Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

hmm...să înțeleg că Simsonul se află în locul unde a prins contur Âşi Red-Bull nu? :bounce:

O parte e aici în laborator unde frec la piese, o cutie de piese la galvanizat la Tătărani, o cutie cu alte piese în mașină și cea mai mare parte la service la Ionuț pentru vopsit.

Le aduc pe toate aici și-l montez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Desi o raceala crunta ma chinuie de o saptamana, am reusit sa-mi faca un necesar de piese si o asamblare preliminara inainte de sablat, vopsit, cromat...unsure.gif

 

post-28174-0-35580500-1320476615_thumb.jpg

 

 

Mai sunt cateva suduri si retusuri dupa care se trece la demontare si ...rolleyes.gif inceperea propriuzisa a RESTAURARII.

 

post-28174-0-09013900-1320476628_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiti cumva unde pot gasi 2 sei pentru MZ ES 250? nu ma intereseaza starea tapiteriei prea mult, doar sa fie complete.

 

multam

Parcă Fishy a descompus în factori primi un ES și-l vinde pe bucăți. Vezi poate are el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

2 informatii, ca stiu ca e necaz mare la ambele in tara asta:

Am reconditionat 3 ambielaje de MZ ETZ (unul doar centrat - 10 lei, 2 schimbat biela+ centrat - 60lei bucata) undeva in Baia Mare; Nu stiu exact unde, am facut treaba printr-un prieten; Nenea respectiv face treaba buna, face si pentru KTM-uri, iar instalatia de masurare este optica, cu prisme si alte lasere, nu foloseste ceasuri comparatoare. Le-a facut la 2 sutimi. Nu lucreaza la rece, incalzeste cu autogenul cat si exact unde trebuie, in ordine precisa sa nu afecteze cementari si rulmenti.

 

revin: pot sa dau locatia exacta pt Ghimbav si pt Baia Mare cred ca pot obtine legatura.

 

Ambielaje de Simson nu reconditioneaza?

Eventual adresa din Baia Mare.

Multumesc !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt cateva suduri si retusuri si inceperea propriuzisa a RESTAURARII.

 

Eu încerc alte provocări. Sâmbătă a fost ziua cea mai lungă.

În prima parte a am înlocuit tija veche de frână a lui Red Bull, cu una nouă de inox comandată la "Scorillo Inox" București.

 

 

 

În partea a doua a zilei m-am băgat în casă, unde am gătit ceva rafinat pentru familie, din vasta colecție de rețete de produse tradiționale românești

,

 

 

 

 

 

 

iar în partea a treia, am fost la o nuntă.

Duminică am zăcut toată ziua.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi, profitând de vremea frumoasă, am dezasamblat cadrul atașului în vederea sablării.

post-61874-0-83142700-1320684000_thumb.jpgpost-61874-0-87361000-1320684059_thumb.jpgpost-61874-0-80514400-1320684140_thumb.jpgpost-61874-0-41700800-1320684178_thumb.jpgpost-61874-0-48088100-1320684216_thumb.jpgpost-61874-0-68768600-1320684260_thumb.jpgpost-61874-0-54472700-1320684290_thumb.jpg

 

Până îmi vin bucșele, arcul etc. din Germania vreau să termin vopsirea cadrului.

Știți cumva unde găsesc un atelier unde se galvanizează? Am spițele de la roțile Mz-ului și câteva prinderi, legături etc de la ataș ce aș dori să le galvanizez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi, profitând de vremea frumoasă, am dezasamblat cadrul atașului în vederea sablării.

 

Cum e cu arcul lamelar? Te-ai lămurit, e original sau l-a pus cineva?

Eu am sudat niște piulițe M8 pe partea inferioară a balamalei din poza de mai jos. Te ajută mult când montezi barca.

 

 

 

Uite cum e la mine:

 

 

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bratu, Bucuresti, 0745686256.

 

 

Ii trimiti piesele cu un curier rapid si le platesti ramburs.

 

Mersi mult!

 

Banuiesc ca intrebi pe cineva pe la tine prin zona, ca asa fiecare oras are un atelier de galvanizare.

 

Nu neapărat. La noi în zonă nu prea se ocupă nimeni.

 

 

Cum e cu arcul lamelar? Te-ai lămurit, e original sau l-a pus cineva?

Eu am sudat niște piulițe M8 pe partea inferioară a balamalei din poza de mai jos. Te ajută mult când montezi barca.

 

 

 

Uite cum e la mine:

 

 

 

Mulțumesc pentru sfat, o să procedez la fel! Arcul lamelar nu era original, am comandat din Germania un arc nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu neapărat. La noi în zonă nu prea se ocupă nimeni.

 

 

Zici că faci drumuri dese la București. Le poți lăsa la mine, le dau la galvanizat și le iei când te întorci.

 

Sau întreabă aici:

 

 

 

Am găsit una mișto în Brașov:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Vitos'

Știți cumva unde găsesc un atelier unde se galvanizează? Am spițele de la roțile Mz-ului și câteva prinderi, legături etc de la ataș ce aș dori să le galvanizez.

