Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

post-35810-1251310110_thumb.jpgpost-35810-1251310153_thumb.jpgpost-35810-1251310223_thumb.jpgpost-35810-1251310284_thumb.jpgpost-35810-1251310320_thumb.jpgpost-35810-1251310398_thumb.jpgDe voie,de nevoie,m-am ales cu chestia asta in 2 timpi(de ce fugi,de-aia nu scapi).

Intrebare pentru cunoscatori: ce se poate face cu ea?

Am mai avut o chestie d-asta acu vr'o 20de ani dar nu mai stiu cu ce se mananca. :)

Editat de krokodilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De voie,de nevoie,m-am ales cu chestia asta in 2 timpi(de ce fugi,de-aia nu scapi).

Intrebare pentru cunoscatori: ce se poate face cu ea?

Am mai avut o chestie d-asta acu vr'o 20de ani dar nu mai stiu cu ce se mananca. :)

 

salut!

minunatia cu care te-ai ales este destul de completa, daca iti place merita pusa la punct!

daca ai nevoie de ceva piese, am si eu una pentru dezmembrat!

 

sunt considerate a fi foarte fiabile, numele de scena fiind regina motocicletelor!

 

iti atasez si ceva material restaurat, ca sa iti deschida apetitul!

post-43670-1251318950_thumb.jpg

post-43670-1251319018_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

minunatia cu care te-ai ales este destul de completa, daca iti place merita pusa la punct!

daca ai nevoie de ceva piese, am si eu una pentru dezmembrat!

 

sunt considerate a fi foarte fiabile, numele de scena fiind regina motocicletelor!

 

iti atasez si ceva material restaurat, ca sa iti deschida apetitul!

Multumesc pentru sustinere.

Ai cumva cutiuta cu releul regulator si ce mai este prin ea?,sau cu ce se poate inlocui releul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sustinere.

Ai cumva cutiuta cu releul regulator si ce mai este prin ea?,sau cu ce se poate inlocui releul?

 

Am eu asa ceva dar e cam scumpa , de , piesa rara si greu de gasit ea contine : cantact , bobina inductie si releul regulator . Am si eu una in stare de functionare si inmatriculata care urmeaza a fi restaurata si multe alte piese daca te intereseaza ceva suna 0740376555 sau da-mi un pm.

post-29942-1251367169_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva piese de mz es 250,1961? aripa fata,burdufe lant,ornamente,embleme rezervor,ceas km,baterie 6v,+diverse maruntisuri

am un mz es si vreau sa il repun pe roti...daca ma poate ajuta cineva platesc atat cat se cere pt piese.

telefon 0722443422

mail papayezx7@yahoo.com

ym papayezx7

Mesaj completat

are cineva piese de mz es 250,1961? aripa fata,burdufe lant,ornamente,embleme rezervor,ceas km,baterie 6v,+diverse maruntisuri

am un mz es si vreau sa il repun pe roti...daca ma poate ajuta cineva platesc atat cat se cere pt piese.

telefon 0722443422

mail papayezx7@yahoo.com

ym papayezx7

post-12456-1251783854_thumb.jpg

post-12456-1251783862_thumb.jpg

post-12456-1251783869_thumb.jpg

post-12456-1251783876_thumb.jpg

post-12456-1251783884_thumb.jpg

post-12456-1251783890_thumb.jpg

post-12456-1252003268_thumb.jpg

Editat de bogdan p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am Âşi eu nevoie de puțin ajutor...

sunt aproape gata cu readucerea la viață a unui mz din 62. un es 250...

mai am de montat semnalizările, Âşi deÂşi mi-am închipuit că va fi uÂşor.... nu este...

am încercat de n ori, cu 3 relee de semnalizare, Âşi încep să cred că eu sunt de vină, nu prea cred că am găsit eu 3 relee arse... precizez că aceste 3 relee le am de pe divrse motoare, sunt second nu noi...

am respectat schema de montaj, am încercat Âşi direct de pe baterie, cu motorul Âşi oprit Âşi stins...

