Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

salut

de astazi pot spune ca sunt MANDRUL posesor a doua motociclete ce mi-au marcat copilaria si pe care mi le doream demult. este vorba despre doua MZ-uri un 125-3 si un es 250-2 care sunt inmatriculate cu carte de identitate si fiscal la zi. Asa ca imi cer scuse de peacuma daca pe viitor o sa mai pun intrebari aberant si alte prosti insa sunt necunoscator in ale mz-ului si incerc pe cat posibil sa le aduc la starea lor cat mai originala si voi avea nevoie de ajutorul vostru. pentru inceput va solicit ajutorul cu privire la cartea tehnica a celor doua.

p.s. anexez cateva poze cu cele doua.

post-79436-0-61353800-1462389864_thumb.jpg

post-79436-0-17492200-1462389922_thumb.jpg

post-79436-0-08135900-1462389952_thumb.jpg

post-79436-0-09852000-1462389997_thumb.jpg

post-79436-0-54883500-1462390021_thumb.jpg

post-79436-0-40421100-1462390054_thumb.jpg

post-79436-0-36537100-1462390133_thumb.jpg

post-79436-0-70622900-1462390192_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Sa le stapanesti sanatos si sa ai timp sa te ocupi de ele! Nu va fi usor (cu timpul), dar asta sti deja, iar cand vor fi "aranjate" vei uita sigur de greutatile intampinate.Sunetul motorului de 250 e unic(cel putin pentru mine), dar nici 125 nu suna rau.

 

Pentru MZ 125 stiu un "coleg de breasla" in Prejmer care cred ca te va ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se gaseste cartea tehnica, chiar in romana.

Aici in acest topic sigur. Apoi pe manualedereparatie.info. In caz de, il am si eu.

 

Frumos ca reapar MZ-urile, pacat ca majoritatea doar se infrumuseteaza si raman ascunse in continuare in garaje.

 

Am vazut in Prejmer si un ES250, in calarea un "nepot", ii dadea 100, de atunci cred ca i-a fatat pistonul ca nu l-am vazut si a 2-a oara :-)

 

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...es 250-2 ...

Felicitări pentru achiziție!

 

Doar că ES-ul e 1, 2-ul e variantă rară pe la noi, și muuult mai urît, dacă mă-ntrebi pe mine ca fost posesor de MZ ;)

» Post actualizat in 05 May 2016 11:02

125-ul e de pe Molidului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru incurajari. si sper sa le aduc cat mai curand pe strazi, deja caut piesele lipsa( pentru ambele imi trebuie ceasul de km si stopul spate, iar la cel de 250 imi trebuie capacul de la baterie)

p.s. cel de 125 nu e cel de pe molidului ambele au avut acelasi proprietar, nea Stoica din Ghimbav(un motociclist batran de 85 de ani ) care inca isi depana amintirile legate de plimbarilie si intrunirile la care mergea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de gustibus, es/2 cu far "televizor" mi se pare cel mai "demodat" cu aerul anilor '70-'75, mai demodat si acelasi timp ne-clasic/oldie, dar unic si interesant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am mai vazut in Noua un MZ 125 care arata bine, destul de complet si foarte putin folosit, dar mult de "dichisit" la el, cu mare potential, sper ca proprietarul sa aibe rabdare.

E sezonul MZ-urilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari posesori de MZ ;)

as avea o intrebare... vreau sa imi cumpar un mz/etz 125 cu motor de 250 si sa il folosesc in padure. ce parere aveti? sau sa stau bland?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari posesori de MZ ;)

as avea o intrebare... vreau sa imi cumpar un mz/etz 125 cu motor de 250 si sa il folosesc in padure. ce parere aveti? sau sa stau bland?

» Post actualizat in 08 May 2016 03:21

Combinaţia asta nu se poate, nu intră în cadru, şi nu tine cadrul motorul greu. Dacă nu ţii să-ţi testezi limitele bugetului cu modificari necâştigătoare şi vrei să te dai în pădure, ia ceva dedicat că găseşti la bani puţini. Dacă vrei neapărat să fţi un mz în pădure, ia un etz250 fără acte, echipează-l, dă-te şi o să ţină vreo 25 de ore, apoi te blestemi că nu ţi-ai luat cross uşor din prima. Dacă vrei să faci poze pe drumuri forestiere, merge şi minsk-ul că e mai uşor. Pentru enduro doar mz GS 250 a fost iar ăla e ultra rar şi ultra scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 08 May 2016 03:21

Combinaţia asta nu se poate, nu intră în cadru, şi nu tine cadrul motorul greu. Dacă nu ţii să-ţi testezi limitele bugetului cu modificari necâştigătoare şi vrei să te dai în pădure, ia ceva dedicat că găseşti la bani puţini. Dacă vrei neapărat să fţi un mz în pădure, ia un etz250 fără acte, echipează-l, dă-te şi o să ţină vreo 25 de ore, apoi te blestemi că nu ţi-ai luat cross uşor din prima. Dacă vrei să faci poze pe drumuri forestiere, merge şi minsk-ul că e mai uşor. Pentru enduro doar mz GS 250 a fost iar ăla e ultra rar şi ultra scump.

am inteles. stau bland :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

caut si tot caut pe aici manualul de reparepe/utilizare in limba romana pentru mz de 125 si cel de 250 dar fara succes. va rog putina ajutor caci cu germana sunt praf

 

Am carte de Mz Es dar nu ma pricep sa o postez asa ca daca ai vreo intrebare mi-o poti adresa sau daca ai drum prin Bucuresti poti veni sa o xeroxezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am carte de Mz Es dar nu ma pricep sa o postez asa ca daca ai vreo intrebare mi-o poti adresa sau daca ai drum prin Bucuresti poti veni sa o xeroxezi.

salut . nu stiu cand voi ajunge prin Bucuresti dar daca o ai si in format electronic si poti te rog sa o timiti la adresa ,mea de mail cornelilinca84@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o am in format electronic dar zilele astea o voi ruga pe fiica mea sa o fotografieze si sa o posteze aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles. stau bland :D

A mai vrut cineva asa ceva, vezi aici, si ce i-am mai scris mai jos.

 

/index.php?/topic/159123-mz/?p=3793188

 

Am zis ca il ajut daca i s-a pus pata extrem dar i-a trecut.

» Post actualizat in 10 May 2016 06:29

Patru MZ ETZ in desprimavarare la Geoagiu-Bai, trei in poza asta, tocmai ajunsi, al patrulea se apropia

 

post-16788-0-78060100-1462861693_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...