Sari la conținut

Accident 03.12.2007 - Bucuresti - Pantelimon


zero the hero
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da in aceasta privinta aveti dreptate .... am fost carnat, am fost nesimtit, am fost jigodhie, si eu daka as fi fost in locu lu ala il rupeam in bataie pala care mi-a dat-o. Dar puneti-va si in locul meu: fara numere, fara legislatie, fara asigurare, io dau lu unu cu o masina noua care daka ar fi coborat la timp la mn sigur imi rupea capu. Ce ati fi facut? stateati sa va rupa ala capu si dupaia sa va duca la politie unde va luati dosar si dupaia mai dadeati si cateva milioane bune pe bara lu ala ? sau va carati repede ...? Realizez ca nu trebuia sa fug, dar era primul meu accident aveam dekat cateva sute de km cu scooteru mia fost frika si mam carat ... De atunci miam bagat mintile in cap, am realizat ca scooteru nu e o jcuarie cu o maneta, am realizat ca pot sa o incurc si ca putea sa fie mult mai grav, de atunci mai mult de 55-60km/h nu iam mai dat in oras si nici nu am de gand sa ii mai dau, si nu imi lipseste si nici no sa imi lipseasca vreodata asigurarea.

 

pana acum cate accidente ai :crack: ? si vezi ca asigurarea aia...nu te scapa chiar de orice...

poate dai peste unu caruia nu`i pasa de asigurarea ta...si prefera sa`ti dea o lectie... de comportament in trafic :crack:

sfatu' meu e sa ai grija cum mergi...si incearca sa eviti tamponarile...cat ar fi ele de usoare.

oi merge tu cu 55-60km/h maxim...dar la majoritatea scuteristilor cel mai rau mi se pare faptu ca se baga f tare printre masini... si yo ma strecor...dar nu cu 40... ci cu o viteza care sa`mi permita sa opresc in caz ca deschide vreunu usa;)

Editat de inimitabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am 2 accidente si 5000 km cu scooteru..... primu a fost cand lam lovit pala cu loganu, si al doilea pe I.M.G.B, mia fugit fata pe o pata de ulei ... dar nu sa lovit scooteru de masini si nici eu din fericire :crack:

 

--- Mesaj completat în 06 Dec 2007 19:02 -------------
Apropo nu am vazut pe nici unu din baieti aia buni si cuminti care se luau de mine si ma faceau (cuvant urat), idot si care le provocam scarba(data viitoare cand va mai e scarba luati un emetiral ca sa nu vomiti :crack: ), ca se iau si de motociclist ca sa carat :lol: mai ales ca nu era vina lui ... probabil ca daka nu ziceam ca am intrat cu un scooter si ziceam ca am intrat cu un R1 in timp ce mergeam cu 200km/h pe o roata eram felicittat si mi se ridica si statuie ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci deviam de la subiect! principal e daca cineva la vazut il cunoaste si ce masuri ia comunitatea moto il sustine sau il renega!

Vedeti voi probabil ca daca am fi fost cu adevarat o comunitae l-am fi sustinut si ajutat sa rezolve situatia si am fi avut noi grija de el mai departe sa depistam cu ce a gresit acum sa nu mai repete pe viitor! ( e un punct de vedere acum sper sa nu imi dati in cap)

P.S. banuiesc ca este vreun pusti care nu are permis moto si face de capul lui ( cunosc o multime care deja merge pe o roata fac stoping pe roata din fata si asa mai departe parca nu am frica de motocicleta probabil ca din pricina varstei si permisul e destul de departe de ei!)

Editat de ruud914
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a redresat-o dupa ce la lovit insemna ca avea experienta mare! cred ca motorul avea ceva probleme, nu ai cum sa nu ai permis si sa ai o asa experienta! sau permisul ii fusese suspendat ceva... nu stateati nici unul dintre voi daca aveati permisul suspendat samd

 

 

dupa parerea mea, nu a fost o redresare datorita experientei. a fost ceva de genul:"uau, cum de-am reusit sa nu cad?" plus ca dupa cit de stingaci a bagat mina-n gaz, inclin sa cred ca era vorba de un om cu putina experienta moto.. cred ca se-ntreba de ce nu decoleaza.. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca poate reusim sa il identificam!

