Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

Vitos, te felicit personal. Bravo. Al meu are 6800 km și încă are vână.

În vacanța asta am găsit momentul potrivit să o introduc și pe Iulia, cu tact și metode pedagogice moderne, în tainele conducerii "by night" a motocicletelor cu ataș, pentru a duce mai departe tradiția familiei.

 

Vă mulțumesc dle. Profesor! Sper să ajung într-o zi (de toamnă sau primăvară) Âşi la PloieÂşti cu ea.

 

Un om cumsecade cu un motor cumsecade.

 

Apreciez originalitatea dungilor pe rezervor .

 

 

Mulțumesc Cătălin, o să te vizitez Âşi pe tine!

 

BRAVO ! Felicitari.

Nu ai avut capac la butucul rotii de la atas ? Te pot ajuta eu.

....si emblemele de pe atas ? :bigstar:

 

Mulțumesc pentru aprecieri! Butucul îl am, însă îi trebuie mărită gaura axului, ataÂşul de Simson având ax de 17. Am fost nevoit să cumpăr rulmenți modificați cu 65 lei bucata, cu diametru exterior de 6203 Âşi interior de 17.

Embelemele o să le montez abia după ce motocicleta va dovedi că le merită. De asemenea încă nu am primit de la cromat portbagajul Âşi ornamentele de la amortizoarele din față de la Budapesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

BRAVO ! Felicitari.

Nu ai avut capac la butucul rotii de la atas ? Te pot ajuta eu.

....si emblemele de pe atas ? :bigstar:

 

Salut,

Bine ca mi-am amintit... are cineva embleme cu MZ pentru atas stoye 2.

Daca are cineva de vanzare PM me va rog.

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru aprecieri! Butucul îl am, însă îi trebuie mărită gaura axului, ataÂşul de Simson având ax de 17. Am fost nevoit să cumpăr rulmenți modificați cu 65 lei bucata, cu diametru exterior de 6203 Âşi interior de 17.

Embelemele o să le montez abia după ce motocicleta va dovedi că le merită. De asemenea încă nu am primit de la cromat portbagajul Âşi ornamentele de la amortizoarele din față de la Budapesta.

 

La Budapesta cum stam cu cromatul ?

Calitate - pret ? :scratch:

M-as baga si eu ca m-am saturat de lucru de mantuiala. O sa iau calea vestului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă mulțumesc dle. Profesor! Sper să ajung într-o zi (de toamnă sau primăvară) Âşi la PloieÂşti cu ea.

 

Mulțumesc pentru aprecieri! Butucul îl am, însă îi trebuie mărită gaura axului, ataÂşul de Simson având ax de 17. Am fost nevoit să cumpăr rulmenți modificați cu 65 lei bucata, cu diametru exterior de 6203 Âşi interior de 17.

 

Vei fi avut tu motivele tale. La prima vedere și ținând cont de sumarele informații, mă gândesc că ar fi fost mai simplu și mai ieftin, să modifici bascula atașului pentru un ax de MZ de 15 mm. Zic și eu, nu dau cu parul!

Asfalt uscat sau umed, nu contează dacă ai ataș. La ataș, important e ca asfaltul să fie puțin înclinat spre stânga, ca să nu te doară umerii noaptea, în timp ce manevrezi cu duioșie și mâinile negre de vaselină, persoana iubită pe care mi-ai prezentat-o.

Atașiștii știu de ce.

 

 

M-as baga si eu ca m-am saturat de lucru de mantuiala. O sa iau calea vestului.

 

Nici n-ar fi destul de complicat și nu-mi dau seama cum de nu te-ai gândit până acum.

Dacă mergi de la tine de la bloc încă vreo 200 m spre gară și o iei la dreapta, intri fix pe "Calea Vestului", care este.

 

post-59949-0-04797200-1349178807_thumb.jpg

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand urmatoarele piese MZ :

-Stop ETZ 30 ron

-instalatie electrica ETZ

-telescop (1 buc.) TS 20 ron

-bancheta TS (husa noua) 80 ron

-instalatie elctrica TS

-motor complet TS 400 ron

post-8499-0-04441800-1347978920_thumb.jpg

post-8499-0-55341000-1347978867_thumb.jpg

post-8499-0-53593500-1347978785_thumb.jpg

post-8499-0-10705600-1347978710_thumb.jpg

mai este stopul ?......... 0766.102.201

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Budapesta cum stam cu cromatul ?

Calitate - pret ? :scratch:

M-as baga si eu ca m-am saturat de lucru de mantuiala. O sa iau calea vestului.

 

Încă nu cunosc nici calitatea, nici prețul la cromare, dar ținând cont de faptul că de mai bine de două luni încă nu am primit piesele mă face să am îndoieli... Revin cu detalii când primesc piesele.

 

La ataș, important e ca asfaltul să fie puțin înclinat spre stânga, ca să nu te doară umerii noaptea, în timp ce manevrezi cu duioșie și mâinile negre de vaselină, persoana iubită pe care mi-ai prezentat-o.

Atașiștii știu de ce.

 

Asta înseamnă că trebuie să fiu mereu în depășire, să circul pe sensul opus de mers, care este întotdeauna înclinat spre stânga. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nici n-ar fi destul de complicat și nu-mi dau seama cum de nu te-ai gândit până acum.

Dacă mergi de la tine de la bloc încă vreo 200 m spre gară și o iei la dreapta, intri fix pe "Calea Vestului", care este.