 

date...

 

releu 18 w, 5 semnalizări cu bec de 6v 4w ( una în plus că am ataÂş...), baterie de 6v 9ah...

Âştiu că depăÂşesc puțin puterea releului, dar... ce să fac? apropo, nu merge nici cu 2 semnalizări... că am tot făcut teste....

cu toate 3 releele se aprind semnalizările, ( cam slab după părerea mea...) dar NU CLIPESC !!! ( nu ticăie, nu fac nimica.... )

am 3 scheme de instalație electrică de mz, Âşi mai multe sheme generale de semnalizări, nu înțeleg unde pot greÂşi...

 

ca recapitulare... plusul în releu, masa din întrerupător în releu, masele celor două semnalizări înpreună Âşi undeva pe tablă... , plusurile de la cele două becuri la celelalte două fire din întrerupător... supersimplificat circuitul pentru o pereche....

 

greÂşesc?

 

e superfrustrant, mai am de gătat semnalizările, de reglat releul de încărcare ( chestie care o să o las de făcut cuiva care Âştie...) Âşi sunt gata... pls help...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încearcă să pui un bec e 15W Âşi unul de 5W la o pereche, s-ar putea ca releul să nu lucreze sub 18W. Cred că aÂşa pățeam Âşi eu la MZ-ul meu. Pe releul nemțesc original chiar scria care e puterea minimă la care "declanÂşează". Vezi că e posibil să scrie Âşi pe ale tale. ÂŞi vezi să nu ai "mase" parazite pe circuit, în contact, în întreruptor etc.

Succes Âşi nu demoraliza doar pentru asta!

Toate bune! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu Âştiu germană, Âşi am presupus ca ce scrie acolo chiar deasupra schemei de montaj înseamna puterea maximă a releului, nu minim 18 w ..... poi e perfect, mă duc la garaj.....

THX....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wacko: :) SALUT tuturor detinatorilor de moto in 2 timpi , si nu numai ! Pentru detinatorii si simpatizantii motocicletelor MZ , anuntam reactivarea fan-clubuletului MZ-BROTHERS. CEI ce vor sa ne dea sugestii ,sau idei interesante,ori au nevoie de informatii utile in legatura cu motocicletele MZ ,sa ne scrie cu incredere pe acest topic !

 

 

puteti scrie si aici:

 

/index.php?showtopic=89884

 

 

 

 

 

 

A GOOD GERMAN IS A FAST GERMAN!

(mottoul mz)

 

 

<small>--- Mesaj completat în 10 Dec 2007 20:17 -------------</small><br/>

[/salt peter,am rezolvat problema la mz si acuma am kilometraj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

date...

releu 18 w, 5 semnalizări cu bec de 6v 4w ( una în plus că am ataÂş...), baterie de 6v 9ah...

Âştiu că depăÂşesc puțin puterea releului, dar... ce să fac? apropo, nu merge nici cu 2 semnalizări... că am tot făcut teste....

cu toate 3 releele se aprind semnalizările, ( cam slab după părerea mea...) dar NU CLIPESC !!! ( nu ticăie, nu fac nimica.... )

am 3 scheme de instalație electrică de mz, Âşi mai multe sheme generale de semnalizări, nu înțeleg unde pot greÂşi...

 

ca recapitulare... plusul în releu, masa din întrerupător în releu, masele celor două semnalizări înpreună Âşi undeva pe tablă... , plusurile de la cele două becuri la celelalte două fire din întrerupător... supersimplificat circuitul pentru o pereche....

 

greÂşesc?

 

e superfrustrant, mai am de gătat semnalizările, de reglat releul de încărcare ( chestie care o să o las de făcut cuiva care Âştie...) Âşi sunt gata... pls help...

 

1. la ce ai tu 5 becuri pt semnalizare?in mod normal nu 4 trebuie(16W)? + niciodata nuti merg toate cele 4 deodata!

