. eu sunt acel care "e putin sau mai mult frustrat si care sare de poponeata in sus ca ii subminezi autoritatea si nu se poate impune restului de frati" asa cum zice cristi80.

 

probabil ca thefatbob, care nu il cunosc, are ceva experienta in spate, de a remarcat imediat lipsa de consistenta a cestei afirmatii, pentru ca multi dintre noi vor realiza ca un brotherhood, cel putin asa cum il vad eu, se bazeaza pe un element fundamental: caracterul fiecarui membru. de aceea exista termenul de "prospect", pentru a testa caracterul unui om, pentru ca ceea ce ne uneste, pe langa scop, motociclismul, este respectul pentru idee, pentru grup si apoi pentru tine insuti.

 

din pacate, cristi80, oricat de baiat bun este, oricat de corect ar fi, oricat ar fi "motociclist de scoala veche,imi plac cluburile, brotherhood-urile si adunaturile moto, mi-au placut foarte mult intrunirile moto de acum cativa ani si spiritul de atunci si asta am sustinut, ca acum nu mai poti aduna o mana de motociclisti care sa se aiba ca fratii", totul este o falsa masca, pentru ca toate aceste bune calitati, pe care le apreciez

sunt eclipsate de o individualitate fara margini care nu are ce cauta intr-un brotherhood. iar aceasta a fost decizia lui.

 

modul de a intelege o fratie, un brotherhood depinde de la om la om, unii stiu mai multe pentru ca au vazut mai multe, altii invata pe propria piele, asa cum poate am facut si eu. degeaba ne explica cristi80, ca "putini cei ce stiu ce inseamna o fratie, sau putini care inteleg si se comporta ca intr-o fratie.", ii doresc sa reuseasca si el sa faca o asemenea fratie sau sa invete sa faca parte dintr-una pentru ca eu, noi, atat am putut.

 

bine zice cria ca "as stabili o ierarhie, deci fiecare sa inteleaga si sa-si asume o functie in club. nu ca trebuie sa existe un sef sau un secretar sau mai-stiu-eu ce, dar fiecare trebuie sa aiba rolul lui si responsabilitati fixe intr-un club. si comune, cand e cazul." este mandatoriu ca acest lucru sa se intample, mai mult sau mai putin. si asta nu pentru ca asa am descoperit eu din experienta, ci pentru ca si istoria si traditia MCurilor au demonstrat asta.

 

eu am invatat astea impreuna cu cei mai buni prieteni ai mei care sunt astazi membri DN26 RIDERS, pe propria piele, the hard-way.

 

si asa cum zice cria, din nou, just my opinion...

 

PS/

atat florinsq cat si cristi80 au fost membri DN26 RIDERS BROTHERHOOD Galati din 2007 si respectiv 2008. mi-ar place sa cred ca cel de-al doilea nu face comentarii nepotrivite aici din cauza frustararii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...