Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.Ce tip de aprindere piaggio 2t merge pe es 250 , ca sunt multe tipuri de piaggio.multumesc anticipat.

ce tip si ce modif ale carterului trebuiesc facute ?

si eu sunt interesat

multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Ce tip de aprindere piaggio 2t merge pe es 250 , ca sunt multe tipuri de piaggio.multumesc anticipat.

sal.. am pus de piaggio taiphun49 2t sau zip daca sti modelele piaggio-gilera folosesc aceasi aprindere-magneto ma refer la motoarele de 49 2t scuter,daca te intereseaza o sa pun si poza.

 

ce tip si ce modif ale carterului trebuiesc facute ?

si eu sunt interesat

multumim

sal.. modificari nu prea sant se barbieresc aripioarele si se dau patru gauri de cinci,doua pentru statorul magnetoului pe capacul de la semeringul de la abielaj si doua pentru captor am sa fac niste poze daca doriti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.. fara prea multe dar tot trebuie date niste gauri merge de scuter malagutif12 de 49 sau aprilia scarabeo49 ma rog tot ce exista motorizare minarelli de 49,si uiti de toate problemele si ai si lumini OK,eu am pus acum la un es250 aprindere de piaggio2t sa potrivit la fix.

Niste poze sa ne iluminezi si pe noi ? :eek: cit mai detaliate :moto:

Editat de mihaai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste poze sa ne iluminezi si pe noi ? :eek: cit mai detaliate :moto:

sal.. am sa pun dimineata poze,mare detali ce sa zic volanta sa potrivit la fix pe conul ambielajuluisi bobinele la fix pe capacul semeringului de la abielaj mai greu a fost sa gasesc puctul fix al captorului an rest cancan daca le ai cu mecanica.

 

sal.. am sa pun dimineata poze,mare detali ce sa zic volanta sa potrivit la fix pe conul ambielajuluisi bobinele la fix pe capacul semeringului de la abielaj mai greu a fost sa gasesc puctul fix al captorului an rest cancan daca le ai cu mecanica.

iete si pozele

post-54357-0-53616800-1339745531_thumb.jpg

post-54357-0-70801000-1339745566_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.. am sa pun dimineata poze,mare detali ce sa zic volanta sa potrivit la fix pe conul ambielajuluisi bobinele la fix pe capacul semeringului de la abielaj mai greu a fost sa gasesc puctul fix al captorului an rest cancan daca le ai cu mecanica.

 

 

iete si pozele

Multumim de poze ....trebuie sa ma apuc si eu de un ES ...sigur aprinderea si incarcarea nu este punctul forte al mz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai frumoasa modificare, mult mai eleganta decat cea cu magnetou de Minsk/Voshod/Mobra. Bravo!

 

Am doua intrebari daca se poate:

- pret la cumparare?

- in afara de scanteie, poate sustine un halogen normal de 55/60W sau te obliga sa folosesti bec de scuter de 30/35W?

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai frumoasa modificare, mult mai eleganta decat cea cu magnetou de Minsk/Voshod/Mobra. Bravo!

 

Am doua intrebari daca se poate:

- pret la cumparare?

- in afara de scanteie, poate sustine un halogen normal de 55/60W sau te obliga sa folosesti bec de scuter de 30/35W?

sal..cred ca al sutine nu am ancercat dar la cati consumatori are scuterul ma refer la sonde ulei benzina becuri bord,eu am ales acest tip pentru ca este unul care la un relanti de 900-1000 duce bine doua becuri si instrumentele de bord,ca pret ce sa zic noi te duc cam la 150lei daca le iei de la dezmembrari mai mult de 70lei nu te costa si schema electrica am luato de pe scteristi.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.. am pus de piaggio taiphun49 2t sau zip daca sti modelele piaggio-gilera folosesc aceasi aprindere-magneto ma refer la motoarele de 49 2t scuter,daca te intereseaza o sa pun si poza.

 

 

sal.. modificari nu prea sant se barbieresc aripioarele si se dau patru gauri de cinci,doua pentru statorul magnetoului pe capacul de la semeringul de la abielaj si doua pentru captor am sa fac niste poze daca doriti.

 

sal..modelele de piaggio le cunosc bine , gasesc usor aprinderi de aceste tipuri.multumesc mult.

Editat de cristi74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21-22-23 Iunie 2013, Sighisoara - urmatoarea intalnire MZ-Brothers Romania.

 

Aceasta intalnire din 2013 va fi una mai restransa, mai haiduceasca(low-cost) si MZ-only, spre deosebire de cea din acest an, care din multiple motive(1922-2012=90ani) a fost destul de complex organizata, "au fost de toate" cum se spune si a venit ceva lume, nu numai cu MZ-uri(poze sunt pe forumul MZ-B).

La anul conditiile vor fi mai de cercetasi (cort, gratar, brisca) + o actiune. Amanuntele vor fi puse pe forum, incepand din iarna.