2. pune schema originala.

3 deseneaza cum ai facut tu conexiunile.

 

sa vedem cum ai procedat!

nu cunosc releul original(nu am avut de lucru cu ea), dar iti descriu functionarea ei!

in general(99%din cazuri) un releu de semnalizare are 3 pini:

- alimentare +12V

- masa (-)

- iesire spre intrerupator.

 

+ de la fiecare bec merg in intrerupator: doua cate doua(stanga dreata).

Nu imi este clar conexiunea facuta! imi poti desena, chiar in paint cum ai facut?ce fire intre in releu, ce ies, ce merg la intrerupator, ce ies din intrerupator, ce merg la becuri!

 

ce becuri originale se recomanda?ce releuri folosesti, de la ce motocicleta au fost luate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi... s-a rezolvat...

normal, biciul lui Occam... cea mai simpă explicație... hhhahahahahha MINIM nu maxim cum am crezut eu...

am 2 semnalizări pe motor + 2 pe ataÂş pe partea cu ataÂşul, Âşi 2 pe cealaltă...

merge acuma... tot...

e cam gata, zilele astea o să trec prin chinurile facerii, săschimb 3 cauciucuri... Âşi să reglez releul de încărcare... Âşi la rar cu el....

 

becuri am pus de 4w, eu am tot pe 6v... bateria e mică... releul are doar 2 fire, plusul Âşi masa de la switch.... cea mai simplă treabă... da na, eu nu Âştiu germană... hahhaha ce țeapă mi-am luat, 2 zile de draci că am găsit 3 relee arse... acuma râd, atunci muream de draci!

 

:wacko: mult noroc....

post-49972-1252357201_thumb.jpg

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

minunatia cu care te-ai ales este destul de completa, daca iti place merita pusa la punct!

daca ai nevoie de ceva piese, am si eu una pentru dezmembrat!

 

sunt considerate a fi foarte fiabile, numele de scena fiind regina motocicletelor!

 

iti atasez si ceva material restaurat, ca sa iti deschida apetitul!

Salut, ma intereseza un vopsit pt rt din 60 asa cum ai aratat pozele, cat m-ar costa sa-l faci si pe al meu asa si in cat timp. Mersi toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma intereseza un vopsit pt rt din 60 asa cum ai aratat pozele, cat m-ar costa sa-l faci si pe al meu asa si in cat timp. Mersi toate cele bune

 

salut!

 

eu am vopsit motocicleta la ZOLI, cel mai bine este sa il suni si vorbesti cu el!

eu am pregatit singur motocicleta pentru vopsit, si am avut si materia prima, adica vopsea, lac intaritor, sprit chit!

oricum eu ti-l recomand! este un om de nota 10! si vopseste de nota 20!

poti folosi cu incredere curieratul, costa cam 50 ron transport la piese! eu nu am vopsit cadrul si nici alte maruntisuri la el! am vopsit doar partile mai importante, far, masca de far, aripi rezervor, cutia bateriei, si cam atat!

 

pune si tu ceva poze cu motocicleta, mai diversificam!

o zi buna in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare, asa cum spune si titlul m-am decis dupa multe cautari pe net sa imi iau si eu o motocicleta veche sa imi mai omor timpul liber si de ce nu sa o las nepotilor mostenire :laugh:

Pt ca e mai usurel si cu motor mai mic (eu fiind o mana de om) m-am decis ca vreu un MZ 125 (rt).Asa ca sunt deschis oricaror propuneri si forme de achizitie la preturi decente si realiste.Binenteles ca m-ar interesa un motor inscris sau care se poate inscrie usor , cat mai complet si functional ...insa ma intereseaza si piese sau motociclete fara acte.