 

post-59949-0-04797200-1349178807_thumb.jpg

 

:lol: Foarte tare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand acte pt motociclete comuniste si sau motociclete comuniste dupa cum urmeaza:

 

1.talon ,carte numar nou pentru MZ 125 RT 1959 pret 100 euro negociabil

 

2.Talon si numar nou pentru MZ 175 gat de lup pret 100 euro negociabil

 

3.Certificat radiere si fisa inmatriculare pentru MZ 175 gat de lup pret 50 euro negociabil

 

4.Talon nou,carte si numar nou pentru Simson Sport pret 100 euro negociabil

 

Pentru alte detalii la telefon 0721710101 sau mail ninatutulescu@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand urmatoarele piese MZ :

-Stop ETZ 30 ron

-instalatie electrica ETZ

-telescop (1 buc.) TS 20 ron

-bancheta TS (husa noua) 80 ron

-instalatie elctrica TS

-motor complet TS 400 ron

 

 

 

Nu restaureaza nimeni Ts?

 

 

post-8499-0-04441800-1347978920_thumb.jpg

post-8499-0-55341000-1347978867_thumb.jpg

post-8499-0-53593500-1347978785_thumb.jpg

post-8499-0-10705600-1347978710_thumb.jpg

Editat de hufo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu restaureaza nimeni Ts?

 

 

 

de acest moto vorbeam pe pm......nu cunosc variante de TS... asa ca scrieti voi ce stiti de el.

asa venit in tara......la vremea cand se platea vama !....asa e si acum.

 

critici primesc doar pt. moto nu si pt. calaret.

post-15613-0-05980700-1349378725_thumb.jpg

Editat de calin_cz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Profitand inca o data de vremea frumoasa am continuat rodajul insotit de doi veterani:

tatal meu si mz-ul :bigstar:

 

http://www.youtube.com/watch?v=kWjvONJummU&feature=youtu.be

un vis devenit realitate ...

 

post-28174-0-65977200-1349678828_thumb.jpg post-28174-0-81984400-1349678858_thumb.jpg

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

de acest moto vorbeam pe pm......nu cunosc variante de TS... asa ca scrieti voi ce stiti de el.

asa venit in tara......la vremea cand se platea vama !....asa e si acum.

 

critici primesc doar pt. moto nu si pt. calaret.

 

 

e superb,

intradevar e modeul VOPO (Volkspolizei)

 

sa il stapanesca sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si eu nou pe site si as avea nevoie de niste indrumari despre mz 125 rt 3 pe care tocmai l am luat. e prima mea motocicleta si nu prea stiu. daca puteti sa imi lasa ti un nr de tel in pm sa va sun sa cer informatii.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am tras linia pe anul asta, am ITP-ul pentru inca 2 ani, am facut si o corectie in CIV, toate bune.

 

4300km anul asta(de cai frumosi) cu tot felul de puncte atinse, cel mai sudic punct al tarii, cel mai aproape nordic, si o lene de toamna, nu mai am niciun chef sa urc in sa. Pe bune. Pe 24 o sa-mi expire RCA-ul, dar numai bine ca s-a lasat frigul, azi dimineata am dat gheata jos de pe parbriz.

 

Si ca sa sarbatoresc, si sa va fac pofta, am destupat o sticla de Zghihara de Husi, nu l-am luat la intamplare, chiar pomenise @FestinaLente de el, am mai citit cate ceva pe ici pe colo ca nu ar fi un vin cu origine tocmai controlata(adica nu se stie exact originea soiului de vita, e mai vechi decat Husi-ul dar se gaseste doar acolo). Gasit din noroc tot ieri, 14 lei la Penny, este chiar vinul din strugurii aia, nu e de pastila cu toate ca il imbuteliaza o firma de zici ca e garaj auto "speed srl", iar pretul... - un vin nobil, sec dar deloc acru, chiar straight si fara arome florale ca la restul vinurilor nobile - aroma cascavalului l-a cam inecat.

 

In sanatatea voastra si a lui @Vulpoiu care s-a suparat ca nu ne-a putut aduna, sper ca nu a pus la inima, la anul stim ca e acolo un Husi-fest si mergem :-) Sanatosi sa fim numa'

 

 

post-16788-0-16824500-1349794852_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am tras linia pe anul asta, am ITP-ul pentru inca 2 ani, am facut si o corectie in CIV, toate bune.

 

4300km anul asta(de cai frumosi) cu tot felul de puncte atinse, cel mai sudic punct al tarii, cel mai aproape nordic, si o lene de toamna, nu mai am niciun chef sa urc in sa. Pe bune. Pe 24 o sa-mi expire RCA-ul, dar numai bine ca s-a lasat frigul, azi dimineata am dat gheata jos de pe parbriz.

 

Si ca sa sarbatoresc, si sa va fac pofta, am destupat o sticla de Zghihara de Husi, nu l-am luat la intamplare, chiar pomenise @FestinaLente de el, am mai citit cate ceva pe ici pe colo ca nu ar fi un vin cu origine tocmai controlata(adica nu se stie exact originea soiului de vita, e mai vechi decat Husi-ul dar se gaseste doar acolo). Gasit din noroc tot ieri, 14 lei la Penny, este chiar vinul din strugurii aia, nu e de pastila cu toate ca il imbuteliaza o firma de zici ca e garaj auto "speed srl", iar pretul... - un vin nobil, sec dar deloc acru, chiar straight si fara arome florale ca la restul vinurilor nobile - aroma cascavalului l-a cam inecat.

 

In sanatatea voastra si a lui @Vulpoiu care s-a suparat ca nu ne-a putut aduna, sper ca nu a pus la inima, la anul stim ca e acolo un Husi-fest si mergem :-) Sanatosi sa fim numa'

 

 

post-16788-0-16824500-1349794852_thumb.jpg

 

 

Pa' unde o mai fi festina, sau so fi dat la fund...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...