 

Stiu ca o sa-mi sara lumea in cap ca de ce pe 21-23, de ce nu, motive interne. Lasam Focsaniul sa poata organiza intrunire si la anul in acelasi weekend, daca vor dori asa, suprapuneri vor fi oricare e weekendul(Anul asta au fost pe aceeasi data, inca: intrunirea de la Sag(Timisoara), Micu' Rossi in Brasov, si inca vreo 2 actiuni, cine doreste sa carcoteasca are de unde sa aleaga)

 

Asfalt uscat! dang-dang-dang!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ owene - "La anul conditiile vor fi mai de cercetasi (cort, gratar, brisca) + o actiune. Amanuntele vor fi puse pe forum, incepand din iarna.

" Ce inseamna actiune? o sa invitati ceva bitchez sa ne spele motoarele?si seara sa ne tina sforile intinse de la corturi?sau..... :rock:

La anu o sa vin si eu , nu am mai facut mare lucru la mz-u meu.... am avut alte probleme mai prioritare :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

 

aducem niste navetiste de la giratoriu :lol:

 

actiunea nu se petrece in tabara.

 

Nu va ganditi la prostii, si pana acum am avut cate o mica actiune dinasta, exista poze :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri dupa multe dificultati intampinate la montaj, am iesit la o tura de probe cu MZ-ul.

Desi era montat pe el doar strictul necesar functionarii, s-a comportat exemplar. Mult mai bine decat primul :scratch: .

Vorba lui tata : " daca al doilea a iesit mai bine decat primul, sa-l vezi pe al treilea" :lol:

 

Sunt fericit " pe perioada nedeterminata" :ok:

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un ES 175 din 1959 cu proprietar cu tot, la întrunirea de la Măgureni (PH).

 

/index.php?/topic/678939-rock-blues-street-patrol-29iunie-1-iulie-2012-magureni-ph/page__view__findpost__p__3166637

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Nea Ion sugubatul.... Daca ar mai fi inca unul ca el in aceeasi localitate, cu acelasi dor de duca .... cred ca ar participa la toate intrunirile din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema tehnica:

 

Am 2 telescoape din aceeasi pereche si cu suspiciunea ca nu functioneaza egal. La mana nu se simt diferente.

 

Cum se pot testa doua telescoape pentru egalitate dinamica, cu metodele noaste empirice(Ca pe vremea lui Pitagora - o greutate, o sageata, arunci o piatra)

 

Deci nu sa masor niste valori exacte individual si sa compar, ci sa fac o comparatie intre 2 telescoape, iar rezultatul sa fie - telecoape echivalente/usor dezechilibrate/puternic dezechilibrate.

 

Cred ca daca gasim o rezolvare, intereseaza pe mai multi.

 

Am primit o propunere deja :-) Le adun, testez si share-uiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A luat fi-mea BAC-ul cu 8,50. La o așa performanță ar fi meritat să conducă doar un amărât de FIAT 850 standard, dar a sărit mă-sa cu profundorul în sus.

 

post-59949-0-22904000-1341749842_thumb.jpg post-59949-0-03747500-1341749866_thumb.jpg post-59949-0-22005600-1341749881_thumb.jpg

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A luat fi-mea BAC-ul cu 8,50. La o așa performanță ar fi meritat să conducă doar un amărât de FIAT 850 standard, dar a sărit mă-sa cu profundorul în sus.

 

post-59949-0-22904000-1341749842_thumb.jpg post-59949-0-03747500-1341749866_thumb.jpg post-59949-0-22005600-1341749881_thumb.jpg

 

Pai... ce sa zicem, Dom' Profesor :

Sanatate si sa fie-ntr-un ceas Bun ! :cheers:

 

Bafta Mai departe ! :wave:

 

Si Fi-mea a dat capaciatatea saptamana trecuta . E de bine.:moto:

Asteptam inscrierea si repartizarea ,dar fara emotii. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut cross-ul la campionatul de zbor liber de la Salonta. La filmarea asta a mers prost, dar l-am aranjat ulterior.

 

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bugetarii asta...si mai vor sa il dea pe Base jos :).Pana la urma treaba cu bacul luat chiar ca e bucurie, eu din 4 cunoscuti nici unul nu a luat..si,na nu umblu chiar cu oameni oarecare :).

Speciala masina, sa mearga cu atentie ca pare asa de mica.

Editat de master_alexut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bugetarii asta...si mai vor sa il dea pe Base jos :).Pana la urma treaba cu bacul luat chiar ca e bucurie, eu din 4 cunoscuti nici unul nu a luat..si,na nu umblu chiar cu oameni oarecare :).

Speciala masina, sa mearga cu atentie ca pare asa de mica.

 

Mașina e a unui prieten și am zis că fiică-mea doar a condus-o duminică prin oraș sub stricta mea supraveghere, care eram șmecher de Ploiești în chiloți și cu ochelari de soare, și într-o stare de ebrietate avansată datorată emoțiilor cauzate de BAC. De pe scaunul din dreapta o îndemnam să-i dea gaz ca să-i fluture părul blond, că așa îmi aduc eu aminte că se procedează cu mașinile sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...