 

Mail & mess : master_alexut@yahoo.com

 

Pana atunci va doresc numai bine si spor la ....reconditionat :laugh:

Mesaj completat

Am uitat sa precizez , sunt din BUCURESTI, si deocamdata nu detin nici un surub de mz din aceasta cauza as vrea sa iau intai motorul principal ( cel cu acte ) si deabia apoi piese.As lua si piese fiindca sunt bune la casa omului insa este mai greu sa iei ceva fara sa stii macar daca vei gasi un motor bun.Astept cu nerabdare daca are cineva de vandut unul bun sau unul fara acte ( cat de cat complet pt piese).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

am un mz es 250 din 1961

imi poate spune si mie cineva daca e legat bine releul? deoarece fostul proprietar mi-a spus ca nu incarca

post-26135-1255107278_thumb.jpgpost-26135-1255107294_thumb.jpg

in prima poza firele sunt legate la releu, iar in poza a doua la dinam

- firul de culoare mov este legat la + de la baterie

- firul de culoare albastra este lagat la punctul 2 de pe dinam

- firul de culoare galben cu verde este legat la punctul 3 de pe dinam

- firul de culoare maro este legat la punctul 1 de pe dinam

 

este legat corect sau cum trebuie sa il leg, iar suportul releului trebuie sa fa contact cu masa sau trebuie sa fie izolat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

am un mz es 250 din 1961

imi poate spune si mie cineva daca e legat bine releul? deoarece fostul proprietar mi-a spus ca nu incarca

post-26135-1255107278_thumb.jpgpost-26135-1255107294_thumb.jpg

in prima poza firele sunt legate la releu, iar in poza a doua la dinam

- firul de culoare mov este legat la + de la baterie

- firul de culoare albastra este lagat la punctul 2 de pe dinam

- firul de culoare galben cu verde este legat la punctul 3 de pe dinam

- firul de culoare maro este legat la punctul 1 de pe dinam

 

este legat corect sau cum trebuie sa il leg, iar suportul releului trebuie sa fa contact cu masa sau trebuie sa fie izolat?

 

Maro e masa; poate fi legat oriunde e masa. Conform schemei, punctul 1 e masa. Totusi ar trebui sa confirmi(cu ohmmetrul).

pe picioarelel releului e poansonat "51" "DF" si "D+" pe dinam cred ca e poansonat "DF" si "D+";

51 e legat la +acumulator, DF la DF si D+ la D+ adica exact cum descrii.

D+ e legat de la releu la switch de cheie parca, din schema.

 

"Fostul a spus ca nu incarca" ok e bun ca info de start, dar dupa aia nu se mai merge pe credinta ci pe voltmetru. Chiar nu incarca? Daca nu, cum? Supraincarca sau tensiunea e chiar scazuta. E curat colectorul? care e distanta de intrefier intre placutele colectorului.

Ce tensiune e pe D+, DF si 51?

 

Trebuie facut sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maro e masa; poate fi legat oriunde e masa. Conform schemei, punctul 1 e masa. Totusi ar trebui sa confirmi(cu ohmmetrul).

pe picioarelel releului e poansonat "51" "DF" si "D+" pe dinam cred ca e poansonat "DF" si "D+";

51 e legat la +acumulator, DF la DF si D+ la D+ adica exact cum descrii.

D+ e legat de la releu la switch de cheie parca, din schema.

 

"Fostul a spus ca nu incarca" ok e bun ca info de start, dar dupa aia nu se mai merge pe credinta ci pe voltmetru. Chiar nu incarca? Daca nu, cum? Supraincarca sau tensiunea e chiar scazuta. E curat colectorul? care e distanta de intrefier intre placutele colectorului.

Ce tensiune e pe D+, DF si 51?

 

Trebuie facut sa mearga.

multumesc de informatii

o sa verific cele pansonate si o sa fac masuratorile

Mesaj completat

cat ulei trebuie bagat la litru de benzina pentru motor de es 250 din 1961?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de informatii

o sa verific cele pansonate si o sa fac masuratorile

Mesaj completat

cat ulei trebuie bagat la litru de benzina pentru motor de es 250 din 1961?

 

40ml/l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...