Sari la conținut

Accident Pe Kiseleff - Bucuresti - 22.11.2007


Myaghy
 Share

Postări Recomandate

Am vazut aseara un suzuki gsx oprit pe banda din mijloc pe kiseleff si mai in spatele lui o femeie care era trantita la pamant pe trecerea de pietoni. pana am apucat eu sa intorc masina erau deja 3 masini de politie si in curand a venit si salvare. femeia de jos parea destul de ok desi nu se putea ridica si a plecat cu salvarea. Motocicleta parca avea B 13 GSX....Stie cineva mai multe??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vorbit cu un prieten care a trecut cu masina pa langa accident.

Se pare ca au fost 2 motociclete (un GSXR, nr: B13GSX, a doua nu mai era acolo, pe jos mai multe plastice), alergau tare pe Kiselev, nu au franat la trecerea de pietoni cand a traversat o tanti in varsta, au luat-o in plin. Acum e la spital, cred ca in viata, probabil ca in stare de soc si cu mai multe traumatisme.

Cei de pe moto nu stiu daca au suferit si ce, unul din motoare avea si pasagera, cand a trecut prietenul meu pe acolo era intinsa pe jos, dar cand s-a intors sa discute cu un politist, fata se ridcase in picioare.

 

La ora asta Kiselevul este inchis de la un capat la altul.

 

Stupid! In ultimele zile frumoase ale anului sa lasam orasului o amintire asa amara... sad.gif

Uitati-va si la stiri, poate anunta ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar spune cineva ar trebui prevenit asta.

Ce-ar fi sa le dam pietonilor care sunt imbracati in negru, obligatoriu, o vesta reflectorizanta. :finger:) glumesc of course.

Daca era o conserva babeta era mult mai rau...

E ghinion ce i s-a intamplat baiatului. Stie cineva ce viziera avea ? Numa asa de curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

femeia e ok, traieste? motociclistii sunt ok? in seara asta nu mai era nici o urma :finger: sau nu se vedea din cauza cetii...

n`ar trebui sa ne luam de motociclisti...si nici de femeie..atat timp cat nu stim nici cu cat mergeau...si nici cum o fi sarit..sau n`o fi sarit femeia pe trecere...

oricum...sunt satul de pietoni care n`au invatat ca moto/masina...calca.... nu f*te !

Editat de inimitabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

femeia e ok, traieste? motociclistii sunt ok? in seara asta nu mai era nici o urma :finger: sau nu se vedea din cauza cetii...

n`ar trebui sa ne luam de motociclisti...si nici de femeie..atat timp cat nu stim nici cu cat mergeau...si nici cum o fi sarit..sau n`o fi sarit femeia pe trecere...

oricum...sunt satul de pietoni care n`au invatat ca moto/masina...calca.... nu f*te !

 

 

Ma... ce nu inteleg odata si-odata romanii... Chestia cu trecerea e simpla. Nu exista "a sarit pe trecere". De ce ? Pt. ca esti obligat prin LEGE sa reduci la trecere cu pana la max. 30 km/h. Ceea ce iti permite sa opresti in caz ca apare vreo baba in fuga... Aici e spilu. Reduci pana la 30. Reduci pana la 20 km/h daca la 30 nu banghesti bine daca e sa apara vreunul pe trecere. DE CE ? Pt. ca e obligatia ta legala de a ceda prioritate pietonilor ce se angajeaza in traversare. Faze de genul...masina calca nu f*te... intimideaza si da m|_|ie fraierului ce se incumeta sa traverseze deja ma dispera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai drepteate CMYK, sunt perfect de acord cu tine, dar si pietonii trebuie sa se aigure inainte de a traversa... poate soferu...e beat..poate a dormit..poate a murit la volan etc.

yo unu m`asigur de 2 ori si cand traversez pe trecere...si cand conduc si urmeaza trecere.

 

p.s. nu`s genu care intimideaza pietonii pe trecere :baldy: ...dar cand nu`s pe trecere o mu*e tot le dau...de la caz la caz :finger: :baldy:

Editat de inimitabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pilotul motocicletei eu sunt.

vina imi apartine pentru ca nu am incetinit astfel incat sa elimin orice risc.

si ca sa povestesc ce s-a intamplat: seara 22 noiembrie 2007 kiseleff

eram pe banda din mijloc, aveam vreo 60-70 cred (limita e 60 in zona aia) si la o trecere de pietoni, cea din dreptul capatului de tramvai 41 a "rasarit" o domnisoara de 19 ani. respectiva a trecut in fuga pe trecerea de pietoni cu un caine in lesa care o tragea in fata, s-a oprit la mijloc, a facut 2 pasi in spate, apoi inca unul in fata si inca unul in spate.

distanta de franare n-am avut, am franat si mi-am pastrat directia de mers , pentru a putea observa in ce directie se indreapta si sa o evit. din pacate "dansul" de pe trecere m-a derutat, am trecut printre respectiva si caine si am lovit-o cu partea dreapta a motocicletei.

