Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

O organizatie nu va putea fi combatuta decat de o alta organizatie - din pacate... Adevarata libertate va fi intotdeauna ingradita de acest imperativ. Un MC este o organizatie care lupta pentru drepturile membrilor ei care sunt negate de "organizatia" aflata la guvernare. Puterea si slabiciunea sa deriva paradoxal din aceeasi sursa: necesitatea de a se organiza la fel de riguros ca si adversarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O organizatie nu va putea fi combatuta decat de o alta organizatie - din pacate... Adevarata libertate va fi intotdeauna ingradita de acest imperativ. Un MC este o organizatie care lupta pentru drepturile membrilor ei care sunt negate de "organizatia" aflata la guvernare. Puterea si slabiciunea sa deriva paradoxal din aceeasi sursa: necesitatea de a se organiza la fel de riguros ca si adversarul.

 

* Eureka!

 

cel mai obiectiv si mai rational raspuns de pana acum. ...nici nu se putea altfel, doc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O organizatie nu va putea fi combatuta decat de o alta organizatie - din pacate... Adevarata libertate va fi intotdeauna ingradita de acest imperativ. Un MC este o organizatie care lupta pentru drepturile membrilor ei care sunt negate de "organizatia" aflata la guvernare. Puterea si slabiciunea sa deriva paradoxal din aceeasi sursa: necesitatea de a se organiza la fel de riguros ca si adversarul.

Anitai Etzioni scria:"... noi ne nastem în organizatii, suntem educati în organizatii si cei mai multi dintre noi îsi petrec viata muncind pentru organizatii. Într-o mare parte a timpului ei liber, lumea se distreaza sau se roaga tot în organizatii. Cei mai multi mor în serviciul unei organizatii, iar când soseste clipa înmormântarii, cea mai mare dintre organizatii - statul - trebuie sa îsi dea oficial consimtamântul".

 

 

Organizatia trebuie sa se supuna legilor statului.

 

Ce drepturi ii sunt negate unui MC si din ce cauza? Aveti dusmani virtuali, imaginari, surprinzator nu numai pe forum ci si in viata reala.

Traiti cu totii alimentati de mass media, de povesti pline cu esenta de fantastic, va raportati la acestea, sunteti doar privitori si deveniti usor, usor fandositi si neinsemnati .

MC de la noi, nu au bande rivale, nu-i urmareste nimeni, ei doar culeg admiratia populatiei de pe trotuar, singurul scop al lor e pur si simplu de imagine, parerea mea, nu-i bun, nu-i rau scopul, nu-i nimic iesit din comun, e ca o reclama la un produs, unele mai proaste, altele mai bune.

 

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Poate sa imi spuna cineva ce cultura moto exista in Romania? Nu stiu cati au citit cu atentie chiar prima postare de aici...

 

Libertatea noastra incepe acolo unde se termina ingradirile statului... Numai cine incearca sa depaseasca aceasta bariera creata artificial tot de noi, poate tinde, macar un pic, catre libertate!

 

Noi ca natie nu avem libertatea in sange! Am fost obisnuiti sa traim in pestera si ne-am obisnuit cu umbrele... Nu stim ce este libertatea si daca o intalnim, din greseala, o ocolim!

 

MC inseamna LIBERTATE... nicidecum a te complace in regulile de &%§)( impuse de altii...

 

Stiti, in America totul a inceput de la un pipi facut in public... ASTA ESTE LIBERTATE (dar nici ea nu este 100%)

 

In Romania???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si

 

 

Nu dau 2 lei pe triștii care transformă frustrarea faptului că nici un club nu-i bagă în seamă, în lătrat de pechinez isteric. Ai ceva probleme cu cineva, zi în față ca doar ești bărbat. Dacă vi pe net și arunci cu rahat din spatele tastarurii nu faci decat să arați cat de patetic și slab ești.

Doi la mană, taranusii care fara sa cunosca nici macar tangential un subiect, fac judecati de valoare, nu au dreptate proporțional cu nivelul crizelor facute pe net! Asa ca ar trebui sa se relaxeze, sa ia o pauză înainte sa se faca complet de ras. Poate sa se apuce de crosetat, sau ceva...

Si da, exista cultura moto in Romania, dar nu e facuta de transpiratii care se isterizeaza pe net din lipsa de atentie in viata reala.