Este pacat ca nu reusim sa ii educam si sa ii aducem pe drumul cel bun!

Eu ma gandeam ca daca il identificam si il contactam sa incercam sa il convingem sa urmeze drumul corect si sa invete din ce greseli a facut sa ne se mai repete pe viitor! Dar asa se intampla cand motociclisti noi sunt marginalizati si nu sunt " adoptati " de grupuri cu experienta in domeniu!

 

Probabil ca reusind sa aducem pe drumul cel bun multi dintre ei reusim sa mai stergem si pata neagra care lumea o considera pe comunitatea moto!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca poate reusim sa il identificam!

Este pacat ca nu reusim sa ii educam si sa ii aducem pe drumul cel bun!

Eu ma gandeam ca daca il identificam si il contactam sa incercam sa il convingem sa urmeze drumul corect si sa invete din ce greseli a facut sa ne se mai repete pe viitor! Probabil ca reusind sa aducem pe drumul cel bun multi dintre ei reusim sa mai stergem si pata neagra care lumea o considera pe comunitatea moto!

 

Sa fim seriosi Ruud... O matusa de-a mea de la tara obisnuita ca toata viata sa nu prea faca mai nimic fiind sora cea mai mare din famile, una-doua spune...

"Hai sa dam scara jos din pod. Hai sa punem de mamaliga. Hai sa luam apa de la fantana. Hai mergem sa luam paine. Hai in gradina sa luam niste rosii."

 

In realitate ea spune altceva...

"Da tu scara jos din pod. Pune tu de mamaiga. Mergi la fantana si ia apa. Du-te sa cumperi paine. Vezi ca s-au mai copt cateva rosii, mergi dupa ele."

 

Daca postez aici numarul lui de telefon si adresa de YM, promiti ca te vei intalni cu el sa ii faci morala ? :crack:

 

Nu ma injura man, dar de la vorbe la fapte, e cale lunga. Ma izbesc de astfel de "actiuni" zi de zi... si cand ii iau la bani marunti pe respectivii, dau din colt in colt... Eu m-am cam saturat sa "rederesez" oamenii, pentru ca mi-am luat-o de fiecare data. Au impresia ca am ceva cu ei sau ca m-am gasit eu, lupul moralist sa ii educ.

 

Sper sa nu fi fost acum inteles gresit si sa urmeze o avalansa de posturi de genul... "Jigodie ! Nu-ti este rusine ? D-aia se duce tara asta de rapa. Din cauza unuia ca tine !" Am vrut doar sa scot in evidenta un aspect din viata romanului de zi cu zi.

 

Si apoi... vorba aia... cu o floare nu se face primavara. Degeaba ma agit eu sau altul. Trebuie sa ne mobilizam toti. Pe forum, va spun eu.. cele mai multe actiuni raman la faza de discutie. In particular se da de fapt "examenul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu interes nr de telefon sau YD mes si vei vedea ca eu discut cu el si daca omul chiar doreste poate sa invete de la mine una alta ce stiu si eu si sa stea pe langa mine si prietenii mei ( doar sa dea dovada de bunavointa). Oricum in oricare din cazuri voi lua legatura cu el sa vad ce pot face!

ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am 2 accidente si 5000 km cu scooteru..... primu a fost cand lam lovit pala cu loganu, si al doilea pe I.M.G.B, mia fugit fata pe o pata de ulei ... dar nu sa lovit scooteru de masini si nici eu din fericire :crack:

 

<small>--- Mesaj completat în 06 Dec 2007 19:02 -------------</small><br/>Apropo nu am vazut pe nici unu din baieti aia buni si cuminti care se luau de mine si ma faceau (cuvant urat), idot si care le provocam scarba(data viitoare cand va mai e scarba luati un emetiral ca sa nu vomiti :crack: ), ca se iau si de motociclist ca sa carat :lol: mai ales ca nu era vina lui ... probabil ca daka nu ziceam ca am intrat cu un scooter si ziceam ca am intrat cu un R1 in timp ce mergeam cu 200km/h pe o roata eram felicittat si mi se ridica si statuie ....