 

daca trimiti piese la cromat,te sfatuiesc sa-ti faci o lista exacta cu ce piese pui in pachet,ca risti sa ramai in minus,in special la Bratu family,care cu greu isi coordoneaza cei cativa muncitori pe care ii are.in prima faza mi-a trimis 14 piese in minus si 4 in plus si dupa remedierea problemei alte 2 piese trimise gresit si inca una destul de importanta am descoperit mai tarziu ca-mi lipseste...asa ca,mare atentie!calitatea intradevar e ok la Bratu.

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca intrebi pe cineva pe la tine prin zona, ca asa fiecare oras are un atelier de galvanizare.

 

La mulți ani Gabi!

 

Ii trimiti piesele cu un curier rapid si le platesti ramburs.

 

La mulți ani Âşi ție Mihai!

 

 

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În fiecare săptămână stau 2-3 zile la Cluj. Mă duc mâine și iau cu mine piesele, poate găsesc un atelier de galvanizare acolo.

Mă poate cineva îndruma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În fiecare săptămână stau 2-3 zile la Cluj. Mă duc mâine și iau cu mine piesele, poate găsesc un atelier de galvanizare acolo.

Mă poate cineva îndruma?

 

Sună-l pe Dracones (Cătălin), că e din Cluj. Îți dau numărul pe messenger.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sună-l pe Dracones (Cătălin), că e din Cluj. Îți dau numărul pe messenger.

 

 

S-a rezolvat, vă mulțumesc! Mâine ne întâlnim cu Dracones și mă conduce la atelier. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MULTUMESC MULT si sa fim cu totii sanatosi.

 

post-28174-0-09411100-1320818646_thumb.jpg

 

Asta e gargară... Dar de băut când dai?

Sau măcar niște bomboane, semințe, piulițe M6, șuruburi cu cap inbus ...

 

Mesaj completat

 

N-am mai suportat somnul agitat și m-am trezit definitiv pe la 3 dimineața dintr-un vis cu care mă chinuiam de vreo două ore.

 

Se făcea că omorâsem o femeie, o tranșasem în bucăți mici și o îndesam în baia de ulei de la Simson ca să se piardă orice urmă.

În locul melcului de pe axul cu came, cel care antrenează pompa de ulei, montasem un ax de mașină de tocat și resturile biologice ale femeii se evacuau pe tobă, gata arse.

Oasele ei tari mi-au descentrat ambielajul în așa hal, că datorită vibrațiilor laterale mi s-au rupt suporții de la far. Farul rămăsese agățat în fire și-l târam pe asfalt în urma motocicletei, într-un vacarm asurzitor.

Datorită zgomotului infernal, s-a sesizat Miliția care mă urmărea cu un MZ de doi jumate negru, pe care îl conducea Banditul.

 

Când a reușit să mă oprească în sfârșit, mi-a făcut dosar, mi-a cerut carnetul de Super Membru și mi l-a suspendat pe 3 luni, pentru folosirea neadecvată a luminilor pe timp de noapte pentru că, becul de far încă mai ardea pe asfalt dar doar faza lungă și-l orbise în timpul urmăririi.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e gargară... Dar de băut când dai?

Sau măcar niște bomboane, semințe, piulițe M6, șuruburi cu cap inbus ...

 

Mesaj completat

 

N-am mai suportat somnul agitat și m-am trezit definitiv pe la 3 dimineața dintr-un vis cu care mă chinuiam de vreo două ore.

 

Se făcea că omorâsem o femeie, o tranșasem în bucăți mici și o îndesam în baia de ulei de la Simson ca să se piardă orice urmă.

În locul melcului de pe axul cu came, cel care antrenează pompa de ulei, montasem un ax de mașină de tocat și resturile biologice ale femeii se evacuau pe tobă, gata arse.

Oasele ei tari mi-au descentrat ambielajul în așa hal, că datorită vibrațiilor laterale mi s-au rupt suporții de la far. Farul rămăsese agățat în fire și-l târam pe asfalt în urma motocicletei, într-un vacarm asurzitor.

Datorită zgomotului infernal, s-a sesizat Miliția care mă urmărea cu un MZ de doi jumate negru, pe care îl conducea Banditul.

 

Când a reușit să mă oprească în sfârșit, mi-a făcut dosar, mi-a cerut carnetul de Super Membru și mi l-a suspendat pe 3 luni, pentru folosirea neadecvată a luminilor pe timp de noapte pentru că, becul de far încă mai ardea pe asfalt dar doar faza lungă și-l orbise în timpul urmăririi.

 

Felicitari :10: , mai avem un super membru

 

Dar nu dau MZ-ul la MILITIE nici in ruptul capului :angryfire: ...aia aveau BMW-uri dalea "puturoase" :police8: .

P.S. de cand lucram la restaurari si noaptea ne bantuie zgomotul de fiare si mirosul de flex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă bateți capul în van. Problema principală și care practic se pune, este: pe care femeie o omoram, cum și mai ales de ce?

1 - cea din prima

2 - cea din a doua căsătorie

3 - sau altele...

 

Nu-mi mai bat capul de ce; las' că știu ele.

Cel mai important este faptul că, Comunitatea Motocicliștilor din România s-a pricopsit azi cu doi noi membri: Julia Maria Petcu și Răzvan "Corcodel" Corodea au luat azi "A"-ul în fața mea, definitiv și irevocabil.

Asfalt uscat, bujii bune, benzină suficientă și sânge în vene să le urăm!

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...