Dreptate si fratie... la cine merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi plac generalizarile de niciun fel..,chiar daca uneori mai pacatuiesc si eu judecand asa. Poti sa faci parte dintr un MC si sa fii un baiat valabil sau sa fii rider liber si sa fii o javra.., valabil si viceversa. Am tovarasi si cu patch-uri si fara.., tine de bunu- simt si educatia fiecaruia cum se comporta in 'societatea bikerilor'.., eu ma straduiesc sa i inteleg si sa i respect pe toti.., uneori, ce i drept, nu mi reuseste. Daca spunem despre purtatorii de pach-uri ca sunt blazati pt ca le poarta, la fel putem spune si despre cei care nu le au.., e tot o forma de blazare, poate nitel mai subtila, chiar. in definitiv, fiecare e liber sa aleaga si sa traiasca aceasta pasiune asa cum isi doreste, e usor sa aplicam etichete.., mai greu e sa incercam sa ne dam osteneala sa ne intelegem defectele si sa trecem peste ele.., ramanand prieteni. Ce inseamna a fi membru Mc, nu stiu, pot doar sa presupun.., e adevarat ca sunt rezervat si mi e greu sa cred intr o fratie in care sunt amestecati si banii. Banii aduc desbinare, dorinta de recunoastere e specifica fiecaru individ normal.., multi, din pacate, isi calca in picioare principiile (daca le au)pt a obtine lucrul acesta. Asta e valabil si in viata, nu doar intr un MC.., dar acolo banuiesc ca fiecare le simte intr un mod mult mai acut. Si eu, recunosc, visez uneori la o fratie ideala.., dar stiu ca asa ceva e greu de realizat.., sau imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, am recitit tot acest topic.., impresia mea este ca adevarul este undeva la mijloc.., sa fii membru Mc sau free rider. Tagma bikerilor de la noi nu prea e obisnuita cu purtatorii de veste pach-uite, prejudecatile abunda, s au nascut mici adversitati intre cele doua categorii.., barfa e alimentata si de o parte si de alta. Fiecare crede ca ceea ce face el este asa cum trebuie si ca ceea ce face altul este cum nu trebuie. Sau cum nu si ar dori. Dincolo de vorbe, cred ca respectul.., pe care il clameaza toti, dar cu sinceritate putini..,este liantul care i uneste pe toti.Si OMUL din fiecare este cel care il diferentiaza de REST-uri. Am fost la cateva petreceri ale unor cluburi MC si pot spune ca respectul nu este o vorba goala. Sau despre intrunirile moto org de MC uri, pot spune acelasi lucru. Datorita organizarii lor avem atatea locuri unde mergem sa ne simtim bine, sa ne intalnim si sa ne cunoastem. Sa recunoastem lucrul acesta. Si ei la randul lor ar trebui sa ne respecte pe noi, free riderii, ce le umplem locatiile intrunirilor si se creaza o atmosfera si o simbioza-comuniune placuta tuturor. Neconditionata de faptul ca apartii unui MC sau nu! Sa fim ca fratii cu totii si sa ne bucuram de pasiunea noastra. Da stiu, e utopic. Jean, un idealist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Good on ya man!

 

Jean, problema e ca sunt prea multe guri si prea putini oameni!

Nici un membru nu a sustinut ca numai asta e calea si bikerii fara club sunt mai naspa. Ba din contra peste tot gasesti respect pentru omul care-l merita, indiferent de vesta.

Daca ai cunoscut bikeri din MC-uri n-ai cum sa nu-mi dai dreptate.

In schimb tot prostu si maimuta lui bat din fleanca la adresa cluburilor - pe net si pe la spate bine inteles!

Asa ca dreptatea nu e la mijloc...

Ca exista pro-s si contra-s... fara indoiala! You have to bleed a little orice ai vrea sa faci, fie ca intri in MC fie ca vrei sa fi biker solo.

Dreptate si fratie... pentru cine merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce va tot certati pe aici. din cate stiu eu nu te obliga nimeni sa intri intr-un club sau sa nu te dai cu motoreta daca n-ai patch pe vesta. unii se simt bine in compania altora ca ei, altii singuri. nu vad care-i problema... dar ma rog. in loc sa ne gandim la ce putem sa facem bine pentru toata lumea ne pierdem in mizerii de genul asta... ultima oara cand m-am mai uitat la stirile finnciare inca eram in criza de exemplu. de ce nu ne punem mintile sa facem ceva sa iesim mai repede din ea in loc sa ne chacam pe noi in contradictii? ca tot vorbeati de respect, respectul se castiga. prin certuri aiurea nu castiga nimeni nimic... hai, una e sa facem mistouri pe forum si alta e sa le continuam si cand e vorba de lucruri serioase...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si

 

 

Nu dau 2 lei pe triștii care transformă frustrarea faptului că nici un club nu-i bagă în seamă, în lătrat de pechinez isteric. Ai ceva probleme cu cineva, zi în față ca doar ești bărbat. Dacă vi pe net și arunci cu rahat din spatele tastarurii nu faci decat să arați cat de patetic și slab ești.

Doi la mană, taranusii care fara sa cunosca nici macar tangential un subiect, fac judecati de valoare, nu au dreptate proporțional cu nivelul crizelor facute pe net! Asa ca ar trebui sa se relaxeze, sa ia o pauză înainte sa se faca complet de ras. Poate sa se apuce de crosetat, sau ceva...