Pentru ca ma duce capul sa nu ma arunc la acuze decat in momentul in care sunt toate datele sau o marturie a celui implicat (cum e in cazul tau, desteptule ce te mai si lauzi). In alte cazuri sunt mai rezervat intrucat nu ma bazez pe bârfe şi şuşe.

 

Smecheria pastreaza-ti-o pentru amicii din scara blocului si nu-ti arunca maiestria de a conduce scuterul sau prescriptiile medicale pe-aici, ca nu impresionezi. Poate alta data o sa fii mai barbat sa iti asumi responsabilitatea pentru faptele comise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa sa nu fie numai soferi fugiti de la locul accidentului.... sa mai fi si motociclisti ... si eu iam dat-o cu scooteru lu unu cu un lighean in fund si mam carat repede :D mai era si nou ligheanu ... avea nr rosii. Nici acum nu pot sa uit fata lu ala cum se uita ba la mine cum ma car ba la masina :lol: ca era in coloana si navea cum sa iasa, shi chiar daka iesea navea sanse :crack:

Esti un (cuvant urat),vad plin forumul de posturi din astea,si toata lumea sare in sus cand apare un filmulet cu unu care merge cu 200 pe un drum bun,fara trafic,in afara locatilor.

 

Cat despre tipul cu accidentul,nush poate s-a speriat omu.Daca nu avea permis sau actele ok merita ce am scris si mai sus. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tata nare masina ... si oriqm aproape toate masinile noi au casco ... dekat sa imi iau dosar ca nu aveam asigurare atunci si sa mai scot si 7 milioane din buzunar cum a scos cineva dp forum(imi scapa numele) pt o zgarietura, am preferat sa ma car ... dar a fost prima si ultima data .... de atunci am asigurare si ma doare la bascheti, i dau asigurarea si mam carat ...

 

<small>--- Mesaj completat în 05 Dec 2007 16:39 -------------</small><br/>

 

Nu pot sa-mi dau cu parerea ca nu am fost in situatia ta (desi am marea banuiala, ca nu as fi facut ca tine...), dar pot sa-mi dau cu parerea ca esti pe dinafara cu gramatica! Poate ca nu oi fi eu un mare "gramaticist" :crack:, dar macar stiu ca limbajul de mirc e de tot r.ahatul! Invata sa scrii normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@d0z3r, dar tu nu ai altceva mai bun de facut decat sa comentezi ?

 

Observ zilnic aparitia de useri ce folosesc sectiunea de Accidente doar pentru a replica: de ce comentati ; de ce analizati ; de ce va bagati; inchideti topicul, etc. Poate va prindeti intr-un final ca aici nu e tarlaua voastra si ca daca nu aveti nimic de spus, mai bine vedeti-va de ale voastre. Ocupati hardul degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT EU SUNT MARTORUL CU CEA MAI BUNA POZITIE. excluzand motociclistul care nu cred ca-si mai aduce aminte nimic.

 

imi cer scuze ca nu mi-am facut pana acum timp sa postez.

 

Intamplarea m-a cam speriat pe moment dar mi-a trecuit repede. L-am vazut pe baiat ca vine pe sensul lui, n avea viteza mare nu venea foarte lansat, dar era singur (nu avea masina in fata sau in spate). Exact inainte sa treaca prin dreptul crocodilior care asteptatu de mult pe cedeaza a accelereat, ba chiar s-a lasat un pic pe ea. Nu consider ca a fost vina lui exclusiv ci in proportii de 60-80%. Impactul nu l-a daramat dar l-a dezechilibrat rau. Nu a cazut, a mai mers din inertie cam 30 m. A intors capul, s-a uitat si apoi a accelerat tare sa fuga. Atat de tare incat de 2 ori i-a dat spatele in gol pe praful de pe strada. Nu a facut burnout dar sunt sigur a fost prima oara cand sub el motocicleta a rupt aderenta la acceleratie, lucru de care sigur s-a mirat. SUNT SIGUR CA NU AVEA CARNET pentru ca a fugit.