salvarea si politia au venit imediat, ea era lovita la picior dar medicii au spus ca este o contuzie usoara si au lasat-o sa plece.

vina imi apartine in totalitate tin sa mentionez inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mann...nasol moment...dar totusi(si acuma tin sa mentionez ca asta i parerea mea proprie si personala)cum ai avut vreme sa o vezi cum se fatzaie cu potaia pe trecere, consider ca puteai si frana...acuma noh...poate asta i parerea mea...da de la 60 franezi fff rapid dak folosesti frana de motor si franarea de urgenta...ata ete...sa speram ca nu o sa te taxeze fata calumea la daune...better luck next time!!! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca era usor ud pe jos, si am cauciucurile destul de tocite si nu am putut frana, adica imi dau seama ce poate mobra, si de la o frana prea brusca puteam sa ma dau pe jos si sa o loveasca peste picioare 200 de kg. am incercat sa evit accidentu. de franat nu apucam. totul s-a intamplat foarte repede.

tipa nu vrea sa depuna plangere, asta e norocul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok...ai scapat ieftin atuncea...da eu iti zic totusi sa vezi cate zile de concediu o primit de la camera de urgenta...ca dak o luat mai multe de 10 si merge la medicul legist te poate pisca urat de tot....bafta man :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma... ce nu inteleg odata si-odata romanii... Chestia cu trecerea e simpla. Nu exista "a sarit pe trecere". De ce ? Pt. ca esti obligat prin LEGE sa reduci la trecere cu pana la max. 30 km/h. Ceea ce iti permite sa opresti in caz ca apare vreo baba in fuga... Aici e spilu. Reduci pana la 30. Reduci pana la 20 km/h daca la 30 nu banghesti bine daca e sa apara vreunul pe trecere. DE CE ? Pt. ca e obligatia ta legala de a ceda prioritate pietonilor ce se angajeaza in traversare. Faze de genul...masina calca nu f*te... intimideaza si da m|_|ie fraierului ce se incumeta sa traverseze deja ma dispera...

ia incetineste tu in trafic la fiecare trecere de pietoni semnalizata sa vezi ce nashpa e .. ca poate te loveste ala din spate... intradevar cand ai vazut presemnalizarea sau zebra.. deschizi ochii in primul rand.Sunt o gramada care trec aiurea.. ideea e ca si daca el a sarit pe zebra tu tot te-ai fu7u7. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca era usor ud pe jos, si am cauciucurile destul de tocite si nu am putut frana, adica imi dau seama ce poate mobra, si de la o frana prea brusca puteam sa ma dau pe jos si sa o loveasca peste picioare 200 de kg. am incercat sa evit accidentu. de franat nu apucam. totul s-a intamplat foarte repede.

tipa nu vrea sa depuna plangere, asta e norocul meu

 

hai ma tata,ca ai avut noroc de data asta ,ai grija mai mult pe viitor :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decizia a fost buna. la vremea asta e frig do nema aderenta, daca franai mai tare si pierdeai mobra o secerai si putea fi mai rau pentru ea, te rupeai si tu, stricai si moto .

 

daca ai trecut printre ea si caine probabil ai agatat lesa (daca era dinaia lunga cu ruleta) si asta a tras-o spre moto.

Felicitari pentru sangele rece. ai evitat chestii mai rele.

 

 

 

pt restul moralistilor - la gradinita intre primele lucruri care te invata ca pieton e sa te asiguri si sa nu traversezi in fuga nici macar pe trecere. De ce oare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uimitor pana acu, nu s-au aruncat foarte multe pietre in mine, desi poate as fi meritat, oricum prin posturile de pe threadu asta, nu am incercat sa ma justific in fata nimanui, ci doar am incercat sa inlatur banuielile, cele auzite si trasmise mai departe, sa va povestesc exact ceea ce s-a intamplat si poate altii vor citi si vor intelege ca nu e suficient sa mergi in limita legala, sa conduci atent si sa crezi ca nu ti se poate intampla asa ceva.

concluziile le-am tras singur inca din seara accidentului, mult mai multa atentie pe viitor pentru ca orice se poate intampla oricui si oricand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A! si nu uita, du-te la fata cu un carton de prajituri vezi ce mai face si cere-i scuze. Vezi daca tatal ei este conservar si asigura-te ca acum nu are ceva boala pe noi. Daca esti mai tinerel poate se leaga si o idila cine stie? Mai multa atentie si cauciucuri mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reduci pana la 20 km/h daca la 30 nu banghesti bine daca e sa apara vreunul pe trecere. DE CE ? Pt. ca e obligatia ta legala de a ceda prioritate pietonilor ce se angajeaza in traversare.

 

Wrong!!! Legea zice sa reduci pana la 30 la ora. Daca nu "banghesti bine" la 30 inseamna ca nu ai voie sa circuli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...