Si da, exista cultura moto in Romania, dar nu e facuta de transpiratii care se isterizeaza pe net din lipsa de atentie in viata reala.

Dreptate si fratie... la cine merita!

Tipic romanesc...

 

Eu nu am probleme cu nimeni, dar in acelasi timp nici nu ma feresc de probleme! Nu stiu ce frustrare se vede in ce am scris eu aici, frustrarea TA in schimb se vede! Daca stai sa citesti mai bine ce am scris, sa gandesti... vezi ca eu personal sunt adeptul MC si chiar incurajez pe lumea sa se razvrateasca... Sa apartina unei comunitati moto, dar... Ce inseama in Romania MC???

 

Mda... exista cultura moto in Romania... facuta de cineva ca tine??? Revin cu intrebarea mea... Ce inseamna cultura moto in Romania? Poate imi raspunzi chiar tu!

 

Eu vad intr-un MC o forma de protest in primul rand, nu o plimbare cu motocicleta dupa serviciu!

 

Si daca adevarul (meu) inseamna ca arunc cu rahat in stanga si in dreapta... No comment! Ce sa mai zici de replica lui Brancusi care spunea: ''Cand am plecat v-am lasat saraci si prosti. Cand m-am intors, v-am gasit si mai saraci si mai prosti!''

 

Asa ca... nu stiu cine se isterizeaza pe net in spatele tastaturii... Eu zic ca noi romanii nu avem cultura moto! Daca tu zici ca exista... argumenteaza, te rog! E mai inteligent decat sa te apuci sa jignesti... parerea mea!

 

P:S. - poate in Romania cultura moto inseamna sa iesi dupa serviciu cu motorul la plimbare...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic romanesc...

 

Eu nu am probleme cu nimeni, dar in acelasi timp nici nu ma feresc de probleme! Nu stiu ce frustrare se vede in ce am scris eu aici, frustrarea TA in schimb se vede! Daca stai sa citesti mai bine ce am scris, sa gandesti... vezi ca eu personal sunt adeptul MC si chiar incurajez pe lumea sa se razvrateasca... Sa apartina unei comunitati moto, dar... Ce inseama in Romania MC???

 

Mda... exista cultura moto in Romania... facuta de cineva ca tine??? Revin cu intrebarea mea... Ce inseamna cultura moto in Romania? Poate imi raspunzi chiar tu!

 

Eu vad intr-un MC o forma de protest in primul rand, nu o plimbare cu motocicleta dupa serviciu!

 

Si daca adevarul (meu) inseamna ca arunc cu rahat in stanga si in dreapta... No comment! Ce sa mai zici de replica lui Brancusi care spunea: ''Cand am plecat v-am lasat saraci si prosti. Cand m-am intors, v-am gasit si mai saraci si mai prosti!''

 

Asa ca... nu stiu cine se isterizeaza pe net in spatele tastaturii... Eu zic ca noi romanii nu avem cultura moto! Daca tu zici ca exista... argumenteaza, te rog! E mai inteligent decat sa te apuci sa jignesti... parerea mea!

 

P:S. - poate in Romania cultura moto inseamna sa iesi dupa serviciu cu motorul la plimbare...

 

Bafta!

@1978...io am impresia ca nu la tine facea referire...

 

intr-adevar,nu aveam de unde sa avem cultura moto pina in 1989... ce se facea la noi era moto-turism si moto-sport sub patronajul comunist.

dupa 1989,mai ales cu aportul celor care aveau legaturi afara(Germania,Serbia,Ungaria,Austria etc),a inceput sa se miste ceva dupa modelul vestic.

eu zic ca abia dupa 2000,a inceput miscarea MC care aducea cu ea acea"cultura" amintita mai sus....si inca se dezvolta,dar greu si cumva in underground ,pt ca pamintul rominesc nu e prielnic inca,pt saminta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa stati linistiti cu cluburile moto.

 

In Romania nu o sa vedeti prea curand un MC 1%er.

 

Aia care sunt outlaw prin America chiar sunt outlaw. Nu stiu exact cu ce se ocupa ei pe acolo si nici nu ma intereseaza (am niste banuieli, dar nu e treaba mea). Un lucru e sigur - nu prea se duc pe la servici in fiecare zi, deci au alte surse de venituri.

In Romania treaba e simpla - aia care au motociclete nu sunt outlaw, aia care sunt outlaw si umbla in gasca nu prea au motociclete ci mai mult bmw-uri si mertzane.

 

Fiecare isi poate face club cum vrea si cum il taie capul. Eu zic ca in Romania cam toate cluburile sunt de fapt RCuri, indiferent daca sunt botezate altfel, indiferent daca unii din membrii se dau bad-ass (ei fiind de fapt niste wannabees).

Din punctul meu de vedere e foarte bine ca e asa.