 

am atasat o schema a intamplarii

 

MESAJ PENTRU POSESORUL GSXR-ului nărăvaÂş: Ti-a cazut o bucata de carena si niste piulite cred ca de la scarita. Sper ca nu te-a lovit in picior.

 

Dragos

 

va doresc la toti asfalt cu zapada mare... doar e iarna ce vreti ?

post-12448-1197292968_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai spun nimic...

Vreau doar sa stiti ca nimeni nu a patit nimic deoarece nu s-a aflat nimic. :lol:

Nu stiu cine mi-a vazut numarul, dar nu prea l-a vazut.

Hai bafta :crack:

 

Cred ca esti foarte mandru de tine in clipa asta.

Din cauza baietasilor ca tine suntem injurati de soferi si de pietoni la ora actuala. :crack:

 

Multe labe triste iti doresc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iau apararea nimanui.. ma bucur ca motociclistul nu a patit mai nimic, iar soferul a avut o vina, dar dintre voi care aveti B-ul stiti ca trebuie sa iesiti oleaca cu botul ca sa puteti observa ce vine si sa va incadrati..

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu iau apararea motociclistului, ar trebuii sa realizeze prostia care a facut-o si pe viitor sa isi revizuiasca comportamentul si sa isi ia ce ii lipseste permis talon stiu si eu ce nu avea! Sa fie multumit ca a scapat asa usor !

Editat de ruud914
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca esti foarte mandru de tine in clipa asta.

Din cauza baietasilor ca tine suntem injurati de soferi si de pietoni la ora actuala. :crack:

 

Multe labe triste iti doresc. :crack:

 

Vorbesti prostii...nu sunt mandru deloc si nu am fost eu de vina. D-nul cu CLIO trebuia sa acorde prioritate si din vina lui s-a produs accidentul.

 

Am avut si eu partea mea de vina deoarece, inca nu aveam permisul ridicat de la politie. A doua zi dupa ce l-am luat, am mers sa vad daca a sesizat cineva accidentul, insa am aflat ca nu a declarat nimeni nimic.

Ce sa zic... va dati seama ca am tras o sperietura zdravana :D si imi este invatatura de minte. De aceea am ezitat si sa accelerez (stiu ca de la 5-6mii decoleaza cu talent) Iar cazatura nu s-a produs fiindca am virat din instinct.

Stiu ca lumea generalizeaza... dar pur si simplu asa am reactionat pe moment. Eram speriat si nu am gasit alta solutie atunci. Pe viitor promit ca nu o sa mai merg fara permis.

 

SLAVA DOMNULUI ca sunt BINE. (am avut doar putin vanat piciorul)

Multumesc pentru sfaturi, celor care au postat aici. (chiar daca unii s-au aruncat la afirmatii premature)

:lol: SARBATORI FERICITE tuturor :D

P.S. Apropo, de la motor nu mi-a cazut nimic, in afara de o bucatica din carena.

Editat de d0z3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@d0z3r, iti sugerez k sa nu mai te "lauzi" pe forum k aici sunt si politisti si te pot gasi..ce ai facut tu se numeste fuga de la locul accidentului si in cazul asta se deschide dosar penal(nu cont k nu s-a accidentat nimeni)

oricum e bine k ai avut curaj sa postezi si k iti ceri scuze tuturor motociclistilor..este de apreciat !!

mult succesc in continuare si sa ne auzim cu bine..

ps: totusi, motorul ce culoare are k asta din profil e albastru si "martorii" au spusd k este negru....c urios doar:d

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...