Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

199.90 euro - mz-es.de

La banii ăștia dacă-l iei, nici nu se merită să-l pui pe motocicletă.

Îi faci o interfață wireless la 6V cu nevasta și-l pui pe noptieră să-ți lumineze noaptea,

roșu când e roșu și verde când e verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca este asa, nu stiu cum se face ca la mine se aprinde mai tot timpul VERDE, iar cand se aprinde ROSU sar din pat, "turez" sa se stinga si fug la atelier sa mai apuc ceva din lucrare.

Uite asa am reusit sa fac o asamblare preliminara, cu mici retusuri, ajustari, probe la cheder, coburi...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va prezint si epava mea

 

E haioasă, dar dacă vrei să o faci, fă rost de un gât de lup pentru că ăsta-i tot farmecul acestei opere de artă.

Mesaj completat

Uite asa am reusit sa fac o asamblare preliminara...

 

Și asta e haioasă, bravo! Eu de mic mi-am dorit un MZ din acesta cu fuste, dar nu m-a lăsat mama ...

 

Abia am venit de pe islazul de la Târgșorul Nou (fostul aerodrom militar al germanilor care apărau rafinăriile din Ploiești, lângă pușcăria de femei), unde am avut un concurs de aeromodele cu motor de cauciuc. La rugămintea copiilor, am luat și MZ-ul de cross să recuperăm modelele.

A fost un mare festival. Au condus MZ-ul: fiică-mea Iulia solo și cu pasager, Corcodel a plimbat toate studentele mele care ne-au ajutat la cronometrarea zborurilor, și Vlad la fel, prietenul meu Marian din Pitești și-a plimbat toți elevii, și m-am plimbat și eu, primul, ca să le arăt cum se face ...

Vineri, la concursul de planoare a fost și Iuli-Voshod pe câmp în calitate de director de concurs.

Revin cu poze și video.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce fel de mz era, dar mz era... cu atas, fumigen tare, cu numar nou care abia se mai vedea prin funinginea depua pe el, plin de jeg, deshelat, pensulat, dar tzantos pe sosea (depasea duba care mergea prea incet pentru el...)

fara stop pe frana sau semnale (optionale d'astea pentru bogatasi!!)

a umilit cei 50 de ani de tehnologie trecuti peste el, a sters cu ei pe jos, azi in voluntexas, pe la sase.

:wacko:

 

bravo lui

 

 

 

p.s. la cum arata mocichetistul, il avea de nou... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am reusit sa achizitionez pentru proiectul meu de restaurare (versiunea completa) un atas

STOYE SE (1961).

Nu este el intr-o stare tocmai de laudat, dar ma voi straduii sa il aduc cat mai aproape de original.

 

 

Apropos...are cineva o incuietoare de portbagaj de STOYE sau STEIB :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am reusit sa achizitionez pentru proiectul meu de restaurare (versiunea completa) un atas

STOYE SE (1961).

Nu este el intr-o stare tocmai de laudat, dar ma voi straduii sa il aduc cat mai aproape de original.

 

 

Apropos...are cineva o incuietoare de portbagaj de STOYE sau STEIB :wacko:

 

 

FELICITARI :laugh:

barca nu arata chiar rau,este oleaca de munca dar se face fara probleme.

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-au apucat nostalgiile... Uitîndu-mă prin ataÂşamentele mele, am redescoperit o arhivă pe care n-aÂş mai putea s-o pun acum pe forum din motiv de dimensiune. AÂşa că pun link la postul respectiv, poate mai are cineva nevoie de aÂşa ceva! Deci, LINK AICI!

 

Toate bune! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam mai de mult că toba mea nouă de pe Red Bull i-am dat-o lui Ionuț, iar eu îmi cumpăr alta.

Nu era neapărat un gest mărinimos, ci mai degrabă voiam să scap de ea pentru că era lovită în zona crestăturilor de la joncțiunea cu cotul și cromul sărise.

Săptămâna trecută a venit și toba cealaltă; mai lovită ca prima ...

 

așa încât Banditule, atrage atenția omului de la Tg. Mureș să nu ne mai trimită toate ciurucurile, că dacă ăla e un cerc cu diametrul de 40 mm, îmi tai "toba" și-o dau la rațe sau mai pe românește, îmi bag sula-n ea că încape prin diametrul acela de 40 mm fără să mi-o zgârii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci se pupa bine cu pedala de frana, da ?

Arată bine, se pupă bine, se aude bine și costă doar 170 lei. Trebuie doar să pui cotul original.

Dezavantajul e acela că nu se demontează și când se umple cu mizerie, trebuie s-o schimbi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezavantajul e acela că nu se demontează și când se umple cu mizerie, trebuie s-o schimbi.

folositi ulei 2T JASO-FD si atunci nu se mai umple cu nimic. Alea infundate se pot arde(se duce cromul), sau taia, curata si re-suda, sau la fiecare 5000km o spalare cu soda caustica asigura o curatenie de f. lunga durata. Soda caustica nu reuseste sa desfunde o toba coxata gros, rezultatul a mii de km cu ulei 2T mineral sau cum am mai vazut T90 :P

Mai e o metoda care teoretic desfunda perfect si protejeaza cromul, dar o sa va spun de ea peste cateva luni cand termin investi(ga)tia si curat cele 2 tobe ale mele care stau pe tusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o metoda care teoretic desfunda perfect si protejeaza cromul

 

Mulțumim pentru sfaturi. Și eu mă gândesc la tot felul de trăsnăi, mai ales când stau la un pahar de vin la biroul dreptunghiular din garajul unde-mi țin motoretele.

 

Am acolo un așa zis "colț al comunistului" nu că aș fi așa ceva, ci că atât mie cât și designerului cu care am decorat garajul, ni s-a părut logic acest aranjament.

Toate bune și frumoase numai că, în urma amenințărilor nevesti-mi că dacă mă mai cherchelesc pune toporul pe motocicletele mele, am fost nevoit să schimb acel aranjament din secera și ciocanul în secera și toporul,

 

în ideea de a-l avea la îndemână.

Dacă va face asta, dau milităria jos din pod și pun ciocanul pe ea.

 

Așa cum am promis, am făcut un montaj despre cum lansăm aeromodele și cum ne ducem după ele cu MZ-ul de cross.

 

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...