Nu mi se pare niciun motz sa fii membru intr-un club outlaw. Nu primeste nimeni un plus de respect din partea mea doar daca are o eticheta pusa pe o vesta de piele. Sincer, nici n-as prea vrea sa am de-a face cu asa oameni. Si ca sa nu se inteleaga gresit - Cand eram pusti am trait mult timp printe golani si i-am cunoscut personal pe cei mai smecheri care erau la vremea aia in Bucuresti. Stiu foarte bine cu ce se mananca chestia asta. La un moment dat drumurile noastre s-au despartit. Eu nu am vrut sa am viata lor si nici ei nu vroiau sa o ia pe drumul meu. Daca ne mai intalnim pe strada ne salutam,si azi, nu o sa evit pe nimeni si nu o sa imi fie rusine sa dau mana cu un puscarias, dar cam atat, mai mult nu ne intersectam.

 

Chestia cu cluburile e misto. Motociclismul e mai misto in grup decat de unul singur. Daca ar fi dupa mine i-as indemna pe toti sa faca parte dintr-un club. Ar fi misto sa existe si fratii cum exista la americani. Dar la noi nu o sa fie asa ceva niciodata. Fratiile din SUA s-au nascut in razboi, acolo unde increderea in camaradul tau este esentiala. Promisiunile si juramintele din jurul unei sticle de bere nu au cum sa fie la fel de puternice. Asa ca... hai sa fim realisti si sa ne bucuram de RCurile noastre. Mie mi se par super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceeace e irelevant si fara referire la subiectul pe care il sugereaza topicul am sa-l sterg.
Discutile cu atac personal se pot face pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O remarca amuzanta - outlaw inseamna out of law; nu e neaparat sa incalci o lege care incrimineaza omuciderea, poti sa incalci legea si umbland fara verificare tehnica, sau mai stiu eu ce se numeste "misdemeanor" in tara celor bravi si liberi. Cand te dai cu Sportsterul cu actele si numarul de la Intruder cum te numesti? Romanul e outlaw cel putin de pe vremea lui Caragiale - noutatea e ca unii ar vrea s-o faca in grup acum ( greu la un popor aparent gregar dar de fapt foarte individualist si gelos la culme pe capra vecinului). In plus, sa nu uitam ca si Sonny Barger era sef pentru ii mergea mintea mai diplomatic decat responsabilului cu caftul - multe activitati ale clubului depindeau de abilitatea lui de a trata lucrurile cu politia, cam cum se "aranjeaza" si la noi multe chestii. 1% in Romania e cam ca si rockul japonez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O remarca amuzanta - outlaw inseamna out of law; nu e neaparat sa incalci o lege care incrimineaza omuciderea, poti sa incalci legea si umbland fara verificare tehnica, sau mai stiu eu ce se numeste "misdemeanor" in tara celor bravi si liberi. Cand te dai cu Sportsterul cu actele si numarul de la Intruder cum te numesti? Romanul e outlaw cel putin de pe vremea lui Caragiale - noutatea e ca unii ar vrea s-o faca in grup acum ( greu la un popor aparent gregar dar de fapt foarte individualist si gelos la culme pe capra vecinului). In plus, sa nu uitam ca si Sonny Barger era sef pentru ii mergea mintea mai diplomatic decat responsabilului cu caftul - multe activitati ale clubului depindeau de abilitatea lui de a trata lucrurile cu politia, cam cum se "aranjeaza" si la noi multe chestii. 1% in Romania e cam ca si rockul japonez.

 

Hai sa nu confundam lucrurile. Am scris un articol pe blog - de unde vine treaba cu outlaw in America si de unde denumirea de 1%er. Nu e o istorie aprofundata si poate ca ce am scris eu acolo s-a spus deja aici (topicul e foarte vechi si nu mai tin minte toate discutiile)

 

Ca s-au simtit multi vexati de declaratia AMA si ca spiritul de fronda i-a determinat sa zica si ei ca sunt impotriva sistemului e una.

Dar bandele de motociclisti chiar au activitati criminale.

 

Bineinteles, la suprafata cluburile outlaw sunt doar cluburi moto. Daca n-ar fi asa, ar fi fost demult desfiintate. Pana la urma ar fi de-a dreptul hilar sa te afisezi cu ditamai patch-ul care sa tipe "sunt un criminal, aveti grija, arestati-ma". Si nici nu merge ca in Romania cu "las' ca stim noi". Daca nu se poate dovedi ceva nu exista nici acuzatii.

Pe de alta parte, de-a lungul timpului, membrii din cluburile outlaw au strans multe condamnari. Si nu pentru ca aveau verificarea tehnica expirata. Cel mai des se vorbeste de violenta, extorcari, prostitutie, trafic de arme si de droguri.

 

Pe wikipedia e o ditamai lista cu activitati criminale dovedite ale HA. Acum nah, poate unele sunt incidente minore, poate se exagereaza. Stiu ca politia mai infiltreaza agenti in interiorul cluburilor ca sa ii supravegheze. Poate ca si agentii aia fac rapoarte exagerate ca sa-si justifice munca. Sunt multi de poate, multe semne de intrebare, putine certitudini. Dar daca e sa ne luam dupa proverbul romanesc "nu iese fum fara foc" - pot sa cred ca ingerasi sigur nu sunt.

 

De ce credeti ca MCurile outlaw se lupta pentru teritoriu? Ca nu vor ei sa se mai plimbe nimeni pe drumurile lor? NU, pentru ca teritoriul lor e piata lor de desfacere si nu au chef sa o imparta cu altii. Daca nu faci parte dintr-un club rival poti sa te plimbi pe unde vrei si cat vrei. Nu o sa se ia nimeni de tine.

De aia ei isi iau in serios patch-urile si celelalte insemne. Daca vine un wannabe care isi pune si el la plesneala pe vesta tot felul de simboluri, doar ca sa se dea smecher, s-ar putea sa se aleaga cu un glont in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu confundam lucrurile. Am scris un articol pe blog - de unde vine treaba cu outlaw in America si de unde denumirea de 1%er. Nu e o istorie aprofundata si poate ca ce am scris eu acolo s-a spus deja aici (topicul e foarte vechi si nu mai tin minte toate discutiile)

 

Ca s-au simtit multi vexati de declaratia AMA si ca spiritul de fronda i-a determinat sa zica si ei ca sunt impotriva sistemului e una.

Dar bandele de motociclisti chiar au activitati criminale.

 

Bineinteles, la suprafata cluburile outlaw sunt doar cluburi moto. Daca n-ar fi asa, ar fi fost demult desfiintate. Pana la urma ar fi de-a dreptul hilar sa te afisezi cu ditamai patch-ul care sa tipe "sunt un criminal, aveti grija, arestati-ma". Si nici nu merge ca in Romania cu "las' ca stim noi". Daca nu se poate dovedi ceva nu exista nici acuzatii.

Pe de alta parte, de-a lungul timpului, membrii din cluburile outlaw au strans multe condamnari. Si nu pentru ca aveau verificarea tehnica expirata. Cel mai des se vorbeste de violenta, extorcari, prostitutie, trafic de arme si de droguri.

 

Pe wikipedia e o ditamai lista cu activitati criminale dovedite ale HA. Acum nah, poate unele sunt incidente minore, poate se exagereaza. Stiu ca politia mai infiltreaza agenti in interiorul cluburilor ca sa ii supravegheze. Poate ca si agentii aia fac rapoarte exagerate ca sa-si justifice munca. Sunt multi de poate, multe semne de intrebare, putine certitudini. Dar daca e sa ne luam dupa proverbul romanesc "nu iese fum fara foc" - pot sa cred ca ingerasi sigur nu sunt.

 

De ce credeti ca MCurile outlaw se lupta pentru teritoriu? Ca nu vor ei sa se mai plimbe nimeni pe drumurile lor? NU, pentru ca teritoriul lor e piata lor de desfacere si nu au chef sa o imparta cu altii. Daca nu faci parte dintr-un club rival poti sa te plimbi pe unde vrei si cat vrei. Nu o sa se ia nimeni de tine.

De aia ei isi iau in serios patch-urile si celelalte insemne. Daca vine un wannabe care isi pune si el la plesneala pe vesta tot felul de simboluri, doar ca sa se dea smecher, s-ar putea sa se aleaga cu un glont in cap.

Ca de obidei, Dstar, bine punctat!

 

Insa, de ce crezi ca unde nu exista lupta pt teritoriu, nimeni nu vinde droage si femei exista totusi discutii si MC/RC-ul mai mare cauta sa-l domine pe cel mai mic fara a avea un castig real din asta. Sa fie documentarele si Holywoodul de vina, sa fie vreo miscare preventiva sau este pur si simplu de imagine?

 

Aaa, si mai am o dilema. De ce se arunca in stanga si in dreapta cuvantul ,, respect" daca multi purtatori de patch-uri nu sunt in stare sa afiseze acest respect? Valabil si pentru cei fara patch-uri. Parerea mea este ca acest cuvant capata o nuanta cliseistica si pebibila de multe ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obidei, Dstar, bine punctat!

 

Insa, de ce crezi ca unde nu exista lupta pt teritoriu, nimeni nu vinde droage si femei exista totusi discutii si MC/RC-ul mai mare cauta sa-l domine pe cel mai mic fara a avea un castig real din asta. Sa fie documentarele si Holywoodul de vina, sa fie vreo miscare preventiva sau este pur si simplu de imagine?

 

Aaa, si mai am o dilema. De ce se arunca in stanga si in dreapta cuvantul ,, respect" daca multi purtatori de patch-uri nu sunt in stare sa afiseze acest respect? Valabil si pentru cei fara patch-uri. Parerea mea este ca acest cuvant capata o nuanta cliseistica si pebibila de multe ori.

 

Intotdeauna exista un castig.

Veniturile oficiale ale unui club sunt de genul - taxa de membership, bilete si taxe de la diverse evenimente organizate, vanzarea de tricouri si zdranganele etc

Economy of scale - cu cat clubul e mai mare cu atat are venituri mai mari, cu atat poate produce mai ieftin evenimente si souveniruri, cu atat face profit mai mare.

 

Uneori lucrurile se intampla si pentru ca asa au vazut oamenii in filme. Habar n-am. E ca dilema cu oul si gaina - Putem sa ne intrebam ce a fost mai intai: teatrul/cinematograful sau gesturile teatrale. Eu zic ca se alimenteaza reciproc.

Probabil ca unele cluburi se iau prea in serios. In loc sa-si vada de plimbari cu motocicleta incep sa creada ca pot schimba lumea si ca e musai ca ceilalti sa le urmeze modelul.

 

 

Chestia cu respectul e mai complexa.

 

In primul rand tine de cultura fiecarui popor. De exemplu, in Japonia medievala, pentru un samurai respectul insemna totul. Daca isi pierdea onoarea se ducea si isi facea seppuku pentru ca insemna ca a pierdut tot.

 

Si in cultura anglo-saxona respectul e foarte important. Mai ales la americani. Dar americanii sunt foarte pragmatici.

Pe de-o parte e guvernul - pentru ca SUA si-a luat rolul de "jandarm mondial" (bineinteles cu mari beneficii materiale) ei au mereu nevoie de soldati gata sa moara pentru patrie asa ca... .propaganda pompeaza la greu (cred ca toata lumea a sesizat din filmele americane cum stau lucrurile).

Pe de alta parte, in SUA valoarea primordiala e banul - visul american se cladeste si se traieste prin bani. Respectul e o valoare foarte importanta, dar pana vine vorba de afaceri - in afaceri totul e permis, inclusiv tzepe si jocuri murdare. Dupa ce ti-o trag la greu, ti-o servesc cu zambetul pe buze - "nothing personal, just business"

 

In cultura noastra bizantina, respectul e si mai jos. La noi exista proverbe de genul "capul plecat sabia nu-l taie", "interesu' poarta fesu' " sau "te faci frate cu dracu' pana treci puntea". Deci... mai usor cu respectul, mai ales cand e vorba de interes.

 

In al doilea rand tine de natura intrinseca a oamenilor si de organizare sociala.

Toata lumea isi doreste sa ocupe un loc cat mai sus in societate. Cu cat esti mai sus cu atat esti mai admirat, cu cat esti mai admirat cu atat te ridici mai sus. Ma rog, unii ii spun nevoia de admiratie, altii setea de putere... nu sunt notiuni chiar identice, dar sunt foarte asemanatoare in context, iar respectul serveste drept sinonim atat pentru un termen cat si pentru celalalt. Toti puternicii lumii au acasa un dulap plin de schelete (e o expresie, cred ca stiti la ce se refera). Dar li se trece cu vederea. De ce? Pentru ca au reusit in viata. Nu mai conteaza cum, s-au ridicat deasupra celorlalti. Sunt sus, isi pot exercita puterea si sunt admirati de restul. Asta e viata, traim intr-o democratie (atata cat este), dar nu in meritocratie.

S-au scris si se vor mai scrie carti legate de subiectul asta. Cam greu sa deslusim noi cum stau lucrurile intr-o dezbatere pe forum.

Dar uite, exista o sinteza excelenta:

 

http://www.youtube.com/watch?v=2BOc03mzbm4

Editat de DStar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi frumos daca banuielile si afirmatiile bazate pe "am vazut pe youtube", sau mult mai nasol "am vazut in Sons of Anarchy" ar fi scrise de autori caatare!

 

De genul: "EU NU CUNOSC NIMIC, dar banuiesc ca, bla, bla bla...."

 

Din experienta mea personala, vreau sa-i dau dreptate lui Ancalagon:

orice ar debita organul despre outlaws si MC-uri, realitatea sociala romaneasca bate orice imaginatie. Intr-o societate ordonata si respectand riguros legile, fenomenul outlaw este nu numai necesar, dar si apreciat - nu de caralii, bineinteles.

Daca un outlaw hotareste sa-si faca singur dreptate si legea, apoi romanul nu are absolut nici un fel de compas moral si nu numai ca nu respecta legea, dar nu respecta bunul simt si etica elementara.

Romanul nu e outlaw, pentru ca pentru asta trebuie sa consideri legea nesatisfacatoare in functie de normele tale... romanul e doar un jmenar cu o morala tiganizata - adica inexistenta.

 

Asa ca eu nu mi-as face probleme de MC-uri, sincer! E hilar si sa te gandesti la asta!

 

Va caacati pe voi de o condamnare pt trafic de droguri a unui outlaw si la voi aici popii vand droguri in biserica! Sincer ... vorbim acum ca sa nu tacem?

Pai parlamentul vostru are mai multe condamnari decat un club de frunte... hahahahhahah... si voi balbaiti aici ca niste fete batrane despre "cat de rai este outlaw"... hahahhah... Vreti sa vorbim de zone de influienta in Romania? hahahhahah...aruncati un ochi la autoritati -incluzand potera.

 

Iar din punctul de vedere al motoristilor... si aici lucrurile stau cu poponeata in sus. Oriunde in lume MC-urile sunt respectate profund de cluburile civile si ceilalti motociclisti, pentru ca de la ele isi trag seva... si sunt constienti de asta.

Ei sunt deschizatorii de drumuri si purtatorii de steag. Din cauza lor nenorocitul care lucreaza de la 8 la 5 isi da jos sacoul, se mascheaza in outlaw si are doua ore de libertate, vorbind mai gros si parand mai dur cu 5 minute. E doar o duritate inchiriata cu pretul respectului pe care il da celor care-si traiesc cu adevarat viata asa.

 

Aici? hahahaha... Nimeni nu respecta pe nimeni si toti arunca cu rahat in speranta ca oricat de nasoli ar fi ei, ceilalti sa fie mai jos.Oamenii nu-si dau seama ca daca ii ponegresc pe cei pe care ii imita - ca motoare, ca tinuta, ca stil, etc... - defapt isi arunca singuri cu rahat in cap. Sau poate va inchipuiti ca ii imitati pe cei 99%? Cei cu basca si costum de piele fina, esarfa si pantaloni de calarie? Hahahahahahahha... ce gluma buna!

 

Si inca ceva. Cei din cluburile civile. Nu are rost sa va simtiti amenintati... relaxati-va, nu aveti nici in clin nici in maneca unii cu altii... nici macar in acelasi univers.

 

Asa ca, ar fi mai bine sa terminam cu prostiile si aberatiile, sa ne respectam intre noi si sa renuntam la atat de romanescul aruncat cu rahat gratuit si fara acoperire.

Sa ne ciocnim la o bere fara raie pe mațe, iar daca o sa priviti in ochi un outlaw si o sa considerati ca aveti ceva de reprosat, atunci sa-i spuneti in fata, pentru ca suntem barbati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sobolane, cu unele lucruri iti dau dreptate, dar cu unele nu si te contrazici profund cand ai dat exemplul cu romanii.

 

Da, outlaw inseamna ca la un moment dat esti in afara sistemului. Cand nu-ti convine sistemul, cand vrei sa schimbi ceva, automat esti outlaw.

Daca ma intrebi pe mine, sistemul e de rahat prin toate tarile.

 

Fata de afirmatia ca romanul e doar un jmenar si cu morala tiganizata sunt in profund dezacord cu tine.

Cateodata si eu sunt dezamagit de ce se intampla in tara, de logica si comportamentul romanilor.

Dar ma gandesc ca fibra romaneasca inca mai exista si e de calitate, chiar daca s-au straduit comunistii sa ne transforme in manelisti.

Revolutia aia din 89 a insemnat ceva. Atunci au iesit oamenii pe strada cu mai mult curaj decat ar avea toate cluburile outlaw din lume. Poate ca unii au iesit in strada de foame, de disperare, iar altii din prostie. Dar au iesit. Zilele alea le-am trait si eu. Atunci habar nu aveam ca sunt jocuri politice la nivel mondial, nu stiam ca o sa confiste iliescu revolutia, nu ne trecea prin cap ca o sa schimbam un rahat cu alt rahat. In schimb tancurile de pe strada erau foarte realei, gloantele care au omorat oameni au fost foarte reale, la fel si sutele de arestati de la Jilava. Daca romanii au stat sub gloante fie si doar pentru cateva zile, cu credinta sincera ca lupta pentru libertate, merita un pic de respect.

Si mai e ceva care se tot uita, dar eu tin mereu sa reamintesc. Din toate tarile foste comuniste doar in Romania a existat rezistenta impotriva regimului. Doar la noi au existat luptatori in munti. Dupa parerea mea e ceva important. Oamenii aia nu aveau cum sa reuseasca, dar au luptat pana la capat.

 

Sunt convins ca vorbesti din experienta si nu din teorie, dar stii ce? uite ca si teoria iti da dreptate - grupurile outlaw (nu numai motociclisti) sunt un lucru pozitiv nu negativ.

Insa perspectiva se schimba cand te uiti de sus in jos si nu de jos in sus.

Grupurile outlaw ajuta de fapt sistemul, nu sunt impotriva sistemului. Paradoxal, nu?

- cand sistemul da gres in a oferi oamenilor de rand ceea ce-si doresc, nevoia este acoperita de interlopi. Pe vremea lui ceausescu, la noi se mai numeau si bisnitari. Ei iti faceau rost de un pachet de tigari, de cafea si de alte maruntisuri pe care nu le gaseai prin magazine. Acum se numesc traficanti de droguri, contrabandisti sau altfel. Nu conteaza cum le zice, important e ce fac - acopera o nevoie pe care sistemul nu o poate acoperi.

- sistemul trebuie uns. Coruptia nu a fost inventata in Romania si nici nu o sa fie prea curand eradicata. Tot lantul de functionari publici, de la politistul de pe strada pana la judecatori sau politicieni cu rang inalt sunt alimentati din bani negri. Se tot lupta astia cu drogurile de nu stiu cati ani si n-au rezolvat nimic. Hai sa fim seriosi, daca vroiau cu adevarat rezolvau de mult. Dar nu mai intrau bani negri prin conturi. Daca nu ar exista retele de crima organizata nu ar trebui sa existe nici ditamai aparatul represiv ca nu ar avea motiv. Dar toate tarile isi construiesc un aparat represiv cat mai mare si mai puternic care este indreptat nu impotriva gastilor (alea sunt doar pretext) ci impotriva propriului popor ca sa il poata controla cu usurinta.

- din cand in cand e nevoie de refulari. Asa e cum zici tu, vine workerul suparat de la servici si vrea si el sa refuleze intr-un fel. Ce face? Vede la televizor sau pe strada niste bikeri suparati si se apuca si el sa-i imite. Habar nu are ce imita, dar nu conteaza, el se simte bine si ii trece supararea.

 

Si daca am lamurit asta - ca interlopii trebuie sa existe, eu oricand as prefera niste interlopi bkieri decat niste interlopi cocalari. Nah, nu sunt obligat sa dau un motiv. Asa as prefera eu.

 

Si ar mai fi o chestie. Daca un club de bikeri are reputatia de interlopi nu inseamna neaparat ca toti membrii sunt interlopi by default. Poate ca intr-un chapter se ocupa toti cu drogurile, iar in alt chapter sunt toti mecanici. Nu poti sa condamni tot clubul pentru ce a facut gigi. Cazurile, daca exista, trebuie dovedite unul cate unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape ai ajuns la un echilibru care bine inteles este mai aproape de adevar decat exagerarile din ambele directii. Dar mai ai niste pasi pentru a intelege fineturile acestei probleme.

In primul rand ma refeream strict la outlaw bikers! Nu in general outlaw, si crede-ma e o diferenta de la cer la pamant.
Tot ce vorbesc este parere personala fara sa o spun cu litera de adevar (dar nici nu de pe net sau filme)!!! De asta spun din prima DIN UMILA MEA EXPERIENTA:

MC-urile nu sunt ganguri interlope care calaresc motoare pentru a se deplasa. Exista asemenea ganguri, dar ele nu sunt MC-uri (ca unele-si spun asa ... alta gasca-n alta straita).
Scopul existentei lor, motivul si esenta lor difera in mod esential - si el e motorul si ride-ul, viata de biker. Si ea are normele ei .. dar asta e alta poveste...

Interlopul va fura din magazine, pe partea cealalta, exista comunitati protejate de bikeri impotriva interlopilor
Interlopul va vinde amfetamine copiilor in spatele scolii... bikerul va sponsoriza programe sociale si medicale pentru copii
Interlopul te va lovi ca sa-ti ia banul ... bikerul nu... dar nici nu te va reclama la potera in cazuri mai delicate... in schimb isi va face dreptate singur, si te va lovi mai tare poate, apoi vor sari inca zece, indiferent de imprejurari...

Nu ma intelege gresit! Sunt oameni violenti, oameni extrem de duri care nu vor pune in calcul anii de puscarie pentru a se abtine in a rupe capul cui considera ei ca merita, (asa cum ar face interlopii de exemplu)... dar sunt drepti, cinstiti si respectuosi la start.
Ca au cazier multi... heheheh... nu poti avea asa o viata fara el... mai ales cu copoii in coada tot timpul... ca nu respecta organele statului si in principal potera, bazandu-si viata pe legi proprii... hell yeah , doar sunt outlaws. dar nu o sa vezi niciodata bikeri vanzand droguri la colt de starda sprijiniti de motor sau ducand curvele la produs pe Harley ... hehehheehhe...

In nici un caz nu vreau sa-i fac "oameni de bine", pentru ca nu-s! Sunt "oameni de rau" chiar, traind in a fast lane cu putin respect pentru lege (a se citi deloc), care trebuie abordati cu respect si atentie (daca dorim neaparat interactiunea), respectand cutumele si legile dupa care traiesc ei. Chiar daca de multe ori am asistat la habarnisti incalcand protocoale grave, bagandu-se singuri in seama, si care, in loc de un bornau spart au primit o bere si o portie de ras sanatoasa.



P.S. la faza cu Romania I keep my stand! baba de sub mine inseala si fura mai mult decat un interlop din Bronx, iar Nastase, foostul prim ministru e acuzat pentru posesie de munitie ilegala for fuck sake!

Orice outlaw MC aici va fi un upgrade pentru statutul moral al societatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...